Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 49 από 49
  1. 01-07-11 02:48 #46
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ka2sel Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε αυτο που λες με το αυτοκολλητο παιζει να ισχυει...γιατι μου φαινοταν και εμενα πολυ μουφα το σκηνικο...
    το θέμα έχει χιλιοειπωθεί σε διάφορα τόπικ στο φόρουμ. Ψάξτε και θα δείτε τι ισχύει. Το αυτοκόλλητο είναι μία μεγάλη μούφα. Εγώ αν ήμουν ΕΟΦ (αλλά που σοβαρή υπηρεσία στην Ελλάδα) θα πήγαινα στα καταστήματα και θα τους έβαζα πρόστιμο, θα κινούσα διαδικασίες τέλοσπάντων. Είναι απλή ησκέψη μου "από που κ ως που ρε μάγκα βάζεις αυτοκόλλητο ΕΟΦ σε ένα μη ελεγμένο προιόν?" Δεν έχει κανένα έγκριση μόνο αυτά που βγάζουν φαρμακευτικές εταιρείες τύπου Solgar που είναι και πανάκριβες. Τα υπόλοιπα έχουν γνωστοποίηση κάτι που εμένα πραγματικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-07-11 11:22 #47
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mεσω φαρμακειου διακινουνται και συμπληρωματα οπως βιτεμινες, ω3 αλλα και λιποδιαλυτες. Μεχρι και μπαρες πρωτεινης ειχα βρει σε φαρμακειο. Αυτα εξακολουθουν να μην παιρνουν εγγριση αλλα γνωστοποιηση?
    Καποιες βιταμινες οπως η Ε τις δινουν συνταγη οι γιατροι για ασθενειες, φλεγμονες κτλ, ειναι δυνατον να κοιτουν μονο τι λεει το κουτι απ εξω σε τετοια περιπτωση?

    Αυτη η γνωστοποιηση τελικα δηλαδη ισχυει και σε φαρμακεια και αν ναι σε ολα τα συμπληρωματα διατροφης ακομα και αυτα που ειναι για ασθενεις?
    Kαμια απαντηση εδω??

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-07-11 12:47 #48
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή
    o εοφ ειναι ΓΤΠΚ. κανει οτι θελει οπως καθε αλλος δημοσιος οργανισμος

    προσφατα εμαθα οτι εκοψε την διακηνιση του milk thistle τις Relxex ενο αλλον ετεριων οπως now foods την αφησε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-07-11 10:43 #49
    Προεπιλογή
    Δειτε το θεμα και εδω....

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...84%CE%B1/page4


    Τελικά μάλλον δεν είναι ξεκάθαρο σε κανέναν τι ακριβώς συμβαίνει με τον ΕΟΦ.

    Τελικά τι ισχύει?

    Για να μην κουράζω με ερωτήσεις έκανα το αυτονόητο, έψαξα στο επίσημο site του ΕΟΦ όπου τελικά ανακάλυψα ότι δεν ισχύει τίποτα από όσα αναφέρετε .

    Η θέση του ΕΟφ είναι ξεκάθαρη :

    4. Τα συμπληρώματα διατροφής δεν υπόκεινται σε έγκριση, δηλαδή προηγούμενη αξιολόγηση και αδειοδότηση, αλλά σε γνωστοποίηση και κατασταλτικό έλεγχο. Οποιαδήποτε αναφορά εμφανίζει το προϊόν ως «εγκεκριμένο» από τον ΕΟΦ είναι μη νόμιμη και παραπλανητική. Αντίθετα, απαιτείται η αναγραφή, σε κάθε διαφήμιση, του αριθμού γνωστοποίησης στον ΕΟΦ.


    Όλα τα παραπάνω μπορεί εύκολα κανείς να τα βρει στο site του ΕΟΦ www.eof.gr

    Ευχαριστώ.-
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234