Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 54
  1. 04-01-07 14:30 #1
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή Πατάτες και γλυκοπατάτες
    Ρε σεις πατατες τρωτε...
    Η πατατα διατροφικα ειναι "Δυναμη" δεν νομιζω πως χωραει αμφισβητηση αυτο.Και αμυλο εχει,αντιοξειδωτικη δραση σαν αυτην του μπροκολου(!),Βιταμινη C εχει καμια 20mgr,υψηλη σε ποτασιο,και φυτικη ινα(αν την φας με φλουδα),κ απο λιπος και χοληστερολη...0!
    Και τωρα τα ερωτηματα μου:

    --->1.Πως ειναι υγειινο ειναι,το θεμα ειναι κανει για διατροφη BODYBUILDING?
    Και αν ναι ποτε πρεπει να την καταναλωνουμε?Σημειωνω πως εχει κ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη...

    --->2.Ειχε "κυκλοφορήσει" πως τη πατατα δεν πρεπει να την καταναλώνουμε με κρεας γιατι δεν γινεται καλη συνθεση της πρωτεινης απτο οργανισμο.Τωρα "κυκλοφορησε" πως τελικα αυτο δεν ισχυει,τι γινεται τελικα??

    --->3.Ποια ειναι αυτην η "Sweetpotato" ξερεις κανεις?
    Γιατι γλυκοπατατα διαβαζω,γλυκοπατατα ακουω αλλα δεν την εχω δει ποτε?Λενε πως ειναι η καλυτερη επιλογη,ειναι?

    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-01-07 16:39 #2
    Προεπιλογή
    --->3.Ποια ειναι αυτην η "Sweetpotato" ξερεις κανεις?
    Γιατι γλυκοπατατα διαβαζω,γλυκοπατατα ακουω αλλα δεν την εχω δει ποτε?Λενε πως ειναι η καλυτερη επιλογη,ειναι?
    αν ειναι καλη επιλογη δεν ξερω παντως θα την βρεις ευκολα σε μαγαζια με βιολογικα προιοντα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-01-07 17:09 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Για το 1:πιστευω η πατατα ειναι καλη για το bodybuilding,αρκει να την τρωμε ψητη και οχι τηγανιτη.Και για το 2:παλι imo ειναι ωραιος συνδιασμος πατατα-κρεας,γιατι σου δινει και πρωτεινες και υδαταθρακες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-01-07 17:11 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Wolf η πατάτα μαζί με το λευκό ψωμί δεν αποτελούν κάλές διατροφικές συνήθειες (αλλά την χρειαζόμαστε λόγω των θρεπτικών της συστατικών). Η λύση για το ψωμί ακούει στο όνομα μαύρο ψωμί και η λύση για την πατάτα στην γλυκοπατάτα.

    Η γλυκοπατάτα απο την άποψη του παραγωγού είναι πιο κερδοφόρα διότι απαιτεί 90 με 150 ημέρες να αναπτυχθεί σε σχέση με τις 180 - 360 ημερές του άλλου τύπου και απο την άποψη του καταναλωτή είναι μια άριστη πηγή ενέργειας και σύνθετων υδατανθράκων. Έχουν κοκκινοπό χρώμα, λίγο γλυκιά γέυση, είναι πιο μαλακες, περιέχει αντιοξιδωτικά, σίδηρο, ασβέστιο, βιταμίνες C κ E, πολύ υψηλή συγκεντρωση Beta Carotene (υπεύθυνη για το χαρακτηριστικό χρώμα της) και γλυκαιμικό δείκτη 61 σε σχέση με το 150 της κοινής πατάτας!!

    Απλά να σου πω ότι οι διατροφολόγοι του 'Center for Science in the Public Interest (CSPI)' την ανακήρυξαν σαν το καλύτερο λαχανικό!

    Sweet potato baked 184
    Potato, baked 83
    Spinach 76
    Kale 55
    Mixed Vegetables 52
    Broccoli 52
    Winter Squash, Baked 44
    Brussels Sprouts 37
    Cabbage, Raw 34
    Green Peas 33
    Carrot 30
    Okra 30
    Corn on the Cob 27
    Tomato 27
    Green Pepper 26
    Cauliflower 25
    Artichoke 24
    Romaine Lettuce 24



    Gasturb
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-01-07 17:19 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    ..αρκει να την τρωμε ψητη και οχι τηγανιτη..
    Σωστά Billy15 μιας και η τηγανιτή πατάτα είναι πλούσια σε trans fat τα οποιά πρέπει να αποφεύγοντε μακράν.

    Gasturb
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-01-07 09:45 #6
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Oυαααου,τετοια στιγμη ειναι που λεμε "με καλυψατε"!
    Μυθμπαστερς,αλλος ενας μυθος καταριφθηκε...

    Η γλυκοπατατα ειναι αυτην η ροζέ στη φωτο σου gasturb?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-01-07 13:10 #7
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    ....Wolf η πατάτα μαζί με το λευκό ψωμί δεν αποτελούν κάλές διατροφικές συνήθειες...


    >>>Γιατί η πατάτα δεν αποτελεί καλή διατροφική συνήθεια?
    Εγω πάντως είμαι αντίθετης άποψης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-01-07 14:26 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    >>>Γιατί η πατάτα δεν αποτελεί καλή διατροφική συνήθεια?
    Εγω πάντως είμαι αντίθετης άποψης.
    Brawny η αιτία είναι το πολύ υψηλό GI (150) αλλά όπως είπα είναι απαραίτητη λόγω των πλούσιων θρεπτικών της συστατικών.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-01-07 14:29 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Η γλυκοπατατα ειναι αυτην η ροζέ στη φωτο σου gasturb?
    Ακριβώς Wolf, η γλυκοπατάτα είναι στα αριστερά.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-01-07 19:06 #10
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Μην δινετε πολύ σημασια σε ΓΔ και τέτοια, δεν παίζουν και τοσο μεγάλο ρόλο όπως πιστευεται απο τους περισσότερους.
    Μόνο να σκεφτεί κανείς ότι τρωμε μικτά τα γευματά μας (πρωτεΐνες, υδατανθρακες, λίπη) αλλάζει και ο ΓΔ του γεύματος, οπότε....
    Πέρα απο αυτό υπάρχει και το Glycemic load αλλά και ο ινσουλινικός δείκτης κάθε τροφής, που δεν ειναι πάντα ίδια και ανάλογα μεταξύ τους.
    Δεν θα πρέπει κανεις να μένει μόνο στον ΓΔ και να αγνοεί τα άλλα.
    Οπότε η πατάτα δεν πρόκειται να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα, εαν την έχουμε στην διατροφή μας.

    Να επισημάνω επίσης, ότι ο φίλος μου ο Στέλιος που ειχα αναφέρει παλαιότερα (παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία του τον πρόσφατο Νοέμβριο) έκανε όλη την προετοιμασία του τρωγοντας πατάτα για κυριο υδατάνθρακα και χρησιμοποιώντας για συμπλήρωμα αυτη την περίοδο μόνο Καρνιτινη.

    Κατα την δική μου άποψη την πατάτα την τρωμε περισσότερο για τον υδατάνθρακα που εχει και για την ενέργεια που προσφέρει αυτός και όχι για τα άλλα θρεπτικά στοιχεία που περιέχει, αν μη τι άλλο όλες οι τροφές περιέχουν σε κάποιο σημείο κάποια θρεπτικά στοιχεία, για να "αποδόσουν" αυτά θα πρέπει να κοιτάμε την διατροφή στο συνολό της, ωστε να ειναι ισορροπημένη κ.λ.π.

    Κατα την γνώμη μου για μποντυμπίντιγκ the best carb sources are:
    απο Ρυζι μπασμάτι και καστανό ρυζι
    απο Πατάτα και Γλυκοπατάτα
    απο Δεξτρόζη/γλυκοζη/Μάλτοδεξτρινη (για εκει που χρειάζεται)

    και κάπως σε λιγότερες ποσότητες
    απο Βρώμη κι άλλα δημητριακά
    απο Ζυμαρικά

    και μετά θα έλεγα όλα τα άλλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-01-07 19:15 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Φίλε Brawny συμφωνώ σε όλα σχετικα με τον ινσουλικό δείκτη, γλυκαιμικό φόρτωμα κτλ που ανέφερες και δεν είπα ότι την αφαιρούμε απο το διαιτολόγιο μας και σίγουρα είναι μία άριστη πηγή ενέργειας.

    Απλά είπα σας εναλλακτική και καλύτερη λύση της πατάτας είναι η γλυκοπατάτα.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-01-07 19:56 #12
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Πάντως οι γλυκοπατάτες ειναι δυσεύρετες, ειδικά εδω πάνω (Μακεδονία).
    Τωρα ξαναβρήκα (ξαναφέρνουν σε σουπερμάρκετς απο Ισραήλ και Ισπανία νομίζω) μετά απο 5-6 χρόνια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-01-07 00:22 #13
    Προεπιλογή
    Εγώ φροντίζω να τρώω μισή βραστή γλυκοπατάτα κάθε μέρα. Έχει πραγματικά την χειρότερη γεύση που μπορεί να φανταστεί κανείς. Χειρότερη και από μπρόκολλο. Είναι πολύ μαλακή και με το βράσιμο μαζεύει νερό και γίνεται σπογγώδης και τόσο μαλακή που μπορείς να την κάνεις πουρέ μόνο φυσώντας την... Μπλιαχ...

    Παρόλα αυτά είναι πολύ χρήσιμη αφού είναι πλούσια σε αντιοξιδωτικά κ.λπ. Εγώ την βρίσκω στον Μαρινόπουλο της Τούμπας και στο Carrefour στο εμπορικό κέντρο Μακεδονία. Για κάποιο διάστημα έφερναν και κάποιο είδος που δεν ήταν κοκκινοπό που είχε κανονική γεύση πατάτας. Είχα ενθουσιαστεί... Εδώ και 1 μήνα όμως, έχουν φέρει πάλι την κοκκινοπή. Κρίμα.

    Πολύ λεμόνι και μουστάρδα. Αυτή είναι η συμβουλή μου. Όποιος πάντως σκεφτεί κάποια καλή συνταγή που να την κάνει πιο γευστική και που να μην περιλαμβάνει αλάτια και τυριά ας την πει. Θα του είμαι ευγνώμων.
    THE EVIDENCE WAS GOOD!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-01-07 21:36 #14
    Προεπιλογή Πατάτες
    Παιδια μου ειπε ο θειος μου χθες σαν μιλουσαμε για διατροφη πως οταν τρως πατατες την νυχτα γινονται λυπος.
    Αυτο αληθεβη?
    Mess With The Best Die Like The Rest
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-01-07 21:55 #15
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Οι πατατες εχουν υδατανθρακες.Οι υδατανθρακες ενεργοποιουν την ινσουλινη,η οποια εκτος απο την δυνατοτητα του να μεταφερει περισσοτερα συστατικα στους μυες,μπορει ευκολα να αποθηκευσει και λιπος.Σχεδον ο,τι υδατανθρακα και να φας πριν κοιμηθεις,θα παει καποιο ποσοστο (αν οχι ολο) σε λιπος,επειδη δεν θα κινηθεις,αρα δεν θα χρειαστεις ενεργεια και δεν θα καψεις υδατανθρακες.Γι'αυτο για σιγουρα αποφευγε υδατανθρακες πριν κοιμηθεις.Οποτε ο θειος σου εχει δικιο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία