Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 34
  1. 28-02-10 02:51 #16
    Προεπιλογή
    θα ηταν κοπος να γραψεις ενα ολοκληρομενο προγραμμα για αυτη την μυηκη ομαδα;
    Δηλαδη αν καταλαβα καλα, με λιγοτερες ασκησεις, θα καταφερω μεγαλυτερο ογκο; μπορω να πω οτι τα δικεφαλα μου ειναι αρκετα δυνατα, ιδιαιτερα το δεξι. αν μπορω να φορτωσω, να το κανω;
    Επησεις ποσο χρονο να αφιερωσω στον καθε μυη;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scrab : 28-02-10 στις 21:14
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-04-10 23:16 #17
    Προεπιλογή
    Και κατι αλλο. τι ασκησεις μπορω να κανω αποκλειστηκα μονο με το αριστερο χερι (επιπλεων ασχετα με τα σετ του προγραμματος ποτυ ακολουθω) για να παρω ογκο στους μυς του αριστερου βραχιονα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-04-10 10:33 #18
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    δοκιμασε να χωρισεις το προγραμμα σου.
    δηλ: Δ:ΠΛΑΤΗ
    Τ ΣΤΗΘΟΣ
    Τ:ΠΟΔΙΑ
    Π:ΧΕΡΙΑ
    Π:ΩΜΟΙ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-04-10 13:40 #19
    Προεπιλογή
    αρχηκα ευχαρηστω για την απαντηση. το θεμα ειναι οτι τριτη και πεμπτη παω καρατε οποτε τα εχω "στιμοξει" καπως.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-04-10 00:18 #20
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Scrab Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχηκα ευχαρηστω για την απαντηση. το θεμα ειναι οτι τριτη και πεμπτη παω καρατε οποτε τα εχω "στιμοξει" καπως.....
    Αν θες να τα στριμώξεις σε 3 μέρες εγώ προτείνω τα εξής split:

    Ημέρα1: Στήθος-3κέφαλα
    Ημέρα2: Πλάτη-2κέφαλα
    Ημέρα3: Πόδια-Ώμοι

    Απλά να ξέρεις ότι έτσι δε θα μπορείς να δίνεις πολύ έμφαση στα χέρια αφού τα γυμνάζεις/κουράζεις όταν κάνεις στήθος,πλάτη.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-04-10 19:17 #21
    Προεπιλογή
    αυτο το προγραμμα ακολουθω. Δεν καταλαβα ομως τι εννοεις λεγοντας "δε θα μπορείς να δίνεις πολύ έμφαση στα χέρια αφού τα γυμνάζεις/κουράζεις όταν κάνεις στήθος,πλάτη."
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-04-10 19:34 #22
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Scrab Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το προγραμμα ακολουθω. Δεν καταλαβα ομως τι εννοεις λεγοντας "δε θα μπορείς να δίνεις πολύ έμφαση στα χέρια αφού τα γυμνάζεις/κουράζεις όταν κάνεις στήθος,πλάτη."
    Το θεώρησα ευνόητο, sorry...
    Όταν κάνεις ασκήσεις για θώρακα/πλάτη αναπόφεκτα χρησιμοποιείς και τα χέρια σου...όταν λοιπόν για παράδειγμα κάνεις πάγκο(θώρακα) κουράζεις και τα τρικέφαλα σου! όταν κάνεις κωπηλατική τροχαλία(πλάτη) κουράζεις τα δικέφαλα σου. Έτσι αν μετά το θώρακα κάνεις τρικέφαλα τα έχεις ήδη κουράσει και δε μπορείς να δώσεις μεγάλη έμφαση, να δώσεις δηλαδή το 100%. Αντίστοιχα και με πλάτη-δικέφαλα!
    Απ ότι είδα εσύ κάνεις στήθος ΔΙκεφαλα, πλάτη ΤΡΙκεφαλα. Έτσι κουράζεις το μυ που θα χρησιμοποιήσειςς μετά αλλά την επόμενη μέρα που θα έχεις πλάτη ο δικέφαλος θα είναι υπο κατασκευή οπότε ή δε θα "χάσεις" απο την προπόνηση πλάτης ή θα κάνεις overtrain. Θέλει ψάξιμο και καθένας προσαρμόζεο τα split συμφωνα με τις ανάγκες του...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-04-10 21:29 #23
    Προεπιλογή
    Βασικα κανω ακριβως αυτο που λες και εσυ πλατη δικεφαλα θωρακα τρικεφαλα. Το θεμα ειναι οτι δεν εεχω την αναπτυξη που θα ηθελα στα χερια.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-04-10 21:36 #24
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Scrab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα κανω ακριβως αυτο που λες και εσυ πλατη δικεφαλα θωρακα τρικεφαλα. Το θεμα ειναι οτι δεν εεχω την αναπτυξη που θα ηθελα στα χερια.....
    Και στο υπόλοιπο σώμα αναπτύσεσαι κανονικά? Κοίτα 2 μου έρχονται στο μυαλό...ή κάνεις overtrain ή δε τα γυμνάζεις καλά...πιθανώς το προγραμμά σου να μην είναι πολύ καλό στα χέρια, τι να πω.
    Σίγουρα το καλύτερο είναι να κάνεις χέρια μόνα τους αλλά και έτσι βγαίνει, το έχω δοκιμάσει 2-3 μήνες και δούλευε. Μια αλλή λύση είναι να κάνεις χέρια και πόδια μαζί για να τα στριμώχνεις, αλλά είναι πολύ κουραστικό. Δοκίμασε έτσι αν θες...
    Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός όμως? Μήπως τα χέρια σου αναπτυσονται απλά σου φαίνεται οτι είναι λίγο επειδή "διψάς" για ογκο?
    Τι να πω, ας σου πουν και αλλοι τη γνώμη τους...ελπίζω να βρεις τη λύση.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-04-10 21:47 #25
    Προεπιλογή
    Μαλλον το πρωτο, αν και τωρα τελευταια εκανα ενα προγραμμα του μπορναζου και εκανα 2 ασκησεις δικεφαλα και 4 τρικεφαλα, αν και μου φαινονταν λιγες.... γενικα κανω σκησεις μεχρι να πρηστω, τοτε δηλαδη αισθανομαι οτι δουλεψαν οι μυς μου....
    "Μήπως τα χέρια σου αναπτυσονται απλά σου φαίνεται οτι είναι λίγο επειδή "διψάς" για ογκο?" οσο γι αυτο μπορει και να εχεις δικιο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-04-10 22:06 #26
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Scrab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον το πρωτο, αν και τωρα τελευταια εκανα ενα προγραμμα του μπορναζου και εκανα 2 ασκησεις δικεφαλα και 4 τρικεφαλα, αν και μου φαινονταν λιγες.... γενικα κανω σκησεις μεχρι να πρηστω, τοτε δηλαδη αισθανομαι οτι δουλεψαν οι μυς μου....
    "Μήπως τα χέρια σου αναπτυσονται απλά σου φαίνεται οτι είναι λίγο επειδή "διψάς" για ογκο?" οσο γι αυτο μπορει και να εχεις δικιο!
    Ρε συ να σου πω κάτι...μη προσπαθείς να πλακωθείς στις ασκήσεις...τα χέρια δε χρειάζονται πάρα πολύ, ειδικά αμα τα κάνεις μάζι με στήθος/πλάτη. Πόσο καιρό κάνεις BB? Αποψή μου κάνε 2-3 ασκήσεις 2κέφαλα και δώσε τα όλα με 8χ4 επανλήψεις και 3 ασκήσεις 3κέφαλα 8χ4. Δε σημαίνει ότι αν κάνεις ότι και οι επαγγελματίες θα δεις πιο γρήγορα αποτέλεσμα. Το σώμα θέλει σταδιακά να ανεβάζεις τη δυσκολία στις προπονήσεις. Και θα πρηστείς και θα δυναμώσεις έτσι όπως σου λέω. Και κάθε 5 περίπου εβδομάδες άλλαζε το πρόγραμμα και βάζε νέες ασκήσεις.

    Για να καταλάβεις αν το γυμνάζεις καλά δες αν σε "πιάνει". Εγώ προσωπικά νιώθω κάψιμο στο μυ μου όταν προπονούμαι και την επόμενη μέρα είμαι λιγάκι πιασμένος, ισα που να νιώθω το "πιάσιμο" σε καμψη ή έκταση του μυ. Την πρώτη εβδομάδα που ξεκινάς ένα πρόγραμμα πρέπει να σε πιάνει αρκετά, τη 2η λιγότερο, την 3η ελάχιστα, την 4η σχεδόν καθόλου/καθόλου και την 5η καθόλου όπου και αντιλαμβάνεσαι ότι το πρόγραμμα θέλει σιγά σιγά ανανέωση.

    Επίσης πολύ σημαντική είναι και η τεχνική των ασκήσεων. Προσπάθησε να μάθεις να τις κάνεις τεχνικά, βρες καποιον που να ξέρει να σου εξηγήσει στο γυμναστήριο. Γυμναστή δεν έχετε μέσα?

    ...και φυσικά να τρώς σωστά! Το πιο σημαντικό και δύσκολο!

    Μάλλον κάνεις υπερπροπόνηση απο υπερβάλλων ζήλο. Ψάξε λίγακι μη κάψεις κανένα μυ τσαμπα.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-04-10 22:35 #27
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Καθησα και διάβασα με προσοχή το προγραμμά σου. Κοίτα εγώ δεν είμαι ειδικός, και εγώ λίγο καιρό ασχολούμαι αλλά εχω να πω τα εξής:

    Κατρχάς το ζέσταμα το θεωρώ περιττό απο τη στιγμή που κάνεις στήθος/πλάτη πριν. έχουν ήδη ζεσταθεί οι μυες σου. Αλλά αν το θεωρείς απαραίτητο τι να πω. Ργώ πιστεύω πως σε επιβαρύνει. Επίσης ζέσταμα δεν κάνουμε 800 απαναλήψεις. Κάνε 4χ15 πολύ μικρό βάρος. Πάντως για εμένα μη κάνεις καθόλου αν έχεις άλλη ομάδα πριν.
    Τωρα για τα 3κέφαλα: Kickbacks εννοείς πως κάνεις με 10 πλάκες όχι 10 κιλα. Να κάνεις με την πλάτη να ακουμπάει και βαλε τα στο τέλος της προπόνησης, όχι στην αρχή...
    Επίσης σε ότι αφορά τις βυθίσεις. Κάνεις σε πάγκο ή σε δίζυγο? Καλύτερα αφού δε μπορείς να κάνεις επαναλήψεις μη τις κάνεις καθόλου και κάνε άλλη άσκηση και κανε τις αργότερα που θα δυναμώσεις. Πρώτα δυνάμωσε και μετά περίμενε να δεις όγκο. Επιπροσθέτως μου φαίνεται λιγάκι λάθος να κάνεις και kickbacks και βυθίσεις, νομίζω ότι είναι παρμφερείς ασκήσεις. Αλλά είναι αποψή μου δεν είμαι ειδικός...Κάνε σε όλες τις ασκήσεις ίδιες επαναλήψεις και σετ!
    Για τα 2κέφαλα...δεν έχεις καν πρόγραμμα...δε μπορείς να κάνεις ότι να 'ναι κατα βούληση. Πρέπει να έχεις ένα πρόγραμμα σταθερό! Αν θες ξεκίνα με κάμψεις στραβόμπαρα όρθιος και τροχαλία ένα χέρι (στο crossover απο κάτω προς τα πάνω). Βάλε όσο πιο πολλά κιλά μπορείς να δυναμώσεις και λίγες επαναλήψεις, προτείνω 8.
    Αν θες ρώτα κάποιον πιο έμεπιρο να σου ωγάλει full πρόγραμμα και συμφωνα με τις ανάγκες σου. Αυτά απο εμένα.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-04-10 23:45 #28
    Προεπιλογή
    αυριο θα εφαρμωσω το 8χ4 που μου προτηνες και θα πω εντυπωσεις. οσο αφορα το θα καψω τον μυη το εχω κανει ηδη στο αριστερο τρικεφαλο και προσπαθω να δω πως θα τον επαναφερω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-04-10 23:58 #29
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Scrab Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυριο θα εφαρμωσω το 8χ4 που μου προτηνες και θα πω εντυπωσεις. οσο αφορα το θα καψω τον μυη το εχω κανει ηδη στο αριστερο τρικεφαλο και προσπαθω να δω πως θα τον επαναφερω.
    Ναι δοκιμασέ το και πες...και βγάλε σταθερό πρόγραμμα για όλες τις μυϊκές ομάδες το οποίο θα κρατήσεις για εβδομάδες...Πάντως αν σε πονάει ο τρικέφαλος μη ζοριστείς πολύ και αν επιμένει κοιταξέ το. Εχω πάθει τραυματισμό και είναι ασχημο. Καλή επιτυχία με την προπόνηση.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-04-10 14:18 #30
    Προεπιλογή
    Ευχαρηστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία