Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 115
  1. 06-10-07 23:14 #61
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....Συνεχίζω τότε όπως έκανα την αεροβική μου και θα αντικαταστήσω την μια απο τις 2 μέρες με ποδήλατο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-10-07 00:25 #62
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    GOMI... αν κανεις τις αεροβικες σου σε καταλληλο timing και εχεις στη διατροφη ψηλά την πρωτεινη δεν εχεις να φοβάσε τιποτα, αντίθετα θα σε βοηθήσουν στο χτίσιμο.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-10-07 16:45 #63
    Προεπιλογή
    Αν καποιος δεν θελει τοσο ποδια και θελει περισσοτερο να εμβαθυνει στο ανω μερος του σωματος θα πρεπει να αλλαξει κατι στο προγραμμα?Γιατι προσωπικα δεν νομιζω οτι θελω μεγαλυτερα ποδια απλα πιο γραμμωμενα...αλλα σε αντιθεση θελω μεγαλυτερο ανω σωμα..
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-10-07 16:53 #64
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Μπορεις να δουλευεις το ανω σωμα στο ευρος 6 μεχρι 12 το πολυ για περισσοτερα οφελη σε μυικη αναπτυξη, ενω το κατω σωμα με 15 επαναληψεις για "μυικη αντοχη"
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-10-07 17:19 #65
    Προεπιλογή
    μπορω την μερα μαζι με τα ποδια να βαζω και στηθος η θα οδηγηθω σε υπερκοπωση?
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-10-07 17:27 #66
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pikolo
    μπορω την μερα μαζι με τα ποδια να βαζω και στηθος η θα οδηγηθω σε υπερκοπωση?
    Αν θες να βαλεις και στηθος βαλε,αλλα εννοειται οτι θα το κανεις με πιο λιγα κιλα.

    Τωρα στο θεμα της "υπερκοπωσης",εφοσον εχεις σωστη διατροφη για bodybuilding και κανεις σωστη προπονηση,που σημαινει οτι θα εχεις τον ογκο και την ενταση που χρειαζεσαι,τοτε και να θες δεν θα παθεις υπερκοπωση,ακομα κι αν κανεις π.χ. 3 φορες/βδομαδα την ιδια προπονηση,δεν θα παθεις τιποτα,αρκει οπως ειπα να εφαρμοσεις τα παραπανω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-10-07 17:36 #67
    Προεπιλογή
    σιγουρα μπορω να βαλω και στηθος?απλα θελω να ανεβω κιλα στο στηθος οσο πιο γρηγορα γινετα....να το μεγαλωσω περισοτερο απο οτιδηποτε αλλο....καθως και χερια...
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-10-07 18:46 #68
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pikolo
    σιγουρα μπορω να βαλω και στηθος?απλα θελω να ανεβω κιλα στο στηθος οσο πιο γρηγορα γινετα....να το μεγαλωσω περισοτερο απο οτιδηποτε αλλο....καθως και χερια...
    Κοιτα,αν την Δευτερα κανεις στηθος μεχρι κοπωση,τοτε την Τεταρτη αν το βαλεις δεν θα αποδωσεις καλα και υπαρχει περιπτωση να καθυστερησεις την αναρρωση-αναπτυξη.Αν ομως κανεις με σχετικα μετρια ενταση θα μπορουσες να το βαλεις.Αφου ομως κανεις το lvl 2 σημαινει οτι κανεις μεχρι κοπωση οποτε αστο,εκτος κι αν θες να το τροποποιησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-10-07 19:58 #69
    Προεπιλογή
    μπα θα το αφησω ετσι και οτι βγει....να ξερω και τι κανει το προγραμματακι...
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-10-07 21:40 #70
    Το avatar του χρήστη Crimson

    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περ.
    Salonica City-East Side
    Μηνύματα
    115
    Προεπιλογή
    Ρε συ Billako, αν κατάλαβα καλά, λες στο παιδί, ότι δεν πειράζει να κάνει στήθος και πόδια μαζί, στην ίδια προπονητική ημέρα????????

    Πες με ότι κατάλαβα λάθος?!!!!
    IMPOSSIBLE IS NOTHING!
    Ad Astra Per Aspera!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-10-07 12:47 #71
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crimson
    Ρε συ Billako, αν κατάλαβα καλά, λες στο παιδί, ότι δεν πειράζει να κάνει στήθος και πόδια μαζί, στην ίδια προπονητική ημέρα????????

    Πες με ότι κατάλαβα λάθος?!!!!
    Υπαρχει μια συγχιση γενικως με τα split και το αν πρεπει (ή μπορεις) να κανεις πολλες μυικες ομαδες μαζι ή πολλες φορες/βδομαδα,εγω ομως κατεληξα στα εξης:

    1)Αν γυμνασεις 1 φορα την εβδομαδα μια μυικη ομαδα με πολυ ενταση,τοτε αν επιχειρησεις να την γυμνασεις και δευτερη θα πρεπει προφανως να ριξεις κιλα,αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο να το "ρισκαρεις" γυμναζοντας την ξανα μεσα σε μια εβδομαδα επειδη καθυστερεις την αναρρωση.

    2)Αν θελεις να γυμνασεις 2-3 φορες την εβδομαδα εναν μυ τοτε δεν θα πρεπει να "χτυπησεις" τα ορια σου σε καμια απο αυτες τις προπονησεις γιατι παλι θα συμβει το παραπανω.Αν ομως το πας με πανω-κατω μετρια ενταση,τοτε πολυ απλα πιστευω οτι θα μετρησει ο συνολικος ογκος της προπονησης (3x/βδομαδα--καπως σαν τη φιλοσοφια του HST).Επισης αυτο μπορει να γινει και σαν full-body workout.

    Τωρα σε αυτο που λεω στον pikolo,αν υποθεσουμε οτι ακολουθησει το 2ο κομματι σκεψης μου ^^ ναι πιστευω πως αν γυμνασει στηθος-ποδια μαζι δεν θα εχει καποιο προβλημα.

    p.s. Το ξερετε οτι ειμαι ανοιχτος σε ολες τις αποψεις,αν θελετε να το συζητησουμε και να βγαλουμε καποιο συμπερασμα,παντως εκει εχω καταληξει μεχρι τωρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-10-07 20:54 #72
    Το avatar του χρήστη Crimson

    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περ.
    Salonica City-East Side
    Μηνύματα
    115
    Προεπιλογή
    Στο Νο1 που λες διαφωνώ. Γενικά, όπως ξέρεις, δουλεύω με τη λογική του Bizz. Που σημαίνει ότι ανα 3-4 μέρες δουλεύω την ίδια μυική ομάδα & μάλιστα με υψηλή ένταση.... Σε πληροφορώ ότι ποτέ δε λειτούργησε αρνητικά, απεναντίας πιστεύω (τόσο εγώ, όσο και διάφορες μελέτες) ότι δίνεις το "έναυσμα" στους μυς να συνηθίσουν το μεγαλύτερο "φορτίο" ergo να παράγουν περισσότερες μυικές ίνες για να ανταπεξέλθουν ergo μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη (στο πολύ απλοποιημένο μοντέλο)....

    Στο No2 που λες, πάλι διαφωνώ (αν και το σκεπτικό σου με δελεάζει, μπορώ να πω).... Θα συμφωνούσα αν μου έλεγες ότι το μοντέλο αυτό απευθύνεται σε κάποιον αρχάριο, που θέλει γενική ενδυνάμωση....

    Έχουμε πει πολλές φορές ότι ο λόγος που δε βάζουμε δυο μεγάλες μυικές ομάδες μαζί, είναι γιατί γυμνάζονται με πολυαρθρικές ασκήσεις. Οι πολυαρθρικές ασκήσεις χρησιμοποιούν και δευτερεύουσες μυικές ομάδες, στρεσσάρουν το CNS & επιπλέον έχουν υψηλό ποσοστό motor units recruitment. Κοντολογίς, αν εγώ κάνω squats στο 85-90% του 1 rep max μου, θα έχω κουράσει τόσο πολύ το CNS μου, που εκ των πραγμάτων δε θα μπορώ ν' αποδώσω στον πάγκο (ή και στις άρσεις).... Δε θα μου έχει απομείνει δύναμη!!!!
    Αν πάλι ακολουθήσω τη λογική σου & μείνω σε χαμηλότερα loads του 1 rep max, τότε δε θα έχω τέτοια καταστροφή των μυικών ινών, που ν' αναγκαστεί ο οργανισμός μου να τις αναπλάσει σε μεγαλύτερο βαθμό επιτυγχάνοντας υπερτροφία.... Κοντολογίς θα κάνω μισοδουλειές και στις 2 ασκήσεις....

    Βασικά είμαι κατά στα σπλιτ όπου γυμνάζονται την ίδια μέρα: στήθος - πλάτη/στήθος - πόδια/πλάτη - πόδια....

    Αν το ψάξεις λίγο παραπάνω, θα καταλάβεις κι εσύ γιατί....

    My 2 cents....
    IMPOSSIBLE IS NOTHING!
    Ad Astra Per Aspera!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-10-07 21:50 #73
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crimson
    Γενικά, όπως ξέρεις, δουλεύω με τη λογική του Bizz.
    Κατσε λιγο τωρα γιατι χαθηκα.Ο Brawny δεν ειχε πει οτι θα γυμναζουμε 1 φορα την εβδομαδα την καθε μυικη ομαδα? Λεω ο Brawny γιατι ειναι δικο του σκεπτικο.Ή μηπως εννοεις για το lvl 3?


    Σε αυτο που ανεφερες "Αν πάλι ακολουθήσω τη λογική σου & μείνω σε χαμηλότερα loads του 1 rep max, τότε δε θα έχω τέτοια καταστροφή των μυικών ινών, που ν' αναγκαστεί ο οργανισμός μου να τις αναπλάσει σε μεγαλύτερο βαθμό επιτυγχάνοντας υπερτροφία.... Κοντολογίς θα κάνω μισοδουλειές και στις 2 ασκήσεις...." εαν γυμνασεις 1 φορα/βδομαδα εναν μυ,τοτε ναι δεν θα υπαρχει καλος τραυματισμος συμφωνω απολυτα,εαν ομως τον γυμνασεις 3-4 φορες? Δεν θα μετρησει ο συνολικος ογκος? Ετσι δεν πρεπει να γινει,θεωρητικα τουλαχιστον? Δεν ξερω και γω αναρωτιεμαι τωρα,μια υποθεση κανω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-11-07 20:17 #74
    Προεπιλογή
    Θα ηθελα μια διεκρινηση,με ποιο κριτηριο θα επιλεξουμε ποιες ασκησεις θα ενσωματοσουμε μεσα στο πργραμμα μας?μιλαω για το δευτερο επιπεδο!Ενα βασικο κριτηριο ειναι ποια μας πιανει καλυτερα αλλα εγω παρατηρω οτι υπαρχει διαφορετικος βαθμος δυσκολιας,κ οι δευτερη ερωτηση ειναι θα ακολουθησω τις ιδιες ασκησεις μεχρι να περασω στο τριτο επιπεδο η θ αλλαζω μετα απο καποιο καιρο βαζοντας την ποιο δυσκολη ασκηση για παραδειγμα στα τρικεφαλα η τροχαλια ειναι πιο "ευκολη"ασκηση απο της βυθισεις η να πω καλυτερα ποιο προχωρημενη !!Παντος το προγραμμα ετσι λιγο που το εχς δουλευψει ειναι πολυ καλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-11-07 20:24 #75
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Γενικα να προτιμας τις βασικες ασκησεις (αρσεις θανατου,πιεσεις παγκου, squat, κτλ) οπου δουλευουν αρκετοι μυς μαζι, με αποτελεσμα να αυξανεται η εκκριση αυξητικης ορμονης.

    Μπορεις να ακολουθησεις τις ιδιες ασκησεις, οσο ακολουθεις καποιο level. Τωρα αν μεινεις σε καποιο level αρκετο καιρο, καλο θα ηταν να αλλαξεις καποιες ασκησεις, για να προσαρμοστουν οι μυς στη νεα ασκηση. Θα μπορουσες ακομη, να αντικαταστησεις καποια ασκηση, οταν δεις οτι κολλησες στα ιδια κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία