Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 22-09-15 11:37 #1
    Smile Προβλημα στον ωμο !
    Γεια σας ειμαι 24 χρονων και κανω βαρη εδω και 2,5 χρονια εντατικα. Πριν απο 5-6 μηνες αρχισα να νιωθω πονους στον αριστερο μου ωμο .Στην αρχη δεν εδωσα σημασια λεγοντας καποιο πιασιμο θα ειναι αλλα ο πονος συνεχιζοταν και ετσι πηγα σε ορθοπαιδικο ο οποιος μ ειπε πως τελικα εχω κακωση στον αριστερο ωμο λεγοντας μ πως ενας χοντρος ξεκολλησε και πρεπει να το προσεξω.Τοτε μου ειπε πως ειδικα στις ασκησεις στηθους (πιεσεις στους παγκους) το κανω ζημια και μου απαγορευσε κατα καποιο τροπο αυτες τι ασκησεις απο εκει που εβαζα 90 κιλα μου ειπε ακριβως τα μισα να βαζω για 3-4 μηνες.Κατα τα αλλα στις ασκησεις ωμων πλατης κλπ δεν μου εδωσε καποια συμβουλη μονο μου ειπε ειναι πως στις ασκησεις που βλεπω πως ποναει πολυ να τις αποφευγω.Εγω συνεχισα κανονικα κανοντας μονο για ενα μηνα αυτο που μου ειπε,μετα συνεχισα κανονικα τα κιλα λιγο βλακεια ξερω.Περασαν λοιπον τοσοι μηνες και ο πονος ειναι ο ιδιος μπορω να πω με δυσκολευει στις ασκησεις στηθους αλλα σε ασκησεις ωμων και πλατης ταα παω μια χαρα ανεβαινω και στα κιλα που εκανα.Αλλα το θεμα ειναι πως ετσι δεν θα γινει ποτε καλα αν συνεχισω και σιγουα καποτε θα γινει χειροτερο το τραυμα.Απο την αλλη δεν θελω να σταματισω γθα μεγαλο χρονικο διαστημα να κανω βαρη.Να πω πως την προηγουμενη δευτερα στο στηθος δυσκολευτηκα πολυ και εκανα λιγοτερα κιλα , ενιωθα και τους δυο ωμους πιασμενους και σταματησα για αυτην την βδομαδα επειδη φοβηθηκα και για τον δεξι.... Τι μου προτεινετε να κανω , να σταματησω για καποιο διαστημα ? , να ακολουθησω κανενα προγραμμα για παραδειγμα κυκλικο με ασκησεις που δν με ενοχλουν κλπ ή απλα να μην βαζω πια κιλα πολλα στο στηθος ? απογοητευτικα αρκετα με εμπειριες που ακουσα πως δεν θα γινει καλα ακομα και αν κατσω ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-09-15 12:28 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Προφανώς ο ορθοπεδικός σου σου μίλησε για ρήξη επιχειλίου χόνδρου ( ; ) και αν κρίνω ό,τι σου πρότεινε να συνεχίσεις να εξασκείσαι έστω και με λιγότερα κιλά υποθέτω πως η ρήξη είναι μικρή. Γνώμη μου είναι να επισκεφθείς κάποιον φυσικοθεραπευτή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 22-09-15 στις 12:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-09-15 12:35 #3
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα φίλε και σιδερένιος.

    Αυτό που έπαθες λέγεται κάκωση επιχείλιου χόνδρου ή slap tear.
    Συνήθως μετά από τραυματισμό από πτώση ή εξάρθρωση του ώμου είναι πολύ συχνό. Συνοδεύεται από έντονους εν τω βάθει πόνους και αδυναμία εκτέλεσης κάποιων κινήσεων με απουσία βέβαια full range of motion.

    Στο διαταύτα θεωρώ λάθος να ψάχνεις απαντήσεις σε ένα φόρουμ και όχι στο ίδιο τον γιατρό που σε παρακολουθεί μιας και μία επαναξιολόγηση και μία MRI θεωρούνται επιβεβλημένες. Προφανώς δεν πήγες σε αθλητίατρο ούτε σε όρθοπαιδικό με ειδίκευση στον ώμο γι`αυτό και οι γενικότητες περί ασκήσεων στα όρια του πόνου που δεν τις θεωρώ λάθος αλλά αφορούν τον γενικό πληθυσμό και ανθρώπους μέσους και όχι άτομα που δίνουν μεγάλα φορτία σε τραυματισμένες αρθρώσεις. Τα μισά κιλά πχ πώς στο εξήγησε?

    Βρες έναν καλό γιατρό και πάρτο από την αρχή γιατί ο ώμος ως η πιο πολυκινητική άρθρωση του σώματος είναι ευάλωτη σε τραυματισμούς και πόσο μάλλον σε αθλητές με ατελή αποκατάσταση.
    Αν είσαι από Αθήνα μπορώ να σου προτείνω γιατρό.

    Φιλικά Νίκος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-09-15 12:44 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς ο ορθοπεδικός σου σου μίλησε για ρήξη επιχειλίου χόνδρου ( ; ) και αν κρίνω ό,τι σου πρότεινε να συνεχίσεις να εξασκείσαι έστω και με λιγότερα κιλά υποθέτω πως η ρήξη είναι μικρή. Γνώμη μου είναι να επισκεφθείς κάποιον φυσικοθεραπευτή.
    Σε ευχαριστω για την συμβουλη θα το ψαξω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-09-15 12:49 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε και σιδερένιος.

    Αυτό που έπαθες λέγεται κάκωση επιχείλιου χόνδρου ή slap tear.
    Συνήθως μετά από τραυματισμό από πτώση ή εξάρθρωση του ώμου είναι πολύ συχνό. Συνοδεύεται από έντονους εν τω βάθει πόνους και αδυναμία εκτέλεσης κάποιων κινήσεων με απουσία βέβαια full range of motion.

    Στο διαταύτα θεωρώ λάθος να ψάχνεις απαντήσεις σε ένα φόρουμ και όχι στο ίδιο τον γιατρό που σε παρακολουθεί μιας και μία επαναξιολόγηση και μία MRI θεωρούνται επιβεβλημένες. Προφανώς δεν πήγες σε αθλητίατρο ούτε σε όρθοπαιδικό με ειδίκευση στον ώμο γι`αυτό και οι γενικότητες περί ασκήσεων στα όρια του πόνου που δεν τις θεωρώ λάθος αλλά αφορούν τον γενικό πληθυσμό και ανθρώπους μέσους και όχι άτομα που δίνουν μεγάλα φορτία σε τραυματισμένες αρθρώσεις. Τα μισά κιλά πχ πώς στο εξήγησε?

    Βρες έναν καλό γιατρό και πάρτο από την αρχή γιατί ο ώμος ως η πιο πολυκινητική άρθρωση του σώματος είναι ευάλωτη σε τραυματισμούς και πόσο μάλλον σε αθλητές με ατελή αποκατάσταση.
    Αν είσαι από Αθήνα μπορώ να σου προτείνω γιατρό.

    Φιλικά Νίκος.
    Ο γιατρος που πηγα ηταν και ορθοπαιδικος και αθλιαρχος και χειρουργος .Και για τα κιλα μου ειπε μονο στις ασκησεις στηθους για το ανοιγμα των χεριων κατα την διαρκεια των πιεσεων το επιβαρυνει πολυ.Το καταλαβα και εγω αυτο αλλα συνεχισα .Στις ασκησεις ωμων δεν εχω καθολου προβλημα οπως και στις ασκησεις πλατης.Σιγουρα θα ξαναπαω να το δω στον ιδιο ή σε καποιον αλλον απλα εδω ηθελα να μαθω αν καποιος απο προσωπικη εμπειρια ισως ακολουθησε καποιο ειδικο προγραμμα ή απλα καθησε για καποιο μεγαλι διαστημα για να περασει Aα και δεν ειμαι απο Αθηνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-09-15 14:17 #6

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    απο τεχνική στις πιεσεις στήθους πως τα πας? αν δεν κάνεις arch την πλάτη για να προστατέψεις τους ώμους σου τότε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-09-15 14:57 #7
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Κατι μου λέει ότι και να σου πούμε ότι αυτό αυτό και αυτό δεν πρόκειται να το ακολουθήσεις, εδώ δεν ακουσες τον γιατρο που σου ειπε να χαλαρώσεις με το βαρος και εσύ αντιθέτως συνέχισες στο ίδιο μήκος κύματος, πάνε και σε έναν 2ο καθως και σε έναν 3ο γιατρο αν χρειαστεί να πάρεις γνώμες, αν είναι σοβαρο τότε βάλε στην άκρη τους εγωισμούς και κάνε ότι είναι απαραιτητο να αναρώσεις από τον τραυτισμο ακόμη και αν αυτό σου θυσιασει ότι προοδο έχεις κάνει μεχρι στιγμής.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-09-15 19:50 #8
    Προεπιλογή
    Χωρίς να είμαι ειδικός και επειδή έχω τραβήξει αρκετά με τους ώμους μου λόγω κολύμβησης θα σου πρότεινα να κάνεις κυρίως ενδυνάμωση για να δέσει το σημείο . Η ενδυνάμωση μπορεί να γίνει με λάστιχα και με ασκήσεις μέσα στο νερό . Επίσης θα πρότεινα να δεις ξανά γιατρό και να δεις και φυσικοθεραπευτη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-09-15 22:02 #9
    Προεπιλογή
    Ναι εκλεισα ηδη ραντεβου σε εναν δευτερο ορθοπαιδικο να δουμε τι θα μου πει και αυτος ακριβως αν και μαλλον ξερω τι θα μου πει ..Να σταματησω για ενα διαστημα
    Απάντηση με παράθεση