Θέμα: Μονόζυγο

Σελίδα 18 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 256 έως 270 από 343
  1. 27-08-11 09:02 #256
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Δοκίμαζα στα 96 κιλά και μετά τις 2-3 επαναλήψεις άρχιζα την τραμπάλα και απογοητευτικά.

    Ήταν και πολλά τα κιλά μου βέβαια αλλά θα αρχίσω σήμερα στα 86 κιλά , έστω 3 επαναλήψεις να βγάλω δεν πειράζει , απ ότι διάβασα όσο προσπαθείς βελτιώνεσαι! Ευχαριστώ παιδιά μου δώσατε δύναμη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-08-11 09:21 #257
    Προεπιλογή
    να πω σε ολους οσους αρχιζουν να κανουν μονοζυγο και δεν μπορουν να βγαλουν καμια ελξη να μην απελπιζονται ολοι η ιδια περιπτωση ειμαστε κι εμεις στην αρχη δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ουτε μια. προσωπικα τα χριστουγεννα δεν μπορουσα να βγαλω ουτε μιση!!!για να αρχισω πηδουσα στο μονοζυγο το επιανα και εκανα την υπολοιπη ελξη δηλαδη περιπου το 1/5 της ελξης.μετα απο καιρο εβγαλα μιση μετα 1 μετα 2 και παει λεγοντας.σημερα μπορω εως και 12.


    πεισμα και υπομονη θελει!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-08-11 11:21 #258
    Το avatar του χρήστη Babis Stinson

    Εγγραφή
    17-08-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα παιδιά, αποφάσισα να πάρω κι εγώ ένα μονόζυγο για το σπίτι μιας και είναι και εξαιρετική γυμναστική για την πλάτη και το έχω και μαράζι κάποια στιγμή να μπορώ να ανεβοκατεβαίνω χαλαρά..!
    Προς το παρόν μόνος μου με ανοικτή λαβή ούτε μέχρι την μέση 1 φορά δεν ανεβαίνω..
    Από βιντεάκια και σχόλια άλλων κατέληξα να πάρω το Iron Gym. Κάνει και 20-25 ευρώ, μια χαρά αγορά φαίνεται.
    Ξέρετε μήπως πού μπορώ να το βρω στην Πάτρα? Για να μην βάλω κανέναν Αθηναίο φίλο να πάει να το πάρει από Αθήνα και να μου το στείλει.
    Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?
    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-08-11 13:52 #259
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Stinson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από βιντεάκια και σχόλια άλλων κατέληξα να πάρω το Iron Gym.
    Ευχαριστώ.
    Ειναι ασφαλες σε σχεση με τα παραδοσιακα περιστροφης που τα σφηνωνεις στην κασα? Επειδη βλεπω εχει παραπανω λαβες κ ειναι καλο αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-08-11 14:38 #260
    Το avatar του χρήστη Babis Stinson

    Εγγραφή
    17-08-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Απ' ότι βλέπω το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος και μέχρι 120 κιλά πρέπει να αντέχει άνετα. Οπότε για τα 84 μου μια χαρά θα είναι. Δεν νομίζω να φύγει κανένα κούφωμα από την πόρτα..!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-08-11 10:19 #261
    Το avatar του χρήστη Babis Stinson

    Εγγραφή
    17-08-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Καμιά ιδέα πού μπορούμε να το βρούμε στην Πάτρα?
    Ή κάποια άλλη πρόταση για καλό μονόζυγο ίσως??
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-08-11 11:49 #262
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Ρε συ στηστον...
    Δεν παίζει διαφορά ποιότητας στα μονόζυγα, είναι όλα σχεδιασμένα για να αντέχουν βάρος. Αν θες κοινό μονόζυγο πόρτας βρίσκεις και στα jumbo. Για κάτι εξεζητημένο κοιτάς σ αθλητικά καταστήματα. Φαντάζομαι έχει η Πάτρα
    Τι το ψάχνεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 28-08-11 στις 11:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-08-11 12:09 #263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hlias102 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι ρε δε σε παρεξήγησα.
    Πήρα μια κατασκευή που είναι μονόζυγο,κάνεις κοιλιακούς όρθιος μαζεύοντας τα πόδια,βυθίσεις για στήθος και έχει και 2 λαβές για κάμψεις
    εχω και γω κατι αναλογο..ρωμαικη καρεκλα εννοεις απ'οτι καταλαβαινω...κατι τετοιο..

    http://www.skalidis-sport.gr/popup_i...40838e69a99d9a
    "behind every successful shredded sikkunt is a slut who broke his heart"
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-09-11 06:19 #264
    Προεπιλογή
    λοιπον .. παιδια η ασκησεις στο μονοζυγο ειναι οι καλητερες που μπορειτε να κανετε για την πλατη με τις παλαμες να κοιτανε αντιθετα του προσωπου ... και δυναμικες.. με εκρηξη και ανοιγμα οσο των ωμον για να ξεκολισει η πλατη απο χαμηλα... Στην ελληνορωμαικη που καναμε
    2χ30 στην αρχη τις προπονησης και στο τελος 2χ40
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-09-11 18:09 #265
    Προεπιλογή
    Παιδια, εχω την εξης απορια:
    Ειμαι 1,68 και ειμαι 14 ετων.
    Εχω ακουσει οτι το μονοζυγο ψηλωνει. Εαν κρεμομαι ημερησιως δεκα λεπτα πχ απο αυτο, τοτε υπαρχει κινδυνος να τριβουν τιποτα δισκοι στην σπονδυλικη στηλη και να σταματησει η αναπτυξη? Εχω ακουσει οτι αυτο γινεται με τα βαρη. Παρακαλω να απαντησει μονο αν γνωριζει καποιος καλα και οχι με βαση το τι πιστευει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-09-11 19:35 #266
    Προεπιλογή
    Παιδια, τι λετε? Εχω ακουσει ειδικα για τα βαρη οτι αυτο ισχυει. Για το μονοζυγο ισχυει επισης ? Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-09-11 21:12 #267
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.816
    Προεπιλογή
    quaker
    Παιδια, εχω την εξης απορια:
    Ειμαι 1,68 και ειμαι 14 ετων.
    Εχω ακουσει οτι το μονοζυγο ψηλωνει. Εαν κρεμομαι ημερησιως δεκα λεπτα πχ απο αυτο, τοτε υπαρχει κινδυνος να τριβουν τιποτα δισκοι στην σπονδυλικη στηλη και να σταματησει η αναπτυξη? Εχω ακουσει οτι αυτο γινεται με τα βαρη. Παρακαλω να απαντησει μονο αν γνωριζει καποιος καλα και οχι με βαση το τι πιστευει.
    το μονόζυγο αποσυμπιέζει τους δίσκους και δεν τούς συμπιέζει , οπότε δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα , ούτε τα βάρη αν γίνονται σωστα και με καθοδήγηση σταματάνε την ανάπτυξη η τρίβουν τούς δίσκους .

    σε μικρή ηλικία αν ασχολείτε κάποιος έχει οφέλη στο άνοιγμα του σκελετού και στην σωστή στάση του σώματος , όπως και η γυμναστική γενικότερα .

    απλα στο μονόζυγο όταν πρόκειτε να κάνουμε έλξεις επειδη σηκώνουμε κατευθείαν το βάρος του σώματος , χρειάζετε ζέσταμα ώστε να μην ταλαιπωρούνται μυς και κλειδώσεις .

    στην τροχαλία πχ έχουμε δυνατότητα να αυξάνουμε σταδιακά το βάρος και να ξεκινήσουμε με λίγα κιλα κάνοντας ζέσταμα προτού βάλουμε το μέγιστο φορτίο , ενω στο μονόζυγο κατευθείαν σηκώνουμε το μέγιστο φορτίο που είναι το βάρος μας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-09-11 02:30 #268
    Προεπιλογή
    Τελικα το μονοζυγο που μπαινει πανω απο την κασα ειναι καλο; Μην εχουμε κανενα ατυχημα και πεσω και εγω και αυτο μαζι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-09-11 11:12 #269
    Το avatar του χρήστη Babis Stinson

    Εγγραφή
    17-08-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα το μονοζυγο που μπαινει πανω απο την κασα ειναι καλο; Μην εχουμε κανενα ατυχημα και πεσω και εγω και αυτο μαζι..
    To έχω εδώ και ένα 10μερο. (Iron Gym)
    Μπαίνει/βγαίνει σε 1" κυριολεκτικά, οπότε το βγάζεις με το που τελειώσεις αμέσως.
    Εγώ είμαι 85 κιλά και στηρίζεται μια χαρά, ένας φίλος που είναι 95 κιλά και το δοκίμασε έκανε κι αυτός μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα, είναι πολύ σταθερό. Μου αρέσει γιατί έχει και ουσιαστικά 3 λαβές. Μία κλειστή, μία ανοικτή και μία μπροστά κάθετα για Pull-Ups.
    http://www.youtube.com/watch?v=vUer2TdHeZo
    Χρήσιμο και για πουσ-απς όταν το ακουμπάς κάτω, ώστε να κρατάς τις λαβές του και όχι να ακουμπάς στο πάτωμα.
    Προσωπικά είναι από τις καλύτερες αγορές μου, το πήρα 18.5 ευρώ (προσφορά) από το bodybuildingclub που έχει όργανα/συμπληρώματα στην Πάτρα. Έχει και αλλού νομίζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-10-11 17:48 #270
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα παίδες είμαι καινούριο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου πόστ.Εδώ και ενάμιση μήνα ξεκίνησα να κάνω στο σπίτι.Επειδή γενικά ψιλοβαριέμαι έβαλα σαν στόχο να κάνω 50-60 την μέρα αλλά διάσπαρτα μέσα στην μέρα δηλαδή όποτε περνούσα έκανα και απο 10 (10 με τις παλάμες προς το πρόσωπό μου 8 με τις παλάμες προς την αντίθετη κατεύθυνση) με τα χέρια αρκετά ανοιχτά (λίγο λιγότερο απ όσο πάει).Παρόλο που δεν περίμενα κάποιο άμεσο αποτέλεσμα μπορώ να πώ ότι στην πλάτη και στα φτερά συγκεκριμένα είναι πολύ εμφανείς οι αλλαγές.Τέλοσπάντων απο χτές αποφάσισα να κάνω οργανωμένα πράγματα και να ξεκινήσω καθημερινά 10 σέτ των 6 επαναλήψεων (5 σέτ παλάμες προς το πρόσωπο και 5 αντίθετα) με 1-1.5 λεπτό διάλλειμα.Το 1ο μου βασικό πρόβλημα είναι οι αναπνοές.Δεν μπορώ σχεδόν με τίποτα να εισπνέω όταν είμαι πάνω και να ξεφυσάω όταν κατεβαίνω.Είτε μου βγαίνουν όπως να νε οι αναπνοές είτε δεν παίρνω καθόλου σ ολόκληρο το σέτ.Ά είμαι και καπνιστής (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).Όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ψοφάω κάθε φορά για ανάσα και γενικά μετά την όλη άσκηση να θέλει κανα δεκάλεπτο για να επιστρέψει στο κανονικό της η αναπνοή μου.Το 2ο μου πρόβλημα είναι το ότι απο χτές που ξεκίνησα να κάνω αυτό με τα σέτ δυσκολέυτηκα πάρα πολύ και σήμερα το ίδιο.Για την ακρίβεια τα σετ μου βγήκαν : 6-6-6-6-6-4-6-4-5-3 και στο τέλος τα χέρια μου με εγκατέλειψαν δηλ επειδή ξαναπροσπάθησα απλά για να δώ αν βγαίνει άλλο δεν μπόρεσα κάν να κάνω 2 επανάληψη. Όσον αφορά αυτά με τις παλάμες αντίθετα απ το πρόσωπό μου δυσκολέυτηκα πάρα πολύ και γενικότερα απογοητεύτικα που δεν πέτυχα τον στόχο.Τί έχετε γενικότερα να προτείνεται για ζέσταμα πρίν το μονόζυγο γτ κάνω απο απειροελάχιστα εώς τπτ.Μετά απο τα 10 σέτ ένιωσα τα χέρια μου σαν να μην τα νιωθα το μόνο που μπορώ να συγκρίνω για να το εξηγήσω είναι ότι τα ένιωσα όπως ακριβώς ένιωθα τα πόδια μου μετά τον στίβο (όταν πήγαινα πρίν κάτι χρόνια).Ωστόσο απο πλάτη φτερά κλπ δεν είχα την παραμικρή ενόχληση μόνο τα χέρια μου δεν ένιωθα.Για δώστε καμια συμβουλή γενικότερη για μονόζυγο.
    -Είναι απαραίτητο το ζέσταμα πιο πρίν;
    -Άμα τα κάνεις διάσπαρτα μέσα στην μέρα έχει πολύ μεγάλη διαφορά απο το να κάνεις τον ίδιο αριθμό κανονικά συνεχόμενα σέτ;
    -Μήπως είναι υπερβολικά τόσα σέτ για κάποιον που κάνει τόσο λίγο καιρό;Ουσιαστικά πώς καταλαβαίνω το "ΟΚ τόσα σέτ είναι πολλά για μένα" απ το ότι είναι οκ για μένα και θα συνηθίσω με τον καιρό;
    -Απο μονόζυγο παίρνεις καθόλου όγκο ή μόνο γράμμωση;


    ΥΓ1:οι ασκήσεις που κάνω μέχρι στιγμής είναι μόνο με παλάμες έξω και μέσα.Δέν κάνω ακόμα με πίσω απο τον λαιμό παρόλο που έβγαζα 6-7 τις φορές που δοκίμαζα απλά.Οι τελευταίες γυμνάζουν μόνο πλάτη;

    ΥΓ2:Τί μπορώ να κάνω για να αποκτήσω όγκο αλλά να μην χαθεί και η λίγη γράμμωση που έχω;Γενικότερα δεν μπορώ να πάρω κιλά με τπτ.Ούτε κάν με junk food με απολύτως τπτ.Είμαι 1.78 και είμαι 67 κιλά και τρώω 2 γεύματα την μέρα και τα 2 ίσου μεγέθους (αρκετά μεγάλου) πχ αν φάω απ έξω τότε θα είναι 2 πιτόγυρα μεσημέρι- 2 βράδυ αν φάω πίτσα θα είναι γίγας κλπ.Γενικα τρώω ικανοποιητικά εώς πολύ για τα κιλά μου ωστόσο δεν μπορώ να πάρω γραμμάριο.Θα χρειαστώ κάτι σε πρωτείνη ή ξεφεύγω;

    ΥΓ3:Έχω και κάτι 5κιλα βαράκια αλλά νομίζω ότι τα δικέφαλα μου είναι εντελώς αδύναμα.Γενικά τι θα προτίνατε για "σπιτική γυμναστική" εκτός απο μονόζυγο;Σκέφτηκα να κάνω και τπτ άλλο αλλά α) ψιλοβαριέμαι αν και μπορεί να το νικήσω και β) τουλάχιστον χτές και σήμερα μετά τα σέτ με το μονόζυγο νιώθω χώμα.........Ίσως φταίει ότι και στις 2 μέρες τα σέτ έγιναν με το που επέστρεψα απο 8ωρο τεί....

    ΥΓ4:Καλώς σας βρήκα!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 18 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία