Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 115
  1. 09-04-07 15:48 #16
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimbo
    Πολυ καλο αρθρο το οποιο πιστευω να βοηθησει πολυ κοσμο(μαζι κι εμενα)
    Θα θελα να κανω μια ερωτηση.Αν πχ την ημερα που καποιος κανει στηθος,κανει 3 ασκησεις:
    Πιεσεις οριζοντιου παγκου(ας πουμε λειτουργικο σετ 70 κιλα)

    Ζεσταμα:
    12x 40% των 70kg=30kg
    6x 60% των 70kg=42kg
    2x 80% των 70kg=56kg

    Αν μετα κανω επικλινη με μπαρα θα πρεπει να ξανακανω αναλογο ζεσταμα (με βαση τα κιλα που σηκωνω στον επικλινη)?Κι αν μετα ακολουθησουν και καποιες αλλες ασκησεις στηθους θα πρεπει ομοιως να γινει αναλογο ζεσταμα η το ζεσταμα που εχει γινει στον οριζοντιο ειναι αρκετο?

    Eννοείται ότι οι αριθμοί/ποσοστά είναι ενδεικτικά, δηλαδή δεν χρειάζεται απαραίτητα να κάνεις όπως γραφεις με 30, 42 και 56 κιλά στην προθέρμανση, θα κάνεις κατα προσέγγιση (να βολεύει και με τα βαρη του gym), π.χ. 30, 40 και 55 κιλά ή αν θες 30, 45 και 55 κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-04-07 14:40 #17
    Το avatar του χρήστη Teo70

    Εγγραφή
    07-03-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    154
    Προεπιλογή
    Με αυτό το προπονητικό πλάνο κατάλαβα τι πρέπει και πώς πρέπει να κάνω όταν πηγαίνω gym.
    Ευχαριστώ BRaWNy
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-04-07 15:15 #18
    Προεπιλογή
    Και μια ακομη ερωτηση σχετικα με τα λειτουργικα σετ.Στο ερθρο αναφερονται 2 με 3 λειτου\ργικα σετ σε περιπτωση που αναρρωνει καποιος γρηγορα.Και τα 3 σετ θα γινουν με τα ιδια κιλα και με την ιδια τεχνικη π.χ. Rest-Pause set?Δηλαδη αν ας πουμε στο 1ο λειτουργικο σετ μπορω να βγαλω Π.χ. με 80kg 6 επαναληψεις κανω διαλειμμα 30sec και μετα κανω αλλες 2 επαναληψεις και φτασω τις 8 θα πρεπει στο 2ο και στο 3ο σετ να γινει παλι το ιδιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-04-07 15:35 #19
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimbo
    Και μια ακομη ερωτηση σχετικα με τα λειτουργικα σετ.Στο ερθρο αναφερονται 2 με 3 λειτου\ργικα σετ σε περιπτωση που αναρρωνει καποιος γρηγορα.Και τα 3 σετ θα γινουν με τα ιδια κιλα και με την ιδια τεχνικη π.χ. Rest-Pause set?Δηλαδη αν ας πουμε στο 1ο λειτουργικο σετ μπορω να βγαλω Π.χ. με 80kg 6 επαναληψεις κανω διαλειμμα 30sec και μετα κανω αλλες 2 επαναληψεις και φτασω τις 8 θα πρεπει στο 2ο και στο 3ο σετ να γινει παλι το ιδιο?
    Όχι φίλε, λάθος τα κατάλαβες.
    Αν είναι να κάνεις rest-pause καλά ειναι να κάνεις μόνο ένα σετ.
    Τα 2-3 λειτουργικά σετ είναι για επίπεδο 3, για πολύ προχωρημένους, εσυ είσαι πολύ προχωρημένος? Μήπως βιάζεσαι λιγάκι?
    Για πες μου πόσα κιλά κάνεις σκουωτ, πάγκο και άρσεις θανάτου, ύψος, ηλικία, βάρος, περιφέρεια μπράτσου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-04-07 16:16 #20
    Προεπιλογή
    Τωρα που διαβαζω καλυτερα το αρθρο διαπιστωνω οτι ειμαι στο Level 2.Παγκο κανω 80 kila squat 80 κι εκει κι αρσεις θανατου οχι και πολλα καθως τις αποφευγω(κακως).Ειμαι 1 83 82 κιλα 22 ετων και γυμναζομαια σπιτι με παγκο και πολυμηχανημα και ασχολουμαι καμια 2 ετια
    (με 5 μηνο διαλειμμα) με γυμναστικη.Απλα μου φανηκε λιγο περιεργο η προπονηση του lvl 2 καθως και γυμναστηριο οταν πηγαινα,παντα μου χωριζαν τη γυμναστικη σε μυικες ομαδες 4 φορες την εβδομαδα ,κι ετσι απο τοτε και σπιτι οταν κανω ακολουθω αυτο το μοτιβο.Ασχολουμαι καμια 2 ετια με γυμναστικη
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-04-07 16:21 #21
    Προεπιλογή
    Α ΚΑΙ επισης οταν λες π.χ.Σκουωτ 3 x ζεσταμα (12-4) 2 x 4-7 οταν λες 2χ4-7 εννοεις 2 σετ στα οπια οι επαναληψεις πρεπει να κυμαινονται απο 4-7 επαναληψεις απλα η και εδω μπορω να χρησιμοποιησω rest pause sets?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-04-07 19:03 #22
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Το 4-7 πεδίο επαναλήψεων για straight sets.
    Για τα rest-pause sets γραφω πως πρέπει να γίνονται.

    Αν σου φαίνεται περίεργο το πρόγραμμα σε σχέση με αυτό που σου δίνανε στο γυμναστήριο, τότε μην το κάνεις, διότι πιθανόν να το χρησιμοποιήσεις λάθος και να μην γινουν και σπουδαία πράγματα.
    Επίσης οι ερωτήσεις σου δείχνουν ότι δεν το κατάλαβες καλά.
    Πάντως αυτό που κατάλαβες πάρα πολύ καλά είναι ότι πράγματι κακώς αποφεύγεις τις άρσεις θανάτου.
    Έχω την εντύπωση ότι εισαι βιαστικός και δεν έχεις υπομονή.

    Το θέμα δεν είναι να πάρεις απλώς κάτι γραμμένο στο χαρτί και να το κάνεις, σκοπός είναι να κατανοήσεις γιατι και πως κ.λ.π. το κάνεις.
    Να ξέρεις επίσης, ότι τα προγράμματα δεν αποτυγχάνουν, αποτυγχάνει μόνο κανείς στην σωστή χρησιμοποίηση και εφαρμογή του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-04-07 12:02 #23
    Προεπιλογή
    Πραγματικά πληρέστατο το αρθρο.Συγχαρητηρια Brawny ανεβάζεις το ηδη πολυ καλο επίπεδο του φορουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-04-07 23:31 #24
    Προεπιλογή
    Brawny 2 ερωτησεις απο εμενα
    1)Αν και κανω τα κιλα που ανεφερες στις 3 βασικες ασκησεις πιστευεις οτι θα ηταν καλυτερα να αρχισω απο το level 2 για να μπω καπως καλυτερα στην φιλοσοφια του ολου προγραμματος και αν ναι για ποσο καιρο μεχρι να παω στο 3
    2)Στο Level 3 οταν εχεις τα χερια μαζι εχει σημασια απο πια μυικη ομαδα αρχιζουμε(δικεφαλοι η τρικεφαλοι πρωτοι)

    Τhanks...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-04-07 11:25 #25
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Anastasisk...
    Και οι δυο ερωτήσεις σου, είναι καθαρά ατομικό δικό σου θέμα, δεν είναι κάτι στάνταρ.
    Πάντα να έχεις υπόψιν ότι κάποια πράγματα είναι ενδεικτικά στο τόπικ, δεν ειναι απλά να παιρνεις κάτι έτοιμο στο χαρτί, είναι έτσι ωστε να σε κάνει να καταλάβεις καλύτερα πως να κινείσε, να γνωρίσεις καλύτερα το σωμα σου και τον εαυτό σου και να μάθεις να προοδεύεις και να κάνεις προοδευτική υπερφόρτωση.

    Υ.Γ.Εγω π.χ. αν ξεκινήσω με δικέφαλα, κουράζονται πολύ και αυτό με "εμποδίζει" όταν κάνω γαλλικές εκτάσεις μετά για τρικέφαλους, δεν κρατούν "κόντρα" όπως πρέπει σαν ανταγωνιστές μυς.
    Άσε που πάντα τα κάνω εναλλάξ, μια το ένα μια το άλλο, δεν τελιωνω δηλαδή με το ένα και μετα μπαινω στο άλλο.
    Επίσης, νομίζω κατα την γνωμη μου, να μεινεις καλύτερα με επίπεδο 2 πρόγραμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-04-07 17:29 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Anastasisk...
    Και οι δυο ερωτήσεις σου, είναι καθαρά ατομικό δικό σου θέμα, δεν είναι κάτι στάνταρ.
    Πάντα να έχεις υπόψιν ότι κάποια πράγματα είναι ενδεικτικά στο τόπικ, δεν ειναι απλά να παιρνεις κάτι έτοιμο στο χαρτί, είναι έτσι ωστε να σε κάνει να καταλάβεις καλύτερα πως να κινείσε, να γνωρίσεις καλύτερα το σωμα σου και τον εαυτό σου και να μάθεις να προοδεύεις και να κάνεις προοδευτική υπερφόρτωση.

    Υ.Γ.Εγω π.χ. αν ξεκινήσω με δικέφαλα, κουράζονται πολύ και αυτό με "εμποδίζει" όταν κάνω γαλλικές εκτάσεις μετά για τρικέφαλους, δεν κρατούν "κόντρα" όπως πρέπει σαν ανταγωνιστές μυς.
    Άσε που πάντα τα κάνω εναλλάξ, μια το ένα μια το άλλο, δεν τελιωνω δηλαδή με το ένα και μετα μπαινω στο άλλο.
    Επίσης, νομίζω κατα την γνωμη μου, να μεινεις καλύτερα με επίπεδο 2 πρόγραμμα.
    Θα ξεκινησω απο level 2 και αργοτερα θα μπω στο 3,ο βασικος λογος που ηθελα να μπω στο 3 ειναι διοτι μου αρεσει να γυμναζομαι με βαρη 5-6 φορες την εβδομαδα και μου αρεσε απιστευτα το split που εχεις κανει αλλα θα κανουμε υπομονη.
    Ευχαριστω Brawny,ειναι μεγαλη υποθεση να υπαρχει καποιος που να δειχνει τετοιο ενδιαφερων ειδικα οταν δεν το κανουν ουτε καν αυτοι που υποτιθεται οτι ειναι η δουλεια τους και πληρωνονται για αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-04-07 18:02 #27
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anastasisk
    Θα ξεκινησω απο level 2 και αργοτερα θα μπω στο 3,ο βασικος λογος που ηθελα να μπω στο 3 ειναι διοτι μου αρεσει να γυμναζομαι με βαρη 5-6 φορες την εβδομαδα
    Κι εμένα μου άρεσε να γυμνάζομαι με βάρη 5-6 φορές τη βδομάδα.
    Όταν όμως ξεκίνησα level 2 by BRaWNy πίστεψε με οι τρεις φορές ήταν υπεραρκετές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-04-07 19:01 #28
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Έχετε χρόνο μπόλικο μπροστά σας, απο όλα θα δοκιμάσετε μην στεναχωριέστε, ξεκινήστε όμως πρωτα με την σειρά για να έρθετε σε θέση να μπορειτε να δοοκιμάσετε και με άλλα πράγματα και του γούστου σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-04-07 21:19 #29
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick3
    Όταν όμως ξεκίνησα level 2 by BRaWNy πίστεψε με οι τρεις φορές ήταν υπεραρκετές.
    Συμφωνώ χαλαρότατα!!

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-04-07 04:58 #30
    Προεπιλογή
    μπραβο και απο'μενα μαλιστα θα κανω το προγραμμα αυτο προσωπικα κ θα σας πω news
    brawny respect
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία