Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 35
  1. 12-02-10 01:10 #1
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή Γκίκας Στέλιος : Συνέντευξη [Φεβρουάριος 2010]
    Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να σας παρουσιάσω ένα πολύ καλό αθλητή αλλά παράλληλα και καλό φίλο, τον Στέλιο Γκίκα.
    Με τον Στέλιο γνωριστήκαμε μέσω του Νίκου Σιγάλα στη γυμναστήριο κατά την διάρκεια της προετοιμασίας του για το Μr Oδύσσεια του 2008. Φυσιογνωμικά τον γνώριζα ήδη από τις συμμετοχές του σε αγώνες.

    Με την μορφή κουβέντας λοιπόν τον ρώτησα μερικά στοιχεία για την αγωνιστική του πορεία και παράλληλα με φωτογραφίες από το προσωπικό του αρχείο (τον ευχαριστώ προσωπικά για την παραχωρήση των φωτογραφιών ) σας παραθέτω αυτή την μίνι συνέντευξη-αφιέρωμα για να τον γνωρίσει και ο υπόλοιπος κόσμος του φόρουμ (Αν και αρκετοί τον ξέρετε και προσωπικά).

    Στέλιο πες μας μερικά στοιχεία για σένα: Πότε γεννήθηκες, πότε ξεκίνησες την προπόνηση;

    Είμαι γεννημένος τον Ιούνιο του 1975.Την προπόνηση με τα βάρη την ξεκίνησα το 1996.Τα πρώτα αισθητά αποτελέσματα πάνω μου άρχισα να τα βλέπω το 1997.

    Το αγωνιστικό μικρόβιο πότε το «κόλλησες»;

    Το 1998 και συνεχίζοντας την σκληρή προπόνηση κ διατροφή γνώρισα τον Νίκο Σιγαλα. Γίναμε φίλοι, προπονούμασταν μαζί και με βοήθησε πάρα πολύ με τις γνώσεις του. Το όνειρο μου ήταν να ανεβώ κάποια στιγμή στην σκηνή και να δείξω στο κόσμο αλλά και να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να τα καταφέρω.
    Θυμάμαι έλεγα στον Νίκο ότι θέλω να με ετοιμάσει και μου έλεγε «δούλεψε το σώμα σου και θα σου πω πότε θα ετοιμαστείς».Εγώ παράλληλα προσπαθούσα να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου πάνω σε προπόνηση-διατροφή-συμπληρώματα από Έλληνες και ξένους πρωταθλητές και κάθε χρόνο έλεγα στον Νίκο να με ετοιμάσει!!

    Τελικά πότε έγινε το βάπτισμα του πυρός;

    Το 2001.Προετοιμαστηκα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ΠΣΑΣΔ τότε, τωρινής ΠΕΣΔ,αλλά μια εβδομάδα πριν γινόταν και το Μr Αιγαίο στην Πάρο όπου συμμετείχα και εκει,παίρνοντας την 1η θέση στην Open κατηγορία ζυγίζοντας 91 κιλά.

    Μρ Αιγαίο 2001,Παρος,1η θεση

    Όνομα: IMG_0010.jpg Εμφανίσεις: 3204 Μέγεθος: 83,1 KB




    Όνομα: IMG_0009.jpg Εμφανίσεις: 3058 Μέγεθος: 80,8 KB




    Απονομη της Οpen Κατηγορίας από τον Νίκο Σιγάλα,νικητης ο Στελιος με 2ο τον Οσμαν Ελ Σαϊντ

    Όνομα: IMG_0008.jpg Εμφανίσεις: 3111 Μέγεθος: 96,5 KB

    Ιδανικο ξεκίνημα! Στο Πανελλήνιο τι εγινε;

    Μια εβδομάδα αργότερα στο Πανελλήνιο έπαιξα στην κατηγορία +90 κιλών και βγήκα 2ος με 1ο τον Στρατή Αργυράκη σε μια πολύ δυνατή κατηγορία με πολύ καλους αθλητες.
    Κατόπιν συμμετείχα και σε μια επίδειξη που έγινε 1 μηνά αργότερα με γνωστούς αθλητές.

    Πανελληνιο Πρωταθλημα ΠΣΑΣΔ 2001,2η θεση +90



    Όνομα: IMG_0025.jpg Εμφανίσεις: 3149 Μέγεθος: 72,9 KB

    Όνομα: IMG_0022.jpg Εμφανίσεις: 2921 Μέγεθος: 94,9 KB





    Η επόμενη σου συμμετοχή;

    Η επόμενη μου συμμέτοχη θα ήταν στο Mr Οδύσσεια της Wabba το 2006 που γινόταν στην Κέρκυρα τον Νοέμβριο αλλά λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας του πατέρα μου και μετά από 2 μήνες σκληρής προπόνησης και δίαιτας αναγκάστηκα να σταματήσω 2 μήνες πριν τον αγώνα ενώ βρισκόμουν σε πολύ καλή φόρμα...


    (Αυτό είναι το πρωτο μερος της κουβεντας μας με τον Στελιο,κανω μια παυση για μπουν καποιες φωτογραφίες και θα συνεχισω με το 2ο μερος της παρουσιασης και φυσικα με περισσότερες φωτο από πιο πρόσφατες αγωνιστικες συμμετοχες του.)

    Comparisons από τον 2ο αγωνα του Στελιου,το Πανελληνιο της ΠΣΑΣΔ το 2001.Θα αναγνωρίσετε φυσικα και τον γνωριμο μας Στρατη Αργυρακη,τον Αρη Παπαδακη,τον Πίττα κτλ.



    Όνομα: IMG_0014.jpg Εμφανίσεις: 2810 Μέγεθος: 75,2 KB

    Όνομα: IMG_0005.jpg Εμφανίσεις: 3082 Μέγεθος: 99,2 KB

    Όνομα: IMG_0026.jpg Εμφανίσεις: 2847 Μέγεθος: 62,6 KB

    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 2907 Μέγεθος: 79,9 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-02-10 01:13 #2
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Δυνατός αθλητής και ωραίο αφιέρωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-02-10 01:23 #3
    Προεπιλογή
    Μπραβο φιλε Στελιο !! Περιμενουμε να σε δουμε στη σκηνη ξανα συντομα !
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-02-10 01:30 #4
    Προεπιλογή
    Μπραβο και σε σενα Κωστη για το ωραιο αφιερωμα στον φιλο μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-02-10 01:37 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μπραβο κωστα, σαν φορουμ σε λιγο καιρο δε θα εχουμε αφήσει ελληνα αθλητή που να μην του έχουμε κανει αφιέρωμα, και πολυ περισσότερο εσυ που εισαι κορυφή σ'αυτα τα θεματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-02-10 01:38 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Παιδια οι αθλητες το αξιζουν και φυσικα και ο Στελιος ο οποίος έχει τρομερες δυνατότητες.
    Σκοπός του είναι να προαγει το ελληνικο Bbing και να πρωωθει τους αθλητες,εκεινοι είναι η ζωη του αγωνιστικου αθλήματος και οι πρωταγωνιστες.Υπάρχει αρκετό πολύ υλικο που θα σας αρεσει !
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-02-10 02:06 #7
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.909
    Προεπιλογή
    Πολλά στον Στέλιο και το αφιέρωμα.

    Εντυπωασικός αθλητής με δυνατότητες!
    Δεν ήξερα οτι ο Στέλιος είχε συμμετάσχει σε αυτούς τους αγώνες! Διακρίνουμε πολλούς γνωστούς αθλητές στις παραπάνω φωτο.

    Πάντως αποτελεί πλέον γνωστή φυσιογνωμία στους αγώνες και δίνει συνέχει τον παρών, είτε σαν αθλητής, είτε σαν υποστήριξη αγώνων, είτε σαν απλός θεατής.

    Περιμένουμε τη συνέχεια

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-02-10 02:31 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    μπραβο κώστα πολυ καλό το αφιέρωμα σ αυτον τον πολύ καλό αθλητη και ωραίες φωτο είδα και τον δικό μας τον στρατή στις φωτο και πολλους γνωστούς και καλούς αθλητες , μακαρι να τον ξαναδούμε στην σκηνή τον στέλιο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-02-10 09:20 #9
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά στον Στέλιο και το αφιέρωμα.

    Εντυπωασικός αθλητής με δυνατότητες!
    Δεν ήξερα οτι ο Στέλιος είχε συμμετάσχει σε αυτούς τους αγώνες! Διακρίνουμε πολλούς γνωστούς αθλητές στις παραπάνω φωτο.

    Πάντως αποτελεί πλέον γνωστή φυσιογνωμία στους αγώνες και δίνει συνέχει τον παρών, είτε σαν αθλητής, είτε σαν υποστήριξη αγώνων, είτε σαν απλός θεατής.

    Περιμένουμε τη συνέχεια

    ΜΒ
    Εδω να προσθεσω Πανο ότι ο Στελιος εχει διατελεσει και κριτης σε καποιους αγωνες όπως στο Μρ Αιγαιο,στο Chrisberg Grand Prix κτλ.
    Αλλά ο Στελιος είναι για πανω στην σκηνη,σαν αθλητης !Αναμείνατε και αλλες φωτο του,στη περίοδο όγκου φτανει 120 κιλα !
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-02-10 09:32 #10
    Προεπιλογή
    Πολυ καλος αθλητης!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-02-10 16:26 #11
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    πραγματικα ειναι πολυ καλοσ αθλητησ τον ξερω πρωσοπικα καθωσ ειμαστε στο ιδιο γυμναστηριο και συζηταμε αρκετεσ φορεσ παρεα με τον κωστα ....
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-02-10 17:52 #12
    Προεπιλογή
    Μπραβο Κωστα πολύ ωραιο το αφιερωμα και πολύ καλος αθλητης ο Στελιος Γκίκας με πλουσιο αθλητικο παρελθον,αναμονη για το 2ο μερος!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-02-10 20:58 #13
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Συνεχίζω με το 2ο μερος της παρουσίασης του Στελιου:

    Οπότε διεκοψες την προετοιμασία σου για το 2006.. Τελικά πότε ξανακατέβηκες;

    Ξαναξεκινάω προετοιμασία για τον Μάιο του 2007 για το Πανελλήνιο της Wabba.Εκει θεωρω ότι ημουν στην καλύτερη μου φόρμα.Κατεβηκα 9-10 κιλα βαρύτερος από την τελευταια μου εμφανιση και ζύγιζα 101 κιλα.Κερδίζω την κατηγορία μου (Ψηλή) και βγαίνω 2ος στον Γενικό με 1ο τον Μπαμπη Σαρακινη.
    Ενώ ήταν να πάω στο Πανευρωπαϊκό στην Γερμανία 2 μέρες μετά πεθαίνει ο πατέρας μου και εκεί διέκοψα την συμμετοχή μου.

    Πανελληνιο Πρωταθλημα Wabba 2007


    Όνομα: gkikas.jpg Εμφανίσεις: 3504 Μέγεθος: 78,6 KB


    Όνομα: IMG_0011.jpg Εμφανίσεις: 2680 Μέγεθος: 33,6 KB

    Όνομα: IMG_0014.jpg Εμφανίσεις: 1616 Μέγεθος: 62,7 KB



    Επόμενη μου εμφάνιση ήταν τον Νοέμβριο του 2008 στο Μr Οδύσσεια της Wabba όπου εκεί με την βοήθεια του Νίκου Σιγάλα κερδίζω την 2η θέση στην ψηλή κατηγορία. Αυτή ήταν η τελευταία μου εμφάνιση..

    Με τι ασχολείσαι αυτήν την περίοδο; Πότε σκέφτεσαι να ξανακατέβεις Στέλιο;

    Τώρα βασικά κάνω personal training και ευελπιστώ ότι θα ξανακατέβω κάποια στιγμή με στόχο την πρόκριση μου σε ένα Πανευρωπαϊκό.

    Αυτό το περιμένουμε !!Κάτι για το τέλος;

    Ευχαριστώ θερμά τον Νίκο Σιγαλα για την βοήθεια του όλα αυτά τα χρόνια και το φόρουμ σας για την φιλόξενια,κανετε πολύ καλή δουλεια.
    Με εκτίμηση, Στέλιος Γκίκας

    Στέλιο και εγώ σε ευχαριστώ εκ μέρους του φόρουμ και να σου ευχηθώ καλή συνέχεια σε ότι κάνεις. Περιμένουμε να σε ξαναδούμε On stage !!


    Μερικες ακομα φωτό από το Πανελλήνιο του 2007,backstage & onstage !!

    Όνομα: IMG_0001.jpg Εμφανίσεις: 2901 Μέγεθος: 49,7 KB


    Όνομα: IMG_0015.jpg Εμφανίσεις: 2718 Μέγεθος: 37,4 KB

    Όνομα: IMG_0005.jpg Εμφανίσεις: 2613 Μέγεθος: 50,8 KB


    Όνομα: IMG_0008.jpg Εμφανίσεις: 2656 Μέγεθος: 68,8 KB


    Όνομα: IMG_0013.jpg Εμφανίσεις: 2993 Μέγεθος: 45,9 KB


    Comparisons για τον Γενικο Τίτλο με Σαρακινη και Αντωνόπουλο

    Όνομα: IMG_0017.jpg Εμφανίσεις: 2640 Μέγεθος: 58,2 KB

    Όνομα: IMG_0016.jpg Εμφανίσεις: 2651 Μέγεθος: 56,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-02-10 22:20 #14
    Προεπιλογή
    Τον Γκίκα τον έχω δει μία ή δύο φορές από κοντά, εκτός αγώνων όμως, που και πάλι ξεχώριζε. Εντυπωσιακός και με πολύ καλό καλούπι. Μπράβο και καλή συνέχεια.
    Μπράβο και στον Κώστα για την συνέντευξη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-02-10 22:39 #15
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Τούμπανο είναι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία