Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 105
  1. 10-11-12 23:56 #76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thodoris_9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές σου. Μάλλον θα προσθέσω βάρη εκεί που το πρότεινες. Μήπως έχεις υπ'όψιν σου ασκήσεις αντίστοιχες για πόδια γιατί το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχει (παρ'όλα αυτά έκανε φανταστική δουλειά ο φίλος). Στα πόδια είμαι αρκετά γυμνασμένος, ειδικά σε σύγκριση με τον κορμό και γι'αυτό έψαχνα κάτι πιο εντατικό. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου
    Ποδια κανε
    Squat
    Προβολες με αλτηρες (lunges)
    Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια (stiff leg dead lift)
    Αρσεις γαμπων

    Κανε αρκετα σετακια σε ολες αυτες τις ασκησεις..κανε squat 5 sets 8-12reps
    Lunges 5 sets 8-12reps
    Stiff legged dead lift 6-8 sets 8-12reps
    Αρσει γαμπων 5 σετακια
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-11-12 10:33 #77
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποδια κανε
    Squat
    Προβολες με αλτηρες (lunges)
    Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια (stiff leg dead lift)
    Αρσεις γαμπων

    Κανε αρκετα σετακια σε ολες αυτες τις ασκησεις..κανε squat 5 sets 8-12reps
    Lunges 5 sets 8-12reps
    Stiff legged dead lift 6-8 sets 8-12reps
    Αρσει γαμπων 5 σετακια
    Ευχαριστώ πολύ, θα ξεκινήσω να τα προσθέτω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-12-12 17:20 #78
    Προεπιλογή Καθημερινή άσκηση
    Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ.
    Έχω διαβάσει διάφορες απόψεις για την ξεκούραση των μυών κτλ. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω το συγκεκριμένο πρόγραμμα κάθε μέρα μιας και αναφέρεται σε διαφορετικές ομάδες μυών. Να κάνω δλδ μια μέρα δικεφ-τρικεφ, την επομενη στήθος κτλ κτλ. Με μία ίσως ημέρα ξεκούρασης την βδομάδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-12-12 18:51 #79
    Προεπιλογή δεν φαίνονται οι φωτογραφίες
    ωραίο το πρόγραμμα αλλά που πήγαν οι φωτογραφίες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-12-12 10:39 #80
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο papobill Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίο το πρόγραμμα αλλά που πήγαν οι φωτογραφίες?
    Εξαφανιστήκαν πριν λίγες μέρες, θα λήξανε στο σάιτ που τις φιλοξενούσε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-12-12 11:07 #81
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Oι φωτογραφίες επανατοποθετούνται στο αρθρο,μεχρι σήμερα θα εχουν ολοκληρωθεί.

    Εξαφανιστήκαν πριν λίγες μέρες, θα λήξανε στο σάιτ που τις φιλοξενούσε.
    Ειναι ο λόγος που επαναλαμβανουμε σε όλα τα μελη συνεχεια να ανεβαίνουν οι φωτογραφίες μεσω του φόρουμ,για να φιλοξενουνται στον server μας,καθώς αν καποιος κανει μια αντιγραφή επικολληση ή μεσω καποιου site τυπου imagashak,όταν ξεκρεμιέται από τα εκεινα τα sites οι φωτογραφίες,εξαφανίζονται και από εδω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-12-12 11:10 #82
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thodoris_9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ.
    Έχω διαβάσει διάφορες απόψεις για την ξεκούραση των μυών κτλ. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω το συγκεκριμένο πρόγραμμα κάθε μέρα μιας και αναφέρεται σε διαφορετικές ομάδες μυών. Να κάνω δλδ μια μέρα δικεφ-τρικεφ, την επομενη στήθος κτλ κτλ. Με μία ίσως ημέρα ξεκούρασης την βδομάδα.
    Μπορείς να το κανεις ενα πρόγραμμα εξι ημερών με ενα ενδιαμεσο ρεπο,κανωντας ουσιαστικά 2 φορες την εβφομάδα το κάθε σημείο...
    Μια αλλη παραλλαγή θα ήταν να σπασεις ενα σημείο καθε μερα,αν σε περίπτωση θελεις να γυμναζεσαι στο σπίτι σχεδον καθε μερα,αυξανωντας λίγο τα σετ και προοδευτικά τα κιλα στους αλτήρες,αν υπάρχει η ποικιλία στον εξοπλισμό..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-12-12 12:14 #83
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Προσθέτω και ενα κύκλο ασκήσεων για πόδια,καθως ο topic starter δεν εχει συμπεριλαβει:


    Squat



    Όνομα: 1.gif Εμφανίσεις: 116881 Μέγεθος: 4,7 KB




    Reverse Lunge


    Όνομα: 2.gif Εμφανίσεις: 116539 Μέγεθος: 5,3 KB





    Stationary Lunge



    Όνομα: 3.gif Εμφανίσεις: 116428 Μέγεθος: 5,9 KB






    Dumbbell Swing Through


    Όνομα: 5.gif Εμφανίσεις: 116197 Μέγεθος: 3,8 KB





    DeadLifts

    Όνομα: 6.gif Εμφανίσεις: 116260 Μέγεθος: 5,4 KB





    Toe Raise


    Όνομα: 7.gif Εμφανίσεις: 116252 Μέγεθος: 3,9 KB







    One Legged Toe Raise

    Όνομα: 8.gif Εμφανίσεις: 116466 Μέγεθος: 4,3 KB


    Seated One Legged Toe Raise




    Όνομα: 9.gif Εμφανίσεις: 116130 Μέγεθος: 5,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-12-12 13:47 #84
    Προεπιλογή Αν είσαι admin...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι φωτογραφίες επανατοποθετούνται στο αρθρο,μεχρι σήμερα θα εχουν ολοκληρωθεί.



    Ειναι ο λόγος που επαναλαμβανουμε σε όλα τα μελη συνεχεια να ανεβαίνουν οι φωτογραφίες μεσω του φόρουμ,για να φιλοξενουνται στον server μας,καθώς αν καποιος κανει μια αντιγραφή επικολληση ή μεσω καποιου site τυπου imagashak,όταν ξεκρεμιέται από τα εκεινα τα sites οι φωτογραφίες,εξαφανίζονται και από εδω.
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις επανατοποθέτηση των φωτογραφιών με ακόμα καλύτερες και λεπτομερείς. Πάρα πολύ καλή η προσθήκη των ασκήσεων για πόδια, θα βοηθήσει και πολλούς που τις ζητάγανε. Να ακολουθήσω τις ίδιες επαναλήψεις και σετ και για τα πόδια? Το είχα ήδη ξεκινήσει όπως το πρότεινες και συ και λέω να προσθέσω τα πόδια αντί για ρεπό μια μέρα. Για όσους θέλουν να ξεκινήσουν πάντως, έχω κάτι παραπάνω από 2 μήνες στο πρόγραμμα ...νοιώθω τη διαφορά και σιγά σιγά αρχίζω και την βλέπω! Ευχαριστώ και πάλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-12-12 08:52 #85
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Να ακολουθήσω τις ίδιες επαναλήψεις και σετ και για τα πόδια? Το είχα ήδη ξεκινήσει όπως το πρότεινες και συ και λέω να προσθέσω τα πόδια αντί για ρεπό μια μέρα.
    Γενικά τα πόδια ,πόσο μαλιστα οταν δεν εχεις τον πληρη εξοπλισμό (power rack,hack squat,leg press) για να παίξεις βαριά σετ, θα τείνεις να κανεις 20 σετ και μια γκάμα 15-20 επαναλήψεων,καθως ειναι μεγαλη μυική ομάδα και για να έρθουν σε κόπωση απαιτείται μεγαλύτερο Loading
    Σκοπευουμε σύντομα να δοθεί και ενας πιο πληρης οδηγός για γυμναστική στο σπίτι ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-12-12 10:34 #86
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά τα πόδια ,πόσο μαλιστα οταν δεν εχεις τον πληρη εξοπλισμό (power rack,hack squat,leg press) για να παίξεις βαριά σετ, θα τείνεις να κανεις 20 σετ και μια γκάμα 15-20 επαναλήψεων,καθως ειναι μεγαλη μυική ομάδα και για να έρθουν σε κόπωση απαιτείται μεγαλύτερο Loading
    Σκοπευουμε σύντομα να δοθεί και ενας πιο πληρης οδηγός για γυμναστική στο σπίτι ...
    Εν αναμονή λοιπόν! Προς το παρόν θ'αρχίσω με αυτές και σιγά σιγά #krisi μαζεύω και εξοπλισμό...
    Εκπληκτική η δουλειά σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-02-13 16:00 #87
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-03-13 04:02 #88
    Προεπιλογή Ερωτήσεις για τα push ups
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Randime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καθε περιπτωση παντως να κανεις κοιλιακους και αν αντεχεις να κανεις και μερικα βαθια push ups καλυτερα αλλιως τα κανονικα.
    Προσεξε όμως αμα κανεις κανονικα push ups να εχεις τα χερια σου γροθια και όχι με την παλαμη ανοιχτη.
    Κατ αρχάς, ευχαριστούμε για τη συνεισφορά. Ίσως δεν το έχεις καταλάβει, αλλά έχεις σώσει κόσμο. Κόσμο πολλών διαφορετικών ηλικιών, διαφορετικών επιπέδων (αρχάριοι, προχωρημένοι) και διαφορετικών κοινωνικών τάξεων (άνεργοι, εργαζόμενοι, πολυάσχολοι κτλ..). Κι σ αυτό μάλλον συμφωνούμε όλοι. Έχει ένα μήνα που το τσέκαρα και το ακολουθώ, και μ ένα μόνο βαράκι 10κιλο που έχω είδα διαφορά!

    Και πάμε στις ερωτήσεις.

    Όταν λες σε "κάθε περίπτωση", εννοείς μετά από κάθε μέρα προπόνησης με βάρη να συμπληρώνουμε με κοιλιακούς και push ups? Δηλαδή, 3 φορές την εβδομάδα ασκήσεις με push ups και κοιλιακούς?

    Δεύτερον. Γιατί τα push ups με γροθιά και όχι παλάμη? σε τι διαφέρει?

    Βαθειά push ups δεν μπορώ να κάνω εδώ που είμαι, αλλά έχω σπίτι ένα σκαμνάκι στο οποίο μπορώ να στηρίξω τα πόδια έτσι ώστε να είναι ψηλότερα από το υπόλοιπο κορμί. Πιστεύεις βοηθάει? Πόσα σετάκια προτείνεις και τι διάλειμμα μεταξύ τους?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-03-13 04:10 #89
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το κανεις ενα πρόγραμμα εξι ημερών με ενα ενδιαμεσο ρεπο,κανωντας ουσιαστικά 2 φορες την εβφομάδα το κάθε σημείο...
    Δύο φορές την εβδομάδα κάθε σημείο, δεν είναι πολύ? Ο μυς δεν χρειάζεται κάποιο χρόνο για να ξεκουραστεί..?

    Δήλαδή.

    Δευτέρα: Δικ-Τρικ.
    Τρίτη: Στήθος
    Τετάρτη:Ώμους-Πλάτη
    κτλ.

    Την τρίτη που βάζω στήθος, όσο να ναι, εμπλέκονται και οι τρικέφαλοι. Ενώ τους είχα γυμνάσει την προηγουμένη (δευτέρα). Δεν είναι λίγο εντατικό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-03-13 04:20 #90
    Προεπιλογή επαναλήψεις ή καταβολή προσπάθειας?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχουνε πολλα η λιγα κιλα...εξαρταται απο τις δυνατοτητες του καθενος και απο τις επαναληψεις που θελει να βγαλει...για μενα στις απομονωτικες 10-15 (12 για μενα το καλυτερο) και στις πολυαρθρικες 8-12 ...
    Ο καθενας πρεπει να βαζει κιλα ωστε την τελευταια επαναληψη να τη βγαζει αρκετα δυσκολα..πχ εγω ειμαι 14 και κανω αυτοσυγκεντρωσης με 15κιλα..δε μπορει να μου πει καποιος ειναι πολλα γιατι απλα δεν ξερει τις δυνατοτητες μου
    Έχω ένα 10κιλο. Κάποιες ασκήσεις τις κάνω σχετικά εύκολα αρχικά και ζορίζομαι στις τελευταίες επαναλήψεις (πχ. δικ-τρικ, στήθος..), ενώ σε κάποιες άλλες δεν βγάζω ούτε 8 καθαρές (ώμους, δελτοειδείς). Δηλαδή, ζορίζομαι από τις 4-5, αρχίζει το 10κιλ να μου φαίνεται ασήκωτο!

    Πιστεύεις ότι πρέπει να χαμηλώσω κιλά για αυτές τις ασκήσεις (δελτοειδείς, ώμους) έτσι ώστε να βγαίνουν τα σετ 8-10 επαναλήψεις ή να μείνω στα 10κιλά, ακόμα κι αν βγάζω 4-6? (με αντίστοιχο ζόρι και δυσκολία στην 5-6 επανάληψη)

    Δηλαδή, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βγαίνει το σετ με 10-12 επαναλήψεις? ή να βγαίνει το σετ δύσκολα και με κόπο, ακόμα κι αυτό σημαίνει 5-6 επαναλήψεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία