Σελίδα 21 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 301 έως 315 από 418
  1. 18-06-12 20:31 #301
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν και/ἠ μετά τα βάζεις ή/και κατα την διάρκεια ;
    για ποια αμινο ρωτας?
    για τα un-liver παντος εγω τα βαζω πριν την προπονηση και μετα πριν την προπο 60 λεπτα πριν.
    και καπακι μετα την προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-06-12 20:43 #302
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    o formulator ειναι της thermolife.
    Απο αυτά που έγραφε πάντως έδειχνε γνώστης.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-06-12 01:08 #303
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να πεις ότι απ'όλο το θέμα του UL βλέπεις εμένα να το «σπρώχνω» ως θαυματουργό συμπλήρωμα;

    Όλα τα άλλα παιδιά που το δοκίμασαν και γράφουν εντυπώσεις, δεν σου λένε κάτι;
    ναι μου λενε.... αλλα το θεμα ειναι τι δραση εχει? δλδ θα υπαρχει ενας μηχανισμος δρασης που θα τους αφηνει ικανοποιημενους.... οποτε ποιος ειναι???


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμία αντίρρηση, στο είπα ήδη, δεν μπορώ να τσεκάρω τα claims του κάθε κατασκευαστή, δεν έχω χημικό εργαστήριο. Υποτίθεται πάντως ότι για το UL ακολουθούν μια συγκεκριμένη διαδικασία, την οποία αναφέρουν. Και όχι μόνο η Universal, αλλά κάθε κατασκευαστής που πουλάει αποξηραμένο συκώτι είτε σε ταμπλέτες είτε σε σκόνη.

    Devil, το τι είναι «φυσικό» τι είναι «λιγότερο φυσικό» και τι ακόμα «λιγότερο φυσικό» είναι αρκετά μεγάλη κουβέντα. Δεν θα διαφωνήσω στο ότι κάθε supp που έρχεται σε εμάς είναι επεξεργασμένο, αλλά δεν θα συμφωνήσω στο ότι ΟΛΑ έχουν την ίδια επεξεργασία.

    Για μένα, τονίζω, ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, προϊόντα όπως το UL φαίνονται να έχουν μικρότερη σε σχέση με π.χ. τις πρωτεϊνες, τα νιτρικά, τα test boosters κτλ.
    τεσπα την αφηνουμε αυτη τη κουβεντα γιατι οντως θα παει μακρια η βαλιτσα... και δεν εχει και νοημα στο θεμα με το uniliver....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και;

    Είπα ποτέ να σταματήσει κανείς να παίρνει πρωτεϊνες; Και εγώ παίρνω.

    Εγώ το μόνο που έχω πει είναι όποιος ενδιαφέρεται να παίρνει ΚΑΙ UL, και να κρίνει μόνος του τα αποτελέσματα.

    Από κει και πέρα, δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς, για ποιο λόγο αντιδράς και τι σχέση έχει το πάσχα και το... κοκορέτσι. Αν θεωρείς το UL άχρηστο, πεταμένα λεφτά, ότι προέρχεται από κόκκαλα, νύχια και δέρματα ή οτιδήποτε άλλο, τότε μην το πάρεις, όπως ήδη κάνεις άλλωστε.

    Επέτρεψέ μου όμως να έχω μια προσωπική άποψη διαφορετική από την δική σου, πόσο μάλλον όταν έχω πάρει 5-6 κουτιά ως τώρα. Και επέτρεψέ μου επίσης να θεωρώ ότι το UL ή η μαγιά μπύρας είναι χρησιμότερα από τα test boosters, τα νιτρικά και τους λιποδιαλύτες.

    After all, ο καθένας δοκιμάζει, βλέπει τι δουλεύει πάνω του και τι όχι, έχει τα δικά του πιστεύω και κινείται αναλόγως.
    γιατι ειπα εγω οτι το ειπες?

    ναι οκ... αποτελεσματα.... ικανοποιημενος... οκ οκ.... ενα @@μω μηχανισμο δρασης εχει????
    ολα τα συμπληρωματα εχουν.... κρεατινη->ΑΤΡ... ΑρΑ->PG.... cintruline->NO... ecc ecc.... uniliver->?????

    μαν εχεις φαει κολλημα με τις βιταμινες.... δεν ειναι και δεν θα ειναι ποτε must συμπληρωμα... περισσοτερα θα σου δωσει μια κρεατινη παρα ενα συκωτι σε χαπια....



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπε κανείς, πόσο μάλλον εγώ ότι κάποιος θα καταργήσει τις μπριζόλες και θα το ρίξει στα λιβεράκια. Είπα ότι είναι σαν να τρως μια ΕΠΙΠΛΕΟΝ μπριζόλα την μέρα. ΟΚ, το λύσαμε;

    Για τα υπόλοιπα που λες, σε παραπέμπω στα προηγούμενα.

    Αν θεωρείς ότι ένα b-complex θα σου δώσει βιταμίνες Β που θα απορροφήσεις στον ίδιο βαθμό με το UL, τότε καλά κάνεις και δεν το δοκιμάζεις. Και εφόσον βρήκες τρόπο να φτιάξεις «ενα πιο φτηνο uni-fuckin-liver»... μαγκιά σου. Εγώ πάντως, ο γραφικός και ανίδεος Lao θα συνεχίσω να το τιμώ και να κατεβάζω 20 ταμπλέτες την μέρα. Δικό μου το στομάχι άλλωστε, ότι θέλω το κάνω.
    οχι δεν ειναι σαν να τρως μια επιπλεον μπριζολα.... ειναι σαν να τρως χαπια.... η μπριζολα ειναι μπριζολα.....

    ποια προηγουμενα? τι απο αυτα που εχει μεσα δουλεψε και πως?

    εχει μεγαλητερο βαθμο αποροφησεις το uniliver απο ενα β complex? αν ναι σε τι μορφη? coenzimated? εχεις ερευνα?
    γραφικος η' ανιδεος δεν με ενδιαφερει.... κανε οτι γουσταρεις.... το θεμα ειναι οτι οταν το στηριζεις θα πρεπει να εχεις και τα απαραιτητα χαρτια απο πισω για να μου πεις τι και πως το κανει.....




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαινει "δουλεψε" ενα συμπληρωμα αμινοξεων???
    πολυ θα ηθελα να μαθω κι εγω.....

    ααα και δεν ειναι καν αμινοξεα....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-12 01:10 #304
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα ;

    Μόλις διάβασα τα αντίστοιχα threads και ο Bane τα ψιλο έθαψε.
    μαλακιες προιοντα ειναι.... γεματα κολαγονο ειναι.... οτι περισευει απο το ζωο τα εβαζαν εκει μεσα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο αυτά που έγραφε πάντως έδειχνε γνώστης.
    ειναι γνωστης δεν ειναι τυχαιος...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-06-12 01:55 #305
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μου λενε.... αλλα το θεμα ειναι τι δραση εχει? δλδ θα υπαρχει ενας μηχανισμος δρασης που θα τους αφηνει ικανοποιημενους.... οποτε ποιος ειναι???




    τεσπα την αφηνουμε αυτη τη κουβεντα γιατι οντως θα παει μακρια η βαλιτσα... και δεν εχει και νοημα στο θεμα με το uniliver....




    γιατι ειπα εγω οτι το ειπες?

    ναι οκ... αποτελεσματα.... ικανοποιημενος... οκ οκ.... ενα @@μω μηχανισμο δρασης εχει????
    ολα τα συμπληρωματα εχουν.... κρεατινη->ΑΤΡ... ΑρΑ->PG.... cintruline->NO... ecc ecc.... uniliver->?????

    μαν εχεις φαει κολλημα με τις βιταμινες.... δεν ειναι και δεν θα ειναι ποτε must συμπληρωμα... περισσοτερα θα σου δωσει μια κρεατινη παρα ενα συκωτι σε χαπια....





    οχι δεν ειναι σαν να τρως μια επιπλεον μπριζολα.... ειναι σαν να τρως χαπια.... η μπριζολα ειναι μπριζολα.....

    ποια προηγουμενα? τι απο αυτα που εχει μεσα δουλεψε και πως?

    εχει μεγαλητερο βαθμο αποροφησεις το uniliver απο ενα β complex? αν ναι σε τι μορφη? coenzimated? εχεις ερευνα?
    γραφικος η' ανιδεος δεν με ενδιαφερει.... κανε οτι γουσταρεις.... το θεμα ειναι οτι οταν το στηριζεις θα πρεπει να εχεις και τα απαραιτητα χαρτια απο πισω για να μου πεις τι και πως το κανει.....
    Ρε man, sorry κιόλας αλλά γιατί είμαι υποχρεωμένος να παραθέτω σε οτιδήποτε λέω την Χ επιστημονική έρευνα ή χαρτιά που λες;

    Πλάκα μου κάνεις;

    Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, εδώ μέσα είναι ένα forum με βασικό αντικείμενο το bodybuilding και όχι forum στο οποίο για να ποστάρουμε πρέπει να έχουμε το ανάλογο επιστημονικό υπόβαθρο. Αλλιώς, να ποστάρουν εδώ μέσα 5-10 άτομα τα οποία θα αναφέρουν ονοματεπώνυμο, επιστημονική ιδιότητα κτλ, και για το κάθε τι θα επισυνάπτουν 349328493284 έρευνες, τις οποίες θα διαβάζουμε ευλαβικά όλοι και δεν θα ποστάρουμε.

    Λες ότι έχω φάει κόλλημα με τις βιταμίνες και ότι δεν είναι must συμπλήρωμα. Αν και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με το UL, o καθένας έχει τα δικά του must. Για εσένα είναι το Χ, για μένα είναι το Υ... So?

    Και το ακόμα πιο φοβερό, είναι ότι και κρεατίνες παίρνω, και πρωτεϊνες παίρνω, και ποτέ μου δεν είπα να παίρνει κανένας μόνο UL(!).

    Τέσπα Devil, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Έχεις έναν τρόπο σκέψης τον οποίο σέβομαι όπως και κάνω απέναντι σε όλους, όμως δεν έχω την υποχρέωση να συμφωνώ με αυτόν.

    Εάν εσύ για να πειστείς για το οτιδήποτε θέλεις την Χ έρευνα που να αναφέρει τον Ζ μηχανισμό δράσης, καλά κάνεις. Προσωπικά, δεν έχω ούτε τον χρόνο για να το ψάχνω τόσο πολύ, ούτε τις απαραίτητες γνώσεις (ποτέ δεν το έκρυψα), ούτε την διάθεση.

    Το μόνο που λέω, είναι ότι εμπειρικά είμαι ικανοποιημένος από το UL, βλέπω βελτιωμένη αντοχή και αποκατάσταση και ως εκ τούτου θα συνεχίσω να το αγοράζω και να προτρέπω όποιον επιθυμεί να το δοκιμάσει και να κρίνει και ο ίδιος αν αξίζει ή όχι.

    Τώρα, το γιατί βλέπω να δουλεύει καλά πάνω μου... τι να σου πω; Δεν ξέρω τον μηχανισμό δράσης που θέλεις με ακρίβεια. Ίσως να μου δίνει κάτι που μου λείπει, ίσως να είναι placebo (αν και είναι λίγο δύσκολο μιας και το παίρνω αρκετό καιρό), ίσως...

    Εάν εσύ έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να το ψάξεις, και την διάθεση να μοιραστείς μαζί μας τα συμπεράσματά σου, προσωπικά θα σε διαβάσω με μεγάλο ενδιαφέρον στο ανάλογο θέμα. Be my guest.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-06-12 13:08 #306
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε man, sorry κιόλας αλλά γιατί είμαι υποχρεωμένος να παραθέτω σε οτιδήποτε λέω την Χ επιστημονική έρευνα ή χαρτιά που λες;

    Πλάκα μου κάνεις;

    Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, εδώ μέσα είναι ένα forum με βασικό αντικείμενο το bodybuilding και όχι forum στο οποίο για να ποστάρουμε πρέπει να έχουμε το ανάλογο επιστημονικό υπόβαθρο. Αλλιώς, να ποστάρουν εδώ μέσα 5-10 άτομα τα οποία θα αναφέρουν ονοματεπώνυμο, επιστημονική ιδιότητα κτλ, και για το κάθε τι θα επισυνάπτουν 349328493284 έρευνες, τις οποίες θα διαβάζουμε ευλαβικά όλοι και δεν θα ποστάρουμε.


    οχι οχι... δεν υποχρεωνουμε κανεναν εδω μεσα... αλλα πολλες φορες οταν θες να στηριξεις τις αποψη σου ειναι καλο να το κανεις.... τουλαχιστον στα φορουμ οπου δεν εχουμε αμεση επαφη ειναι αρκετα χρησιμο....

    μπορει να μου διαφευγει εμενα κατι.... αλλα και εσυ ζητας επιχειρηματα πηγες κτλ κτλ.... δεν ειμαι ο μοναδικος... (βλεπε ποστ 81)
    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...%CE%B7-D/page4

    ναι βασικο αντικειμενο του φορουμ ειναι το bodybuilding.... αλλα απο εκει και περα ειναι αρκετα δεμενο με διαφορες επιστημες... οποτε καλο ειναι οσοι και οσο μπορουμε να γραφουμε και 5 πραματα παραπανω.....




    Λες ότι έχω φάει κόλλημα με τις βιταμίνες και ότι δεν είναι must συμπλήρωμα. Αν και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με το UL, o καθένας έχει τα δικά του must. Για εσένα είναι το Χ, για μένα είναι το Υ... So?

    Και το ακόμα πιο φοβερό, είναι ότι και κρεατίνες παίρνω, και πρωτεϊνες παίρνω, και ποτέ μου δεν είπα να παίρνει κανένας μόνο UL(!).

    εχει σχεση ουσιαστικα και το UL βιταμινες κ μεταλλα εχει μεσα.... σε αυτη την κατηγορια ανηκει λιγο πολυ.... δεν ειναι αμινοξεα (οπως πολλοι νομιζουν..)

    γιατι ειπα εγω οτι δεν παιρνεις? δεν με ενδιαφερει στο τι χρησιμοποιεις η' οχι.... αυτο που με ενδιαφερει ειναι οταν λες οτι το Χ συστατικο/συμπληρωμα μου ''δουλεψε'' η' ''εμεινα ικανοποιημενος''... καλο ειναι να λες τι και πως το εκανε...



    Τέσπα Devil, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Έχεις έναν τρόπο σκέψης τον οποίο σέβομαι όπως και κάνω απέναντι σε όλους, όμως δεν έχω την υποχρέωση να συμφωνώ με αυτόν.

    Εάν εσύ για να πειστείς για το οτιδήποτε θέλεις την Χ έρευνα που να αναφέρει τον Ζ μηχανισμό δράσης, καλά κάνεις. Προσωπικά, δεν έχω ούτε τον χρόνο για να το ψάχνω τόσο πολύ, ούτε τις απαραίτητες γνώσεις (ποτέ δεν το έκρυψα), ούτε την διάθεση.

    Το μόνο που λέω, είναι ότι εμπειρικά είμαι ικανοποιημένος από το UL, βλέπω βελτιωμένη αντοχή και αποκατάσταση και ως εκ τούτου θα συνεχίσω να το αγοράζω και να προτρέπω όποιον επιθυμεί να το δοκιμάσει και να κρίνει και ο ίδιος αν αξίζει ή όχι.


    δεν ξερω αλλα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο οταν θα παω να παρω ενα συμπληρωμα.... να ξερω απο πριν τι κανει και πως το κανει.... και ακομα καλητερο αν εχει και καποιες σοβαρες μελετες απο πισω....

    το να παρω ενα συμπληρωμα ετσι στα κουτουρου επειδη το πηρε ο ταδε και ειδε το Χ Ψ Ω εφε μου φαινεται παραλογο.... δεν εχει νοημα στο να παρεις κατι χωρις να ξερεις πως δουλευει....


    Τώρα, το γιατί βλέπω να δουλεύει καλά πάνω μου... τι να σου πω; Δεν ξέρω τον μηχανισμό δράσης που θέλεις με ακρίβεια. Ίσως να μου δίνει κάτι που μου λείπει, ίσως να είναι placebo (αν και είναι λίγο δύσκολο μιας και το παίρνω αρκετό καιρό), ίσως...

    Εάν εσύ έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να το ψάξεις, και την διάθεση να μοιραστείς μαζί μας τα συμπεράσματά σου, προσωπικά θα σε διαβάσω με μεγάλο ενδιαφέρον στο ανάλογο θέμα. Be my guest.
    ναι το θεμα ειναι ομως τι ειναι αυτο το κατι?
    καποια λογικη εξηγηση θα υπαρχει.... δεν ειναι ο μαγικος ζωμος του Πανοραμιξ... εχει στανταρ πραματα μεσα...


    προσωπικα δεν με ενδιαφερει το συμπληρωμα για να το ψαξω.... απο εκει και περα οταν βρω χρονο θα το κοιταξω....

    απο εκει και περα απο μια γρηγορη ματια που εριξα εχει σοβαρες ελειψεις σε μελετες.... και αυτη που ειδα να επαναλβανετε σε αρκετα site ηταν σε ποντικια.... οπου το 10% της τροφης τους ηταν απο συκωτι.... πραγμα που για να εφαρμοστει σε ανθρωπο ειναι λιγο δυσκολο....
    πχ...με 3000kcal τροφη το 10% ειναι 300kcal.... too much για να τα παρεις απο uni liver....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-06-12 13:25 #307
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το θεμα ειναι ομως τι ειναι αυτο το κατι?
    καποια λογικη εξηγηση θα υπαρχει.... δεν ειναι ο μαγικος ζωμος του Πανοραμιξ... εχει στανταρ πραματα μεσα...


    προσωπικα δεν με ενδιαφερει το συμπληρωμα για να το ψαξω.... απο εκει και περα οταν βρω χρονο θα το κοιταξω....

    απο εκει και περα απο μια γρηγορη ματια που εριξα εχει σοβαρες ελειψεις σε μελετες.... και αυτη που ειδα να επαναλβανετε σε αρκετα site ηταν σε ποντικια.... οπου το 10% της τροφης τους ηταν απο συκωτι.... πραγμα που για να εφαρμοστει σε ανθρωπο ειναι λιγο δυσκολο....
    πχ...με 3000kcal τροφη το 10% ειναι 300kcal.... too much για να τα παρεις απο uni liver....
    Devil, με έχει απασχολήσει και εμένα γιατί μπορεί κάτι non-fancy όπως το UL να κάνει τόσους ανθρώπους να λένε ότι δουλεύει και ότι βλέπουν διαφορά στις προπονήσεις τους καθώς και στην αποκατάσταση.

    Εικάζω, τονίζω, εικάζω, ότι ίσως να έχει σχέση με τον αιματικό σίδηρο ή τα αμινοξέα και οι Β (κυρίως η Β12, το συκώτι είναι πολύ γνωστό ότι είναι εξαιρετική πηγή Β12) να έχουν πολύ καλή απορρόφηση.

    Με άλλα λόγια, ίσως το όλο κόλπο να είναι η καλή βιοδιαθεσιμότητα των συστατικών. Ίσως.

    Aν δέχεσαι αυτή την εξήγηση ως «μηχανισμό δράσης», τότε ελπίζω να σε καλύπτει. Αν όχι, ειλικρινά από την μεριά μου δεν μπορώ να δώσω μια καλύτερη.

    Off the record, αρχικά το UL μου είχε κινήσει την περιέργεια όταν είδα ότι είχαν βάλει μια ταμπλέτα στο Pak.

    Ψάχνοντας στο net και ρωτώντας παλιούς bbers καθώς και έναν κολλητό γιατρό - τριαθλητή και επίσης παλιό bber, οι οποίοι μου είπαν επίσης τα καλύτερα, αποφάσισα να το δοκιμάσω, είδα και εγώ ότι με βοηθούσε να κάνω καλύτερες προπονήσεις και έτσι συνέχισα να το αγοράζω.

    Τώρα... τι περισσότερο να πω;

    Καταλαβαίνω ότι θέλεις έρευνες σε μεγάλη κλίμακα, από σοβαρά ιδρύματα κτλ. Και εγώ θα το θελα και μακάρι να γίνουν. Δεν είμαι αρνητικός σε τέτοια θέματα. Απλά, επειδή ως γνωστόν έχω μια σχέση με την Στατιστική και επειδή ξέρω ότι πραγματικά αξιόπιστες έρευνες είναι αρκετά δύσκολο να γίνουν και ειδικά στην εποχή μας που τα λεφτά παγκοσμίως δεν περισσεύουν, προσωπικά δεν έχω σκοπό να περιμένω αν και πότε θα γίνουν. Μεγάλο παιδί είμαι, στο συγκεκριμένο θέμα βασίζομαι σε ό,τι έχω δει στην πράξη και ως εκεί.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-06-12 14:29 #308
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλακιες προιοντα ειναι.... γεματα κολαγονο ειναι.... οτι περισευει απο το ζωο τα εβαζαν εκει μεσα...

    ειναι γνωστης δεν ειναι τυχαιος...
    Ναι γι αυτό μου έκανε εντύπωση που ο vaggan είπε ότι είναι εξαιρετική η carnivor.

    Κρίμα που δεν γράφει πλέον...
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-06-12 05:31 #309
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Devil, με έχει απασχολήσει και εμένα γιατί μπορεί κάτι non-fancy όπως το UL να κάνει τόσους ανθρώπους να λένε ότι δουλεύει και ότι βλέπουν διαφορά στις προπονήσεις τους καθώς και στην αποκατάσταση.

    Εικάζω, τονίζω, εικάζω, ότι ίσως να έχει σχέση με τον αιματικό σίδηρο ή τα αμινοξέα και οι Β (κυρίως η Β12, το συκώτι είναι πολύ γνωστό ότι είναι εξαιρετική πηγή Β12) να έχουν πολύ καλή απορρόφηση.

    Με άλλα λόγια, ίσως το όλο κόλπο να είναι η καλή βιοδιαθεσιμότητα των συστατικών. Ίσως.

    Aν δέχεσαι αυτή την εξήγηση ως «μηχανισμό δράσης», τότε ελπίζω να σε καλύπτει. Αν όχι, ειλικρινά από την μεριά μου δεν μπορώ να δώσω μια καλύτερη.

    Off the record, αρχικά το UL μου είχε κινήσει την περιέργεια όταν είδα ότι είχαν βάλει μια ταμπλέτα στο Pak.

    Ψάχνοντας στο net και ρωτώντας παλιούς bbers καθώς και έναν κολλητό γιατρό - τριαθλητή και επίσης παλιό bber, οι οποίοι μου είπαν επίσης τα καλύτερα, αποφάσισα να το δοκιμάσω, είδα και εγώ ότι με βοηθούσε να κάνω καλύτερες προπονήσεις και έτσι συνέχισα να το αγοράζω.

    Τώρα... τι περισσότερο να πω;

    Καταλαβαίνω ότι θέλεις έρευνες σε μεγάλη κλίμακα, από σοβαρά ιδρύματα κτλ. Και εγώ θα το θελα και μακάρι να γίνουν. Δεν είμαι αρνητικός σε τέτοια θέματα. Απλά, επειδή ως γνωστόν έχω μια σχέση με την Στατιστική και επειδή ξέρω ότι πραγματικά αξιόπιστες έρευνες είναι αρκετά δύσκολο να γίνουν και ειδικά στην εποχή μας που τα λεφτά παγκοσμίως δεν περισσεύουν, προσωπικά δεν έχω σκοπό να περιμένω αν και πότε θα γίνουν. Μεγάλο παιδί είμαι, στο συγκεκριμένο θέμα βασίζομαι σε ό,τι έχω δει στην πράξη και ως εκεί.

    για τον αιματικο σιδηρο που λες δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη η αποροφηση.... βασικα γιατι δεν γραφει οτι εχει σιδηρο?
    απο εκει και περα επειρεαζετε σιγουρα απο τις ποσοτητες ασβεστιου που εχει...

    οι βιταμινες Β πολυ πιθανο να παιζουν ρολο....

    για τα αμινοξεα δεν το κοβω.... οπου ουσιαστικα δεν ειναι αμινοξεα free form... αλλα πρωτεινες....

    μετα... απο οτι καταλαβαινω ειναι defated... αρα λειπουν πολλα στοιχια... πχ βιταμινες Α,D... κτλ κτλ...

    οσο για τα CYP που λενε.... το κοβω λιγο δυσκολο να περνανε το στομαχι σαν πρωτεινες... και εστω οτι περνανε δλδ μετα δεν μπορουμε να προσδιορισουμε τι κανουν... ειναι απειρα και με διαφορετικες λειτουργιες....

    οταν βρω χρονο να το ψαξω πιο αναλητικα θα ποσταρω στο θεμα του... βασικα πρεπει να μεταφερω και αυτα απο εκει γιατι βγηκαμε πολυ οφφ....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-06-12 10:51 #310
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τον αιματικο σιδηρο που λες δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη η αποροφηση.... βασικα γιατι δεν γραφει οτι εχει σιδηρο?
    απο εκει και περα επειρεαζετε σιγουρα απο τις ποσοτητες ασβεστιου που εχει...

    οι βιταμινες Β πολυ πιθανο να παιζουν ρολο....

    για τα αμινοξεα δεν το κοβω.... οπου ουσιαστικα δεν ειναι αμινοξεα free form... αλλα πρωτεινες....

    μετα... απο οτι καταλαβαινω ειναι defated... αρα λειπουν πολλα στοιχια... πχ βιταμινες Α,D... κτλ κτλ...

    οσο για τα CYP που λενε.... το κοβω λιγο δυσκολο να περνανε το στομαχι σαν πρωτεινες... και εστω οτι περνανε δλδ μετα δεν μπορουμε να προσδιορισουμε τι κανουν... ειναι απειρα και με διαφορετικες λειτουργιες....

    οταν βρω χρονο να το ψαξω πιο αναλητικα θα ποσταρω στο θεμα του... βασικα πρεπει να μεταφερω και αυτα απο εκει γιατι βγηκαμε πολυ οφφ....
    Για τον αιματικό σίδηρο το αναφέρει μπροστά στο κουτί, αλλά όχι στα Supp Facts από πίσω. Ίσως αυτό να είναι συνειδητή επιλογή marketing, επειδή στις μέρες μας υπάρχει μια... τεράστια παρεξήγηση πάνω στο θέμα του σιδήρου γενικώς, οπότε δεν το αναγράφουν για να μην φοβηθεί ο κόσμος και δεν το παίρνει.

    Πάντως, όντως το συκώτι είναι γνωστότατη πηγή σιδήρου, ίσως η πιο γνωστή.

    Δεν ξέρω Devil, ίσως αν είχαμε την δυνατότητα να πάμε μερικές ταμπλέτες σε κανά lab να παίρναμε τις απαντήσεις που θέλουμε. Δυστυχώς, εγώ δεν έχω τέτοια δυνατότητα.

    Υ.Γ. Όντως, μια μεταφορά στο θέμα του UL χρειάζεται...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-08-12 03:37 #311
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    μια αποψη απο εναν του ''χωρου''
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-08-12 18:07 #312
    Προεπιλογή
    Εν'ολιγης τι λεει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-08-12 18:48 #313
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν'ολιγης τι λεει;
    οτι περιεχουν καποια συστατικα καλα για την υγεια(οπως βιταμινες και σιδηρο) κ οτι αμα σε περισευουν τα λεφτα να τα παρεις,αλλα δε θα σε βαλουν και μαζες....με λιγα λογια αμα σε συμφερει παρτα αμα οχι τρωγε απλα κανονικα τα γευματα σου....
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-08-12 19:25 #314
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι περιεχουν καποια συστατικα καλα για την υγεια(οπως βιταμινες και σιδηρο) κ οτι αμα σε περισευουν τα λεφτα να τα παρεις,αλλα δε θα σε βαλουν και μαζες....με λιγα λογια αμα σε συμφερει παρτα αμα οχι τρωγε απλα κανονικα τα γευματα σου....
    O.k ευχαριστω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-09-12 03:17 #315
    Προεπιλογή
    Tα χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια μαζί με τα beef aminos Της ίδιας εταιρίας κ με καλύπτουν ανάμεσα απ τα γεύματα και πριν/μετά προπονήσεως. Πληρότητα κ καλύτερη αποθεραπεία θαρρώ ειδικά για κάποιον που έχει φορτωμένο πρόγραμμα και αρκετα βαριές προπονήσεις...
    Όταν φτάσεις στο σημείο να θέλεις να τα παρατήσεις, είναι η στιγμή που πρέπει να προχωρήσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 21 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ... ΤελευταίαΤελευταία