Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 34

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 26-02-10 18:59 #1
    Προεπιλογή Ασκησεις ογκου για χερια (βοηθεια)
    Καλησπερα! Ειμαι σχετικα καινουριος στο forum και θα ηθελα να ζητησω βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο στο αθλημα του bodybuilding. Ειμαι 17 χρονων 80 κιλα με σχετικα μεσομορφο σωματοτυπο. Προπονουμε με βαρη τρεις (3) φορες την εβδομαδα. το προγραμμα μου ειναι το εξης:
    Δευτερα: θωρακας, δικεφαλα, κοιλιακους
    Τεταρτη: Πλατη , τρικεφαλα , κοιλιακους
    Παρασκευη: ωμους , ποδια , κοιλιακους
    Θα ηθελα να αυξησω τη μυηκη μαζα των χεριων μου αλλα δεν ξερω, αν κανοντας 2 φορες ασκησεις για δικεφαλα - τρικεφαλα, το αποτελεσμα θα ειναι θετικο ή θα καταστρεψω τους μυες των χεριων μου; Θα ηθελα να αναφερω οτι το αριστερο μου χερι ειναι αρκετα πιο υποαναπτηκτο συγκριτικα με το δεξι οπου ειναι και το καλο μου.
    Η διατροφη μου αποτελειτε απο 2 μεγαλα γευματα μεσημερι - βραδυ, ενα μετριο πρωινο και ενα (1) λιτρο γαλα ημερισιως. Επεισης της ημερες που παω γυμναστιριο τρωω 10 αυγα ως "συμπληρωμα" (5 το μεσημερι - 5 το βραδυ). Να προσθεσω οτι δεν επηθημω να παρω καποιο συμπληρωμα διατροφης.
    Ανυπομονω για τις πρωτεσ συμβουλες. Ευχαρηστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scrab : 26-02-10 στις 20:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-10 20:37 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Προσωπική μου άποψη είναι πως αν κάνεις όγκο και έχεις την δυνατότητα να πας κάθε μέρα στο γυμ να το κάνεις, και να κάνεις μια μυϊκή ομάδα κάθε μερα.,οσο για δικέφαλα και τρικέφαλα δεν είναι κακό να κάνεις και δεύτερη μέρα αφού λες πως δεν έχεις την ανάπτυξη που επιθυμείς. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θες να πάρεις συμπλήρωμα από την στιγμή που δεν είσαι ευχαριστημένος από την ανάπτυξη

    Και καλά είναι να συστηθείς στα μέλη στο ανάλογο τοπικ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis64 : 26-02-10 στις 20:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-02-10 20:38 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Scrab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα! Ειμαι σχετικα καινουριος στο forum και θα ηθελα να ζητησω βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο στο αθλημα του bodybuilding. Ειμαι 17 χρονων 80 κιλα με σχετικα μεσομορφο σωματοτυπο. Προπονουμε με βαρη τρεις (3) φορες την εβδομαδα. το προγραμμα μου ειναι το εξης:
    Δευτερα: θωρακας, δικεφαλα, κοιλιακους
    Τεταρτη: Πλατη , τρικεφαλα , κοιλιακους
    Παρασκευη: ωμους , ποδια , κοιλιακους
    Θα ηθελα να αυξησω τη μυηκη μαζα των χεριων μου αλλα δεν ξερω, αν κανοντας 2 φορες ασκησεις για δικεφαλα - τρικεφαλα, το αποτελεσμα θα ειναι θετικο ή θα καταστρεψω τους μυες των χεριων μου; Θα ηθελα να αναφερω οτι το αριστερο μου χερι ειναι αρκετα πιο υποαναπτηκτο συγκριτικα με το δεξι οπου ειναι και το καλο μου.
    Η διατροφη μου αποτελειτε απο 2 μεγαλα γευματα μεσημερι - βραδυ, ενα μετριο πρωινο και ενα (1) λιτρο γαλα ημερισιως. Επεισης της ημερες που παω γυμναστιριο τρωω 10 αυγα ως "συμπληρωμα" (5 το μεσημερι - 5 το βραδυ). Να προσθεσω οτι δεν επηθημω να παρω καποιο συμπληρωμα διατροφης.
    Ανυπομονω για τις πρωτεσ συμβουλες. Ευχαρηστω!
    χωρις να ειμαι ειδικος καλο θα ητανε να γραψεις σετ και επαναληψεις ωστε να μπορουν να σε βοηθησουν.
    Ψαξε λιγο και τα τοπικ για την διατροφη ολο και κατι θα μαθεις για να φτιαξεις λιγο την διατροφη.

    Οταν λες αυγα εννοεις ολοκληρα η μονο ασπραδια?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική μου άποψη είναι πως αν κάνεις όγκο και έχεις την δυνατότητα να πας κάθε μέρα στο γυμ να το κάνεις, και να κάνεις μια μυϊκή ομάδα κάθε μερα.,οσο για δικέφαλα και τρικέφαλα δεν είναι κακό να κάνεις και δεύτερη μέρα αφού λες πως δεν έχεις την ανάπτυξη που επιθυμείς. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θες να πάρεις συμπλήρωμα από την στιγμή που δεν είσαι ευχαριστημένος από την ανάπτυξη
    οσο για τα συμπληρωματα πολλα ακουγονται αν δεν σου φτανει το φαγητο και αλλαξεις γνωμη για τα συμπληρωματα μπορεις να ρωτησεις και καποιον διατροφολογο να σου πει αμα ειναι καλο η οχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannhs. : 26-02-10 στις 20:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-02-10 00:45 #4
    Προεπιλογή
    οχι μονο τα ασπραδια. Οσο αφορα τα συμπληρωματα τα θεωρω βλαβερα για τον οργανισμο. επεισης θεωρω οτι η ηλικια μου δεν ειναι η καταληλη για να αρχησω μια διατροφη που περιλαμβανει συμπληροματα.
    Το προγραμμα μου εχει ως εξης:
    Δευτερα
    Πλατη:
    2*20 ελξεις στην τροχαλια (ζεσταμα)
    3* max μονοζυγο
    5* 10 μονοζυγο ανοικτη λαβη με βοηθεια (βοηθεια 40 κιλα)
    2* 10 μονοζυγο κλειστη λαβη με βοηθεια (βοηθεια 40 κιλα)
    4*10 κοπηλατικη (35-55 κιλα σχετικα αργα)
    2*5 κοπηλατικη max κιλα
    2*15 εκτασεις για πλατη με αλτηρες (15 κιλα στο καθε χερι)
    Τρικεφαλα:
    3*30 γρηγορα ή 3*15 αργα (ζεσταμα)
    3*8 kick backs γονατιστος σε μηχανιμα (10 κιλα)
    3*12 γαλληκες με αλτηρες ενα χερι (8 κιλα)
    2*max βυθισεις (συνηθως με βοηθεια απο 35-40 κιλα)

    Τεταρτη
    Θωρακας:
    1*30 παγκος πιεσεως ( 30 κιλα, ζεσταμα)
    1*20 παγκος πιεσεως (50 κιλα)
    1*15 παγκος πιεσεως (50 -60 κιλα)
    4*10 παγκος πιεσεως (2 με 60 κιλα και 2 με 70 κιλα)
    6*8 peck deck (1 με 35, 1 με 40, 1 με 45, 1 με 50, 1 με 55, 1 με 60 κιλα)
    3*15 επι κληνη (λιγα κιλα, περιστασιακα)
    Δικεφαλα:
    Σε αυτη τη μυηκη ομαδα αυτοσχεδιαζω. κανω διαφορετικες καθε φορα, πολλα κιλα και αργα τη μια λιγα κιλα και πιο γρηγορα την αλλη. μετα πολλα κιλα και γρηγορα και μετα με λιγοτερα πιο γρηγορα. Μεταξυ των ασκησεων για δικεφαλα κανω 4*15 σφυρια με 12 κιλα.

    Παρασκευη
    Ωμοι:
    4*20 πιεσεις πισω απο το κεφαλι με μπαρα (20 κιλα ,ζεσταμα)
    5*20 εκτασεις (12 κιλα)
    4*15 εκτασεις λιγο σκυφτος (8-12 κιλα)
    4*15 τραπεζοηδεις με μπαρα (40 -45 κιλα)
    ισως και καποιες επιπλεων ασκησεις (περιστασιακα)
    Ποδια:
    4*15 squat ή πρεσα (χωρις συγκεκριμενα κιλα)
    6*20 στην καρεκλα για τους τετρακεφαλους (αρκετα κιλα)
    2*20 στον παργκο που ξαπλωνεις ανασκελα και φερνεις τα ποδια πρως τα πανω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scrab : 27-02-10 στις 12:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-02-10 01:29 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    άλλαζε ανα διαστήματα τις προπονήσεις (ανα μηνα περίπου) δλδ:
    κανε ενα μηνα δυο προπονησεις τη βδομαδα
    τον επομενο ανα δυο εβδομαδες μια προπονηση
    τον επομενο σουπερ σετ, μαζι δικεφαλους τρικεφαλους
    τον επομενο τα κλασικα, μια προπονηση τη βδομαδα.

    να θυμασε πως τον ογκο στο χερι τον δινει ο τρικεφαλος, και να προσπαθεις να ''πιάνονται'' τα χερια μετα απο καθε προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-02-10 02:58 #6
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    η διατροφη σου ειναι χαλια.
    και με αυτα που σηκωνεις λογικο ειναι να μην εχεις ογκο.

    μαθε να τρως σωστα και προσπαθησε να ανεβεις στα κιλα που σηκωνεις και σιγα σιγα θα ερθει ο ογκος
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-02-10 12:47 #7
    Προεπιλογή
    Λογο αλλων υποχρεωσεων (σχολειο, φροντιστιριο, καρατε) ειναι αδυνατων να προσαρμοσω καπως αλλιως το προγραμμα μου ,δηδαδη να αλλαξω τις ημερες η τις ωρες. θα μποσουσατε να προτηνετε ενα διατροφικο προγραμμα πλουσιο σε πρωεινες, υδατανθρακες, καθως να καλυπτουν και τη προσληψη βιταμινων και αλλων απαραιτητων ουσιων;
    Αν καταλαβα καλα απο το post του Γιαννη, με καμια διατροφη δεν μπορω να πετυχω τον στοχο μου; Οσο αφορα τα συμπληροματα, ο ορος γαλακτος ειναι φυσικο προιον;

    BTW ευχαρηστω που με βοηθατε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scrab : 27-02-10 στις 13:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-02-10 13:40 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Μπορείς και μέσω της διατροφής να πετύχεις ένα σωστό πλάνο διατροφής. Αλλά θέλει πολλά κοτέτσια για αυγά και κρέας. Τα συμπληρώματα, αν μιλάμε για πρωτείνη, είναι οικονομικότερα και κάνουν και καλύτερη δουλειά.
    Αν πεις να πάρεις όλα τα μικροσυστατικά που χρειάζεσαι μόνο απ' το φαί όλη μέρα θα μασάς.

    Τι εννοείς φυσικό προιόν; Μέρος του γάλακτος είναι. Δες τις παιδικές τροφές, όλες έχουνε ορό γάλακτος μέσα, τη λεγόμενη πρωτείνη whey.

    Όσο για διατροφές θα βρεις εδώ
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-02-10 08:28 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannhs. Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για τα συμπληρωματα πολλα ακουγονται αν δεν σου φτανει το φαγητο και αλλαξεις γνωμη για τα συμπληρωματα μπορεις να ρωτησεις και καποιον διατροφολογο να σου πει αμα ειναι καλο η οχι.
    ααα τωρα εδεσες!!και εγω σου λεω πως ειχα κοπελια διαιτολογο διατροφολογο και την χωρισα.
    αμα κατσω και ακουσω αυτους(οι οποιοι ειναι κολημενει οι πιο πολλοι) θα ξεχασω και αυτα που εμαθα τοσο καιρο. νομιζεις πως μεσα στης σπουδες τους υπηρχαν τα συμπληρωματα? εσυ πρωσπαθησε να πετηχεις τους στοχους σου μοο απο το φαγητο!!
    Απάντηση με παράθεση