Θέμα: 5x5

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 20-10-09 23:37 #1
    Προεπιλογή 5x5
    γεια σας θα ηθελα την γνωμη σας γ τ προγραμματα 5χ5 και κατα ποσο βοηθουν στον ογκο οσο και στην αυξηση δυναμης???
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-10-09 00:24 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Ποιος ειναι ο στοχος σου και θελεις να εφαρμόσεις αυτο το προγραμμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-10-09 00:36 #3
    Προεπιλογή
    o στοχος μου ειναι ν παρω παλι ογκο κ να ξανανεβω σχετικα γρηγορα στ κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-10-09 00:49 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SGP Εμφάνιση μηνυμάτων
    o στοχος μου ειναι ν παρω παλι ογκο κ να ξανανεβω σχετικα γρηγορα στ κιλα
    Σε ποια φαση βρισκεσαι. Τωρα ξεκινας ή εισαι μονιμος σε προγραμμα προπονησης με βαρη?
    Το 5Χ5 ειναι προγραμμα που μπορεις να εφαρμοσεις εφοσον εχεις κανει ενα προγραμματισμο και καταληγεις σαυτο, ωστε να σου δωσει τη δυνατοτητα να αυξησεις τα κιλα στο γυμναστηριο. Αυτο θα σημαινει πως στη συνεχεια το σωμα θα ανταποκριθει στο να σηκωνει περισσοτερα κιλα και ετσι να αυξηθει η μυικη σου μαζα. Ολα αυτο ομως δεν γινεται με το να πας αυριο στο γυμναστηριο και να αρχισεις να κανεις το προγραμμα 5Χ5 χωρις να εχεις ηδη εφαρμοσει ενα πλανο προπονησης που θα σοου επιτρεψει να δουλεψεις στα μεγιστα κιλα προπονησης 5Χ5
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-10-09 12:15 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια φαση βρισκεσαι. Τωρα ξεκινας ή εισαι μονιμος σε προγραμμα προπονησης με βαρη?
    Το 5Χ5 ειναι προγραμμα που μπορεις να εφαρμοσεις εφοσον εχεις κανει ενα προγραμματισμο και καταληγεις σαυτο, ωστε να σου δωσει τη δυνατοτητα να αυξησεις τα κιλα στο γυμναστηριο. Αυτο θα σημαινει πως στη συνεχεια το σωμα θα ανταποκριθει στο να σηκωνει περισσοτερα κιλα και ετσι να αυξηθει η μυικη σου μαζα. Ολα αυτο ομως δεν γινεται με το να πας αυριο στο γυμναστηριο και να αρχισεις να κανεις το προγραμμα 5Χ5 χωρις να εχεις ηδη εφαρμοσει ενα πλανο προπονησης που θα σοου επιτρεψει να δουλεψεις στα μεγιστα κιλα προπονησης 5Χ5
    +1

    Ολα τα προγραμματα δυναμης θελουν προετοιμασια για να αποδωσουν.
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-10-09 01:06 #6
    Προεπιλογή
    ειμαι μονιμος στ βαρη,τι εννοειται μ τν προετοιμασια που ειναι απαραιτιτη???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-10-09 15:24 #7
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SGP Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι μονιμος στ βαρη,τι εννοειται μ τν προετοιμασια που ειναι απαραιτιτη???
    Κανεις ενα πλανο προπονησης 12 εβδομαδων που καθε βδομαδα εχει καθορισμενο αριθμο επαναλληψεων σε καθε ασκηση. Δηλαδη ξεκινας την πρωτη βδομαδα και κανεις ολα τα σετ απο 4Χ12, 10 το ιδιο και τη δευτερη βδομαδα. επειτα για 3 βδομαδες 4Χ10, 8 για αλλες τεσσερις βδομαδες 4Χ8, 6 και την 10η βδομαδα κανεις 5Χ5. Τις επομενες 2 βδομαδες κανεις πυραμιδα 12 10 8 6 5 με μεγιστα κιλα για τις αντιστοιχες επαναλήψεις. Εννοείται πως καθε βδομαδα θα πρεπει να στοχευεις στην αυξηση του βαρους στις αντίστοιχες επαναλήψεις.
    Η αλλαγη που θα παρατηρησεις δεν θα ειναι μονο στη δυναμη αλλα και σωματικη. Η διατροφη σου απαιτειται να ειναι αψογη σε ποσοτητα και ποιοτητα θερμιδων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-10-09 19:10 #8
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    το 5χ5 ειναι περισοτερο προσανατολησμενο στη δυναμη. αυτο δεν σημαινει οτι δεν σου βαζει και ογκο αν τρως καλα.

    παντως, ακομα στο site του stronglifts που ειναι ενα απ' τα 5χ5 λεει οτι το 3χ8 θα σου βαλει περισοτερο ογκο γενικοτερα.

    τωρα τους τελευταιους μηνες τι προγραμμα κανεις?

    αυτο που σου λεει ο νασσερ ειναι προγραμματισμος για ογκο και δυναμη. προοδευτικο σε οτι αφορα τα σετσ κλπ.

    αλλος τυπος ειναι πχ το 5/3/1 που ειναι απ τα conjugated συστηματα, συνδιαζει δλδ χαμηλες επαναληψεις και πολλα κιλα μαζι με ελαφρα κιλα και πολλες επαναληψεις σε βοηθητικες ασκησεις.

    Αν εχεις καιρο στο αθλημα και εχεις αρχισει να στολαρεις το 5/3/1 ειναι οτι πρεπει γιατι ειναι προγραμμα σταθερης αλλα αργης προοδου.

    αν εισαι αρχαριος κανε ριπτο basic strength η 5χ5 stronglifts που βαζουν κιλα σε καθε προπονηση εκμεταλεβομενοι την ιδιοτητα του αρχαριου να ανεβαινει γρηγορα.

    αλλα πες λιγο τι προγραμμα κανεις τωρα, ποσο καιρο, αν ειδες αποτελεσματα κλπ.

    με το τσιγκελι στα βγαζουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-11 12:28 #9
    Προεπιλογή
    Θα ξεκινήσω σήμερα αυτό το πρόγραμμα,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα. Τι καταφέρνουμε εμφανισιακά με αυτό το πρόγραμμα? Διάβασα κάπου έναν που έλεγε ότι με αυτό απλά δείχνεις δυνατός και το σώμα που θα αποκτήσεις δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχουν οι γραμμωμένοι κλπ. Εγώ όμως θέλω απλά μυικά κιλά και γράμμωση. Πιστέυετε ότι αυτό το πρόγραμμα για κανα 6μηνο και μετά πρόγραμμα σπλιτ για γράμμωση θα δούλευε ή όχι?
    Στόχος μου είναι ένα σώμα παραλίας με γράμμωση κτλ όχι φουσκωμένο με λίπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-08-11 13:34 #10
    Προεπιλογή
    Aν θες "σωμα παραλιας" ριξτο καλυτερα στην αεροβια ε και σε κανα σπλιτακι ή full body... Δεν νομιζω να ειναι για σενα αυτο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-08-11 13:39 #11
    Προεπιλογή
    H διαφορα του ''σωματος παραλιας'' με το σωμα του σφιχτη ειναι οτι το πρωτο το πετυχαινεις σε μικροτερο διαστημα.Ουτε η προπονηση αλλαζει ουτε τιποτα.Οτι εκανες για το πρωτο,κανεις και για το δευτερο

    Μην λετε οτι να ναι,τοσο καιρο ειστε στο φορουμ,τζισους...
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-08-11 13:39 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν θες "σωμα παραλιας" ριξτο καλυτερα στην αεροβια ε και σε κανα σπλιτακι ή full body... Δεν νομιζω να ειναι για σενα αυτο....
    Λες? Αμα το χρησιμοποιύσα για να πάρω έναν κάποιο όγκο και μετά γράμμωση λες να δουλέψει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-08-11 13:40 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    H διαφορα του ''σωματος παραλιας'' με το σωμα του σφιχτη ειναι οτι το πρωτο το πετυχαινεις σε μικροτερο διαστημα.Ουτε η προπονηση αλλαζει ουτε τιποτα.Οτι εκανες για το πρωτο,κανεις και για το δευτερο

    Μην λετε οτι να ναι,τοσο καιρο ειστε στο φορουμ,τζισους...
    Δηλαδή η επαναλήψεις και τα σετ δεν έχουν σχέση με το τι θέλεις να πετύχεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-08-11 13:43 #14
    Προεπιλογή
    Αν εισαι διατεθιμενος να κανεις καλο προγραμμα και να το ριξεις σε πολυ βασικες ασκησεις (πιεσεις, καθισματα, αρσεις, powerclean) ναι ισως τα καταφερεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-08-11 13:44 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η επαναλήψεις και τα σετ δεν έχουν σχέση με το τι θέλεις να πετύχεις?
    Οχι.Σε ολα τα σωματα αυτο που θες ειναι να βαλεις μυς.Οταν φτασεις να εχεις καποιους μυς,αναλογως τους στοχους σου,η' κοβεις και κανεις συντηρηση η' συνεχιζεις τον ''ογκο''.
    Αλλα μεχρι τοτε δεν αλλαζει απολυτως τιποτα.
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία