Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36
  1. 14-08-11 14:14 #31
    Προεπιλογή
    καλημερα!!
    χθες μετα απο καποιες συμβουλες (μεσω πμ) εκανα χθες προγραμμα πλατης πριν κλεισει το γυμν. για να δω πως θα παει...
    σημερα ειμαι αρκετα πιασμενος στην πλατη σε λογικο βαθμο , πραγμα που μου αρεσε.
    πριν σας βαλω το προγραμμα μου να πω οτι εκανα μετα απο πολυυυυυυ καιρο ασρεις θανατου σε συνδιασμο κωπηλατικη μπαρας.
    το προγραμμα που εκανα χθες ειναι το εξης...

    1) ραχιαιους 3σετ χ 20
    2) ασρεις θανατου 4 χ 15-12-10-10 ( 30-40-50-60 )
    3) κωπηλαιτκη μπαρα 4 χ 15-12-10-8 ( 30-40-50-50 )
    4) κωπηλατικη αλτηρα 3 χ 12-10-8 ( 18-20-22 )
    5) εμπροσθολαιμιες έλξεις 4 χ 15-12-10-8 ( 50-55-60-65 )
    6) ελξεις με αναστροφη κλειστη λαβη 3 χ 12-10-8 ( 45-50-55 )

    τα κιλα μεσα στην παρενθεση ηταν τοσα ωστε να γινονται οι ασκησεις αργα με συγκεντρωση στην κινηση και κλεψιμο επεφτε λιγο στις τελευταιες προσπαθειες σε καθε τελευταιο σετ...

    ευχαριστω!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-08-11 14:56 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα!!
    χθες μετα απο καποιες συμβουλες (μεσω πμ) εκανα χθες προγραμμα πλατης πριν κλεισει το γυμν. για να δω πως θα παει...
    σημερα ειμαι αρκετα πιασμενος στην πλατη σε λογικο βαθμο , πραγμα που μου αρεσε.
    πριν σας βαλω το προγραμμα μου να πω οτι εκανα μετα απο πολυυυυυυ καιρο ασρεις θανατου σε συνδιασμο κωπηλατικη μπαρας.
    το προγραμμα που εκανα χθες ειναι το εξης...

    1) ραχιαιους 3σετ χ 20
    2) ασρεις θανατου 4 χ 15-12-10-10 ( 30-40-50-60 )
    3) κωπηλαιτκη μπαρα 4 χ 15-12-10-8 ( 30-40-50-50 )
    4) κωπηλατικη αλτηρα 3 χ 12-10-8 ( 18-20-22 )
    5) εμπροσθολαιμιες έλξεις 4 χ 15-12-10-8 ( 50-55-60-65 )
    6) ελξεις με αναστροφη κλειστη λαβη 3 χ 12-10-8 ( 45-50-55 )

    τα κιλα μεσα στην παρενθεση ηταν τοσα ωστε να γινονται οι ασκησεις αργα με συγκεντρωση στην κινηση και κλεψιμο επεφτε λιγο στις τελευταιες προσπαθειες σε καθε τελευταιο σετ...

    ευχαριστω!!!!
    ολα αναποδα ειναι...καταρχας αφου κανεις κωπηλατικη μπαρας μην κανεις και με αλτηρα.βρες αλλη κωπηλατικη οπως χαμηλη σε τροχαλια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-08-11 15:05 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολα αναποδα ειναι...καταρχας αφου κανεις κωπηλατικη μπαρας μην κανεις και με αλτηρα.βρες αλλη κωπηλατικη οπως χαμηλη σε τροχαλια.

    διαβασες ολο το ποστ???
    διαβασες οτι μεχρι τωρα δεν πιανομουν στην πλατη καθολου??
    αν εμενα με επιασαν αυτες οι ασκησεις δεν καταλαβαινω γιατι ειναι λαθος...
    αλλος μπορει να θελει πιο πολυ κωπηλατικη, αλλος πιο πολλες ελξεις...
    οι ασκησεις δεν ειναι στανταρ 2-3 για ολους, και γι αυτο υπαρχουν και διαφορες παραλαγες και διαφορα προγραμματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 14-08-11 στις 15:07
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-08-11 15:23 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων

    διαβασες ολο το ποστ???
    διαβασες οτι μεχρι τωρα δεν πιανομουν στην πλατη καθολου??
    αν εμενα με επιασαν αυτες οι ασκησεις δεν καταλαβαινω γιατι ειναι λαθος...
    αλλος μπορει να θελει πιο πολυ κωπηλατικη, αλλος πιο πολλες ελξεις...
    οι ασκησεις δεν ειναι στανταρ 2-3 για ολους, και γι αυτο υπαρχουν και διαφορες παραλαγες και διαφορα προγραμματα...
    κωπηλατικη με μπαρα και αλτηρα εχουν ιδιο μοχλισμο ποιος ο λογος να ξαναγυμνασεις την πλατη παλι απτην ιδια γωνια?
    το οτι πιαστηκες δεν μου λεει κατι...το θεμα ειναι στην προπονηση να στειλεις αιμα σε ολη την πλατη και οχι να την ξεκανεις με ασκησεις που ειναι ιδιες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-08-11 15:29 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κωπηλατικη με μπαρα και αλτηρα εχουν ιδιο μοχλισμο ποιος ο λογος να ξαναγυμνασεις την πλατη παλι απτην ιδια γωνια?
    το οτι πιαστηκες δεν μου λεει κατι...το θεμα ειναι στην προπονηση να στειλεις αιμα σε ολη την πλατη και οχι να την ξεκανεις με ασκησεις που ειναι ιδιες
    μπορει να πιανει το ιδιο σημειο πλατης αλλα αλλο μπαρα, και αλλο αλτηρας.
    και στους δικεφαλους κανουμε με αλτηρες εναλαξ αλλα κανουμε και με μπαρα...
    και αυτο που ειπα ειναι οτι καθε σωμα δεν θελει τις ιδιες ασκησεις...
    παντος η πλατη με τις ασκησεις που εκανα αιματωθηκε ολη... το ενιωσα...
    οσο για τις ασκησεις επιδη κι εγω ψαχνομουν λιγο στο θεμα πλατη, ρωτησα ατομο σωστο. εκανα αυτα που μου πρωτεινε και ειχα αποτελεσμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-08-11 21:25 #36
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κωπηλατικη με μπαρα και αλτηρα εχουν ιδιο μοχλισμο ποιος ο λογος να ξαναγυμνασεις την πλατη παλι απτην ιδια γωνια?
    το οτι πιαστηκες δεν μου λεει κατι...το θεμα ειναι στην προπονηση να στειλεις αιμα σε ολη την πλατη και οχι να την ξεκανεις με ασκησεις που ειναι ιδιες
    Συγνωμη που επεμβαινω στην κουβεντα σας αλλα ο μυωνας της πλατης είναι μεγαλη μυικη ομαδα και μακαρι να γυμναζονταν σε όλο της το ευρος με μια ασκηση.
    η κωπηλατικη μπαρας γυμναζει την πλατη σε βαθος αλλα αλλα δεν μπορεί να διατεινει τον μυ όσο την διατείνει η κωπηλατικη με αλτηρα(οταν εχουμε τον αλτηρα δηλαδη στο χαμηλότερο σημειο)Αρα δεν μιλαμε για την ιδια γωνία ή για το αίμα σε όλη την πλατη αλλα για την ολοκληρωμενη εκγυμναση της πλατης.
    Ακομα και η σταση του σωματος αλλα και η κινηση της κωπηλατικης με αλτηρα σηκωνει συζητηση,κατα πόσες μοιρες εργονομικα εμπλεκεται αποκλειστικα η πλατη και όχι τα χερια,οι βραχίονες,οι τραπεζοειδεις κτλ.



    υ.γ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολα αναποδα ειναι...καταρχας αφου κανεις κωπηλατικη μπαρας μην κανεις και με αλτηρα.βρες αλλη κωπηλατικη οπως χαμηλη σε τροχαλια.
    Με την ιδια λογικη γιατι τον στρεφεις σε κωπηλατικη χαμηλη σε τροχαλία ,την στιγμη που εχει κανει κωπηλάτικη με μπαρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123