Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 69
  1. 14-06-10 22:37 #31

    Εγγραφή
    10-06-2010
    Περ.
    Salonica
    Μηνύματα
    16
    Προεπιλογή
    Επίσης ξερει κανεις αν ειναι χρησιμες για προθερμανση; κανουν καλή αιματωση των μυων παρολο που δεν υπαρχει κινηση;

    Μαγκες σορυ για τις πολλες ερωτησεις γι αυτο το θεμα, αλλα καθε φορα φευγω απο το γυμναστηριο με καποια μικροθλαση που την παυαινω στην αρχη της προπονησης. μαλλον φταιει η κακη προθερμανση τι να πω. γι αυτο το ψαχνω πολυ. Αν ειναι να φευγω καθε φορα νοκαουτ δε θα κανουμε δουλεια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-06-11 01:00 #32
    Το avatar του χρήστη chourdakis

    Εγγραφή
    18-06-2011
    Περ.
    βιρωνας-ηρα
    Μηνύματα
    212
    Προεπιλογή ισομετρικες ασκησεις
    καλισπερα αρχικα,διαβαζω συχνα ποστ σε αυτο το φορουμ αλλα τωρα εγινα μελος μονο και μονο για μια συγκεκριμενη ερωτιση..ισομετρικες ασκησεις ειναι καλο να γινονται αμεσως μετα τις ισοτονικες, ηη καλυτερα ξεχωριστα?.....επισης εαν τις κανουμε ξεχωριστα θεωρειτε υπερπροπονιση? γτ στιν ουσια χτυπας τους ιδιους μυες 2 φορες την εβδομαδα....μια με βαρη δλδ και μια με ισομετρικες ασκησεις...ευχαριστω εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-04-12 13:35 #33
    Προεπιλογή
    Λοιπόν, ας πούμε ορισμένα πράγματα για τις εργομετρικές ασκήσεις.

    Να σημειώσω καταρχήν ότι έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία με αυτό τον τύπο άσκησης ως πολεμικοτεχνίτης, μιας και στον χώρο αυτό - γενικά - προτιμούμε τις ασκήσεις που έχουν να κάνουν με το βάρος του σώματος και όχι με τα βάρη.

    Θα πρέπει, αρχικά, να γίνει κατανοητό ότι η φιλοσοφία τους δεν έχει να κάνει με σετς ή αριθμό επαναλήψεων, αλλά με την στάση του σώματος σε συγκεκριμένη θέση και με συγκεκριμένο τρόπο για Χ ή Ψ χρόνο. Ανάλογα λοιπόν με το σημείο που θέλουμε να επικεντρωθούμε, φέρνουμε το σώμα μας σε τέτοια θέση ώστε να ασκείται πίεση σε αυτό ή σε μια μυική ομάδα.

    Η διαδικασία αυτή, έχει ως αποτέλεσμα να μπορούμε να γυμνάζουμε με μία άσκηση ολόκληρες μυικές ομάδες, ωστόσο από την άλλη είναι αρκετά δύσκολο να επικεντρωθούμε σε ιδιαίτερα σημεία, όπως κάνουμε με τα βάρη.

    Όπως σωστά λέχθηκε, ισομετρικές ασκήσεις κάνουμε για αύξηση δύναμης και αντοχής και δευτερευόντως για αύξηση όγκου (στις ΠΤ και τα ΜΜΑ η εμφάνιση δεν είναι το άμεσο ζητούμενο). Με άλλα λόγια, εάν κάποιος ενδιαφέρεται για το performance, πιστεύω πως θα έπρεπε να ασχοληθεί μιας και αν τις κάνει σωστά, τα αποτελέσματα στην δύναμη και στην αντοχή είναι πολύ καλά.

    Έχετε αναρωτηθεί πως γίνεται σε διάφορα ντοκιμαντέρ να χτυπάνε π.χ. έναν μαθητή ή έναν μοναχό και να δείχνει να μην πονάει; Εν μέρει, αυτό οφείλεται στην ενδυνάμωση από τέτοιου είδους ασκήσεις.

    Στο σημείο αυτό, θα πρέπει να τονίσω ότι σοβαρή προπόνηση με ισομετρικές ασκήσεις σημαίνει... ξεπάτωμα στην κυριολεξία. Οι ασκήσεις που βλέπετε να γίνονται σε διάφορα fitness studios, γυμναστήρια κτλ έχουν άλλο σκοπό (κατά κανόνα την αποθεραπεία) και για τον λόγο αυτό κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα σε εύκολες στάσεις. Όταν όμως, ανάλογα με την άσκηση, χαμηλώνουμε, σηκωνόμαστε πιο ψηλά, αλλάζουμε την γωνία κτλ, λίγα εκατοστά και π.χ. ένα λεπτό περισσότερο, αλλάζουν τελείως την άσκηση.

    Με άλλα λόγια, λοιπόν, μια σοβαρή προπόνηση μπορεί να είναι ιδιαίτερα κουραστική και επίπονη, και για τον λόγο αυτό προσωπικά προτείνω ιδιαίτερη προσοχή σε αρχάριους, όσο γυμνασμένοι και αν είναι.

    Παράδειγμα ισομετρικής άσκησης: παίρνουμε θέση σαν να πάμε να κάνουμε push ups. Χαμηλώνουμε όλο το σώμα ώστε να είναι παράλληλα με το έδαφος και καταλήγουμε να είμαστε 5-10 εκατοστά πάνω από αυτό. Στηριζόμαστε στις παλάμες και στις μύτες των ποδιών και μένουμε ακίνητοι. Ο χρόνος εκτέλεσης μπορεί να ποικίλλει, μια καλή αρχή είναι το ένα λεπτό.

    Δοκιμάστε το.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-04-12 14:10 #34
    Προεπιλογή
    Ισομετρικη για 40 δευτερολεπτα=ογκος...τουλαχιστον αυτο ανεφερουν προσφατες ερευνες...το θεμα ειναι οτι πρακτικα δεν μπορεις να κανεις ισομετρικες για καθε μυικη ομαδα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-04-12 14:23 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο swimmer_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισομετρικη για 40 δευτερολεπτα=ογκος...τουλαχιστον αυτο ανεφερουν προσφατες ερευνες...το θεμα ειναι οτι πρακτικα δεν μπορεις να κανεις ισομετρικες για καθε μυικη ομαδα...
    Δεν ξέρω για τις έρευνες στις οποίες αναφέρεσαι και τι εννοούν όταν λένε «όγκος», με ποια κριτήρια έγιναν, σε ποιους έγιναν και, στην τελική, ποιο ακριβώς ήταν το πρόγραμμα που έκαναν οι συμμετέχοντες.

    Αν εννοείς ότι κάνοντας ισομετρικές ασκήσεις θα έρθει και κάποιος όγκος, ναι, αυτό θα συμβεί με την έννοια του ότι είναι λογικό όταν υπεραιματώνεται ο Χ μύς και ανάλογα και με την διατροφή να έρχεται και η αύξηση της μάζας του.

    Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτό δεν έχει σχέση με τον όγκο όπως τον εννοούμε στα πλαίσια του bodybuilding.

    Θα το επαναλάβω, οι ισομετρικές ασκήσεις στοχεύουν στην αύξηση των επιδόσεων και όχι στο οπτικό αποτέλεσμα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-04-12 17:29 #36
    Προεπιλογή
    Παιδιά αν είναι έτσι δε θα ήταν καλύτερο οι noObs σαν εμένα που είτε δεν έχουν κάνει ποτέ βάρη είτε έχουν αποχή για μεγάλο διάστημα, να ξεκινάνε με ισομετρικές προτού πιάσουν τα ελεύθερα βάρη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-04-12 20:35 #37
    Προεπιλογή
    +1 στον lao αυτο που λεει ειναι πολυ σωστο τα ιδια λεω κ εγω που κανω χρονια πολεμικες τεχνες -μαχητικα αθληματα .
    υπαρχουν κ ασκησεις που απομονωνουν τους μυες ειναι πολες οι ακησεις που μπορει να κανει καποιος με το σωμα του .
    το τι σωμα θα κανει ο καθενας παιζει ρολο ο σωματοτυπος -σωματοδομη κ η διατροφη του μετα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-04-12 20:47 #38
    Προεπιλογή
    Lao πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις, είναι πολύ κοντά στη δική μου προπονητική-ερασιτεχνική προσέγγιση!
    Εντελώς τυχαία και ενστικτωδώς διαπίστωσα κ εγώ πως με ισομετρικές ασκήσεις τα πόδια μου στα οποία είχα κ το μεγαλύτερο πρόβλημα εκγύμναση δυνάμωναν πολύ αποτελεσματικά, χωρίς να παίρνουν όγκο κατι που δεν με στεναχωρούσε.
    Στην άσκηση που αναφέρεις η στάση που παίρνουμε είναι ουσιαστικά σανίδα; Δλδ τα χέρια είναι ακαμπτα ή λυγίζουν οι αγκώνες κ μένουμε εκει;

    Έχεις να προτείνεις στο youtube κάτι ενδιαφέρον για ολοκληρωμένο προγραμμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PEGY : 24-04-12 στις 20:50
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-04-12 01:21 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SHRED Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά αν είναι έτσι δε θα ήταν καλύτερο οι noObs σαν εμένα που είτε δεν έχουν κάνει ποτέ βάρη είτε έχουν αποχή για μεγάλο διάστημα, να ξεκινάνε με ισομετρικές προτού πιάσουν τα ελεύθερα βάρη?
    Το πρσσεγγίζεις λάθος. Μην βλέπεις τις ισομετρικές σαν ένα σκαλί πριν τα βάρη, ούτε το ανάποδο. Δες το απλά σαν ένα άλλο πράγμα. Δεν φαντάζεσαι πόσο ξεπάτωμα μπορεί να είναι μια σωστή προπόνηση με ισομετρικές ασκήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 στον lao αυτο που λεει ειναι πολυ σωστο τα ιδια λεω κ εγω που κανω χρονια πολεμικες τεχνες -μαχητικα αθληματα .
    υπαρχουν κ ασκησεις που απομονωνουν τους μυες ειναι πολες οι ακησεις που μπορει να κανει καποιος με το σωμα του .
    το τι σωμα θα κανει ο καθενας παιζει ρολο ο σωματοτυπος -σωματοδομη κ η διατροφη του μετα.
    Ακριβώς.

    Με τα χρόνια, χωρίς να έχω αποκτήσει όγκο bbing (δεν στοχεύω σε κάτι τέτοιο, όπως είναι λογικό), εν τούτοις η δυναμη και η αντοχή μου έχουν αυξηθεί θεαματικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lao πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις, είναι πολύ κοντά στη δική μου προπονητική-ερασιτεχνική προσέγγιση!
    Εντελώς τυχαία και ενστικτωδώς διαπίστωσα κ εγώ πως με ισομετρικές ασκήσεις τα πόδια μου στα οποία είχα κ το μεγαλύτερο πρόβλημα εκγύμναση δυνάμωναν πολύ αποτελεσματικά, χωρίς να παίρνουν όγκο κατι που δεν με στεναχωρούσε.
    Στην άσκηση που αναφέρεις η στάση που παίρνουμε είναι ουσιαστικά σανίδα; Δλδ τα χέρια είναι ακαμπτα ή λυγίζουν οι αγκώνες κ μένουμε εκει;

    Έχεις να προτείνεις στο youtube κάτι ενδιαφέρον για ολοκληρωμένο προγραμμα;
    Στην άσκηση που πρότεινα να δοκιμάσετε, όλο το σώμα είναι στους 5-10 πόντους από το έδαφος, άρα αναγκαστικά λυγίζεις τους αγκώνες. Πως είναι όταν κάνεις push ups, λίγο πριν φτάσεις κάτω; Ε, μένεις εκεί για ένα λεπτό και τα μόνο σημεία του σώματός σου που ακουμπάνε έδαφος, είναι παλάμες και μύτες ποδιών.

    Δοκίμασέ το και πες μου.

    EDIT: Δεν ξέρω να σου δείξω κάτι στο youtube και μάλλον αν ψάξω δεν θα βρω κάτι σχετικό με το πρόγραμμα που κάνω, γιατί είναι... εξειδικευμένο μιας και είναι προσαρμοσμένο στο σύστημα που κάνω και συν τοις άλλοις πολλές από τις ασκήσεις είναι από το εξωτερικό (δεν θέλω να αναφέρω δημόσια, αν θέλεις σου λέω σε ΠΜ).

    Όπως είπε και ο jojo και έτσι είναι, υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ παραλλαγές ασκήσεων και όπως είπα και πριν, το να αλλάξεις λίγο την γωνία σε μία ή να κάτσεις πιο πολλή ώρα σε μια άλλη, αλλάζει τελείως και την περιοχή που γυμνάζεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 25-04-12 στις 01:28
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-04-12 13:59 #40
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    ποια ειναι η αυξηση σου σε δυναμη?και ποσο χρονων εισαι για να δουμε και για τι μεγεθη μιλαμε γιατι αν ησουν 17 χρονων για παραδειγμα και τωρα εισαι 22 η δυναμη σου θα ειχε αυξηθει ακομα και αν επλεκες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-04-12 14:07 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια ειναι η αυξηση σου σε δυναμη?και ποσο χρονων εισαι για να δουμε και για τι μεγεθη μιλαμε γιατι αν ησουν 17 χρονων για παραδειγμα και τωρα εισαι 22 η δυναμη σου θα ειχε αυξηθει ακομα και αν επλεκες
    Είμαι 36 χρονών, vaggan, και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο γυμνάζομαι από τα 13-14 μου.

    Όσον αφορά την αύξηση σε δύναμη, πως ακριβώς θέλεις να σου την εξηγήσω;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-04-12 14:30 #42
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι 36 χρονών, vaggan, και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο γυμνάζομαι από τα 13-14 μου.

    Όσον αφορά την αύξηση σε δύναμη, πως ακριβώς θέλεις να σου την εξηγήσω;
    ρε φιλε εισαι μεγαλος respect. τωρα τι να σου πω δεν ξερω και με τι τροπους γυμναζεσαι παντως αφου εισαι 36 και γυμναζεσαι τοσα χρονια ε δε μπορει σιγουρα θα ξερεις τι λες
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-04-12 14:35 #43
    Προεπιλογή
    Και εγώ πιστεύω ότι το μυστικό για να πάρεις όγκο είναι οι ισομετρικές ασκήσεις…
    Εγώ έχω πάρει πάρα πολλά κιλά καθαρά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα κάνοντας ισομετρικές…
    Αλλά σας παρακαλώ μην το πείτε πουθενά είναι μυστικό….

    During the 1950′s the Soviet Bloc was absolutely dominating the weight lifting events. The coach of the American team was a man by the name of Bob Hoffman. Mr. Hoffman was a self-made man and was the founder of the York Barbell Company. He was EXTREMELY patriotic and it just KILLED him to be losing to the Soviets. When the Americans got their “butts handed to them” by the Soviets in 1954, Hoffman was furious. He had one of his friends investigate the Soviets to figure out just what they were doing. His friend, who was a doctor came back with two answers. One, the Soviets were following a German technique called “Isometrics”. Two, they were taking steρoids.

    So, what did Hoffman do? Well, he didn’t blow the whistle on the Soviets, that’s for sure. Instead, he hired his Doctor friend to create BETTER Steρoids for his American team. He didn’t even tell his weightlifters what he was doing. When they asked, he told them they were getting vitamin B-12 injections. The result of this was that the US team started to beat the Soviets. When asked how they did it, Hoffman would say that his team was following a new training program called “Functional Isometric Contraction”. Steρoid use began to infiltrate the bodybuilding and fitness communities.
    People who were getting stronger would never admit to it, however. Instead, they’d follow Bob’s example and say they were using “Functional Isometrics” or some derivative thereof.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-04-12 14:43 #44
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μαν αν θες μονο,οταν κανεις τετοια ποστ κανε κε ενα ρεζουμε στα ελληνικα γιατι πολλοι δεν ξερουν εγγλεζικα(που λεει κ ο λαος)
    κ νοημα δεν βγαινει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-04-12 14:58 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω για τις έρευνες στις οποίες αναφέρεσαι και τι εννοούν όταν λένε «όγκος», με ποια κριτήρια έγιναν, σε ποιους έγιναν και, στην τελική, ποιο ακριβώς ήταν το πρόγραμμα που έκαναν οι συμμετέχοντες.

    Αν εννοείς ότι κάνοντας ισομετρικές ασκήσεις θα έρθει και κάποιος όγκος, ναι, αυτό θα συμβεί με την έννοια του ότι είναι λογικό όταν υπεραιματώνεται ο Χ μύς και ανάλογα και με την διατροφή να έρχεται και η αύξηση της μάζας του.

    Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτό δεν έχει σχέση με τον όγκο όπως τον εννοούμε στα πλαίσια του bodybuilding.

    Θα το επαναλάβω, οι ισομετρικές ασκήσεις στοχεύουν στην αύξηση των επιδόσεων και όχι στο οπτικό αποτέλεσμα.
    Κι εγω θα επαναλαβω οτι κανοντας μια ισομετρικη ασκηση με ενα βαρος που μπορεις να το κρατησεις για 40'',ουτε ενα παραπανω δουλευεις τη μυικη υπερτροφια...τον ογκο αν θες...ο χρονος εχει σημασια...γιατι με παραπανω κρατημα δουλευεις αντοχη...αλλα η ισομετρικη στα 40'' δουλευει οχι "και" για ογκο,αλλα για ογκο κυριως...η καθε ασκηση στοχευει εκει που εσυ θες να στοχευει...μπορω να κανω καμψεις για αντοχη,μπορω και για εκρηξη...και στις 2 περιπτωσεις καμψεις κανω...απλα αλλαζω το πως τις κανω...το ιδιο και στις ισομετρικες...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία