Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 42
  1. 05-04-11 09:35 #1
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή Τονος, Ψαρια, Σολωμος
    Παιδια να κανω μια ερωτηση μιας και εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω.
    ο τονος και γενικα τα ψαρια οπως (τσιπουρα,σολωμος) που χρησημοποιω στη διατροφη ποση πρωτεινη εχουν ανα 100γ. αλλου διαβαζω 19(τσιπουρα,σολωμος) αλλου 23+ στο τονο ηξερα και εγραφε οτι ειναι (22-24γ) αλλα σημερα που ειχα αγορασει απο αλλου εγραφε πανω 30γ πρωτεινη και εκανα μια ερευνα και οι περισσοτερες σελιδες γραφαν 29-32. τι ισχυει απο αυτα ξερετε τιποτα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jannous44 : 05-04-11 στις 09:50
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-04-11 17:09 #2
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Κοίτα, στον τόνο υπολόγιζε όσο γράφει πάνω κάθε συσκευασία (αν και δε ξέρω πού οφείλονται οι διαφορετικές τιμές)...
    Όσο για τα άλλα, είναι μπέρδεμα κ ούτε εγώ έχω βρει ακριβείς τιμές. Είναι από τα τρόφιμα που δε μπορούμε να υπολογίσουμε καλά... Και άντε, βρήκες τιμή, αλλά συνήθως δε γράφει αν αναφέρεται σε ψημένο ή άψητο ψάρι! Οπότε....
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-02-12 02:07 #3
    Προεπιλογή
    παιδια να σας πω μια πληροφορια για το σολωμο που μπορει να σας ενδιαφερει και αφορα την τιμη..

    οσοι ψωνιζετε απο τα μακρο που εχει σολωμο (οχι κατεψυγμενα, αλλα φρεσκα, ενταξει δε λεω οτι ψαρευτηκαν εκεινη την ημερα αλλα θελω να πω δε χρειαζονται ξεπαγωμα , ειναι στο ιχθυοπωλειο πανω σε παγο και οχι στην καταψυξη..)

    να ξερετε οτι το φιλετο κανει καπου 12,9 ευρω το κιλο και 0,3 ευρω φθηνοτερο ειναι η φετα σολωμου..

    ωστοσο μια καλη λυση ειναι να παρετε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σολωμο, ΟΛΟ το ψαρι δηλαδη με κεφαλι και ουρα , χωρις να το εχουν κοψει (εχουν απλα βγαλει τα εντοσθια) , οποτε κοστιζει 5,95 το κιλο (τιμη χωρις φπα) ..Βεβαια μετα πρεπει να το κοψετε εσεις σπιτι.. Εγω παω και παιρνω 2 τετοια ψαρια , μου βγαινουν γυρω στα 12 κιλα , μαζι με φπα πανε 85 ευρω, τα φερνω σπιτι , κοβω κεφαλι και το δινω στη γιαγια μου να φαει μια ψαροσουπα να γουσταρει , και τα ψαρια τα κοβω σε φετες και πανε καταψυξη.. Το κεφαλι ΔΕΝ πετιεται, κανει τελεια σουπα..

    Μιλαμε για μεγαλη διαφορα στην τιμη και με εξαιρεση το κεφαλι , οτι γραψει η ζυγαρια τρωγεται.. Εντοσθια εχουν αφαιρεθει απο αυτους του makro ξαναλεω για οποιον σιχαινεται.

    Κι εγω δεν το ξερα μεχρι που επαιρνα επαιρνα επαιρνα, και μου λεει ο τυπος "ρε φιλε αφου παιρνεις που παιρνεις , θες να το παρεις ολοκληρο το ψαρι να σου ρθει πιο φτηνα?" ε και το εμαθα και το κανω ετσι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-02-12 02:11 #4
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    @Levrone

    Με το βαρος απο τα κοκακλα ομως τι γινεται????Γιατι οκ σου βγαζουν τα εντοσθι(αν και συνηθως αυτο το κανουν μετα το ζυγισμα) αλλα τα κοκαλα στα αφηνουν....
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-02-12 02:13 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλαπ Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Levrone

    Με το βαρος απο τα κοκακλα ομως τι γινεται????Γιατι οκ σου βγαζουν τα εντοσθι(αν και συνηθως αυτο το κανουν μετα το ζυγισμα) αλλα τα κοκαλα στα αφηνουν....
    ωραιος ο Χασαν!!!
    σωστη απορια.
    λοιπον δες, το οστο στη μεση ζυγιζει τιποτα..
    σε καθε φετα που θα τρως θα αφαιρεις ενα τοσο δα κομματακι οστο.. δεν ειναι τιποτα..δε θεωρειται καν απωλεια..

    Το ψαρι βρισκεται σαν φετα ή φιλετο στον παγο, ή ολοκληρο σε κουτια με παγο..Παντα τα εντοσθια εχουν αφαιρεθει και στο ζυγιζουν μπροστα σου χωρις αυτα.. Και μετα που θα το ζυγισει και τυπωσει το χαρτακι της τιμης που θα κολλησει στη σακουλα του λες και σου βαζει και παγο μεσα στη σακουλα αν εχεις δρομο να διανυσεις ως το σπιτι ή αν θα ερθει το βραδυ σπιτι ο πατερας να στα κοψει και δε θα χεις τι να τα κανεις μεχρι τοτε..

    Ειμαι ρε φιλε νοικοκυρης ομως ετσι???




    (σκ@τα ειμαι )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Levrone : 17-02-12 στις 02:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-02-12 02:16 #6
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος ο Χασαν!!!
    σωστη απορια.
    λοιπον δες, το οστο στη μεση ζυγιζει τιποτα..
    σε καθε φετα που θα τρως θα αφαιρεις ενα τοσο δα κομματακι οστο.. δεν ειναι τιποτα..δε θεωρειται καν απωλεια..
    Σωστος εισαι γιατρε μου!!!Παντος ο σολομος ειναι απο τα πιο ωραια ψαρια!!Και εχω παρατηρισει ενα πραγμα...Οι ανθρωποι χοριζονται σε δυο κατηγοριες σε αυτους που λατρεβουν το σολομο ή γενικα τους αρεσει πλ και σε αυτους που δεν θελουν ουτε να το ακουμπανε!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-02-12 02:21 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλαπ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστος εισαι γιατρε μου!!!Παντος ο σολομος ειναι απο τα πιο ωραια ψαρια!!Και εχω παρατηρισει ενα πραγμα...Οι ανθρωποι χοριζονται σε δυο κατηγοριες σε αυτους που λατρεβουν το σολομο ή γενικα τους αρεσει πλ και σε αυτους που δεν θελουν ουτε να το ακουμπανε!!!
    εμενα με σολωμο με "δηλητηριαζεις" (=και δηλητηριο να μου πεις οτι εχει μεσα θα το φαω)..

    σε πολλους δεν αρεσει..οντως..

    απο τις 14 Γεναρη εφαγα 12 κιλα..

    υπαρχουν μερες που κανω 4-5 γευματα σολωμο..σημερα εχω φαει 3 φορες στα 4 γευματα που εχω κανει..

    ΤΕΛΕΙΑ τροφη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-02-12 02:31 #8
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα με σολωμο με "δηλητηριαζεις" (=και δηλητηριο να μου πεις οτι εχει μεσα θα το φαω)..

    σε πολλους δεν αρεσει..οντως..

    απο τις 14 Γεναρη εφαγα 12 κιλα..

    υπαρχουν μερες που κανω 4-5 γευματα σολωμο..σημερα εχω φαει 3 φορες στα 4 γευματα που εχω κανει..

    ΤΕΛΕΙΑ τροφη!

    Οντως ειναι απο τις καλυτερες τροφες και εγω εχω τρελα με αυτον !!Καποτε ο παπους(πριν 2-3 χρονια) μου επερνε απο την κεντρικη αγορα της αθηνα κοματια σολομο σαπνιστο!!!Ηταν γυρω στα 16 ευρω το κιλο...Μετα βεβαια εριξαν την ποιοτητα τους και σταματησαμε....Πραγματικα το ειχα τσακισει!!!Θυμαμαι ετργω καθε μεσημερι σολομο και ειχε σαλατα αμπελοφασουλα με παριανη ξυνομητζηθρα ή χωριατικη που παλι αντι για φετα ειχε ξυνομιτζιθρα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-02-12 02:34 #9
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα με σολωμο με "δηλητηριαζεις" (=και δηλητηριο να μου πεις οτι εχει μεσα θα το φαω)..

    σε πολλους δεν αρεσει..οντως..

    απο τις 14 Γεναρη εφαγα 12 κιλα..

    υπαρχουν μερες που κανω 4-5 γευματα σολωμο..σημερα εχω φαει 3 φορες στα 4 γευματα που εχω κανει..

    ΤΕΛΕΙΑ τροφη!
    Εχω εντοπισει οτι σου αρεσουν και ''κολας'' με τροφες που εχουν καλα λιπαρα!!!!!Αφαιρεις κατι για να εχεις τετοια καταναλωση;
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-02-12 03:00 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω εντοπισει οτι σου αρεσουν και ''κολας'' με τροφες που εχουν καλα λιπαρα!!!!!Αφαιρεις κατι για να εχεις τετοια καταναλωση;
    εννοεις να αφαιρω καποια αλλη τροφη για να μην ξεπερναω καποια συγκεκριμενη καταναλωση θερμιδων?

    Νικη αν εννοεις αυτο , να σου πω οτι δεν αφαιρω τιποτα.. Ψαρι ειναι και απλα ζυγιζω 150 γραμμαρια ανα γευμα και τρωω..

    Και επειδη εχω κανει διαιτα με 6 γευματα σολωμο τη μερα , ενα θα πω : ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

    γενικα τα ψαρια μ αρεσουν πολυ, και κονσερβα εχω να φαω πανω απο χρονο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-02-12 03:03 #11
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοεις να αφαιρω καποια αλλη τροφη για να μην ξεπερναω καποια συγκεκριμενη καταναλωση θερμιδων?

    Νικη αν εννοεις αυτο , να σου πω οτι δεν αφαιρω τιποτα.. Ψαρι ειναι και απλα ζυγιζω 150 γραμμαρια ανα γευμα και τρωω..

    Και επειδη εχω κανει διαιτα με 6 γευματα σολωμο τη μερα , ενα θα πω : ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

    γενικα τα ψαρια μ αρεσουν πολυ, και κονσερβα εχω να φαω πανω απο χρονο..
    Ναι αυτο εννοω!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-02-12 00:36 #12
    Προεπιλογή
    Η κονσερβα τονου του carrefour γραφει οτι εχει 50 γραμμαρια πρωτεινης. Νομιζω πως γραφει παρα πολλα.
    135 γραμμαρια ειναι το στραγγιστο βαρος της κονσερβας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-02-12 00:40 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κονσερβα τονου του carrefour γραφει οτι εχει 50 γραμμαρια πρωτεινης. Νομιζω πως γραφει παρα πολλα.
    135 γραμμαρια ειναι το στραγγιστο βαρος της κονσερβας
    Serving Size 100 g
    Baked or Broiled Salmon
    Protein 23.97g
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-02-12 03:18 #14
    Προεπιλογή
    Στην συσκευασια ανα 100 γραμμαρια γραφει 27 μαλλον θα εχουν κανει λαθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-02-12 03:56 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην συσκευασια ανα 100 γραμμαρια γραφει 27 μαλλον θα εχουν κανει λαθος.
    καλα δε θα τα χαλασουμε σ αυτο τωρα!

    κομπλε εισαι!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία