Θέμα: Ποδηλασία

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 78
  1. 03-02-11 14:42 #1
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή Ποδηλασία
    Ειναι πλέον απο τα αγαπημένα μου αθληματα και θα ήθελα να δηλώσουν οι φίλοι του φορουμ που ασχολούνται με αυτο, τον τύπο ποδηλασίας που κάνουν (βουνό αποστάσεις, εντός πόλης).
    Οποιος θέλει να βάλει και φωτο με το ποδήλατο του.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-02-11 14:50 #2
    Προεπιλογή
    Κούρσα, προς το παρον εως 150χλμ οι μεγαλύτερες αποστάσεις. Μα τις χίλιες πρωτεϊνες τα έχω κάψει τα ποδάρια μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-02-11 15:13 #3
    Προεπιλογή
    Downhill με τον κολλητο μου στος αλσος βεικου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-02-11 15:23 #4
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    και εγώ εδώ και κάτι μήνες ψάχνω ποδήλατο. Όχι βουνού αλλα δρόμου.

    Δυστυχώς δεν είχα ποτε δρόμου και γενικά είμαι λίγο αρχάριος με αυτό το άθλημα. Από ότι κατάλαβα παίζει ρολο το βάρος του ποδηλάτου...

    Κάμια συμβουλή για καλή αγορά?
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-02-11 15:28 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ εδώ και κάτι μήνες ψάχνω ποδήλατο. Όχι βουνού αλλα δρόμου.

    Δυστυχώς δεν είχα ποτε δρόμου και γενικά είμαι λίγο αρχάριος με αυτό το άθλημα. Από ότι κατάλαβα παίζει ρολο το βάρος του ποδηλάτου...

    Κάμια συμβουλή για καλή αγορά?
    To βάρος τους πλέον δεν ξεπερνάει τα 10 κιλα, εκ των πλείστων.
    Το μέγεθος έχει σημασία ανάλογα με το ύψος του καθένα.
    Τέλος ποσα λεφτα θέλεις να διαθέσεις για ένα ποδήλατο δρόμου. Ξεκινάς με 600€ και ανεβαίνεις... αυτο που πληρώνεις είναι καλό σκελετό-περιφερειακά, εξαρτήματα και τροχούς που έχουν ιδιαίτερη σημασία σε ένα ποδήλατο.

    Αμα είσαι τρελαμένος με το ποδήλατο όλο και πιο πολλά θέλεις να δώσεις... ειναι κάτι σαν πώρωση με μηχανές και αυτοκίνητα.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-02-11 15:50 #6
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα NASSER , περίμενα να ανοίξεις θέμα και εδώ μιας και σε είδα σε γειτονικό forum!

    Ξεκίνησα με ποδηλασία δρόμου , πριν 2 χρονια πήρα το πρώτο μου κουρσάκι!

    Αλλά μετά το HT και τα άπειρα μονοπάτια που υπαρχουνε αναβαθμίζομαι σιγά σιγά σε fs ποδήλατο! εννοείται ότι την κούρσα δεν την αποχωρίζομαι !

    Όποιος ενδιαφέρεται : http://www.cyclist-friends.gr/index.php
    Υπάρχουνε αρκετά θέματα και είναι όλοι πρόθυμοι να σας βοηθήσουνε σε ότι χρειαστείτε!!





    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-02-11 15:50 #7
    Exclamation Ναι Καλο αλλα..
    Ναι Καλη φαση για τις δουλειες μεσα στην πολη. Τελευταια οτι πρεπει πηγαινοντας στο γυμναστηριο μιας και εχει δρομο με ανηφορα και εχω κανει ζεσταμα μεχρι να φθασω.Και εχει γινει και πολυ της μοδας τελευταια στην πολη μου καλαματα.

    Αλλα..

    Αρθρο απ RX men
    OI ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΣΗ
    Η κοινοτητα των ποδηλατων δεχθηκε πληγμα το 1997, οταν ο ουρολογος της Ιατρικης σχολης του Πανεπιστημιου της Βοστωνης Δρ. Irwin Goldstein, διακυρηξε, "υπαρχουν μονο 2 ειδη ποδηλατων: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ".
    Ο Goldstein και οι συνεργατες του, σε μια ανασκοπηση της βιβλιογραφιας, συμπεραναν οτι η συνεχης συμπιεση των γεννητικων οργανων κατα τη διαρκεια της ποδηλασιας προκαλεσε σημαντικα σεξουαλικα προβληματα. Πανω απο το 91% των ποδηλατων εμφανιζουν πρηξημο στα γεννητικα οργανα μετα απο αγωνες που διαρκουν ωρες. Σχεδον το 25% των ποδηλατων υποφερουν απο ΔΣ, ενα ποσοστο που ειναι 4 φορες μεγαλυτερο απο απο οτι στους συνομιληκους δρομεις η κολυμβητες. Οι ποδηλατες επισης εχουν αυξημενο κινδυνο πριαπισμου (παρατεταμενες ανεπιθυμητες στησεις), θρομβων στο πεος, χαμηλη ποσοτητα σπερματοζωαριων, αιμοσφαιρινης στα ουρα, πιεσης στο σπερματικο πορο, φλεγμονη στον αδενα του προστατη και αυξηση στο τεστ PSA (ενας δεικτης της μεγεθυνσης του προστατη και του καρκινου.
    Το ρισκαρουμε?
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-02-11 15:50 #8
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα NASSER , περίμενα να ανοίξεις θέμα και εδώ μιας και σε είδα σε γειτονικό forum!

    Ξεκίνησα με ποδηλασία δρόμου , πριν 2 χρονια πήρα το πρώτο μου κουρσάκι!

    Αλλά μετά το HT και τα άπειρα μονοπάτια που υπαρχουνε αναβαθμίζομαι σιγά σιγά σε fs ποδήλατο! εννοείται ότι την κούρσα δεν την αποχωρίζομαι !

    Όποιος ενδιαφέρεται : http://www.cyclist-friends.gr/index.php
    Υπάρχουνε αρκετά θέματα και είναι όλοι πρόθυμοι να σας βοηθήσουνε σε ότι χρειαστείτε!!

    http://img822.imageshack.us/i/004ef.jpg/

    http://img835.imageshack.us/i/2027q.jpg/
    http://img828.imageshack.us/i/2030t.jpg/

    Όσο για το θέμα ανικανότητας , αν δεις καμιά μέρα κανα γκρουπ με 10-20 άτομα ρώτα τους αν έχουν παιδια .. απο 2+ πάνω θα σου πουνε σιγουρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ArgoSixna : 03-02-11 στις 15:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-02-11 16:05 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    ArgoSixna καλως σε βρήκα και εδώ

    PMalamas το σίγουρο είναι πως χρειάζεται προσοχή για όσους σχολούνται αγωνιστικά και κάνουν πολλες ώρες προπόνηση με ποδήλατο. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα αθλήματα. Ειδικά αμα πεις πως κάνεις bodybuilding θα υποθέσουν πως δεν έχεις στήση και δεν μπορείς να κάνεις παιδιά. Τα φαινόμενα όμως απατούν, εφόσον παίρνουμε τις επιφυλάξεις μας και τα μέτρα μας, με σωστη επιλογή ειδικών ρούχων και σέλας ποδηλάτου.

    Εγώ που έκανα παιδί, κάνω πλέον και τα δυο αθλήματα στειρότητας
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-02-11 16:08 #10
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έκανα παιδί κάνω πλέον και τα δυο αθλήματα στειρότητας
    χαχαχα..Ωρεωςςς
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-02-11 16:18 #11
    Προεπιλογή
    οποτε μπας και να παμε κι εμιες σε καμια τρ. σπερματος να παγωσουμε το σπερμα μας για το μελλον???

    Αντε ρε λεγονται και για το ΒΒ αντιστοιχα πραγματα? δε το ηξερα.. Ανεξαρτητα απο χρηση ΑΑΣ βεβαια..
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-02-11 16:49 #12
    Το avatar του χρήστη Gorillas

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Espoo-Finland
    Μηνύματα
    622
    Προεπιλογή
    Εγώ το χρησιμοποιώ για όλες τις μετακινήσεις μου εντός πόλης. Η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει είναι 44 χιλιόμετρα βέβαια. Αυτή ήταν εκτός
    Αν το αρχίσεις το ποδήλατο μετά δύσκολα να ξεκολλήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-02-11 03:58 #13
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Πήγα σήμερα και είδα κάτι κουρσάρες poo! μιλάμε πωρώθηκα! θέλω κούρσα! αλλα η τιμές είναι άπιαστες... ξεκινάμε από τις 600 λίρες και ανεβαίνουμε! Αυτό που μου άρεσε πήγαινε στις 900 λίρες! Δεν θα έδινα τόσα λεφτά για ποδήλατο αυτή τι στιγμή...
    Επίσης γιατί σε μερικά ποδήλατα το πιρούνι μπροστά είναι carbon? γιατί στο συγκεκριμένο σημείο και όχι κάποιο άλλο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PMalamas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αρθρο απ RX men
    OI ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΣΗ
    Η κοινοτητα των ποδηλατων δεχθηκε πληγμα το 1997, οταν ο ουρολογος της Ιατρικης σχολης του Πανεπιστημιου της Βοστωνης Δρ. Irwin Goldstein, διακυρηξε, "υπαρχουν μονο 2 ειδη ποδηλατων: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ".
    Ο Goldstein και οι συνεργατες του, σε μια ανασκοπηση της βιβλιογραφιας, συμπεραναν οτι η συνεχης συμπιεση των γεννητικων οργανων κατα τη διαρκεια της ποδηλασιας προκαλεσε σημαντικα σεξουαλικα προβληματα. Πανω απο το 91% των ποδηλατων εμφανιζουν πρηξημο στα γεννητικα οργανα μετα απο αγωνες που διαρκουν ωρες. Σχεδον το 25% των ποδηλατων υποφερουν απο ΔΣ, ενα ποσοστο που ειναι 4 φορες μεγαλυτερο απο απο οτι στους συνομιληκους δρομεις η κολυμβητες. Οι ποδηλατες επισης εχουν αυξημενο κινδυνο πριαπισμου (παρατεταμενες ανεπιθυμητες στησεις), θρομβων στο πεος, χαμηλη ποσοτητα σπερματοζωαριων, αιμοσφαιρινης στα ουρα, πιεσης στο σπερματικο πορο, φλεγμονη στον αδενα του προστατη και αυξηση στο τεστ PSA (ενας δεικτης της μεγεθυνσης του προστατη και του καρκινου.
    Το ρισκαρουμε?
    AAA! ένας καλός λόγος να βγάλουμε τη σέλα! Τι ωραία!

    Πέρα τη πλακα το έχω ακούσει χιλιάδες φορες και είναι ένας λόγος που με απωθεί από την αγορά ενός ποδηλάτου. Γιατί από τι στιγμή που θα σκάσω τόσα λεφτά δεν νομίζω να μην λιώσω στο ποδήλατο!
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-02-11 12:05 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων


    AAA! ένας καλός λόγος να βγάλουμε τη σέλα! Τι ωραία!

    Πέρα τη πλακα το έχω ακούσει χιλιάδες φορες και είναι ένας λόγος που με απωθεί από την αγορά ενός ποδηλάτου. Γιατί από τι στιγμή που θα σκάσω τόσα λεφτά δεν νομίζω να μην λιώσω στο ποδήλατο!
    Χαχαχα!!

    Για αυτο δε δινεις τοσα λεφτα μιας και δε θα το χρησημοποιησεις σε αγωνες, δε σε ενδιαφερει το ενδεχομενο μετα απο μερικα χρονια να σκουριαζει στην αποθηκη, και δε φοβασαι να μη στο κλεψουν (εμενα προσωπικα μου ειχαν φαει παλια ενα ποδηλατο αξιας 200.000 δρχ, μεσα απο την αποθηκη και κλειδωμενο, πολλα τα λευτα για τοτε)
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-02-11 13:04 #15
    Προεπιλογή
    Carbon πηρούνι = λιγότεροι κραδασμοί στα χέρια σου. Μεγάλη διαφορά, κάποτε που είχα full αλουμινιο ποδήλατο και άλλαξα μόνο το πηρούνι σε carbon το ένοιωθα στα χέρια σαν να αλλαξα ποδήλατο. Αξίζει το carbon πηρούνι.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία