Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 24 από 24
  1. 25-11-09 21:55 #16
    Προεπιλογή
    σωστόστ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-11-09 22:18 #17
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Thumbs up
    Thank u all for the tips......
    Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενδεικτικά κάποιες από αυτές τις database που αναφέρετε??? Να είμαι ειλικρινής βασίζομαι εξ'ολοκλήρου στις ενδείξεις των συσκευασιών και προσθέτωντας απλά το λάδι ή ότι άλλο χρησιμοποιήσω....!!!
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-11-09 23:12 #18
    Προεπιλογή
    τα 100γρ. ωμό ρύζι έχουν περίπου 75γρ. υδατανθρακα...οταν βρασει γινεται περιπου 200-250γρ.....ποσο υδατανθρακα εχει?
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-11-09 23:18 #19
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 100γρ. ωμό ρύζι έχουν περίπου 75γρ. υδατανθρακα...οταν βρασει γινεται περιπου 200-250γρ.....ποσο υδατανθρακα εχει?
    75γρ Το άμυλο του ρυζιού δε φεύγει με το βράσιμο, κι αν φεύγει είναι σε πάρα πάρα πολύ μικρό ποσοστό, αμελητέο.
    Αν εννοείς πόσο θα έχουν τα 100γρ βρασμένο ρύζι εξαρτάται. Κοίτα το ποστ μου παραπάνω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-11-09 23:18 #20
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 100γρ. ωμό ρύζι έχουν περίπου 75γρ. υδατανθρακα...οταν βρασει γινεται περιπου 200-250γρ.....ποσο υδατανθρακα εχει?
    Παλι 75 γρ υδατανθρακα εχεις... δεν φουσκωνουν οι θερμίδες!

    Γενικα τη πρωτεινη τη μετραμε μαγειρεμενη και τον υδατανθρακα ωμο!
    το λιπος το μετραμε οπου βαραίνει περισσοτερο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-11-09 01:24 #21
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά τα μακαρόνια πως είναι δυνατόν να ζυγιστούν ωμά και να ξέρουμε μετά το βράσιμο(εγώ βράζω 1 κιλό μακαρόνια)πόσο ζυγίζει ακριβώς η κάθε μερίδα που θα φάμε όταν μπροστά μας θα έχουμε μια ολόκληρη κατσαρόλα?Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνεται να γίνει αυτό με ακρίβεια αλλά μόνο με υπολογισμούς,δηλαδή να υπολογίσεις ότι τα 250 γρ. βραστά μακαρόνια ισούνται με περίπου 100 γρ. ωμά μακαρόνια κι από εκεί να κάνεις τις συγκρίσεις και τους υπολογισμούς σου.

    Για τα κρέατα φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις μετρήσεις,ούτε με τις βραστές πατάτες αν δεν κάνω λάθος γιατί έχω κάνει σύγκριση ωμή με βρασμένη κι είναι περίπου ίδιες σε ζύγισμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-11-09 01:44 #22
    Προεπιλογή
    δεν διάβασε κανείς το ποστ μου παρπάνω και του στάμ?
    αν μετράς με τη συσκευασία τα μετράς ωμά ρύζια μακαρόνια,πατάτες,κοτόπουλα αν έχεις θρεπτικά συστατικά για μαγειρεμένα τα μετράς μαγειρεμένα.

    γενικά οι πρωτείνες δεν μειώνονται με το μαγείρεμα απλά ίσως ελαττώνεται η απορροφησιμότητα.
    ουτε οι υδατάνθρακες μεταββάλονται .οπότε 100 γρ ρυζιού ΄΄αβραστου με 75 γρ υδατάνθρακες άμα βράσει γίνεται 250 γρ αλλά πάλι με 75 γρ υδατάνθρακες.


    τώρα αυτό που λέει ο νάσσερ για το ότι τα κρέατα είναι καλύτερα να μετρούνται μαγειρεμένα και οι υδατάνθρακες ωμοί δεν το ξέρω ας μας το εξηγήσει...




    η απάντηση η δικία μου είναι ότι εξαρτάται τι βάση δεδομένων έχουμε και πώς μαγειρεύουμε για να καθοριστεί αν θα μετράμε ωμά η μαγειρεμένα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-11-09 01:45 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο egw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά τα μακαρόνια πως είναι δυνατόν να ζυγιστούν ωμά και να ξέρουμε μετά το βράσιμο(εγώ βράζω 1 κιλό μακαρόνια)πόσο ζυγίζει ακριβώς η κάθε μερίδα που θα φάμε όταν μπροστά μας θα έχουμε μια ολόκληρη κατσαρόλα?Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνεται να γίνει αυτό με ακρίβεια αλλά μόνο με υπολογισμούς,δηλαδή να υπολογίσεις ότι τα 250 γρ. βραστά μακαρόνια ισούνται με περίπου 100 γρ. ωμά μακαρόνια κι από εκεί να κάνεις τις συγκρίσεις και τους υπολογισμούς σου.

    Για τα κρέατα φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις μετρήσεις,ούτε με τις βραστές πατάτες αν δεν κάνω λάθος γιατί έχω κάνει σύγκριση ωμή με βρασμένη κι είναι περίπου ίδιες σε ζύγισμα.

    γίνεται...με ζυγαριά
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-11-09 01:47 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο primordial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thank u all for the tips......
    Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενδεικτικά κάποιες από αυτές τις database που αναφέρετε??? Να είμαι ειλικρινής βασίζομαι εξ'ολοκλήρου στις ενδείξεις των συσκευασιών και προσθέτωντας απλά το λάδι ή ότι άλλο χρησιμοποιήσω....!!!
    http://www.nutritiondata.com

    Ότι καλύτερο, με λεπτομέρεια εις βάθος...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12