Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 74 από 74
  1. 28-09-13 21:06 #61
    Προεπιλογή Επικονδυλιτιδα επειγον !!!!
    Λοιπον εδω 3 μηνες εχω επικονδηλιτιδα και στα 2 χερια. Τον 1ο μηνα με τσιμπουσε στον αγκωνα αλλα δν το εδωσα σημασια. Τον 2ο μηνα πηγα σε χειροπρακτικο αλλα παλι δεν ειδα διαφορα. Μ ειπε επισης οτι στον αριστερο αγκωνα εχω πρησμενο τενοντα !!! ... Πλεον επισκεπτομαι φυσιοθεραπευτη και κανω κρουστικο..Μου εγγυηθηκε πως θα γινει οπως πριν. Επιπλεον να πω πως δοκιμασα αντιφλεγμωνωδη χαπια (xefo) και τωρα βαζω μια κρεμα sportgel. Aυτο το θεμα με εχει ταλαιπωρησει πολυ καιρο εχω πεσει αρκετα και μυικα και κυριως ψυχολογικα.. Εχει περασει κανεις παρομοια κατασταση , καμια γνωμη????
    To θεμα επειγη αρκετα
    GO HARD OR GO HOME
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-09-13 10:34 #62

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Καλημέρα

    Φίλε και εγώ πριν από λίγους Μήνες είχα πάθει το ίδιο . Ξεκίνησε ξαφνικά στο γυμναστήριο σε μια άσκηση που έκανα για τρικέφαλους .
    Πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι όντως είναι επικονδυλίτιδα . Έκανα 10 φυσικοθεραπείες και πήρα και εγώ αντιφλεγμονώδεις χάπι (νομίζω το voltaren 75).
    Επίσης για 1,5 Μήνα περίπου έκανα πλήρης αποχή από βάρη στο γυμναστήριο σε ότι έχει σχέση με το πάνω μέρος του σώματος . Γύμναζα μόνο πόδια και κορμό με κοιλιακούς.
    Γενικά να ξέρεις ότι περνάει αλλά θέλει αρκετό χρόνο . Εμένα τα συμπτώματα έφυγαν μετά από 3 Μήνες περίπου χωρίς να έχουν εξαλειφθεί εντελώς , δηλαδή ακόμα και τώρα αν το ζορίσω λίγο με ενοχλεί.
    Όταν έκανα τις φυσικοθεραπείες απλά ένιωσα μια μικρή ανακούφιση , όχι ότι πέρασε ο πόνος τελείως..
    Δυστυχώς θέλει υπομονή.......και ξεκούραση.

    Βέβαια παίζει ρόλο και η σοβαρότητα της κατάστασης απλά θέλω να σου πω ότι εμένα τις πρώτες μέρες πόναγε τόσο πολύ που είχα τουλάχιστον 4-5 βράδια να κοιμηθώ .........
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-09-13 11:32 #63
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση .. για να πω την αληθεια στο δεξι ισω να εχει ξεπεραστει το προβλημα ,αυτο που με φοβιζει πολυ ειναι ο πρησμενος τενοντας
    στο αριστερο.. τι μπορω να κανω γιαυτο ??? επισης υπαρχει περιπτωση για ριξη τενοντα ??? εχω φρικαρει !!!!!
    GO HARD OR GO HOME
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-10-13 20:31 #64
    Προεπιλογή
    pleaseeee βοηθεια !!!!!
    GO HARD OR GO HOME
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-10-13 20:45 #65
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Γεια σου jeffpapadopoulos.

    Απο την στιγμή που ανησυχείς και έχεις φρικάρει αύριο πας σε κάποιον ειδικό να το κοιτάξει. Περαστικά και να μην είναι κάτι σοβαρό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-10-13 10:56 #66
    Προεπιλογή
    Χαιρετω την παρεα.
    Μετα απο ψαξιμο επεσα σε αυτο το θεμα. Εχω το ιδιο προβλημα-εσω επικονδυλιτιδα αγκωνα- δυο μηνες τωρα, μαλιστα στο οξυ σταδιο δε μπορουσα να κανω απλα καθημερινα πραγματα. Εκανα δεκα φυσικοθεραπειες και ειναι αληθεια οτι παω πολυ καλυτερα. Ο φυσικοθεραπευτης μου συνεστησε πληρη καθημερινη δραστηριοτητα (ας με τσιμπαει λεει!) και να το ξναδουμε. Εριξα λοιπον κατι σουτακια σε μια μπασκετα, δοκιμασα με πολυ λιγα κιλα αλτηρακια καμψεις δικεφαλων (ειναι η κινηση που με τσιμπαει περισσοτερο) και κατι αλλες ασκησουλες και γενικα αισιοδοξουσα. Ομως σημερα πρωι να σου τες οι ενοχλησεις παλι. Δεν παει βρε παιδια αλλο, δυο μηνες τωρα με εχει παρει τελειως απο κατω.. Τι να πω? Μηπως δεν επρεπε να το ζορισω καθολου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-10-13 11:27 #67
    Προεπιλογή
    οσοι εχετε προβλημα με αγκωνες βαζετε συνεχεια παγο.οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο.ειδικα αν το συνδυαζετε και με αλλαγη απο ζεστο σε κρυο και αντιστροφα οι ζημιες θα φυγουν ΑΜΕΣΑ.καντε το και θα με θυμηθειτε.σας λεω και την δικια μου περιπτωση.μια εποχη ειχα τετοιυς πονους στον αγκωνα που δεν μπορουσα να σηκωσω 5κιλο.και την ζημια αυτη την ειχα πολλους μηνεςμε ενα μηνα παγο-θερμοφορες εξαφανιστηκε η ζημια.αναλογη ζημια μου εχει εμφανιστει και στο γονατο και την αντιμετωπισα αποτελεσματικα με τον ιδιο τροπο.επισης πολυ καλη δουλεια κανουν και ορισμενα μηχανηματα φυσιοθεραπειας που λειτουργουν με υπερηχους.το πιο σημαντικο ειναι η προληψη παιδια.αν σας ενοχλει κατι για λιγο διαστημα σταματηστε την ασκηση που σας ποναει και βαλτε παγο
    [B"Οτι δεν καταφερες ειναι οτι δεν ποθησες αρκετα."Καζαντζακης
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-01-16 16:29 #68
    Προεπιλογή επικονδηλιτιδα
    μεγαλη ανακουφηση στο προβλημα αυτο δινη η αντιφλεγμονοδη κρεμα κατα την διαρκεια της προπονησης και κατα την διαρκεια του υπνου.το κανω εδω και 2 εβδομαδες και κανει δουλεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-05-16 21:55 #69
    Προεπιλογή Επικονδυλίτιδα
    Τι πρέπει να κάνω τώρα πού εχω ενα πόνο στόν αγκώνα απο τις ασκησεις τρικεφάλων μάλλον;μάλλον ειναι επικονδυλίτιδα,πώς περνάει;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-10-16 21:14 #70
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Ωραια Πως ξεχωριζουμε την επικονδυλιτιδα απο τη τενοντιτιδα οεο?
    1 μηνας πονος στο σημειο που εχω κυκλωσει στη φωτο. Με επιανε σε περιεργες φασεις (βοηθουσα ως spotter στο peck deck και με ενοχλουσε/πονουσε ενω εκανα σφυρια δικεφαλα χωρις προβλημα)
    Γιατρος μεσα απο το γυμναστηριο μου προτεινε Acoxial?( καπως ετσι ) αλλα δεν εκανα παυση απο το γυμναστηριο.
    Σημερα μου ειπε οτι ισως και να ειναι επικονδυλιτιδα, και οπωσδηποτε αποχη, καθολου ανω σωμα, και να βαζω παγο

    Ηδη 2 εβδομαδες τωρα, εχω βρει ευκαιρια και κανω μονο ποδια/κορμο/αεροβιο αλλα το νοιωθω οτι ακομα το προβλημα υπαρχει

    Θα ξεκινησω να βαζω παγο, και ελπιζω να περασει

    Όνομα: arm.jpg Εμφανίσεις: 539 Μέγεθος: 60,0 KB
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-04-17 15:12 #71
    Thumbs down Επικονδυλίτιδα ....δεν υποχωρεί
    Καλησπέρα παιδιά... πριν αρκετούς μήνες με έπιασαν κάτι πόνοι στον δεξί αγκώνα..
    Συνέχιζα τη γυμναστική πάρα τους πόνους... Το ένιωθα να πονάει κυρίως μετά το μονόζυγο και τις εκτάσεις
    Τρικεφάλων.. Έχει περίπου 10 μήνες που έχω κόψει κάθε αθληιτική δραστηριότητα, εντελώς τα βάρη
    Και το πρόβλημα δεν λεει να περάσει..
    Έχω επισκεφτεί 3 ορθοπαιδικούς και όλοι μου έχουν προτείνει ξεκούραση και θα περάσει μόνο του
    Ειναι επικονδυλίτδα..

    Έχω κάνει εως τώρα 30 φυσικοθεραπειες (κρουστικο,υπερηχους βελονισμο) 2 ενεσεις αντιφλεγμοδονη ενζυμα
    Και παλι νιωθω το χερι να ποναει με το παραμικρο στην καθημερινοτητα..

    Κυρίως στο ανοιγμα κλεισιμο του αγκώνα εμφανιζεται το προβλημα αλλα και στον τενοντα αγκώνα..

    Καμια προταση? Εχω απελπιστει δεν ξερει τι να κανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-04-17 21:28 #72
    Προεπιλογή
    Είχα πάθει και εγώ πριν από κάνα χρόνο, με λίγα λόγια :
    Στην αρχή θέλει άμεση αποχή από οτιδήποτε προκαλεί πόνο ,μετά που θα φύγει ο άμεσος πόνος σιγά σιγά κάνεις μασάζ, διατάσεις και ελαφρότατες ασκήσεις ενδυνάμωσης που θα σου έχουν πει πιστεύω οι ορθοπεδικοί, φυσικοθεραπευτές που πήγες (ή ακόμα μπορείς να δεις στο youtube όπως έκανα εγώ),δεν θέλει μακρόχρονη ξεκούραση όπως για παράδειγμα η τενοντίτιδα του καρπού αλλά ενεργή αποκατάσταση. εμένα μου πήρε οκτώ με εννέα μήνες για να επανέλθει σε φυσιολογικά σχεδόν επίπεδα, μόνο που νιώθω να είναι πιο αδύναμο το χέρι μου αλλά χωρίς κανένα πόνο στις προπονήσεις πια.
    Τώρα αν δεν σταμάτησες άμεσα και συνέχισες την γυμναστική με πόνους έκανες μεγάλο λάθος και θα αργήσει πολύ περισσότερο η ίαση σου ελπίζω η περιγραφή της περίπτωσης μου να σε βοηθήσει κάπως.
    *Φυσικοθεραπείες δεν έκανα αλλά είχα πάρει αντιφλεγμονώδες χάπια από ορθοπεδικό γιατί ο πόνος τον πρώτο καιρό ήταν υπερβολικός και δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-04-17 01:50 #73
    Προεπιλογή
    Που μενεις φιλε μου?

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-04-17 15:53 #74
    Προεπιλογή
    Κατερινη φιλος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345