Θέμα: Βillys15's log

Σελίδα 27 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 17252627282937 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 391 έως 405 από 668
  1. 10-05-09 14:15 #391
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Τις αρσεις τις εκανα μεχρι κατω οπως ειπα.Πως νομιζεις οτι θα πρεπε να ειναι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-05-09 09:08 #392
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις αρσεις τις εκανα μεχρι κατω οπως ειπα.Πως νομιζεις οτι θα πρεπε να ειναι?
    Οι άρσεις είτε γίνονται μέχρι κάτω με συμμετοχή τετρακεφάλων (conventional), είτε μέχρι λίγο κάτω απο τα γόνατα σαν Romanian, πάνω κάτω τα ίδια κιλά θέλουν και εξαρτάται ως ένα βαθμό ποιά δουλεύεις περισσότερο ή αν έχεις να κάνεις κάποια πολύ καιρό και τέτοια.
    Αν οι Άρσεις γίνουν μέχρι κάτω σαν romanian, τότε εντάξει, σαφώς και θέλει λιγότερα κιλά απο τις άλλες.

    Παρόλα αυτά θα πρέπει να έχουν μεγάλη διαφορα με τις κωπηλασίες.
    Θα πρέπει να ξέρουμε όμως πως κάνεις τις κωπηλασίες, σε ποιό σημείο τραβάς την μπάρα, τι άνοιγμα χεριών έχεις, αν είναι οι αγκώνες μακριά απο τα πλευρά, τι γωνία σκυψίματος έχεις, αν κινείς τον κορμό με την βοήθεια της μέσης σε κάθε τράβηγμα κλπ.

    Κανονικά με τις κωπηλασίες δεν πρέπει να το παρακάνουμε με τα κιλά, δηλαδή να κλέβουμε μόνο και μόνο για να σηκώσουμε περισσότερα, διότι έτσι φεύγει αρκετά το έργο απο την πλάτη, δηλαδή δεν γίνονται οι πρέπουσες συσπάσεις.
    Θα πρέπει να γίνονται αρκετά ή αν θες τις περισσότερες φορες με feeling και σχεδόν αυστηρά, ειδικά στις πρωτες επαναλήψεις.
    Αν θες κιλά, βάλε στις άρσεις, με τις κωπηλασίες δούλεψε περισσότερο τους μυες.

    π.χ. εγω δουλεύω τις κωπηλασίες αυστηρά, και για κωπηλασία με ανοιχτή λαβή, με τον κορμό παράλληλα με το πάτωμα, τράβηγμα στο στήθος με τους αγκώνες μακριά απο τα πλευρά (περισσότερο για πυκνότητα πλάτης και συγκεκριμένα εσωτερικής πλάτης), που είναι και η πιό δύσκολη εκτέλεση για κιλά, δουλευω με 70-75 κιλά.
    Βέβαια αν θέλω θα μπορουσα να βάλω και αρκετά περισσότερα και να σηκώσω κάπως τον κορμό κλπ και να την κάνω ολίγον floppy style, αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό.
    Σε κωπηλασία με κλειστή λαβή και με τους αγκώνες κοντα στα πλευρά (που έτσι βάζουμε περισσότερο και τα φτερά στο παιχνίδι) μπορω με παραπάνω κιλά και αυστηρά, και σε σταυρό μπορω να δουλέψω μεχρι και 90-100 κιλά.
    Παλιά φυσικά έκανα στον σταυρό και με 120 κιλά, αλλά η φόρμα δεν ήταν όπως πρέπει και εξαντλούσα τους βραχιόνιους απο το δυναμικό τράβηγμα και η πλάτη έπαιρνε λιγότερο έργο.

    Για σύγκριση μεταξύ των αρσεων και κωπηλασιών, βάσει των παραπάνω, να σου πω ότι δουλεύω Άρσεις μέχρι λίγο κάτω απο το γόνατο με 180 κιλά.
    Οπότε βγάλε συμπέρασμα για τις διαφορές.

    Τα stats με τα κιλά που έβαλα είναι για ίδιο αριθμό επαναλήψεων μεταξύ των ασκήσεων.
    στην δική σου περίπτωση υπάρχει διαφορά στις επαναλήψεις μεταξύ των ασκήσεων, έχεις μεχρι 4 στις άρσεις και στις κωπηλασίες 8αρες, που σημαίνει αν θα συγκρίναμε με ίδιες επαναλήψεις, ας πούμε 4αρες στην κωπηλασία, σίγουρα θα έβαζες πάνω κάτω τα 90 σε αυτές, αφου κάνεις 8αρες με τα 80.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-05-09 14:31 #393
    Το avatar του χρήστη skrwz21

    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περ.
    Athina
    Μηνύματα
    458
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Deadlifts 100 και κωπηλασια 80??
    Mεγάλη δυσαναλογία.

    Ή οι άρσεις σου suck ή κάνεις την κωπηλασία σαν άρσεις και κλέβεις, ή κάτι άλλο
    Δηλαδη Μιχαλη πρεπει να υπαρχει σχετικα μεγαλη διαφορα στα κιλα που βαζουμε στις αρσεις με αυτα που βαζουμε στην κωπηλασια..

    εγω πχ κανω 120κ για αρσεις (μεχρι το γονατο και λιγο πιο κατω) και στο σταυρο με την πιο κλειστη λαβη (οχι ανοιχτα) βαζω 60-70.. για το λογο οτι προσπαθω να μην κλεβω τοσο ετσι ωστε να με πιανει σωστα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skrwz21 : 11-05-09 στις 16:02
    Practice makes perfect !
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-05-09 15:25 #394
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ναι εχω ενα μικρο τραβηγμα με την μεση.Την μπαρα την φερνω κατω απ'την κοιλια και οι αγκωνες ειναι κλειστοι,με λαβη λιγο πιο ανοιχτη απο των ωμων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-05-09 15:06 #395
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skrwz21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη Μιχαλη πρεπει να υπαρχει σχετικα μεγαλη διαφορα στα κιλα που βαζουμε στις αρσεις με αυτα που βαζουμε στην κωπηλασια..

    εγω πχ κανω 120κ για αρσεις (μεχρι το γονατο και λιγο πιο κατω) και στο σταυρο με την πιο κλειστη λαβη (οχι ανοιχτα) βαζω 60-70.. για το λογο οτι προσπαθω να μην κλεβω τοσο ετσι ωστε να με πιανει σωστα..
    Σε σένα είναι κανονικά τα όρια (κοντα στο μισό), αν και θα μπορουσες/πρεπε και κάτι παραπάνω σε άρσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-05-09 15:08 #396
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω ενα μικρο τραβηγμα με την μεση.Την μπαρα την φερνω κατω απ'την κοιλια και οι αγκωνες ειναι κλειστοι,με λαβη λιγο πιο ανοιχτη απο των ωμων.
    Η κλίση του κορμού ποιά είναι, τι γωνία?
    Τις κάνεις σχεδόν σαν shrugs/power shrugs?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-05-09 03:23 #397
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Οχι οχι σε στυλ shrugs,καμια σχεση.Ε ο κορμος μου φαινεται πιο πανω απο τις 45-50.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-06-09 23:38 #398
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες

    σκουωτ (πιο πιο ανοιχτα ποδια,το τελευταιο σετ βαθυ) 3χ8 με 75
    προβολες με αλτηρες 3χ8 με 16αρια
    RDL 3χ8 με 85
    καμψεις ποδιων 3χ8 με 55
    διαρκεια 40 λεπτα

    ---------------------------------------

    Stats

    1,91m
    100kg
    110cm στηθος
    130cm ωμοι
    41cm χερι
    64cm ποδι
    (και ναι!!!) 100cm περιφερεια Ωστοσο δεν με πειραζει καθολου! Μετα απο τοσες φορες με αλλαγες στοχων και λιγες/πολλες θερμιδες,δηλαδη αφου εχω καθυστερησει αρκετα τα αποτελεσματα,εχω βαλει μυαλο και εχω καταληξει οτι αν δεν φτασω 115-120 κιλα,δεν μπαινω σε γραμμωση.Θα παρει 2-3 χρονια,ισως και παραπανω,αλλα ειμαι fan του ογκου,οποτε δεν με ενοχλει!

    ------------------------

    Σημερα εχω χερια,ελπιζω να βγει καλη προπονηση.
    ξερει κανεις τι ποσοστο λιπους εχει καποιος που εχει 100 cm περιφερεια?
    billara15 ξερεις??
    το θεωρειται σε λογικα πλαισια για την ηλικια του μπιλι και οτι ειναι σε ογκο/..?????
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-06-09 03:38 #399
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Προσωπικα δεν εχω το "λογικο" ή οχι επανω στο bodybuilding.Ουτως ή αλλως η ολη ιδεα του ειναι εναντια στη φυση,οποτε αν το παρουμε ετσι,λογικα θα ηταν σωστο να μην κανουμε .Καταλαβαινω τι θες να πεις,αλλοι το βρισκουν λογικο αλλοι οχι.Οσον αφορα το ποσοστο λιπους,δεν ειναι κατι το στανταρ.Εγω ας πουμε εχω καπου στο 21-23%.Δεν ξερω το ακριβες νουμερο,αλλα εκει γυρω.Και οχι δεν χρησιμοποιω τα προγραμματα του net,χρησιμοποιω δερματοπτυχομετρο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-06-09 03:47 #400
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα δεν εχω το "λογικο" ή οχι επανω στο bodybuilding.Ουτως ή αλλως η ολη ιδεα του ειναι εναντια στη φυση,οποτε αν το παρουμε ετσι,λογικα θα ηταν σωστο να μην κανουμε .Καταλαβαινω τι θες να πεις,αλλοι το βρισκουν λογικο αλλοι οχι.Οσον αφορα το ποσοστο λιπους,δεν ειναι κατι το στανταρ.Εγω ας πουμε εχω καπου στο 21-23%.Δεν ξερω το ακριβες νουμερο,αλλα εκει γυρω.Και οχι δεν χρησιμοποιω τα προγραμματα του net,χρησιμοποιω δερματοπτυχομετρο
    ok ρε βασιλη thanks...
    παλι εξω ησουνα??? τετοια ωρα?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-06-09 17:44 #401
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ε τι να κανουμε πρεπει να γυριζουμε κι εμεις λιγο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-08-09 22:08 #402
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Εχω αρχισει απο την προηγουμενη βδομαδα κατι σε Max-OT,μονο που το κανω με εκρηκτικη θετικη και 4" αρνητικη (σε οποιες ασκησεις αυτο γινεται,π.χ. στις οπισθιες εκτασεις με αλτηρες δεν μπορω να κανω κατι τετοιο).

    Συγκεκριμενα το προγραμμα ειναι το εξης

    Προπονηση 1
    οπισθολαιμια τροχαλια 2χ4-6
    κωπηλατικη μπαρας (την παραλλαγη του Yates) 2χ4-6
    κωπηλατικη αλτηρα 2χ4-6

    καμψεις αλτηρων καθιστος 2χ4-6
    καμψεις σφυριου 2χ4-6
    ------------------------------------
    Προπονηση 2
    πιεσεις ισιου παγκου με μπαρα 2χ4-6
    επικλινης παγκος με αλτηρες 2χ4-6
    flyes σε ισιο παγκο 2χ6-8

    οπισθολαιμιες πιεσεις σε smith 2χ4-6
    πλαγιες εκτασεις superset με οπισθιες εκτασεις 2χ6-8

    πιεσεις τροχαλιας με λαβη V 2χ4-6
    πιεσεις τροχαλιας εναλλαξ 2χ4-6
    ----------------------------------------------
    Προπονηση 3
    front squat 2χ4-6
    καμψεις ποδιων 2χ4-6
    SLDL 2χ4-6
    πιεσεις γαμπων 2χ6-8


    Για αεροβικη θα κανω διαδρομο 15-20 λεπτα μετα την 1η και 2η προπονηση για αρχη.Οι προπονησεις γινονται 3 φορες την εβδομαδα,το κλασσικο Δε-Τε-Πα.

    Το προγραμμα συμπληρωματων που ακολουθω ειναι το εξης.

    1)whey σε καθε γευμα,συνολο 5-6 δοσεις την ημερα.

    2)κρεατινη εθυλεστερικη 6γρ την ημερα,σπασμενα σε 2 δοσεις των τριων

    3)βιταμινη C 1-2γρ την ημερα

    4)1 πολυβιταμινη την ημερα

    3)ε/κα 50 και 400 αντιστοιχα την ημερα,ενω σκεφτομαι να το παω στα 75-400 ή 75-600

    4)novedex 4 καψουλες πριν τον υπνο

    Η απορια μου ειναι αν με το novedex,οσοι το εχετε χρησιμοποιησει,ειδατε σχετικα μεγαλη αυξηση της νευρικοτητας.Εχει 3 μερες που το παιρνω και εχω παρατηρησει οτι νευριαζω πιο ευκολα και περισσοτερο.Το θεμα ειναι οτι δεν το σκεφτομαι καθολου,δεν λεω δηλαδη "α,παιρνω novedex που καποιοι λενε οτι σε κανει να νευριαζεις,αρα ας το παιξω κι εγω νευριασμενος",ουτε καν το σκεφτομαι δηλαδη,αλλα το παραπανω το 'χω παρατηρησει.

    Το γενικο συμπερασμα που εχω βγαλει μεσα απο αυτες τις λιγες μερες που κανω το παραπανω,ειναι οτι σωματικα εχω χασει 1 ποντο απο την μεση,ενω στα κιλα στο γυμναστηριο ανεβαινω.Επισης μετρησα και το χερι,και απο κει που με δυσκολια "κουμπωνε" ας πουμε σε ενα νουμερο,τωρα ειναι λιγο παραπανω.Ολα αυτα παρ'ολο που εκοψα θερμιδες---τρωω καθαρα,χωρις τις κρεπες και τις πιτσες καθε μερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-08-09 23:20 #403
    Προεπιλογή
    Γιατί 4 κάψουλες novedex? Πόσα κιλά είσαι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-08-09 03:05 #404
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Θα σου περασουν τα νευρα στην αρχη και εγω ετσι ημουν. Καντες 3 καλυτερα θα αρχισεις να πονας στις κλειδωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-08-09 07:20 #405
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ειμαι 100 κιλα,και ως γνωστον μ'αρεσει η υπερδοσολογια κι εμενα

    Σχετικα με πονο στις κλειδωσεις,νομιζω πως εχει ηδη συμβαλλει στο να αργουν να περασουν οι κακωσεις απο κακη χρηση αλτηρων κλπ.Ειδα οτι οταν εβαζα δυναμη με το δεξι μου χερι για να μετακινησω κατι,με ενοχλουσε.Ευτυχως τωρα εχει περασει.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 27 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 17252627282937 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread