Σελίδα 129 από 259 ΠρώτηΠρώτη ... 2979119127128129130131139179229 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.921 έως 1.935 από 3885
  1. 07-04-12 21:22 #1921
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω 2 αποριες
    1.ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος χεριων με στηθος και πλατη?στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα η στηθος-δικεφαλα και πλατη-τρικεφαλα?
    2.τα χερια μου εχουν ογκο αρκετο.το μονο που θελω ειναι να τα γραμμωσω λιγο ακομα.να παιξω λιγοτερα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις?η να συνεχισω με μεγαλη ενταση που κανω τοσο καιρο?
    Μαθε πως αντιδραει το σωμα σου και ειδικα τα χερια σου σε καθε κατασταση. Δοκιμασε για εναν κυκλο να κανεις στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα και στον επομενο κυκλο δοκιμασε το αντιθετο. Για να τα γραμμωσεις θα ακουσεις κλασσικα το να χασεις λιπος-νερα . Δεν νομιζω να ειναι και πολυ συνετο να κανεις λιγες επαναληψεις του στυλ "κατσε να βρω το 1rm στις απομωνοσης". Αν οντως εχουν πολυ ογκο σε φαση να ειναι ασσυμμετρος με το υπολοιπο σωμα σου θα σου ελεγα να τα βαλεις τις αντοιστιχες μυικες ομαδες με τις ιδιες κινησιολογικα.Δηλαδη στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα χωρις να κανεις πολλα σετ στα χερια μιας και θα εισαι αρκετα καλυμενος απο τις αλλες ασκησεις.

    Δοκιμασε και δες πως θα αντιδρασει το σωμα σου...
     

  2. 08-04-12 13:09 #1922
    Προεπιλογή
    Ποιο ειναι το καλυτερο ευρος επαναληψεων οταν θελω να δωσω εμφαση σε αρνητικες? 8 ειναι καλα?
    Αλλιως πως μπορουν να συνδυαστουν καλυτερα οι 8 επαναληψεις? Γρηγορο ανεβασμα και γρηγορο κατεβασμα?
     

  3. 08-04-12 14:09 #1923

    Εγγραφή
    20-11-2011
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CapoFighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαθε πως αντιδραει το σωμα σου και ειδικα τα χερια σου σε καθε κατασταση. Δοκιμασε για εναν κυκλο να κανεις στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα και στον επομενο κυκλο δοκιμασε το αντιθετο. Για να τα γραμμωσεις θα ακουσεις κλασσικα το να χασεις λιπος-νερα . Δεν νομιζω να ειναι και πολυ συνετο να κανεις λιγες επαναληψεις του στυλ "κατσε να βρω το 1rm στις απομωνοσης". Αν οντως εχουν πολυ ογκο σε φαση να ειναι ασσυμμετρος με το υπολοιπο σωμα σου θα σου ελεγα να τα βαλεις τις αντοιστιχες μυικες ομαδες με τις ιδιες κινησιολογικα.Δηλαδη στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα χωρις να κανεις πολλα σετ στα χερια μιας και θα εισαι αρκετα καλυμενος απο τις αλλες ασκησεις.

    Δοκιμασε και δες πως θα αντιδρασει το σωμα σου...
    ευχαριστω για την απαντηση!εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους προπονησης και δεν εχω καποια διαφορα.και τα 2 το ιδιο με πιανουν.
    παντως κατι αλλο που εχω προσεξει ειναι οταν παιζω κιλα που με βγαζουν μεχρι 15 επαναληψεις τα χερια πρηζοντε πολυ σε σχεση με οταν παιζω κιλα που θα βγαλω 10 επαναληψεις.
     

  4. 08-04-12 19:09 #1924
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για την απαντηση!εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους προπονησης και δεν εχω καποια διαφορα.και τα 2 το ιδιο με πιανουν.
    παντως κατι αλλο που εχω προσεξει ειναι οταν παιζω κιλα που με βγαζουν μεχρι 15 επαναληψεις τα χερια πρηζοντε πολυ σε σχεση με οταν παιζω κιλα που θα βγαλω 10 επαναληψεις.
    Λογικο αφου παιζεις πιο πολλες reps. Αυτο δεν σημαινει οτι αναγκαστικα εχεις και μεγαλυτερη μυικη αναπτυξη.

    Για αλλαγη στο προγραμμα σου βαλε μια μερα να παιζεις μονο χερια! Αν θελεις να δοκιμασεις κατι διαφορετικο!
     

  5. 08-04-12 19:15 #1925
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ειναι το καλυτερο ευρος επαναληψεων οταν θελω να δωσω εμφαση σε αρνητικες? 8 ειναι καλα?
    Αλλιως πως μπορουν να συνδυαστουν καλυτερα οι 8 επαναληψεις? Γρηγορο ανεβασμα και γρηγορο κατεβασμα?
    Το να δωσεις εμφαση στις αρνητικες δεν ειναι κατι εξειδικευμενο. Οταν λες να δωσεις εμφαση στις αρνητικες εννοεις τεμπο 1-0-5 για παραδειγμα ή να κανεις reps χωρις συγκεκριμενο τεμπο και απλα να ελεγχεις και το κατεβασμα(πλειομετρικη κινηση)?

    Αν εννοεις το δευτερο τοτε μπορεις να παιξεις σε οποιο ευρος θες αναλογα την μερα σου αφου αυτος ο τροπος( να ελεγχεις και το κατεβασμα) ειναι τροπος που γυμναζεσαι και δεν ειναι κατι εξειδικευμενο (να πεις"αντε ας δωσω για μια rep εμφαση στην αρνητικη").
    Σορρυ αν σε μπερδεψα αλλα ΝΑΙ οι 8 reps ειναι καλα για ελεγχεις και την αρνητικη.

    ***εκτος και αν εννοεις να κανεις μονο αρνητικες...!!!
     

  6. 08-04-12 21:01 #1926
    Προεπιλογή
    To tempo θα πειραξω περισσοτερο, ομως στις 8 επαναληψεις που θελω να χρησιμοποιησω, πιθανον θα δουλεψει καλυτερα ενα μεγαλυτερο φορτιο , με ελεγχομενη αρνητικη κινηση, αλλα χωρις ιδιαιτερη εμφαση. Λογικα δεν θαχω προβλημα...
     

  7. 09-04-12 21:48 #1927
    Προεπιλογή Δικεφαλοι - Τρικεφαλοι
    Λοιπον χθες ηταν η τελαιτευα μερα που εκανα σοβαρη προπονηση στο gym και πλεον κανω 1 βδομαδα ξεκουραση.
    Ετσι ειπα να κανω μια τρελη προπονηση για τα χερια(το αγαπημενο μου σημειο)

    Προγραμμα( βγηκε σε 40 λεπτα περιπου με διαλλημμα αναμεσα στα σετ 60 με 75 sec)

    Σουπερ Σετ:Καμψεις Δικεφαλων με ισια μπαρα στην τροχαλια + Εκτασεις τρικεφαλων reverse στην τροχαλια 3x (16,12,12)
    Σουπερ Σετ:Καμψ. Δικεφ. με σχοινι στην τροχαλια (ουδετερη λαβη) + Εκτασεις τρικεφαλων με σχοινι στην τροχαλια 3x (16,12,12)
    Σουπερ Σετ:Καμψ. Δικεφ. με ισια μπαρα reverse στην τροχαλια + Εκτασεις Τρικεφ. με ισια μπαρα 3x (16,12,12)

    Διαλλημα 2-3 λεπτα με καλο μασαζ στα χερια
    21s Arnold x2
    Βυθισεις σε μηχανημα Drop set x2
    Καμψεις καρπων πισω απο το σωμα x3
    Καμψεις καρπων με αλτηρα ενα - ενα χερι x1


    ** Τα εκανα ολα στην τροχαλια γιατι ειναι δυσκολο να κανεις με την μπαρα και μετα να πηγαινεις στην τροχαλια κτλ...
    Το προγραμμα μετραει πολυ. Στο τελος τα χερια μου ηταν ετοιμα να σκασουν!

    Εχω ομως μια απορια. Θα μπορουσε αυτο το προγραμμα να ειναι εβδομαδιαιο (δηλαδη να γινεται στην μερα των χεριων) ή θα μου ξεσκισει το νευρικο συστημα πολυ γρηγορα και θα με οδηγησει σε υπερπροπονηση. Εγω ασχολουμαι 1χρονο με γυμναστικη με βαρη και ο παρτενερ μου 6 μηνες. Το θεωρειται υπερβολικο γιατι εμενα μου φαινεται οκ!
     

  8. 09-04-12 23:15 #1928
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    773
    Προεπιλογή
    To cns από 1 ντροπ σετ και super sets που ουσιαστικά είναι antagonistic και όχι τα κλασσικά στην ίδια μυική ομ. δεν πρόκειται να χαμπαριάσει.
    Απλά εφόσον παίζεις με τεχνικές υψηλής έντασης κόβεις από όγκο προπόνησης.
     

  9. 10-04-12 15:41 #1929
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο exkaliber Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε οχι
    παντα κανω ζεσταμα 3 σετ με σκετη μπαρα
    διορθωση

    με σκετη μπαρα κανω στον επιλινη
    στις αρσεις κανω ζεσταμα 2 σετ με 15 και 1 με 20 κιλα

    χθες που ειχα πλατη με ξαναεπιασε αλλα πιο ελαφρα αυην την φορα
    λογικα την επομενη φορα δεν θα νιωσω τπτ
     

  10. 12-04-12 10:22 #1930
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    προπονηση με βαρη καιω λιπος απο ολα τα σημεια ? Γιατι προσπαθω κατι τετοιο να κανω και η κοιλια δεν φευγει
     

  11. 12-04-12 14:08 #1931
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    Η απαντηση που χρειαζεται στο ερωτημα σου ειναι αυτη, χωρις παρεξηγηση και φιλικα.

    TheWorst
    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    2.688
     

  12. 12-04-12 18:55 #1932
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Η ερωτηση μαλλον ηταν ρητορικη , ε ?

    ΥΣ Το ρωταω αυτο γιατι παροτι εχω διαβασει δεν εχω δει κατι τετοιο πανω μου.... Δεν ξερω τι ακριβως φταει..Η διατροφη οχι , αρα η προπονηση ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TheWorst : 12-04-12 στις 19:00
     

  13. 12-04-12 19:18 #1933
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι ακριβως φταει.. η προπονηση οχι , αρα η διατροφη ..
    ετσι ειναι το σωστο
     

  14. 12-04-12 19:49 #1934
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    πως να φταει η διατροφη αφου κανω μια χαρα διατροφουλα με 250 γρ πρωτεινη το πολυ 100 υ/ες και λιπαρα στα 80-100 και τα συμπληρωματα..Εκει να ειναι το λαθος?
     

  15. 12-04-12 20:16 #1935
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως να φταει η διατροφη αφου κανω μια χαρα διατροφουλα με 250 γρ πρωτεινη το πολυ 100 υ/ες και λιπαρα στα 80-100 και τα συμπληρωματα..Εκει να ειναι το λαθος?
    δεν εχεις υπομονη μαλλον,ουτε αρκετους μυς για γραμμωση
     

Σελίδα 129 από 259 ΠρώτηΠρώτη ... 2979119127128129130131139179229 ... ΤελευταίαΤελευταία