Θέμα: Βρώμη

Σελίδα 3 από 35 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 513
  1. 28-12-06 16:56 #31
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    BRaWNy,

    υπαρχουν πολλοί ανθρωποι που έχουν ευαισθησία στο γαλα, τους δημιουργεί φουσκώματα στο στομάχι καί δυσπεψία κλπ.

    εμένα το γαλα δεν μου δημιουργεί κανενα από αυτά τα συμπτώματα αλλά με ανησυχεί αυτό που είπες σχετικά με την κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους, γιατί κανένας μας δεν επιθυμει την παρουσία πλεονάζοντος λιπους στο σωματου.
    Αν θέλεις κάνε κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο επ'αυτού του θέματος.
    Τι σχόλιο να κάνω, είπα παραπάνω αυτά που είχα να πώ.
    Κάνε ένα πείραμα, κόψε εντελώς τα γαλακτοκομικά και τα φρούτα (εκτός απο ξερά δαμάσκηνα), τρωγε όλη μέρα ρύζι μπασμάτι (μοιρασμένο ανάλογα) με στήθος πουλερικών και το πρωί λίγη βρώμη με ασπράδια και ξερά δαμάσκηνα.
    Έχε και μερικά λαχανικά στο μενού, μαζί με λίγο λάδι (ελαιόλαδο, σουσαμέλαιο και λινέλαιο).
    Πρόσθεσε απο συμπληρώματα, ταμπλέτες Ωμέγα-3 (εκτός κι αν έχεις λινέλαιο στο μενού) και γύρω στα 2-3γρ Βιταμίνη C (.χ. αναβράζουσες Cal-C-Vita, που περιέχουν και ασβέστιο και σύμπλεγμα Β).
    Έχε και μια πολυβιταμίνη/μέρα.
    Επίσης εαν θες έχε και μια whey καθαρή για μετά την προπόνηση με λίγη δεξτρόζη.
    Έχε το αλάτι σου σε νορμάλ επίπεδα, καλύτερα φρόντιζε να παίρνεις πριν και μετά την προπόνηση.
    Βάλε και σιγά σιγά 2-4 φορές/εβδομάδα αεροβική μέτριας έντασης (30-50 λεπτά) στπ πρόγραμμά σου.
    Κάνε αυτό για λίγο καιρό και παρατήρησε τι θα συμβεί.

    Θα δεις ότι θα χάνεις λίπος αλλά και υποδόρεια νερά.
    Βέβαια το τί αποτέλεσμα θα πετύχεις στην εμφάνισή σου, εξαρτάται και απο το επίπεδο που βρίσκεσαι κι αν είσαι έτοιμος να κάνεις κάτι τέτοιο.
    Αν π.χ. τα μυικά σου κιλά είναι χαμηλά, θα χάσεις μεν λίπος και νερά, αλλά θα φαίνεσαι και smooth (δεν θα έχεις σκληράδα), γιατί όσο να'ναι θα χάσεις και μυς.
    Επίσης, αν δεν έχεις μυικό επίπεδο, δεν θα μπορεί να υπάρχει και αρκετός προσδιορισμός, ωστε να φαίνεσαι και καλύτερα γραμμωμένος.

    Απο την άλλη, αν το παραπάνω το χρησιμοποιήσεις για όγκο και όχι για να χάσεις λίπος κ.λ.π., έχοντας δηλαδή πολλές θερμίδες, θα δεις πάλι σημαντικότατη διαφορά.
    Και θα ογκώνεσαι και θα φαίνεσαι πιό καθαρός.

    Αν θες δοκιμάζεις, αν θες μένεις με αυτά που κάνεις και ίσως δεν μάθεις ποτέ τι θα μπορούσες να δεις πάνω με αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-12-06 17:00 #32
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    BRaWNy θελεις να πεις οτι αν δεν χρησιμοποιουμε νερο για το φαγωμα της βρωμης και χρησιμοποιυμε γαλα,εστω και 0%,θα δημιουργησει σοβαρα εμποδια στην καυση λιπους σε περιοδο διαιτας ή θα μας δυσκολεψει ελαχιστα;
    Όχι, δεν θέλω να πω αυτό.

    Αν θες να γραμμώσεις, ξέχνα τα γαλακτοκομικά.

    Αυτη ειναι η άποψή μου.

    Μην ξεχνάς όμως ότι για να γραμμώσεις, δεν είναι απαραίτητη μόνο η διατροφή και ότι έχει σχέση με αυτήν, αλλά όπως έχω ξαναπεί και σε άλλο τόπικ, κι άλλοι παράγοντες, όπως π.χ. το επίπεδο που βρίσκεσαι κ.λ.π.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-12-06 18:25 #33
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Είναι γνωστό παιδια οτι γαλακτοκομικά και γράμμωση ΔΕΝ συνυπάρχουν. Προσωπικά δε μου πολυαρέσει πλέον το γάλα και λείπει σχεδόν τελείως απο το μενού μου.Δεν μου λείπουν τα θρεπτικά του συστατικά καθόλου.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-12-06 20:48 #34
    Προεπιλογή
    BRaWNy

    σ'ευχαριστώ για την λεπτομερή απαντηση σου.

    Αυτό το "ρύζι μπασμάτι" τί είναι; που μπορώ να το βρώ;
    επίσης δεξτρόζη που πουλάνε;

    εγώ βασικά όπως έχω πεί καί σε άλλο τοπικ δεν είμαι bodybuilder αλλά επσιδη κάνω διάφορα αθληματα θέλω να έχω ένα καλό σωμα με γράμμωση αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να απαλλαγώ από κάποια παχάκια, όχι πολλά αλλά με χαλάνε.
    Ισως όμως σε κανα 2 μήνες μπώ καί σε πρόγραμμα για να αυξησω την μυική μάζα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-12-06 14:23 #35
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Ρυζι μπασμάτι έχει στα σουπερμάρκετς, όσο για δεξτρόζη θα σου πουν τα υπόλοιπα παιδιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-12-06 15:26 #36
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Δεξτροζη σε ΟΛΑ τα φαρμακεια.Αν δεν εχουν παραγγελνουν. 4,30 με 4,70 το κιλο. Σε ένα διαφανές κουτί
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-12-06 16:38 #37
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Απλα να πω οτι η συσκευασια της δεξτροζης δεν ειναι απαραιτητα σε διαφανες κουτι οπως λεει ο sourlas.Εγω πηρα σε ασπρο κουτακι,αλλα υπαρχει και σε βαζο κτλ κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-12-06 21:34 #38
    Προεπιλογή
    ευχαριστώ για τις πληροφοριες,

    Σημερα αγορασα ρυζι Μπασματι καί το έφαγα με στηθος κοτοπουλο, καλό φαίνεται.
    Το ρυζι εχει 349 θερμιδες/100γρ.
    Εβρασα 250γρ αλλα νομιζω ότι αρκεί για 2 μερες.
    Επίσης αγόρασα ξηρα δαμασκηνα. Πόσα πρέπει να τρώω, μεχρι στιγμης εφαγα 6.
    Επίσης σημερα το πρωι πήρα την βρώμη χωρίς γαλα αλλα με νερό καί μία κουταλια μελι.
    Να σας πώ την αλήθεια έχει καλυτερη γευση χωρις γαλα.

    Το πρόβλημα μου είναι το βραδυ, αν δεν πάρω την whey με γαλα τοτε θα πεινασω μεχρι το πρωι, μου συνέβει χθες.
    Τι να κανω;
    Αν κρατησω το γάλα μονο για το βραδυ μαζί με την whey λετε να χαλασει η δίαιτα;
    Καμμια καλή ιδεα για βραδινο έχει κανείς; Εκτός από casein την οποία την ξερω ήδη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-01-07 19:29 #39
    Προεπιλογή
    Δεξτροζη σε ΟΛΑ τα φαρμακεια.Αν δεν εχουν παραγγελνουν. 4,30 με 4,70 το κιλο. Σε ένα διαφανές κουτί

    μόλις πήρα δεξτρόζη από φαρμακειο κ τη πλήρωσα 5 ευρώ το μισό κιλό....Μήπως μέπιασε κορόιδο Από το store μπορώ να παραγγείλω, κ σε ποιά τιμή? κ για μαλτοδεξτρίνη μου είπε -ο φαρμακοποιός- ότι δεν αξίζει κ μόνο η δεξτρόζη φτάνει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-01-07 13:03 #40
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Tankard το καταστημα εχει μαλτο 1.5 κιλο 15.90 ευρω.Νομιζω ειναι μια καλη τιμη
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-01-07 21:45 #41
    Προεπιλογή
    Εχει δοκιμάσει κανεις να φάει Βρωμη με Χυμό Πορτοκάλι καί Μελι;
    Μεχρι στιγμης χρησιμοποιώ Νερό αντι για Χυμό αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω στον Χυμό για να παίρνω καί λιγο βιταμινη C πρωϊ-πρωϊ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-01-07 21:51 #42
    Προεπιλογή
    Όχι μην το κάνεις ο χυμός καθυστερεί την πέψη όπως και το γάλα γι αυτό και εγώ σταματησα να το τρώω με γάλα και το φτιάχνω με αυγά σε μορφή πιτάκι βάζω και μια κουταλιά του γλυκού μέλι.Αυτή είναι μια πολύ ωραία συνταγή απο τον φίλο μας Brawny.
    Congratulations στους Νέους μας Mod
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-01-07 22:43 #43
    Προεπιλογή
    για πες την συνταγή στα γρηγορα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-01-07 00:44 #44
    Προεπιλογή
    Εγώ χτυπάω για 50γρ. Quaker 2 ασπράδια αυγών με μπλέντερ μετά ρίχνω λίγο κανέλα και μετά τα 50 γρ. βρώμης και τα ξαναχτυπάω σε μπλέντερ μέχρι να γίνει πυχτό μετά το βάζω στο ψυγείο μέχρι την άλλη μέρα το πρωί και το ρίχνω σε αντικολλητικό τηγάνι μέχρι να κοκκινίσει και είναι έτοιμο.
    Congratulations στους Νέους μας Mod
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-01-07 04:04 #45
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sourlas
    Είναι γνωστό παιδια οτι γαλακτοκομικά και γράμμωση ΔΕΝ συνυπάρχουν. Προσωπικά δε μου πολυαρέσει πλέον το γάλα και λείπει σχεδόν τελείως απο το μενού μου.Δεν μου λείπουν τα θρεπτικά του συστατικά καθόλου.
    Εντελως ελλειψη απο γαλακτομικα την θεωρω ψιλουπερβολή για καποιον μη-επαγγελματια...
    Λενε πως απλα "πετσωνεις",δεν γραμμωνεις για να πας για αγωνες.
    Ειμαι της αποψης να παιρνουμε πρωτεινη απο ολες τις πηγες της:
    Γαλακτομικα,Κρεας,Αυγο,Ψαρι κ Whey Συμπληρωματα εννοειται..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TANKARD
    .... κ για μαλτοδεξτρίνη μου είπε -ο φαρμακοποιός- ότι δεν αξίζει κ μόνο η δεξτρόζη φτάνει...
    Νομίζω ειναι λιγο διαφορετικα τα δυο...Και τα δυο ειναι για καλυτερη απορροφηση κρεατινης,πρωτεινης κ αλλων συμπληρωματων αλλα η μάλτο ειναι οταν θες να παρεις περισσοτερο ογκο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    ...Αν κρατησω το γάλα μονο για το βραδυ μαζί με την whey λετε να χαλασει η δίαιτα;
    Καμμια καλή ιδεα για βραδινο έχει κανείς; Εκτός από casein την οποία την ξερω ήδη.
    Βρασε μια τετράδα αυγα(ασπράδια) κ αν πινας κι αλλο μια μπανανα...Λιγο cotagge ειναι μια εναλλακτικη λυση...Δεν ξερω εγω καμια φορα χτυπάω κ ενα γιαουρτι Nounou Υοτοpia 1,5%,ειδικα αυτο με γευση μπισκότο ......!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 35 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία