Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 77
  1. 18-06-11 19:24 #61
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερπροπόνηση συνήθως. Πότε ήταν η τελευταία φορά που γυμνάστηκες πριν κάνεις τις εξετάσεις;
    την προηγουμενη μερα..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-02-12 17:10 #62
    Προεπιλογή ΠΟΛΥ ΨΗΛΟ CPK
    ΧΕΡΕΤΕ, ΕΚΑΝΑ ΕΚΣΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ CPK 2.005

    ΕΙΧΑ ΓΥΜΝΑΣΤΕΙ 15 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΙΣ ΕΚΣΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟ ΚΑΝΟΝΙΚΗ UREA KREATININI KAI OURIKO OXY.

    ΤΩΡΑ, Μ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΜΕΤΡΗΣΗ CPK ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΑΙ
    ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΑΝΕΒΑΖΜΕΝΟ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΚΑΙ ΙΣΟΣ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΜ ΤΗ ΖΟΩ ΕΑΝ ΕΠΙΒΑΡΙΝΩ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΜΟΥ.

    ΟΤΑΝ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΟΓΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΜΟΥ ΤΩΝ ΜΥΩΝ ΔΑΙΧΕΕΤΕ ΣΤΟ ΑΙΜΑ
    CPK ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΞΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑ?!

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ BODYBUILDERS ΤΗΑ ΕΙΧΑΝ ΨΟΦΙΣΕΙ.

    ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΣΕΝΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΧΩΘΕΙ.

    ΝΑ ΣΕΙΜΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΞΟΥΣΘΕΝΩΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    *** Γραφε με μικρους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Mods Team ***
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-02-12 17:19 #63
    Προεπιλογή
    Λόγω της γυμναστικής σου είναι φίλε. Κάνε αποχή απο τα βάρη για 3-4 μέρες και μετά κάνε πάλι εξετάσεις. Θα είσαι οκ.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-02-12 17:23 #64
    Το avatar του χρήστη mitsoulas

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Hλιουπολη - Α
    Μηνύματα
    170
    Προεπιλογή
    Φιλαρακο αλλοδαπος εισαι γιατι τρομαξα να διαβασω το σχολιο σου ευχομαι να εισαι καλα κατα τα αλλα και να μην εχεις προβλημα υγειας.
    Αντε Γεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-02-12 18:09 #65
    Το avatar του χρήστη Goofonly

    Εγγραφή
    05-11-2011
    Περ.
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    995
    Προεπιλογή Κινάση κρεατίνης!
    Έκανα κάποιες εξετάσεις αίματος για να δω που βρίσκομαι μετά από πολύ καιρό. Ενώ οι φυσιολογικές τιμές της ΚΚ είναι 24-185 εγώ είχα 219.

    Κατά πόσο αυτό είναι κακό για εμένα? Θα έπρεπε να δράσω κάπως?
    There are 10 million million million million million million million
    particles in the universe that we can observe...
    Your momma took the ugly ones and put them into one nerd !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-02-12 19:52 #66
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Μήπως είχες κάνεις προπόνηση 1-2 μέρες πριν;
    Αν ναι, μη σε ανησυχεί, από αυτό είναι. Είναι δείκτης που δείχνει τη μυική καταστροφή άρα δείχνει και τη μυική κόπωση
    Πέραν αυτού κάποια εργαστήρια δίνουν ανώτερη τιμή το 230 ή και παραπάνω οπότε το 220 το βλέπω φυσιολογικό.
    Κάπου στο φόρουμ έχουμε ένα τόπικ που έχουν γραφτεί τρελά νούμερα, δεκάδες φορές πάνω απ' το φυσιολογικό.

    Δες κι αυτό:
    ΠΟΤΕ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η CPK

    Αύξηση της CPK (ως και δεκαπλάσια την φυσιολογικής τιμής) παρατηρείται στα νεογέννητα, ενώ τα αγόρια
    έχουν ελαφρά ψηλότερη τιμή από τους ενήλικες και οι ενήλικες ψηλότερη από άτομα της τρίτης ηλικίας.
    Αύξηση της CPK παρατηρείται σε διάφορες παθολογικές καταστάσεις, όπως σε περιπτώσεις μυϊκής
    δυστροφίας, νόσων του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, στον υποθυρεοειδισμό, ενώ αύξηση της CPK (μέχρι
    και 6 φορές πάνω από το φυσιολογικό) παρατηρείται μετά από έμφραγμα του μυοκαρδίου, οπότε η αύξηση
    αρχίζει 4 ως 8 ώρες μετά το έμφραγμα, και τη βλάβη των καρδιακών κυττάρων, φθάνει στη μεγαλύτερη τιμή
    στις 12 με 24 ώρες και επιστρέφει στη φυσιολογική τιμή σε 2- 3 μέρες (3).

    Μία σταδιακή αύξηση της CPK συνήθως μικρότερη από πενταπλάσια της φυσιολογικής τιμής είναι
    συνηθισμένη μετά από μυϊκό τραυματισμό, ενδομυϊκές ενέσεις, ηλεκτρομυογραφία, χειρουργικές διαδικασίες ή
    άσκηση.
    Η σκληρή και παρατεταμένη άσκηση αυξάνει τα επίπεδα CPK και η αύξηση εξαρτάται από το φύλο, τη φυλή,
    το βαθμό στον οποίο το άτομο έχει αθληθεί αφού οι καλά προπονημένοι αθλητές παρουσιάζουν μικρότερες
    αυξήσεις (9).
    Ιδιαίτερα σημαντική είναι τη διάρκεια της δραστηριότητας δεδομένου ότι μαραθωνοδρόμοι ή τριαθλητές
    παρουσιάζουν τιμές μέχρι και 50 φορές ψηλότερες της φυσιολογικής. Επίσης σημαντικός είναι και ο τύπος της
    άσκησης και έχει παρατηρηθεί ότι η κολύμβηση έχει ως συνέπεια μικρή μόνο αύξηση της CPK (2, 4, 5, 6, 7) ενώ
    ο μαραθώνιος και το ποδόσφαιρο προκαλεί μεγάλες αυξήσεις (8). Τέλος σημαντική είναι και η χρονική στιγμή
    λήψης του δείγματος (αίμα), αφού η τιμή της CPK αρχίζει να αυξάνεται μερικές ώρες μετά την άσκηση, φθάνει
    στη μεγαλύτερη τιμή της 1 ως 4 ημέρες μετά την άσκηση και επιστρέφει στα φυσιολογικά επίπεδα μέσα σε 3 με
    8 ημέρες (1, 2).


    Μόνιμη αύξηση στην CPK προκαλείται μετά από συχνή προπόνηση ή αγώνα ειδικά σε ασκήσεις που
    περιλαμβάνουν βάρη ή αντιστάσεις (2). Οι αθλητές που παρουσιάζουν αυξημένη CPK θα είναι καλό να
    απέχουν από άσκηση για 7 ως 10 ημέρες εάν πρόκειται να επαναλάβουν τη μέτρηση της CPK (2, 4).
    Παρόλο που ο ακριβής λόγος αύξησης της CPK μετά την άσκηση δεν είναι γνωστός και ενδέχεται να
    συμβαίνει βλάβη κυττάρων σε διάφορα επίπεδα (2), η αύξηση της CPK δεν πρέπει να μας τρομάζει.

    Η CPK αποτελεί απλώς ένα δείκτη της κατάστασης των κυττάρων του μυ, και όπως αναφέραμε η τιμή του
    εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Συνήθως λοιπόν προσδιορίζουμε την τιμή CPK που έχει ένας αθλητής σε
    φυσιολογική κατάσταση (ηρεμία- ξεκούραση) και αυτή σε συνθήκες έντονης προπόνησης. Η σύγκριση των
    τιμών αυτών βοηθά ένα προπονητή να ρυθμίσει κατάλληλα τον προπονητικό φόρτο του αθλητή
    Πηγή και βιβλιογραφία: http://nolarisas.gr/index2.php?optio...do_pdf=1&id=21
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-02-12 21:46 #67
    Το avatar του χρήστη Goofonly

    Εγγραφή
    05-11-2011
    Περ.
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    995
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είχες κάνεις προπόνηση 1-2 μέρες πριν;
    Αν ναι, μη σε ανησυχεί, από αυτό είναι. Είναι δείκτης που δείχνει τη μυική καταστροφή άρα δείχνει και τη μυική κόπωση
    Πέραν αυτού κάποια εργαστήρια δίνουν ανώτερη τιμή το 230 ή και παραπάνω οπότε το 220 το βλέπω φυσιολογικό.
    Κάπου στο φόρουμ έχουμε ένα τόπικ που έχουν γραφτεί τρελά νούμερα, δεκάδες φορές πάνω απ' το φυσιολογικό.

    Δες κι αυτό:


    Πηγή και βιβλιογραφία: http://nolarisas.gr/index2.php?optio...do_pdf=1&id=21
    Σε ευχαριστώ πολύ, είχα κάνει την προηγούμενη ημέρα οπότε προφανώς ευθύνεται εκεί! Καλή συνέχεια
    There are 10 million million million million million million million
    particles in the universe that we can observe...
    Your momma took the ugly ones and put them into one nerd !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-03-12 12:38 #68
    Προεπιλογή
    Χαιρεταιιιι

    επειδη εκανα και γω εξετασεις και μου βγηκε CPK 1200 θελω να ρωτησω το εξης. Αν δεν κανεις καθολου off απο προπονηση για μηνες, με συνεπεια η CPK σου να ειναι μονικμα στα κοκκινα υπαρχει καποιος κινδυνος? Γιατι αποτι καταλαβαινω, μονο η αποχη απο την προπονηση σου εξασφαλιζει νορμαλ τιμες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-03-12 13:21 #69
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jackieboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρεταιιιι

    επειδη εκανα και γω εξετασεις και μου βγηκε CPK 1200 θελω να ρωτησω το εξης. Αν δεν κανεις καθολου off απο προπονηση για μηνες, με συνεπεια η CPK σου να ειναι μονικμα στα κοκκινα υπαρχει καποιος κινδυνος? Γιατι αποτι καταλαβαινω, μονο η αποχη απο την προπονηση σου εξασφαλιζει νορμαλ τιμες.

    Τι εννοείς off ; Επειδή και με 2-3 μέρες αποχής η CPK ομαλοποιείται αν δεν κάνω λάθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-03-13 04:38 #70
    Προεπιλογή
    παλιο το θεμα αλλα εχω διαβασει σε πολλα φορουμ τα ιδια πραγματα..
    ειμαι 42,εκανα ενοργανη μεχρι τα 17 απο εκεινη την ημερα ξεκινησα τα βαρη,μεχρι σημερα κανω βαρη,διατροφες..παιρνω χρονια whey,βιτ 12 βιτ 6,βιτ9,εδω και ενα χρονο παιρνω zma,γλουταμινη,ω3,,,
    δεν θυμαμε ποσα χρονια σερι ειμαι πιασμενος..κανω βαρη 5 ημερες την εβδομαδα απογευμα και 3 φορες τρεχω στο υπαιθρο πρωι..
    εχω κανει μονο φετος 3 τσεκ απ,εχω κανει μεχρι και ξεχωριστα τεστ για καθε οργανο,υπερηχους ,αιματολογικες,ακτινογραφιες,,τα παντα..
    οι χτεσινες μου εξετασεις ηταν μετα απο 3 ημερες που ειχα πιει 5 ποτα μαλιστα σε παρτυ..ειμαι και στον ογκο..ΠΗΓΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΙΠΟΤΑ!Αλιμονο τι νοημα εχει να κανεις εξετασεις για να δεις πως λειτουργει ο οργανισμος σου χωρις πιεση!!!!
    υπο οποιεσδηποτε συνθηκες και εδω να σειμειωσω οτι μεσα στα τελευταια 10 χρονια ειναι ζητημα να εχω σταματησει συνολο 20 ημερες..μεχρι και στις διακοπες εκλεινα ξενοδοχειο με γυμναστηριο..τοση τρελλα εχω...
    δεν ξεπερασα ποτε ουτε την cpk (160 εχω παντα)στα ανωτερα ορια που εχουν για μη αθλουμενους οπως νομιζετε,,,,,ουτε τα μισα του μο στην τρανσαμινασες..ουε ενας δεικτης ακομη και στα 42 που ειμαι σημερα δεν ειναικαν κοντα στα ανωτερα επιπεδα μεσα σε 3 σελιδες εξετασεις αιματος και ουρων,,που τις εκανα απλα γιατι πιεζω στα ορια τον εαυτο μου.δεν κανω αστεια βαρακια κανω βαρη οπως ολοι ,,πολλα κιλα με μικρα διαλλειματα,,φευγω λιωμα στην κουραση.ουτε ουρια ουτε τιποτα...
    το οτι μπορει σε μερικους ανθρωπους η γυμναστικη να ανεβαζει διαφορα δεν ειναι ουτε ο κανονας αλλα ουτε το φυσιολογικο,ουτε πρεπει καποιος που θα δει την cpk στα υψοι να πει α !!!απο τα βαρη ειναι!..πρεπει να το ψαξει,διαβασα οτι τα ορια που γραφουν στις εξετασεις δεν ειναι για μποντιμπιλντερς..μαλλον θα θελατε να πειτε δεν ειναι για αυτους που παιρνουν αναβολικα.Μια χαρα ειναι τα ορια και οταν ειναι καποιος πολυ παραπανω ειναι αιτια να το ψαξει καιοχι να κοιμηθει,κατι κανει λαθος.ΟΛΑ ειναι αρθροιστικα,δεν ειναι δυνατον να εισαι συνεχως πανω απο τα ορια.κατι ειναι λαθος,
    Μερικοι μιλατε εδω σαν μεγαλογιατροι.Σταματησετε να εκλογικευετε τα παντα.
    καλο ειναι να μην παρασυρετε τον κοσμο σε λαθος συμπερασματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john39 : 14-03-13 στις 04:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-04-13 13:06 #71

    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περ.
    outer space
    Μηνύματα
    4
    Προεπιλογή
    καλημερα παιδια εγω εκανα εχθες προπονηση το μεσημερι και σημερα το πρωι εκανα εξετασεις απο οτι καταλαβα μετα λαθος γιατι μου βγηκε το cpk 4000 μου ειπανε για αποχη και μετα απο 4 μερες επανεξεταση εγω απλα ρωταω γιατι δεν βλεπω τοσο μεγαλες τιμες στο θεμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-05-13 14:47 #72
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Τ.Ε.Φ.Α.Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ενας γνωστος πηγε για εξετασεις και του βρηκαν αυξημενο το CPK και τον ρωτησαν οι γιατροι περνεις συμπληρωματα διατροφης? και λεει το παλικαρι ναι το τελευταιο καιρο επερνα κρεατινη!! πριν παει στο νοσοκομειο ειχε εμετους και πονουσε λιγο το στομαχι!! οι γιατροι απο οτι μου ειπε μολις ακουσαν οτι πηρε κρεατινη ετρεχαν πανικοβλητη και του ελεγαν μη ξαναπαρεις γιατι εχεις αυξημενα επιπεδα cpk!! ρε παιδια αυτο που με παραξενεψε πιο πολυ ηταν οτι του καναν ΗΛΕΚΤΡΟΜΥΟΓΡΑΦΗΜΑ για να δουν μηπως επαθαν ζημια οι μυς του! τι ειναι αυτο παλι δλδ για να το κανουν αυτο σημαινει οτι η κρεατινη υπηρχε περιπτωση να το δημιουργησει κακωση στους μυς? ακατονοητο μου φαινεται γτ η κρεατινη απο οτι ξερω βοηθα τους μυς!! βασικα πηγε μετα και τις εξετασεις στον δικο τ γιατρο(αθλητιατρος) και του λεει τα αυξημενα επιπεδα cpk που σου βρηκαν ειναι απο υπεροπρονηση και οχι απο τη κρεατινη!!
    οι αυξημενες τιμες c.p.k.προκαλουν φοβο για τα επακολουθα και οχι τοσο για την τιμη τους... ο φοβος ονομαζεται "ΡΑΜΒΔΟΜΥΟΛΥΣΗ" και προσφερει μια οξυτατη και πολλες φορες -αναλογα την κατασταση του ανθρωπινου οργανισμου-μη αναστρεψιμη ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ οσο για τα συμπληρωματα "διατροφης" ...μονο αυτος που εχει παθει μπορει να μιλησει τελικα...(?)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-09-15 21:18 #73
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Με τον όρο υπερπροπόνηση εννοούμε αύξηση στη συχνότητα των προπονήσεων, αλλά και της έντασης αυτών, ή και των δύο μαζί. Η ένταση των προπονήσεων επιτυγχάνεται είτε με υψηλά φορτία, είτε με αυξημένο όγκο προπόνησης σε ασκήσεις, σετ και επαναλήψεις, αλλά και σε ελάττωση του χρόνου ανάπαυσης μεταξύ των σετ.
    Αποτελέσματα υπερπροπόνησης:
    - διαταραχή νυχτερινού ύπνου (πτώση σεροτονίνης)
    - ελάττωση ανοσοποιητικού (πτώση λευκών αιμοσφαιρίων)
    - μυϊκός καταβολισμός (αύξηση κρεατινοκινάσης-CPK)
    - αρθραλγίες (αύξηση κυτταροκινών)
    - δυσθυμία (πτώση ενδορφίνων)
    Ενώ η άσκηση έχει θετική επίδραση στη διαδικασία της μυικής φλεγμονής,όπου τα WBC's αυξάνουν μετά το πέρας αυτής,η υπερβολική άσκηση και μυική καταπόνηση,έχει αρνητική επίδραση στον απόλυτο αριθμό των λευκών αιμοσφαιρίων.Εκεί βασίζονται και οι εποχιακές ευκαιριακές λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού,όταν υπάρχει το εργαστηριακό εύρημα της ραβδομυόλυσης με αυξημένη κρεατινοκινάση ορού (CK>1000).Αυτό σε συνάρτηση με υποθερμιδικές δίαιτες χαμηλών υδατανθράκων και ακόρεστων λιπαρών οξέων.Στην περίπτωση αυτή ο αθλητή παρουσιάζει δέκατα πυρετού.
    Ένας κοινός παθολόγος που δεν έχει γνώσεις αθλητιατρικής,ή βιοπαθολογίας,ενδέχεται να διαγνώσει λανθασμένα την αυξημένη CPK με οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου.Εκεί χρειάζονται και άλλες εργαστηριακές παράμετροι,όπως το κλάσμα του μυοκαρδίου CK-MB,όπως οι τρανσαμινάσες (ALT,AST) και η τροπονίνη.Δεδομένου ότι οι σκελετικοί μύες έχουν υποδοχείς των SGOT-SGPT,είναι εύλογο πως αυξημένη αρβδομυόλυση θα επηρεάσει τα ηπατικά ένζυμα.Eκεί θα πρέπει να γίνει εκτίμιση και των χολοστατικών ενζύμων γGT,ALP & LDH.
    Το πρόβλημα κατά τη ραβδομυόλυση είναι η πρωτείνη μυογλοβίνη (Hgb),που δεσμεύει το Ο2 και το μεταφέρει στους σκελετικούς-γραμμωτούς μυώνες.Αυτή η ουσία είναι τοξική για το νεφρικό σπείραμα και ενδέχεται να επηρεάζει την τιμή της κτρεατινίνης ορού.Πρέπει να λάβουμε υπόψη πως μεγαλύτερος ΔΜΣ ισοδυναμεί με αυξημένους μύες.Οι αυξημένοι μύες έχουν και περισσότερη καταστοφή μυικών ινών.Ως εκ τούτου η CPK ενός μεγαλόσωμου ατόμου θα είναι και υψηλότερη.
    Επίσης η κοκαίνη αυξάνει τη ραβδομυόλυση,όπως και η θερμοπληξία συνοδευόμενη από άσκηση χωρίς ενυδάτωση.Είναι ένα εφιαλτικό σενάριο για τον αθλητή,πέρα τους τραυματισμούς,όπου η ανάπαυση με τη χρήση αντικαταβολικών συμπληρωμάτων,ζωικής πρωτείνης,σύνθετου υδατάνθρακα και ενυδάτωσης θα οδηγήσουν σε ανάκαμψη.

    http://gtoul.com/?p=3898

    http://gtoul.com/?p=3430
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-09-15 16:36 #74
    Προεπιλογή
    Χαιρετώ την παρέα του φόρουμ.Να πω κ εγώ την πρόσφατη εμπειρία.Κάθε βοήθεια/γνώμη δεκτή.
    Εδώ και ενάμησι χρόνο ασχολούμαι με προπονήσεις βαρών στο γυμναστήριο.Όχι βέβαια σε υπερβολικά και υπερεντατικά επίπεδα.Σκευάσματα εκτός από πρωτείνη(whey) το τελευταίο τρίμηνο δεν έχω ξαναπάρει.Πάμε στο δια ταύτα τώρα.
    Λόγω δερματολογικού προβλήματος(θυλακίτιδα) θα προβώ σε θεραπεία σύντομα(χάπια).Πριν την ένταξη μου στον φαρμακευτικό κύκλο έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις.
    Για πρώτη φορά εξέτασα την CPK.Η τιμή της ήταν 3000(10 φορές πάνω από το φυσιολογικό).Επίσης είχα αυξημένη την τρανσαμινάση sgot(διπλάσιο από το φυσιολογικό).
    Στα υπόψιν ότι δύο μέρες πριν τις εξετάσεις είχα κάνει προπόνηση ποδιών(ίσως η πιο εντατική μου προπόνηση-με μεταπροπονητικό πόνο έως και 3 μέρες μετά την προπόνηση).Εκτός αυτού τα τελευταίο 48 ώρο είχα κάπου στις 6 ώρες ύπνου.
    Έχω πάρει τρεις γνώμες ειδικών μέχρι στιγμής(κανενός αθλιάτρου βέβαια).Ο δερματολόγος που με παρακολουθεί είπε πως δεν δικαιολογείται η τιμή αυτή σε καμία των περιπτώσεων. Οι παθολόγος και καρδιολόγος αντίστοιχα, δήλωσαν πως οι τιμές της CPK πιθανώς οφείλονται στη γυμναστική. Ο δερματολόγος από τη μία επιμένει ότι η 10πλάσια αυτή τιμή επιβαρύνει κατά πολύ τα νεφρά μου.
    Έχω βρεθεί στο ενδιάμεσο τριων ιατρών, ο καθένας με δική του γνώμη.Προς το παρόν αναμένω να περάσουν οι 7 απαραίτητες ημέρες για την επανάληψη των εξετάσεων.
    Στα υπόψιν εδώ ότι η τιμή της sgot ήταν πάντα σε φυσιολογικά όρια(ακόμα και μετά από περιόδους πιόματος).Το τελευταιο 15νθήμερο δεν έπινα πολύ ομολογουμένως(έως και καθόλου).
    Οι ειδικότεροι του φόρουμ πιστεύουν ότι δικαιολογείται η παραπάνω τιμή της CPK?
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christakoss : 21-09-15 στις 16:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-09-15 17:07 #75
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    ^ Οπως μπορείς να δεις και στα προηγουμενα σχόλια του θεματος η αυξηση CPK σε ασκούμενους ειναι φυσιολογικη,ειδικά λιγο μετα την τελευταια προπόνηση.Αν μετά απο 7-10 μερες αποχης η επανεξέταση δειξει και πάλι πολυ υψηλά επίπεδα τότε θα χρειαστεί ψαξιμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία