Θέμα: Όσπρια;

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 98
  1. 18-03-09 23:28 #1
    Προεπιλογή Μαυρα φασολια
    στην διατροφη μου εχω βαλει πλεον τα μαυρα φασολια γιατι περιεχουν απο τις καλυτερες πηγες πρωτεινης (ναι πρωτεινης) η οποια συγκρινεται μονο με το κοτοπουλο , το κοκκινο κρεας χανει λογω των "περιεργων λιπαρων" που μπορει να περιεχει.

    Black bean nutrition - focus on protein and fiber
    When it comes to three basic categories of nourishment - protein, fiber and anti-oxidant related substances - few foods have as solid a nutritional profile as black beans. Black beans, like other beans, really pack a punch when it comes to protein and fiber. On average, each cup features about 15 grams of both protein and fiber. That amount of protein is about the same as contained in two 8-ounce glasses of milk, but in the case of milk, there is no fiber to be found.

    Black bean nutrition - focus on omega-3 fatty acids
    Black beans also contain small amounts (about 180 milligrams per cup) of omega 3-fatty acids. This amount is about three times that available from many other beans, including kidney beans. While the amount of omega-3 fats in one cup of black beans is roughly equal to the amount in one ounce of a cold water fish like halibut, it's still a valuable addition to your meal plan since omega-3 fats are essential to protecting our health.

    Black bean nutrition - focus on vitamins and minerals
    In addition to the nutrients already discussed, black beans also feature concentrated amounts of other important vitamins and minerals. Based upon our nutrient rating system, black beans are an excellent source of one nutrient, a very good source of four nutrients and a good source of five nutrients (see table 1 below for more details).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Piratis : 18-03-09 στις 23:45
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-03-09 23:34 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Oταν λες μαυρα φασολια, μήπως εννοείς τα μαυρομάτικα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-03-09 23:39 #3
    Προεπιλογή
    οχι φιλε μου αυτα νομιζα και εγω στην αρχη οτι ειναι, δεν εχουν σχεση , ειναι καταμαυρα τα black beans και τα εχω βρει μονο σε μαγαζι με βιολογικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-03-09 23:59 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Piratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι φιλε μου αυτα νομιζα και εγω στην αρχη οτι ειναι, δεν εχουν σχεση , ειναι καταμαυρα τα black beans και τα εχω βρει μονο σε μαγαζι με βιολογικα.
    Ωραιος! Θα τα δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια. Ελπιζω να μαγειρευονται ευκολα οπως τα μαυροματικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-03-09 20:07 #5
    Προεπιλογή
    Τα βαζεις στο νερο γυρω στις 8 ωρες και μετα τα βραζεις.

    Nutrition Highlights

    Black beans (cooked, boiled), 1 cup (172g)
    Calories: 227
    Protein: 15.2g
    Carbohydrate: 40.8g
    Total Fat: 0.9g
    Fiber: 15g
    *Excellent source of: Iron (3.61mg), Magnesium (120mg), Phosphorus (241mg), and Folate (256mcg)
    *Good source of: Zinc (1.93mg), Thiamine (.42mg), and Niacin (2mg)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-03-09 00:16 #6
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    έχουνε και καλό γλυκεμικό φορτίο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-03-09 02:25 #7
    Προεπιλογή
    ειναι και μουσικο φαγητο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-03-09 15:37 #8

    Εγγραφή
    12-06-2008
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    130
    Προεπιλογή
    και για να χουμε καλο ερωτημα η πρωτεινη των μαυρων φασολιων ειναι υψηλης βιολογικης αξιας? οπως του κρεατος ας πουμε?? η της λειπουν αμινοξεα οπως στα υπολοιπα οσπρια?
    Together we stand,divided we fall..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-03-09 16:09 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mathiteuomenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και για να χουμε καλο ερωτημα η πρωτεινη των μαυρων φασολιων ειναι υψηλης βιολογικης αξιας? οπως του κρεατος ας πουμε?? η της λειπουν αμινοξεα οπως στα υπολοιπα οσπρια?

    Protein Power Plus
    If you're wondering how to replace red meat in your menus, enjoy the rich taste of black beans. These smoky flavored beans are a good source of protein, and when combined with a whole grain such as whole wheat pasta or brown rice, provide protein comparable to that of meat or dairy foods without the high calories or saturated fat found in these foods. And, when you get your protein from black beans, you also get the blood sugar stabilizing and heart health benefits of the soluble fiber provided by these versatile legumes. A cup of black beans will provide you with 15.2 grams of protein (that's 30.5% of the daily value for protein), plus 74.8% of the daily value for fiber. All this for a cost of only 227 calories with virtually no fat.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-03-09 19:00 #10
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Piratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι φιλε μου αυτα νομιζα και εγω στην αρχη οτι ειναι, δεν εχουν σχεση , ειναι καταμαυρα τα black beans και τα εχω βρει μονο σε μαγαζι με βιολογικα.
    Και τα μαυρομάτικα ή και γίγαντες κλπ, αν τα αφήσεις στον φούρνο 12 ωρες με υψηλή φωτιά, καταμαυρα θα γίνουν

    just kidding

    Aπο ότι είδα, στα 100γρ έχει 21γρ πρωτεΐνης, όπως περίπου το στηθος κότας.
    Οπότε σε συγκριση/ισορροπία όμως αμινοξέων, έχει μερικά σχετικά χαμηλά, όπως μεθειονίνη, και απο BCAAs είναι χαμηλά σε isoleucine, έναντι του στηθους κότας, που και αυτό δεν είναι 100% απο άποψης σκορ βιολογικής αξίας, όπως τα αυγά ή και η whey που είανι καόμη πιό πάνω.

    Έχουν αρκετά υψηλό σκορ αμινοξέων/βιολογικής αξίας, αλλά δεν είναι όπως της ζωικής προέλευσης τροφές


    Κατα την δική μου άποψη πάντως, το κρέας δεν αντικαθίσταται, ακόμη κι αν είναι ίδια σε βιολογική αξία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-03-09 02:18 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα μαυρομάτικα ή και γίγαντες κλπ, αν τα αφήσεις στον φούρνο 12 ωρες με υψηλή φωτιά, καταμαυρα θα γίνουν

    just kidding


    Κατα την δική μου άποψη πάντως, το κρέας δεν αντικαθίσταται, ακόμη κι αν είναι ίδια σε βιολογική αξία.



    καλα για το κοτοπουλο δεν το συζηταω αλλα για κοκκινο κρεας σηκωνει μεγαλη συζητηση και επειδη μεχρι προτεινως ετρωγα αρκετο κοκκινο κρεας ενα γευμα το αντικατεστησα με τα φασολια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-03-09 12:31 #12
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Tο κόκκινο κρέας είναι ανώτερο απο όλα τα κρέατα, το θέμα είναι ποιοί μπορουν να το χρησιμοποιήσουν.
    Αν είσαι ομάδα αίματος 0, είναι ότι πρέπει, αν είσαι Α π.χ., δεν μπορεις να το χωνέψεις και δεν κάνει για σένα.

    Πριν πάντως όταν αναφέρθηκα σε κρέας, δεν μιλούσα μόνο για το κόκκινο κρέας, αλλά γενικώς για όλα τα κρέατα.
    Κρέας είναι και τα πουλερικά, κρεας και τα ψάρια.
    Απλά δεν ήθελα να τα γράφω όλα ένα ένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-03-09 13:48 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο κόκκινο κρέας είναι ανώτερο απο όλα τα κρέατα, το θέμα είναι ποιοί μπορουν να το χρησιμοποιήσουν.
    Αν είσαι ομάδα αίματος 0, είναι ότι πρέπει, αν είσαι Α π.χ., δεν μπορεις να το χωνέψεις και δεν κάνει για σένα.
    εχει και καποια λιπη ομως που μπορει να μην ειναι και ορατα και δεν ειναι καλα , κοιταξε τι λεει η διατροφικη πυραμιδα που εχουν φτιαξει στο Harvard.


    Use Sparingly: Red Meat and Butter

    These sit at the top of the Healthy Eating Pyramid because they contain lots of saturated fat. Eating a lot of red meat may also increase your risk of colon cancer. If you eat red meat every day, switching to fish , chicken, or beans several times a week can improve cholesterol levels. So can switching from butter to olive oil. And eating fish has other benefits for the heart.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-03-09 20:01 #14
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Piratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει και καποια λιπη ομως που μπορει να μην ειναι και ορατα και δεν ειναι καλα , κοιταξε τι λεει η διατροφικη πυραμιδα που εχουν φτιαξει στο Harvard.


    Use Sparingly: Red Meat and Butter

    These sit at the top of the Healthy Eating Pyramid because they contain lots of saturated fat. Eating a lot of red meat may also increase your risk of colon cancer. If you eat red meat every day, switching to fish , chicken, or beans several times a week can improve cholesterol levels. So can switching from butter to olive oil. And eating fish has other benefits for the heart.
    Εγω διαφωνώ με το αν τα λίπη δεν είναι καλά, εξάλλου δεν είναι και σε μεγάλη ποσότητα, κρυφα λίπη υπάρχουν και σε άλλες τροφές, και δεν είπαμε να τρωμε και αυτά πυ φαίνονται, αλλά το καθαρό ψαχνό.
    Είναι λιγάκι μύθος για μένα, γιατι με το παραπάνω που παρέθεσες δεν ξεκαθαρίζονται κάποια πράγματα για το ποιούς πρόκειται, για το αν θα βγάλουμε τα εξτρα λίπη που φαίνονται κλ΄π κλπ, και έχω δει και ερευνες κλπ, που αναιρουν κάποια απο τα παραπάνω.

    Όπως και να έχει όμως, όταν κάποιος προσέχει γενικώς στην διατροφή του και γυμνάζεται, δεν θα τον βλάψουν και λίγα κορεσμένα, και μιλάω για το κρέας και όχι για το βούτυρο, γιατι το 2ο είναι σκετο λίπος και σε υπερβολικές ποσότητες.

    Άσε που εν μέρει όπως λένε, βοηθούν και στην διατήρηση υψηλών επιπεδων τεστοστερόνης, μαζί και με τα άλλα λίπη.

    Απλώς εμπιστεύομαι της πηγές μου σε τετοια θέματα, και είναι απόψεις που ασπάζομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BRaWNy : 22-03-09 στις 20:30
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-03-09 21:29 #15
    Προεπιλογή
    το καλο της υποθεσης ειναι οτι μιλαμε και συγκρινουμε τροφες που τα οφελη τους ειναι σημαντικα οποτε αν αλλαξουν οι ποσοτητες προς ωφελος της μιας η της αλλης σιγουρα δεν αλλαζει κατι προς το κακο

    εγω απλα θελω να μειωσω το ζωικο κρεας που καταναλωνω(κυριως κοκκινο κρεας) και η μειωση εστω ενος-δυο γευματων την εβδομαδα με ικανοποιει.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία