Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 27-05-10 18:24 #1
    Προεπιλογή Προβλήματα με την Μέση-Πλάτη.
    Καλησπέρα σας παιδιά,
    Είμαι καινούργιος στο forum που εδώ και λίγες μέρες το έμαθα από έναν φίλο μου και μου είπε ότι συζητάτε όλα τα θέματα γύρω από την σωματική υγιεινή!
    Πρώτα απ'όλα να σας πω ότι είμαι 15 χρονών (Σημαντική πληροφορία για το θέμα).
    Ξεκινώντας λοιπόν να σας πω τί έχω θα ήθελα να σας πω ότι πρίν 1 περίπου χρόνου άρχισα γυμναστήριο στα μέσα του Σεπτέμβρη το σταμάτησα διότι έκανα παράλληλα μπάσκετ(7 χρόνια).
    Πρός τον Αύγουστο είχα κάτι ενοχλήσεις με την μέση μου όταν ήμουν στο γυμναστήριο,νόμιζα ότι ήταν κάτι ασήμαντο επειδή έβαζα παραπάνω κιλά από ότι έλεγε το πρόγραμμα γυμναστηρίου.(5 με 10 και καμιά φορα 15) Ένιωθα ότι μπορούσα να τα σηκώνω και έτσι ήταν όμως αυτός ο πόνος συνεχιζόταν και όταν είχα το απόγευμα μπάσκετ,όταν έσκυβα για παράδειγμα πόναγα σε μέση και λίγο πιο πάνω,ακόμα αυτός ο πόνος με έκανε δύσκαμπτο σε ορισμένες ασκήσεις που με βία τις κατάφερνα(Τρομερός πόνος αναγκάστηκα να δαγκώσω το χέρι μου για να πονέσω κάπου αλλού).Για να μην πολυλογώ πήγαμε σε ορθοπαιδικό με έβαλε να κάνω εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία.
    Όλα ήταν καθαρά και με έβαλε να κάνω 10 φυσιοθεραπείες(καθώς έλεγε ότι οι πόνοι είναι που μεγαλώνουν τα κόκαλα μου).
    Πήγα και σε ένα φυσιοθεραπευτήριο που δεν μου πολυφαινόταν και καλός κάναμε 5 φυσιοθεραπείες αλλά η οργάνωση ήταν χάλια με αποτέλεσμα να μην συνεχίσω
    (ακύρωση ραντεβού από αυτόν, άλλο προσωπικό γενικά ένα αλαλούμ.Το αποτέλεσμα του ήταν ότι η δεξία πλευρά ήταν πιο αδύναμη από την αριστερή πάντα λίγο πιο πάνω από την μέση περίπου.Αυτό λέει έγινε γιατί στο γυμναστήριο όταν έπρεπε να είναι η πλάτη μου ίσια εγώ επειδή έβαζα περισσότερα κιλά κουνούσα και την πλάτη).
    Δεν ξέρω κατα πόσο δίκιο είχε,τέλοσπάντων πήγαμε στον ορθοπαιδικό να μας συστήσει έναν δικό του εκεί έκανα 20 φυσιοθεραπείες.
    Στις 10 πρώτες δεν είδα τρομερή βελτίωση καθόλου σχεδόν στις 10 επόμενες είχα έναν πόνο στα αριστερά χαμηλά κοντά στο νεφρό που όταν έκανα κίνηση πόναγα.(Αυτό πιθανότατα να το έπαθα από έναν φιλικό αγώνα που έκανα με την ομάδα μου δεν είμαι και σίγουρος.Κράτησε τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να φύγει)
    Εντωμεταξύ να μην βλέπω πρόοδο από τις φυσιοθεραπείες.
    Έτσι ξαναπήγαμε στον ίδιο ορθοπαιδικό (ο οποίος μάλιστα δεν με εξέτασε ποτέ πάντα με τα μάτια)μας λέει αξονική.
    Πάω λοιπόν για αξονική με ελικοειδή σάρωση και τομές πάχουσ 2,5mm παράλληλες στα μεσοδιαστήματα από 01-02 έως και 05-Ι1 και βρήκαν τα εξής:

    Τόσο από τον έλεγχο του πλάγιου τοπογραφήματος όσο και της οβελιαίας ανασύνθεσης παρατηρείται βαθμός ευθειασμού με απώλεια της φυσιολογικής λορδώσεως της Ο.Μ.Σ.Σ.
    Ήπιες κυκλοτερείς διατάσεις του ινώδους δακτυλίου των 04-05 και 05-Ι1
    μεσοσπονδυλίων δίσκων με μόλις επισημαινόμενα και ομαλά πιεστικά εντυπώματα επί της πρόσθιας επιφάνειας του μηνιγγικού σάκου για τα αντίστοιχα μεσηδιαστήματα χωρίς ιδιαίτερα σημεία στένωσης των πλαγίων μεσοσπονδυλίων τρημμάτων.
    Παρουσία όζων Schmorl στην κάτω φλοιοεπιφυσιακή πλάκα του 01 και του 02 και στην άνω φλοιοεπιφυσιακή πλάκα του 05.
    Εύρος σπονδυλικού σωλήνα της Ο.Μ.Σ.Σ. εντός των φυσιολογικών ορίων.

    Ο γιατρός μας είπε ότι ανάμεσα στους σπόνδυλους έχω χόνδρους.
    μου έδωσε μυοχαλαρωτικά χάπια και μια θερματική αλοιφή.
    Norgesic τα χάπια και Sensocaps η αλοιφή.
    Τα πήρα δεν με βοήθησαν καθόλου είχα πόνους και στο σπίτι πέρα από τις προπονήσεις που έκανα τόσο καιρό.
    Ζήτησα και άδεια ξεκούρασης 2 βδομάδων από την ομάδα για να δω αν μου πέρναγε.
    Τίποτα και πάλι τότε η ομάδα μου κανόνισε ραντεβού με τον δικό της γιατρό.
    Ο άνθρωπος με εξέτασε όλα και μου βρήκε λόρδωση και κύφωση πέρα από τα παραπάνω που έδειξε η αξονική.(Κληρονομικά είναι η λόρδωση και η κύφωση τί να πώ δεν ξέρω η μητέρα μου έχει σκολίωση απ' όσο ξέρει και η ίδια).
    Και εκείνος μου έδωσε πιο δυνατά μυοχαλαρωτικά από τα Norgesic λέγονται Naprosyn και η αλοιφή που μου έδωσε Roiplon gel.
    Χάπια έπερνα για αρκετό καιρό 3 βδομάδες περίπου αλλά τώρα τα έχω σταματήσει γιατί αντιμετώπιζα και μία δυσκοιλιότητα + ότι πήγα για υπέρηχο εξετάσεις αίματος για σκωληκοειδίτη που αποδείχθηκε μια γαστρεντερίτιδα.
    Τώρα τον τελευταίο καιρό μετά από τόση ταλαιπωρία πλέον ζω με πόνο δεν θέλω να πάρω χάπια ή τίποτα τέτοιο ο πόνος με πιάνει και σε αόριστες στιγμές όχι μόνο στο μπάσκετ που ήταν παλιότερα.
    Με πιάνει στο σπίτι στο σχολείο και αλλάζω συνέχεια στάσεις του σώματος για να μην μου δημιουργεί ένα αίσθημα εκνευρισμού όχι ότι ο πόνος είναι αφόρητος αλλά σου δημιουργεί ένα αίσθημα που όλα σου φταίνε δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω.
    Απλά σε κάνει να νιώθεις τελείως άσχημα με αποτέλεσμα να πηγαίνω για ύπνο για να μην νιώθω έτσι.
    Και τώρα εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάω στο γυμναστήριο ξανά γιατί δεν μπορώ μ'αρέσει να αθλούμαι και πόσο μάλλον το χρειάζομαι τώρα για έκρηξη δύναμη στα πόδια κτλπ που είμαι σε ένα κομβική φάση στο μπάσκετ (Εφηβικό ένα βήμα πριν τους άντρες) και χρειάζομαι δύναμη έκρηξη αντοχή και όλα τα σχετικά να τα φτιάξω μέσα στο καλοκαίρι με γυμναστήριο το πρωί και προπόνηση το απόγευμα.

    (Ο δεύτερος γιατρός της ομάδας μου είπε για μονόζυγο και κολύμπι και να ελαττώσω το μπάσκετ κάτι που δεν θα γίνει!!Επίσης είπε για μαγνητική την έκανα αλλά ακόμα δεν έχουμε πάει σε αυτόν ---- Μετά από όλα αυτά νομίζω ότι ο πρώτος φυσιοθεραπευτής ήταν πιο κοντά στο πρόβλημα μου διότι όταν περπατάω και βάζω τα χέρια μου αριστερά και δεξιά στην πλάτη και λίγο χαμηλά η δεξιά πλευρά το κόκαλο δηλαδή βγαίνει πιο έξω από την αριστερή δεν ξέρω κιόλας ισχυεί αυτό αλλά έτσι νομίζω μπορεί να είναι η ιδέα μου).

    Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου δώσει καμία συμβουλή
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-05-10 21:03 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anafleksh Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Ο δεύτερος γιατρός της ομάδας μου είπε για μονόζυγο και κολύμπι και να ελαττώσω το μπάσκετ κάτι που δεν θα γίνει!!Επίσης είπε για μαγνητική την έκανα αλλά ακόμα δεν έχουμε πάει σε αυτόν

    Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου δώσει καμία συμβουλή
    αυτο που θα σε συμβουλεψω εγω ειναι να ακολουθήσεις (αφου ζυγισεις τα πραγματα) αυτα που σου λενε οι γιατροι, δες τη θα σου πει και ο δευτερος γιατρος της ομαδας, και κανε αυτα που σου λενε,
    προέχει η υγεια σου και οχι το μπασκετ, καλυτερα να σταματησεις το μπασκετ παρα να σταματήσεις να περπατας...

    περαστικά φιλε μου, μακαρι να μην ειναι τοσο σοβαρό οσο φαίνεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-05-10 21:40 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που θα σε συμβουλεψω εγω ειναι να ακολουθήσεις (αφου ζυγισεις τα πραγματα) αυτα που σου λενε οι γιατροι, δες τη θα σου πει και ο δευτερος γιατρος της ομαδας, και κανε αυτα που σου λενε,
    προέχει η υγεια σου και οχι το μπασκετ, καλυτερα να σταματησεις το μπασκετ παρα να σταματήσεις να περπατας...

    περαστικά φιλε μου, μακαρι να μην ειναι τοσο σοβαρό οσο φαίνεται.
    Αυτό το να σταματήσω να περπατάω ακούστηκε βάρβαρο.....
    Δεν νομίζω να μείνω παράλλητος.....
    Στον πρώτο γιατρό δεν θα ξαναπάω ο άνθρωπος δεν παιζόταν με τα μάτια ποτέ κανείς δεν έβγαλε διάγνωση....
    Τώρα εγώ που θέλω το καλοκαιράκι να πάω γυμναστήριο τί να κάνω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-05-10 05:04 #4
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Περιληψη παιζει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-05-10 06:29 #5
    Προεπιλογή
    Καταρχην να σου ευχηθω να ειναι περαστικα τα προβληματα που εχεις.
    προσωπικα εχω στενωση στη μεση και λογο του οτι ειχα φτασει και 130 κιλα με ποναγε η δεξια μου πλευρα στο περπατιμα στο δρομο η στο διαδρομο στον καφε επρεπε να φερνω σβουρες στην καρεκλα κλπ. τωρα εχω χασει 25 κιλα και δεν εχω καποιο θεμα. αλλα καταλαβαινω τι ενοεις ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ

    μιας και λες οτι εισαι αθλητης αρκετα χρονια στο μπασκετ υποθετω εσυ δεν εχεις προβλημα με υπερβολικο σωματικο βαρος.

    το θεμα ειναι οτι η συμβουλη του κατερινη ειναι η σωστη θα πρεπει να ακουσεις τους γιατρους της ομαδας σου. ελπιζω να ειναι αθλιατροι γιατι απο οσο ξερω εχουνε μεγαλυτερη εξειδικευση σε θεματα που αφορουν αποκατασταση αθλητων.

    δυστηχως δεν μπορουμε να σου πουμε αυτο που θες να ακουσεις δηλαδη τραβα στο γυμναστηριο και φαε τα σιδερα και κανε προπονηση στο μπασκετ μεχρι τελους.θα ητανε ανευθηνο σκεψου οτι ισως να πρεπει να μειωσεις λιγο τις προπονησεις στο μπασκετ για να μπορεις να κανεισ αυτο που αγαπας για πολλα χρονια στο μελλον.

    σαν τελευταια συμβουλη θα σου ελεγα να το κοιταξεις λιγο το θεμα με την κολυμβηση γιατι απο οσο ξερω εγω γινονται φυσιοθεραπειες και ειδικες ασκησεις σε πισινες κλπ για ενα φασμα μυοσκελετικων προβληματων απο αρθριτικα λογο ηλικιας μεχρι και αποκατασταση ατομων με σοβαρες αναπηριες απο ατυχηματα η γενετικες παθησεις. κοιταξε το δεν χανεις τιποτα.

    αυτα απο εμενα και παλι περαστικα ευχομαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-05-10 10:33 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην να σου ευχηθω να ειναι περαστικα τα προβληματα που εχεις.
    προσωπικα εχω στενωση στη μεση και λογο του οτι ειχα φτασει και 130 κιλα με ποναγε η δεξια μου πλευρα στο περπατιμα στο δρομο η στο διαδρομο στον καφε επρεπε να φερνω σβουρες στην καρεκλα κλπ. τωρα εχω χασει 25 κιλα και δεν εχω καποιο θεμα. αλλα καταλαβαινω τι ενοεις ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ

    μιας και λες οτι εισαι αθλητης αρκετα χρονια στο μπασκετ υποθετω εσυ δεν εχεις προβλημα με υπερβολικο σωματικο βαρος.

    το θεμα ειναι οτι η συμβουλη του κατερινη ειναι η σωστη θα πρεπει να ακουσεις τους γιατρους της ομαδας σου. ελπιζω να ειναι αθλιατροι γιατι απο οσο ξερω εχουνε μεγαλυτερη εξειδικευση σε θεματα που αφορουν αποκατασταση αθλητων.

    δυστηχως δεν μπορουμε να σου πουμε αυτο που θες να ακουσεις δηλαδη τραβα στο γυμναστηριο και φαε τα σιδερα και κανε προπονηση στο μπασκετ μεχρι τελους.θα ητανε ανευθηνο σκεψου οτι ισως να πρεπει να μειωσεις λιγο τις προπονησεις στο μπασκετ για να μπορεις να κανεισ αυτο που αγαπας για πολλα χρονια στο μελλον.

    σαν τελευταια συμβουλη θα σου ελεγα να το κοιταξεις λιγο το θεμα με την κολυμβηση γιατι απο οσο ξερω εγω γινονται φυσιοθεραπειες και ειδικες ασκησεις σε πισινες κλπ για ενα φασμα μυοσκελετικων προβληματων απο αρθριτικα λογο ηλικιας μεχρι και αποκατασταση ατομων με σοβαρες αναπηριες απο ατυχηματα η γενετικες παθησεις. κοιταξε το δεν χανεις τιποτα.

    αυτα απο εμενα και παλι περαστικα ευχομαι
    Για τις ασκήσεις στην πισίνα δεν ξέρω που να απευθυνθώ ακριβώς...έλεγα να κάνω μόνος μου κολύμπι στην παραλία σχεδόν κάθε μέρα...
    Όσο για το βάρος μου είμαι 1.80 ύψος με 77-78 κιλά πιστεύω σε επίπεδα κανονικά..
    Βέβαια να μειώσω τις προπονήσεις δεν μπορώ φίλε μου διότι παίζει και σνομπ από τους άλλους αθλητές στο πρόσωπο μου αλλά και είναι η καθημερινότητα μου θα λυπηθώ πολύ αν αρχίζω και χάνω προπονήσεις γιατί στη συνέχεια θα ακολουθήσει και η διακοπή του αθλήματος...
    Όσο για τον πόνο φίλε μου είναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ θα μπορούσε να συμβεί σε κάποιον και χαίρομαι μεν που κάποιος με καταλαβαίνει λυπάμαι δε που το έπαθες και εσύ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anafleksh : 28-05-10 στις 10:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-05-10 13:08 #7
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anafleksh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το να σταματήσω να περπατάω ακούστηκε βάρβαρο.....
    ναι ακουγετε βάρβαρο, αλλα σου το λεω για να προφυλαχτεις και να μη το παρεις αψήφιστα.

    η αλήθεια ειναι πως εμεις δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, πρεπει να βρεις το κατάλληλο γιατρο, πρόσεξε!! οχι αυτον που θα σου πει αυτο που θέλεις να ακούσεις, αλλα αυτον που πραγματικα θα σε βοηθήσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-06-10 20:41 #8
    Προεπιλογή
    Γεια σας παιδια και παλι μετα απο μεγαλο διαστημα ο γιατρος της ομαδας μου βρηκε τι εχω (Κατι δισκους αν τα λεω καλα και στα σημεια που εχω αναφερει απο πανω ειναι πιο εξω για αυτο νιωθω μια πιεση και πονο)και μου ειπε να αγορασω μια ζωνη neopren με 2 μεταλικες μπανελες (αν το λεω σωστα) μου ειπε γυμναστηριο δεν κανει να παω ομως αν ξερω γιατι παω μπορω να κανω,,, τι να εννοουσε με αυτο δηλαδη οχι βαρη κτλπ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anafleksh : 15-06-10 στις 20:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-06-10 20:35 #9
    Προεπιλογή
    να είσαι πολύ προσεκτικός με την μέση σου γιατί είσαι μόλις 15 χρονών παιδί και έχεις ήδη πρόβλημα. Θα πρέπει να ξέρεις ότι όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα διότι ο οργανισμός "ξεπέφτει". Αλλη η αντοχή και η μυική δύναμη ενός ατόμου 20-25-30 ετων και άλλη ενός 45-50.
    Εσύ έχεις ήδη κάποιο πρόβλημα και άν δεν το αντιμετωπίσεις σωστά όσο περνάει ο καιρός θα χειροτερεύει.
    Αυτά σου τα λέω έτσι "στην ψύχρα" για να μην ξεθαρρευτείς και αρχίσεις Γυμναστήρια και Μπάσκετ αν δεν είσαι εντελώς καλά.
    Και κυρίως κάτσε και μάθε ακριβώς τι έχεις, με τους Ιατρικούς όρους και να μάθεις την ανατομία της Σπονδυλικής Στήλης γιατί μόνο έτσι θα καταλάβεις το μέγεθος του προβλήματος και πώς θα προστατευτείς από μελλοντικές κακώσεις.

    Αν έχει δίκιο ο γιατρός της ομάδας σου τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα και λέγεται Ολίσθηση Δίσκου.

    Και φυσικά ΔΕΝ πρέπει να σηκώνεις βάρη αλλά και να χοροπηδάς, δηλ. κόψε και το Μπάσκετ γιατί σε κάποιο άλμα μπορεί να Συμπιεστεί ακόμα περισσότερο ο Δίσκος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-06-10 03:18 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    να είσαι πολύ προσεκτικός με την μέση σου γιατί είσαι μόλις 15 χρονών παιδί και έχεις ήδη πρόβλημα. Θα πρέπει να ξέρεις ότι όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα διότι ο οργανισμός "ξεπέφτει". Αλλη η αντοχή και η μυική δύναμη ενός ατόμου 20-25-30 ετων και άλλη ενός 45-50.
    Εσύ έχεις ήδη κάποιο πρόβλημα και άν δεν το αντιμετωπίσεις σωστά όσο περνάει ο καιρός θα χειροτερεύει.
    Αυτά σου τα λέω έτσι "στην ψύχρα" για να μην ξεθαρρευτείς και αρχίσεις Γυμναστήρια και Μπάσκετ αν δεν είσαι εντελώς καλά.
    Και κυρίως κάτσε και μάθε ακριβώς τι έχεις, με τους Ιατρικούς όρους και να μάθεις την ανατομία της Σπονδυλικής Στήλης γιατί μόνο έτσι θα καταλάβεις το μέγεθος του προβλήματος και πώς θα προστατευτείς από μελλοντικές κακώσεις.

    Αν έχει δίκιο ο γιατρός της ομάδας σου τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα και λέγεται Ολίσθηση Δίσκου.

    Και φυσικά ΔΕΝ πρέπει να σηκώνεις βάρη αλλά και να χοροπηδάς, δηλ. κόψε και το Μπάσκετ γιατί σε κάποιο άλμα μπορεί να Συμπιεστεί ακόμα περισσότερο ο Δίσκος.
    Πηγα σημερα γυμναστηριο εκανα κυκλικο προγραμμα με ζωνη neopren παντα και δεν πονεσα καθολου παρα μονο εκει που εκανα ραχιαιους με επιασε φοβερος πονος και σταματησα,,,οσο για το μπασκετ που μου λες να το κοψω ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα μικρος κιολας για να το κοψω απλα ειπε οχι πολλα βαρη στα γυμναστηρια και εφοσον με επιβλεπει καποιος(τι νομιζει οτι θα σηκωσω 150 κιλα,,,ελεος).
    Λιγο πριν παντως με επιασαν κατι ενοχλησεις αλλα φυγαν θελω να πιστευω οτι μπορω (ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ να κανω γυμναστηριο για να μην σκουριασω απο το καθισιο).
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-06-10 15:27 #11
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Στο γυμναστήριο δεν έχει σημασία πόσα κιλά θα σηκώσεις αλλά το πως θα τα σηκώσεις. Εκεί είναι που χρειάζεσαι την επίβλεψη κάποιου έμπειρου.
    Αν δε προσέξεις, ακόμη και με 20-30 κιλά μπορεί να πάθεις ζημιά.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-06-10 15:35 #12
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο γυμναστήριο δεν έχει σημασία πόσα κιλά θα σηκώσεις αλλά το πως θα τα σηκώσεις. Εκεί είναι που χρειάζεσαι την επίβλεψη κάποιου έμπειρου.
    Αν δε προσέξεις, ακόμη και με 20-30 κιλά μπορεί να πάθεις ζημιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-06-10 21:54 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο γυμναστήριο δεν έχει σημασία πόσα κιλά θα σηκώσεις αλλά το πως θα τα σηκώσεις. Εκεί είναι που χρειάζεσαι την επίβλεψη κάποιου έμπειρου.
    Αν δε προσέξεις, ακόμη και με 20-30 κιλά μπορεί να πάθεις ζημιά.
    Σωστα αλλα φιλε μου εγω σηκωνω 5 κιλα στο καθε χερι (Αλτηρες) το πολυ
    Να σας πω κατι αλλο οταν τα σηκωνω δεν ποναω αλλα μετα το βραδακυ που καθομαι στην καρεκλα του υπολογιστη (οχι απο τις καλυτερες) νοιωθω μια πιεση στην μεση και λιγο πονο,,, εγω το συνδεω οτι η καρεκλα μου ειναι για τα πανηγυρια δεν νομιζω να μου κανουν προβλημα τα βαρη γιατι σας μιλαω σοβαρα οταν κανω τις ασκησεις δεν ποναω ΚΑΘΟΛΟΥ,,,νταξει βεβαια να ποναω επειδη γυμναζω τα σημεια που πρεπει αλλα η μεση ουτε καν ειδικα με την ζωνη νιωθω μια χαρα,,,βεβαια ραχιαιους δεν την παλευω και πολυ,,,
    Τελος παντων ο απο πανω που μου ειπε οτι μπορει να μην περπατησω ξανα με εχει κατατρομαξει
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-06-10 22:05 #14
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anafleksh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα αλλα φιλε μου εγω σηκωνω 5 κιλα στο καθε χερι (Αλτηρες) το πολυ
    και τη σημαινει αυτο;; δεν γυμναζεσε;; αλος κανει 10 αλος 20 και αλος 5 σε λιγο καρο θα κανεις 10 σημασια εχει να γινονται σωστα αυτο ενοει ο Στελιος.

    Να σας πω κατι αλλο οταν τα σηκωνω δεν ποναω αλλα μετα το βραδακυ που καθομαι στην καρεκλα του υπολογιστη (οχι απο τις καλυτερες) νοιωθω μια πιεση στην μεση και λιγο πονο,,, εγω το συνδεω οτι η καρεκλα μου ειναι για τα πανηγυρια δεν νομιζω να μου κανουν προβλημα τα βαρη γιατι σας μιλαω σοβαρα οταν κανω τις ασκησεις δεν ποναω ΚΑΘΟΛΟΥ,,,νταξει βεβαια να ποναω επειδη γυμναζω τα σημεια που πρεπει αλλα η μεση ουτε καν ειδικα με την ζωνη νιωθω μια χαρα,,,βεβαια ραχιαιους δεν την παλευω και πολυ,,,
    Τελος παντων ο απο πανω που μου ειπε οτι μπορει να μην περπατησω ξανα με εχει κατατρομαξει
    εδω ειναι η εφαρμογη αυτον που λεγαμε προηγουμενος υποψιαζομαι οτι τραβας τα κιλα με την μεση οταν εισαι σε ορθια σταση δηλαδη κλεβεις αντι να ζοριζεις τον δικεφαλο για να σηκωσεις.

    ειναι σημαντικο να κανεις σωστα τις ασκησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-06-10 01:20 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGEXX1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω ειναι η εφαρμογη αυτον που λεγαμε προηγουμενος υποψιαζομαι οτι τραβας τα κιλα με την μεση οταν εισαι σε ορθια σταση δηλαδη κλεβεις αντι να ζοριζεις τον δικεφαλο για να σηκωσεις.

    ειναι σημαντικο να κανεις σωστα τις ασκησης.
    Και με πιανει σε ανυπαρκτη ωρα? και αυτο με την μεση το εκανα παλια τωρα με την ζωνη κανω σωστα τις ασκησεις!
    Απάντηση με παράθεση