Welcome guest, is this your first visit? Create Account now to join.
  • Login:
+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 67 από 67

Προεπιλογή

λοιπον παιδες τρομερη βοηθεια προσφερει ενα ναρθηκακι ειδικο για επικονδυλιτιδα

το παιρνεις απο φαρμακειο η ορθοπαιδικα ειδη ειναι φτηνο δενει γυρω γυρω απτο πηχη ακριβως μετα τον αγκωνα και μειωνει κατα πολυ την επιβαρυνση στους κονδυλους

μαζι με αυτο 10 μερες αντιφλεγμονωδη πρωι βραδυ και συχνες επαλειψεις με βολταρεν εμουτζελ (αντιφλεγμονωδης απορροφητικη κρεμα) ειμαι αρκετα καλυτερα χωρις κορτιζονη χωρις τιποτα αλλο

Dah Pimp
    Περ.
    Αlpha Male region

Προεπιλογή

τα βαρη τα εχεις κοψει αυτη την περιοδο?

Και γω επικονδυλιτιδα πρεπει να εχω...το εχω παθει απο τις γαλλικες...τον τελευταιο καιρο,οποτε κανω πιεσεις παγκου close grip ή push-downs στην τροχαλια ποναω αφορητα αλλα δεν σταματαω
    Την προσωπική σου ευτυχία δε θα βρεις υλικά να την φτιάξεις.
    Θα την ανακαλύψεις μόνος σου μέσα στα ξένα μάτια, στην ξένη χαρά, στο ξένο τραγούδι.
    Πρέπει να συνηθίσεις ν’ αγαπάς εκείνο που σου λείπει.
    Να συνηθίσεις ν’ αντέχεις εκείνο που δεν έχεις.
    Να συνηθίσεις στο δικό σου «ψυχικό καθόλου», και στων άλλων το «ψυχικό παν».

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποναω αφορητα αλλα δεν σταματαω
    ΧΑΧΑ και γω μεχρι να το παρω αποφαση οτι πρεπει να σταματησω μου πηρε πολλλλλυυυυυ καιρο

δεν ειναι ομως σωστο!!

κανω βαρη κανονικα πιεζομαι κιολας αλλα εχω κοψει τελειως ασκησεις ή κιλα στα οποια νοιωθω και το παραμικρο τσιμπημα

δηλαδη δεν παιζω μονοζυγο, γαλλικες, και στα δικεφαλα ισια μπαρα, μαξιλαρι, αυτοσυγκεντρωσης

αν πονας μονο σε ασκησεις τρικεφαλων τοτε εχεις τενοντιτιδα στο τενοντα του τρικεφαλου και ο πονος ειναι πανω στον αγκωνα
    στην επικονδυλιτιδα εσω ή εξω ο πονος ειναι πιο χαμηλα απτον αγκωνα

Moderator
    Περ.
    Restricted Area

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω επικονδυλιτιδα πρεπει να εχω...το εχω παθει απο τις γαλλικες...τον τελευταιο καιρο,οποτε κανω πιεσεις παγκου close grip ή push-downs στην τροχαλια ποναω αφορητα αλλα δεν σταματαω
    Κακώς, πολύ κακώς. Κάποια στιγμή θα σου βγάλει πρόβλημα και θα πρέπει να απέχεις εντελώς. Και αυτό είναι το μόνο που δε θες αυτό τον καιρό έτσι;
    Μη κάνεις ασκήσεις που σε πονάνε, βρες εναλλακτικές.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις

Dah Pimp
    Περ.
    Αlpha Male region

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακώς, πολύ κακώς. Κάποια στιγμή θα σου βγάλει πρόβλημα και θα πρέπει να απέχεις εντελώς. Και αυτό είναι το μόνο που δε θες αυτό τον καιρό έτσι;
    Μη κάνεις ασκήσεις που σε πονάνε, βρες εναλλακτικές.
    Moνο τo pushdown με ενοχλει,με αυτη τη λαβη.Με αναποδη λαβη δεν με ενοχλει.

ειδικα τωρα εννοειται πως δε θελω να απεχω
    Την προσωπική σου ευτυχία δε θα βρεις υλικά να την φτιάξεις.
    Θα την ανακαλύψεις μόνος σου μέσα στα ξένα μάτια, στην ξένη χαρά, στο ξένο τραγούδι.
    Πρέπει να συνηθίσεις ν’ αγαπάς εκείνο που σου λείπει.
    Να συνηθίσεις ν’ αντέχεις εκείνο που δεν έχεις.
    Να συνηθίσεις στο δικό σου «ψυχικό καθόλου», και στων άλλων το «ψυχικό παν».

Officer
    Περ.
    Monsterville

Προεπιλογή

Παιδια η επικονδυλιτιδα (οπως λεει και η λεξη) ειναι φλεγμονη,χρονια....
    Ολες οι φλεγμονες στο οξυ σταδιο θελουν παγο και ξεκουραση + αντιφλεγμονωδη.
    Κομπρα μη το ζοριζεις ρε συ...καλυτερα μια-δυο βδομαδες υποτονικη εως καθολου προπονηση τρικεφαλων,παρα μηνες....

Προεπιλογή Επικονδυλιτιδα-αποχη

Γεια σας,

ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα να με με διαφωτισετε...κανω βαρη σχεδον 3 χρονια και εδω και καποιο διαστημα εχω παθει επικονδυλιτιδα στον αγκωνα.δοκιμασα αντιφλεφμονωδη,κρεμες,φυσικοθερεπειες κλπ..με τις φυσικοθεραπειες ειδα καποιο αποτελεσμα,αλλα οχι για πολυ καθως μολις ξεκινησα παλι το γυμναστηριο με ξαναεπιασε μετα απο 2 βδομαδες,οχι στον ιδιο βαθμο βεβαια,απλα υπηρχε ακομα η ενοχληση...στην τελευταια μου προσπαθεια πηγα σε αλλον ορθοπεδικο ο οποιος συνεστησε αποχη απο τα βαρη για 1 μηνα,αντιφλεγμονωδη και αλοιφη sensocaps...θελω να ρωτησω,εφοσον αυτο το διαστημα κανω μονο ποδια-κοιλιακους-αεροβια,αν μπορω να κανω ασκσεις στις οποιες δεν λυγιζει ο αγκωνας(πχ αρσεις θανατου,εκτασεις-προτασεις ωμων) και στη συνεχεια ποια ειναι η εσχατη λυση στο προβλημα ,αν συνεχισει να με ενοχλει ακομη και μετα απο αυτο το μηνα...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,καθε απαντηση θα βοηθησει

Περ.
    ilion athens

Cool

υπάρχει λύση αλλά θέλει ειδικά φάρμακα τ αοποία δεν μπορώ να σου τα αναφέρω απο εδώ (κανόνας φορουμ)
    δοκίμασε το movatech σε δίσκια τών 15 mg από το φάρμακείο δεν απαιτείται συνταγή γιατρού !!

Προεπιλογή

ε βασικα movatec ξεκινησα,αυτο μου εγραψε ο γιατρος...

Περ.
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

ειχα και γω επικονδυλιτιδα.1 κουτι χαπια(δεν θυμαμαι τι ακριβως επαιρνα),εμπλαστρα (2-3 ανα 24ωρο για μια εβδομαδα) και δεσιμο για κανα 15νθημερο,αλλα ξεχασα το γυμναστηριο για 2 μηνες(ιουλιος-αυγουστος).καλυτερα να απεχεις απο το gym γιατι υπαρχει περιπτωση να γινει χρονια παθηση.

Προεπιλογή Επικονδυλιτιδα επειγον !!!!

Λοιπον εδω 3 μηνες εχω επικονδηλιτιδα και στα 2 χερια. Τον 1ο μηνα με τσιμπουσε στον αγκωνα αλλα δν το εδωσα σημασια. Τον 2ο μηνα πηγα σε χειροπρακτικο αλλα παλι δεν ειδα διαφορα. Μ ειπε επισης οτι στον αριστερο αγκωνα εχω πρησμενο τενοντα !!! ... Πλεον επισκεπτομαι φυσιοθεραπευτη και κανω κρουστικο..Μου εγγυηθηκε πως θα γινει οπως πριν. Επιπλεον να πω πως δοκιμασα αντιφλεγμωνωδη χαπια (xefo) και τωρα βαζω μια κρεμα sportgel. Aυτο το θεμα με εχει ταλαιπωρησει πολυ καιρο εχω πεσει αρκετα και μυικα και κυριως ψυχολογικα.. Εχει περασει κανεις παρομοια κατασταση , καμια γνωμη????
    To θεμα επειγη αρκετα
    GO HARD OR GO HOME

Περ.
    Peristeri

Προεπιλογή

Καλημέρα

Φίλε και εγώ πριν από λίγους Μήνες είχα πάθει το ίδιο . Ξεκίνησε ξαφνικά στο γυμναστήριο σε μια άσκηση που έκανα για τρικέφαλους .
    Πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι όντως είναι επικονδυλίτιδα . Έκανα 10 φυσικοθεραπείες και πήρα και εγώ αντιφλεγμονώδεις χάπι (νομίζω το voltaren 75).
    Επίσης για 1,5 Μήνα περίπου έκανα πλήρης αποχή από βάρη στο γυμναστήριο σε ότι έχει σχέση με το πάνω μέρος του σώματος . Γύμναζα μόνο πόδια και κορμό με κοιλιακούς.
    Γενικά να ξέρεις ότι περνάει αλλά θέλει αρκετό χρόνο . Εμένα τα συμπτώματα έφυγαν μετά από 3 Μήνες περίπου χωρίς να έχουν εξαλειφθεί εντελώς , δηλαδή ακόμα και τώρα αν το ζορίσω λίγο με ενοχλεί.
    Όταν έκανα τις φυσικοθεραπείες απλά ένιωσα μια μικρή ανακούφιση , όχι ότι πέρασε ο πόνος τελείως..
    Δυστυχώς θέλει υπομονή.......και ξεκούραση.

Βέβαια παίζει ρόλο και η σοβαρότητα της κατάστασης απλά θέλω να σου πω ότι εμένα τις πρώτες μέρες πόναγε τόσο πολύ που είχα τουλάχιστον 4-5 βράδια να κοιμηθώ .........

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την απαντηση .. για να πω την αληθεια στο δεξι ισω να εχει ξεπεραστει το προβλημα ,αυτο που με φοβιζει πολυ ειναι ο πρησμενος τενοντας
    στο αριστερο.. τι μπορω να κανω γιαυτο ??? επισης υπαρχει περιπτωση για ριξη τενοντα ??? εχω φρικαρει !!!!!
    GO HARD OR GO HOME

Προεπιλογή

pleaseeee βοηθεια !!!!!
    GO HARD OR GO HOME

Officer
    Περ.
    Sverige.

Προεπιλογή

Γεια σου jeffpapadopoulos.

Απο την στιγμή που ανησυχείς και έχεις φρικάρει αύριο πας σε κάποιον ειδικό να το κοιτάξει. Περαστικά και να μην είναι κάτι σοβαρό.

Προεπιλογή

Χαιρετω την παρεα.
    Μετα απο ψαξιμο επεσα σε αυτο το θεμα. Εχω το ιδιο προβλημα-εσω επικονδυλιτιδα αγκωνα- δυο μηνες τωρα, μαλιστα στο οξυ σταδιο δε μπορουσα να κανω απλα καθημερινα πραγματα. Εκανα δεκα φυσικοθεραπειες και ειναι αληθεια οτι παω πολυ καλυτερα. Ο φυσικοθεραπευτης μου συνεστησε πληρη καθημερινη δραστηριοτητα (ας με τσιμπαει λεει!) και να το ξναδουμε. Εριξα λοιπον κατι σουτακια σε μια μπασκετα, δοκιμασα με πολυ λιγα κιλα αλτηρακια καμψεις δικεφαλων (ειναι η κινηση που με τσιμπαει περισσοτερο) και κατι αλλες ασκησουλες και γενικα αισιοδοξουσα. Ομως σημερα πρωι να σου τες οι ενοχλησεις παλι. Δεν παει βρε παιδια αλλο, δυο μηνες τωρα με εχει παρει τελειως απο κατω.. Τι να πω? Μηπως δεν επρεπε να το ζορισω καθολου?

Προεπιλογή

οσοι εχετε προβλημα με αγκωνες βαζετε συνεχεια παγο.οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο.ειδικα αν το συνδυαζετε και με αλλαγη απο ζεστο σε κρυο και αντιστροφα οι ζημιες θα φυγουν ΑΜΕΣΑ.καντε το και θα με θυμηθειτε.σας λεω και την δικια μου περιπτωση.μια εποχη ειχα τετοιυς πονους στον αγκωνα που δεν μπορουσα να σηκωσω 5κιλο.και την ζημια αυτη την ειχα πολλους μηνεςμε ενα μηνα παγο-θερμοφορες εξαφανιστηκε η ζημια.αναλογη ζημια μου εχει εμφανιστει και στο γονατο και την αντιμετωπισα αποτελεσματικα με τον ιδιο τροπο.επισης πολυ καλη δουλεια κανουν και ορισμενα μηχανηματα φυσιοθεραπειας που λειτουργουν με υπερηχους.το πιο σημαντικο ειναι η προληψη παιδια.αν σας ενοχλει κατι για λιγο διαστημα σταματηστε την ασκηση που σας ποναει και βαλτε παγο
    [B"Οτι δεν καταφερες ειναι οτι δεν ποθησες αρκετα."Καζαντζακης

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Δικαιώματα - Επιλογές