Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 125
  1. 23-01-07 23:36 #1

    Εγγραφή
    06-06-2006
    Περ.
    Peiraias-Tabouria
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή Κατανάλωση πρωτεϊνης
    Ρε παιδιά έχω ακούσει πολλά πάνω στή καθημερινή λήψη πρωτε'ι'νης!Άλλοι λένε να παίρνουμε μία δόση μετά τη προπόνηση,άλλοι λένε και πριν και μετά τη προπόνηση,άλλοι λένε πριν πέσω για ύπνο..Έχω μπερδευτεί..Έγώ παίρνω μια δόση πρωτε'ι'νης μετά την προπόνηση και μία το βράδυ πριν κοιμηθώ!Είναι σωστό?Άν όχι πείτε μ τι να κάνω???
    Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-01-07 02:44 #2
    Προεπιλογή
    Κατα την γνώμη μου η καλύτερη δοσολογία είναι το πρωί με άδειο στομάχι και αμέσως μετά την προπόνηση το βράδυ πρέπει να πέρνεις πρωτεϊνη αργής απορόφησης.
    Congratulations στους Νέους μας Mod
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-01-07 11:26 #3
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν προτείνες και προτείνες!!!αυτές που αποροφούνται αμέσως όπως η ελιτ πχ που παίρνω εγώ καλό είναι να πίνετε το πρωί και αμέσως μετά το γυμ!αυτό είναι το στάνταρ για αμέσως μετά το γυμ!υπάρχουν και αργής απορόφησης που τις παίρνεις και βράδυ ανάλογα το τι θες!αυτά κατά την γνώμη μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-01-07 14:00 #4
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνισω με τους αλλους.Μια δοση ακριβως μετα το γυμναστηριο και αλλη μια κατα τη διαρκεια της ημερας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-01-07 14:57 #5
    Προεπιλογή
    Κοίτα να δείς.
    εξαρτάται σε ποια πρωτείνη αναφέρεσαι.
    αν είναι γουει που έχει απορροφηθεί σε μισή ώρα όλη, τότε να πίνεις το πρωί για να θρέψεις του μύες(μετά απο 8 ώρες ύπνου). Βέβαια γι αυτό και πρέπει το βράδυ να τρώς καζείνη.(αργή απορρόφηση κοκ)

    επίσης πρωτείνη πρέπει να πίνεις μετά το τζίμ για να θρέψεις τους μύες, αλλα ΚΑΙ ΠΡΙΝ το τζίμ, διότι ο οργανισμός καίει και αμινοξέα για ενέργεια. μισή ώρα πρίν ξεκινήσεις άσκηση.

    επίσης, αν θες αγόρασε αμινοξέα και να τα πίνεις κατα την διάρκεια της άσκησης(της αναερόβιας δηλαδή). αυτά απορροφούνται σε 5 λεπτά. άποψη μου:μείνε στην κλασσική γουέι και άστα αυτά στην άκρη.

    άποψη μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-01-07 17:43 #6
    Προεπιλογή
    συμφωνα με τα δεδομενα του ΒΒ καθε αθλητης χρειάζεται 1.5-3 γρ πρωτεινης / κιλο σωματικου βαρους, δηλαδή αν εισαι 80 κιλα χρειάζεσαι από 120-240γρ πρωτεινης.

    πρωτεινη ως γνωστον παιρνουμε καί απο τις τροφες καί από τα συμπληρωματα διατορφης, οποτε εσύ πρωτα πρέπει να βρείς ποση πρωτεινη παίρνεις από τηις τροφές καί το υπόλειπο να το πάρεις από συμπλήρωμα.

    αν κάνεις πολύ εντατική προπόνηση χονδρικα παίρνεις μία δοση το πρωι με άδειο στομαχη, μία δοση πριν την προπόνηση, μια μετά την προπόνηση καί πριν πάς για υπνο παίρνεις μία δοση πρωτεινης βραδύας απορόφησης δηλαδή καζεϊνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-01-07 19:06 #7

    Εγγραφή
    06-06-2006
    Περ.
    Peiraias-Tabouria
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    ΕΠΕΙΔΗ με ρωτήσατε ,παίρνω πρωτείνη όγκου!!Την Progain-Maximuscle!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-01-07 19:24 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    συμφωνα με τα δεδομενα του ΒΒ καθε αθλητης χρειάζεται 1.5-3 γρ πρωτεινης / κιλο σωματικου βαρους, δηλαδή αν εισαι 80 κιλα χρειάζεσαι από 120-240γρ πρωτεινης.
    Όταν ακούω αυτά τα δεδομένα του ΒΒ... πο πο...
    ξέρετε πόση πρωτείνη πρέπει να τρώμε?ένα 15% τις μέρες που δεν πάμε τζίμ κι ένα 20% τις μέρες που πάμε.
    ρωτήστε και τον γιατρό της γειτονιάς σας...μην κοιτάτε απλά στο νέτ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-01-07 19:26 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BIG THANOS
    ΕΠΕΙΔΗ με ρωτήσατε ,παίρνω πρωτείνη όγκου!!Την Progain-Maximuscle!
    Δεν υπάρχει πρωτείνη όγκου και πρωτείνη γράμμωσης. όλα αυτά είναι κοροιδίες.

    το αν θα γίνει όγκος η γράμμωση είναι καθαρά θέμα διατροφής, υπερ η υπο - θερμιδική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-01-07 20:10 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Albert_Wesker
    Όταν ακούω αυτά τα δεδομένα του ΒΒ... πο πο...
    ξέρετε πόση πρωτείνη πρέπει να τρώμε?ένα 15% τις μέρες που δεν πάμε τζίμ κι ένα 20% τις μέρες που πάμε.
    ρωτήστε και τον γιατρό της γειτονιάς σας...μην κοιτάτε απλά στο νέτ.
    γιατί "στράβωσες" με τα δεδομενα,
    αν το βρισκεις λάθος πές το καί πές μας καί πιό είναι το σωστό.

    οσο για τον "γιατρό της γειτονιάς" οι πιό πολλοί ειναι άσχετοι σε θέματα διατροφής.


    big-thanos,
    καλυτερα φρόντισε να καταλάβεις μερικά πράγματα για τις πρωτεινες πρίν τις εντάξεις στην διατροφή σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-01-07 20:16 #11
    Προεπιλογή
    Συμφωνω με τον billy.Albert οι ανθρωποι δεν γινετε να τα ξερουν ολα.ξερεις οτι ο καθενας εχει την ειδικοτητα του και απαγορευεται απο τον νομο να κανουν αλλοι.τωρα ενας παθολογος δεν γινετε να εχεις τις εξειδικευμενες γνωσεις ενος διαιτολογου.....
    Impossible in Nothing
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-01-07 20:30 #12
    Προεπιλογή
    Δεν χρειάζεται εξειδικευμένη γνώση για να ξέρεις πόση πρωτέινη πρέπει να τρώς. είναι στάνταρ τα πρωτόκολλα...
    ε τότε πηγαίντε και ρωτήστε έναν αθλητίατρο ρε παιδιά, έλεος!ρωτήστε πάντως κάποιον που να έχει πτυχίο στα χέρια του, μην στέκεστε μόνο σε αυτά που λένε κάποιοι και που τους συμφέρει να τα λένε. ειδικά οταν ακούω το στύλ να φτάσουμε στο ιδεώδες βάρος με βάση τον δείκτη μάζας σώματος (20 εως 25) αυτή κι αν είναι η πιο μεγάλη χαζομάρα που έχω ακούσει ποτέ.
    εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα ξέρω όλα, ξέρω απλά πράγματα που είναι το αντικείμενο μου. δεν θέλω να πω άλλα, διότι θα παρεξήγηθω.

    κι επειδή δεν θέλω να μπαινω στο στύλ και να γράφω κομμάτια απο βιβλία για να σας πείθω(κάποιοι το θεωρούνε και λίγο ψωνίστικο αυτό) γι αυτό και μιλάω έτσι απλά. δεν έχω όρεξη να πείσω κανέναν. ελεύθερος είναι ο καθένας να κάνει ότι θέλει
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-01-07 21:17 #13

    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περ.
    In Your Mind
    Μηνύματα
    579
    Προεπιλογή
    Albert_Wesker δεν καταλάβαίνω το σκάλωμα που έχεις με τους "ιεκτζήδες" διατροφολόγους.
    το 15% πρωτείνης από πιο σύνολο 100% προέρχεται; Τα στάνταρ πρωτόκολα είναι για τις ανάλογες ομάδες ανθρώπων.
    Οι πρωτείνες όγκου είναι ψέμματα.Προτίμησε μία whey και τους υδατάνδρακες τους βρίσκεις απο την διατροφή σου ευκολότερα. Είπαμε, συμπληρώματα είναι αυτά,όχι διατροφή.
    Για να μην ξεφεύγουμε και απο το τόπικ ανάλογα με τα κιλά σου γέμισε ανάλογα και το μεζουράκι που έχει μεσα. Οι καλύτερες στιγμές για να βάλεις πρωτείνη είναι το πρωί μαζί με κανονικό πρωινό, πριν την προπόνηση και μετά. Μην ξεχνάς ότι αν πέρνεις πολύ πρωτείνη αυτό που θα καταφέρεις δεν είναι καλύτερα αποτελέσματα αλλά να πετάς τα λεφτά σου στην τουαλέτα, κοινός την αποβάλεις. Μισό σκουπ το πρωί,μισό πριν μαζί με γάλα(90 λεπτά) και ένα ολόκληρο αμέσος μετά.
    O Ruhl κλέβει το Sida του Piki
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-01-07 21:24 #14
    Προεπιλογή
    Το σκάλωμα μου νομίζω ότι το είπα ήδη, υπάρχει πολλή ασχετοσύνη. όχι γιατί δεν υπάρχει μυαλό αλλά γιατί δεν υπάρχει διάθεση για κάτι σωστό και λογικό.

    πρωτόκολλα για τις ανάλογες ομάδες ανθρώπων, σωστά. και γιατί πρέπει να πιστέυυμε οτι αυτοί που γυμνάζονται θέλουνε παραπάνω πρωτείνη?απο ποιον βγηκε αυτός ο μύθος?
    ωχ να μην ανοίξουμε θέμα καλύτερα, γιατί θα ξεφύγουμε πάλι.

    είπαμε απόψεις...

    το 15% είναι απο το σύνολο των θερμίδων συντήρησης.

    κοιτα ντούκ ξέρεις ποιο είναι το θέμα?οι υδατάνθρακες φουσκώνουνε και δεν μπορείς να είσαι γραμμωμένος όλη την ώρα η μάλλον έτσι οπως βλέπεις αυτούς τους τύπους στους αγώνες. ομως ετσι θα είσαι μόνο στην αγωνιστική περίοδο. αν νομίζουνε κάποιοι οτι μπορουνε να είναι συνεχώς σε αγωνιστική περίοδο, τότε γελάστηκανε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-01-07 22:48 #15
    Προεπιλογή
    duke,
    εχω διαβάσει οτι η υπερβολικη ποσοτητα προτεινης μετατρεπεται σε λιπος

    Albert,
    με αυτα που γραφεις δείχνεις ότι δεν έχεις τις γνωσεις που θελεις να εμαφνιζεσαι οτι έχεις.
    πριν λιγες μερες σου "την είπε" καί κάποιος άλλος.
    αντι να σου "την λέει" καθε τείς καί λιγο κάποιος δεν κάθεσαι να ενημερωθεις για τα θεματα του ΒΒ πριν ποστάρεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία