Θέμα: Bodybuilding?

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 01-09-09 14:24 #1
    Προεπιλογή Bodybuilding?
    Tον τελευταιο καιρο κανω καποιες συζητησεις με φιλους πανω σε ενα θεμα το οποιο μας αφορα ολους. Στην αρχη το ειχα παρει χαλαρα το θεμα αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο και οτι ολοι εχουμε να κερδισουμε.

    Αρχικα να πω σε ενα γενικο οτι bodybuilding ειναι η ασκησιακη διαδικασια κατα την οποια προσπαθουμε να χτισουμε μυες. Απο εκει και περα υπαρχουν 4 κατηγοριες αθλητων στο bodybuilding και αυτοι χωριζονται σε κατηγοριες με βαση το τι καταναλωνουν, οποτε :

    : Επαγγελματιες - ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φαγητο, Nutrιtion Supplements, Drugs, Steroids and etc - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.
    Στοχος : Χρηματα και οσο το δυνατον περισσοτεροι μυες

    : Ερασιτεχνες a CLASS - Πολυ φαγητο, Nutrition Supplements και κατα καιρους κανουν μερικη χρηση ορισμενων φαρμακων ( στεροιδων κτλ)
    Στοχος : Να "αγγιξουν" το επαγγελματικο σωμα

    : Ερασιτεχνες b Class - Φαγητο σε normal ποσοτητες και Nutrition Supplements
    Στοχος : Ενα καλο κορμι

    : Ερασιτεχνες c Class - Φαγητο, Φαγητο και Φαγητο μονο
    Στοχος : Ενα καλο κορμι

    Οπως ειναι φυσικο ο καθε ενας αναλογα με τις απαιτησεις του ειναι και στην αναλογη κατηγορια και οτι τα γενετικα χαρακτηριστικα του καθενος μπορουν να παιξουν δραματικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα.

    Εμενα η ερωτηση μου ειναι απλη .... Πολλες φορες ερασιτεχνες αθλητες (οπως ειμαστε οι περισσοτεροι) προσπαθουμε να βγαλουμε προγραμματα, διατροφες αλλης κατηγοριας απο οτι ανηκουμε. Επισης πολλες απο τις συζητησεις που γινονται βασιζονται πανω σε επαγγελματιες (τροπος ασκησης, διαιτες κτλ) και τα συμπερασματα που βγαινουν βρισκονται σχεδον παντα πανω σε μια επαγγελματικη βαση. Μηπως πρεπει σιγα σιγα να ξεκαθαριζουμε το που ανηκουμε και το τι μπορουμε να κανουμε ? Δλδ δεν ειναι δυνατον ενας Ερασιτενχης b class να προσπαθει να ακολουθησει την προπονηση του Cutler αλλα ουτε και να τρωει οτι τρωει ενας ερασιτεχνης A class και αλλα πολλα παραδειγματα..... Ελπιζω να σας εβαλα σε σκεψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-09-09 14:29 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    εγω δεν δεχομαι τιποτα απο ολα αυτα .
    οταν ξεκινησε ο κεφαλιανος ηξερε οτι θα γινει το τερας που ειναι σημερα...
    το αν θα μπλεξεις με ουσιες η οχι αυτο θα γινει στην πορεια...
    μετα απο πολυ διαβασμα και μετα απο καποια χρονια εμπειριας...
    εκτος και αν εισαι απο τους χαζους που χωρις να ξερουν τιποτα αρχιζουν και κατεβαζουν χαπακια...το τι θα κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα...και ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ...!!!

    οταν αρχισε ο Αναγνωστου ηξερε οτι θα ναι mr.over all ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thegravijia : 01-09-09 στις 14:34
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-09-09 14:33 #3
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    εγω παλιοτερα επερνα πολυ περισσοτερα συμπληρωματα ετρωγα πιο πολυ πρωτεινη ...και ειχα παει να μπω σε κυκλο ...τι να λεει αυτο...και ημουν ο μιςος απο οτι ειμαι τωρα και απο γνωσεις αστα επιπεδου ...νηπιαγωγιου...
    σε ποια κατηγορια ημουν τοτε?
    εγω εχω δει πολλες φορες ατομα χωρις drugs να φθανουν επιπεδο πολυ υψηλο
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-09-09 15:24 #4
    Προεπιλογή
    theravija νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει το θεμα του τοπικ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-09-09 16:56 #5
    Προεπιλογή
    Νομίζω οτι θα επαναφέρω το θέμα του τόπικ γιατι νιώθω αυτό που λέει ο φίλος.
    Ως ερασιτέχνης λοιπόν (παίζω 4η με 3η κατηγορία 70%-30%) μου φαίνετε τραγικό να κάνω θυσίες που ανήκουν στην 2η και 1η κατηγορία. Ίσως όμως έτσι να μπήκαν στο χορό (και τον χώρο) του ΒΒ ατομα σαν κ εμένα (όπως αναφέρει ο thegravijia) , γιατι έχω καταλάβει οτι τελικά ποτέ δεν θα είμαι ικανοποιημένος με το σώμα , πάντα θα θέλω κάτι καλύτερο. Ακόμα και αν φτάσω τον στόχο που έχω στο μυαλό μου σήμερα ο στόχος αυτός μέχρι να τον επιτύχω θα έχει αλλάξει και πάμε για άλλον. Όλα καταλήγουν στο Θυσίες VS BB , όσο πιο πολλές κάνεις τόσο ανεβαίνεις κατηγορίες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-09-09 17:09 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    εγω καταλαβα τι λεει ο asdf και ομολογω πως εχει δικιο. Για να βρεθει καποιος στην επαγγελματικη κατηγορια θα πρπεπει να ξεπερασει το επιπεδο που τον αντιπροσωπευει αλλα αυτο δεν γινεται ακολουθοντας απο την αρχη οτι κανει ενας επαγγελματιας. Δεν μπορει ενας μεσος ανθρωπος των 75 κιλων να κανει καταναλωση θερμιδων και τυπους προπονησης που κανει ενας επαγγελματιας. Θα πρεπει να ξεκινησει απο μια βαση και να ανεβαινει σταθερα οπως θα καθοδηγειται απο το σωμα του. Αυτο σημαινει πως καποιος μπορει να εκπληρωσει το στοχο του αλλωτε γρηγορα αλλωτε αργα και ισως και ποτε αν δεν τον βοηθαει η γενετικη του.
    Ελπιζω να απλοποιησα τις σκεψεις του asdf και να σας το εκνα πιο κατανοητο. Μην μπειτε αμεσα στη διαδικασια να κανετε συγκριση του εαυτου σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-09-09 17:27 #7
    Προεπιλογή
    NASSER εκανες καλα και το απλουστευεσες .... Να επανελθω και να πω... Ας πουμε εχουμε ενα τυπα 90-100 κιλα λιπος γυρω στο 15-18% και κανει bodybuilding. Δεν θα ηταν λαθος να καθονταν και να εκανε ενα προγραμμα για pro? Δεν θα ενιωθε ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ εφοσον δεν εχει τα διαφορα που εχουν οι pro για να τους στηριζουν (απο φυσιοθεραπευτες μεχρι drugs) ? Δεν θα ηταν λαθος να καθοταν και να ετρωγε το απιστευτο φαγητο σε ποσοτητα? Δεν θα ηταν λαθος να καθοταν αν συμβουλευονταν pro books, pro sites, pro formulas κτλ κτλ? Αυτες και αλλες παρομιες ειναι οι αποριες που προκυπτουν...... Θελω να πω με λιγα λογια οτι αναλογα με το τι ψαχνει ο καθενας πρεπει και να κανει τις καταληλες κινησεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-09-09 17:40 #8
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ηταν λαθος να καθονταν και να εκανε ενα προγραμμα για pro? Δεν θα ενιωθε ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ εφοσον δεν εχει τα διαφορα που εχουν οι pro για να τους στηριζουν (απο φυσιοθεραπευτες μεχρι drugs) ? Δεν θα ηταν λαθος να καθοταν και να ετρωγε το απιστευτο φαγητο σε ποσοτητα?
    Σαφως. Γι'αυτο και παντα πριν δωσουμε καποια συμβουλη ρωταμε το background.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-09-09 17:56 #9
    Προεπιλογή
    Ναι,αλλα για να μαθει καποιος σε ποια κατηγορια ανηκει δεν πρεπει να κανει και κανενα λαθος πρωτα???Μπορει και να μην κανει και να συνειδητοποιησει σε ποια κατηγορια ειναι.Αλλα για να συμβει αυτο θα πρεπει ο ενδιαφερομενος,προτου ξεκινησει την ενασχοληση του με το αθλημα,να εχει κανει καποιο research,να εχει μαθει καποια standards και αργοτερα να καθορισει την πορεια του.

    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι περισσοτεροι,προτου διαβασουν,δουν ή ακουσουν,εχουν κανει ηδη την επιλογη τους...Ποσων μελων που δεν ειχαν καν στοιχειωδη φυσικη κατασταση το πρωτο ποστ αφορουσε συμπληρωματα???Με το που γραφτηκαν εδω αμεσως για πρωτεινες ρωταγαν.Γιατι ετσι νομιζαν οτι επρεπε.Γιατι πηγαιναν γυμναστηριο χωρις διατροφη σωστη και εβλεπαν οτι δεν ειχαν αποτελεσμα.Οποτε σκεφτονταν ''ε,τι μου λειπει?Συμπηρωματα!"

    Το οτι πρεπει να ξεκαθαριζονται αυτα ειναι σιγουρο,αλλα ποιος το κανει...
    Champions Never Quit


    Το μονο μερος οπου η επιτυχια ειναι πριν την εργασια ειναι το λεξικο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-09-09 20:09 #10
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Εγω παντως αυτο που βλεπω και στο forum και γενικα στο χωρο του bodybuilding ειναι να μπαινει το εξης ζητημα : ή λεφτα και ωραιο σωμα (για τους επαγγελματιες) ή μονο ωραιο σωμα (για ολους). Δηλαδη ολη η ιστορια στο bodybuilding ειναι η αισθητικη? ΔΙαφωνω τελειως. Δεν ειναι μονο η ομορφια. Ειναι και η επιδοση. ΕΙναι και το ΑΘΛΗΜΑ bodybuilding. Δεν κανουν ολοι αρση βαρων, αλλα απο εκει ξεκινησε. Ολες οι σοβαρες ελευθερες ασκησεις απο εκει εχουν καταβολες. Δεν ειναι μονο ομορφια. Και καποιος που δε γυμναζεται μπορει να ειναι ωραιος αν ειναι ομορφος και κανει και σωστη διατροφη και ειναι υγειης και πηγαινει και στα κωμμοτηρια. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα! Ειναι και ο αθλητισμος στη μεση, μην ξεχνιομαστε.
    Αρα λοιπον, εγω ειμαι στην εξης κατηγορια :
    Ερασιτεχνης b class (οπως το εννοω εγω) : Διατροφη οσο μου επιτρεπουν τα οικονομικα μου.
    Στοχος: 1ον) επιδοση, 2ον) ενα καλο σωμα, 3ον) Υγεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-09-09 20:56 #11
    Προεπιλογή
    Αρχικά πιστεύω πως για να φτάσεις σε ένα επίπεδο επαγγελματια περνάς όπως είπαν και οι προλλαλήσαντες , περνάς από στάδια . Πρέπει να έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα στο μυαλό σου για το πως θες να είσαι και με υπομονή και πολύ δουλειά (και γενετικα χαρακτηριστικά να σε βοηθήσουν) θα φτάσεις τους στοχούς σου . Αν πρώτος εσύ όμως δεν έχεις συνειδητοποιήσει που ακριβώς είσαι και πιστεύεις ότι είσαι κάτι πολύ περισσότερο από την πραγματικότητα τότε κάποια στιγμή θα απογοητευτείς και θα τα παρατήσεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-09-09 21:53 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iwvi7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά πιστεύω πως για να φτάσεις σε ένα επίπεδο επαγγελματια περνάς όπως είπαν και οι προλλαλήσαντες , περνάς από στάδια . Πρέπει να έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα στο μυαλό σου για το πως θες να είσαι και με υπομονή και πολύ δουλειά (και γενετικα χαρακτηριστικά να σε βοηθήσουν) θα φτάσεις τους στοχούς σου . Αν πρώτος εσύ όμως δεν έχεις συνειδητοποιήσει που ακριβώς είσαι και πιστεύεις ότι είσαι κάτι πολύ περισσότερο από την πραγματικότητα τότε κάποια στιγμή θα απογοητευτείς και θα τα παρατήσεις....

    μου άρεσαν οι τοποθετήσεις σας παιδια και αυτή της iwvi , είναι πολύ σημαντική δηλαδή να έχει κάποιος το γνώθεις αυτόν και να ξέρει τι θέλει και να μην προτρέχει βάζοντας μεγαλεπίβολα σχέδια που δεν θα πραγματοποιήσει η στην πορεία θα βαρεθεί και θα τα παρατήσει , γιατί στα τόσα χρόνια που ασχολούμε εχω δεί και ακούσει πάρα πολλα .

    και το κυριότερο να έχει αθλητική παιδεία και όχι απλα να διακατέχετε απο σύνδρομο κατωτερότητας και να θέλει να φανεί η ναρκισισμού , μόνο έχοντας αθλητική παιδεία και να είναι συνηδητοποιημένο άτομο θα έχει προοπτική .

    επίσης το έχω πεί δεν δικαιολογω υπερβολές σε ανθρώπους που απλα θέλουν να έχουν ενα ωραίο σωμα και να παίζουν με την υγεία τους γιατί απλα δεν χρειάζετε και δεν αξίζει , πρέπει να μάθουν να χαίρονται τα οφέλη του τρόπου ζωής ενός ββερ και την προπόνηση και διατροφή , που δεν χρειάζονται εξτρίμ πράγματα .

    και πρέπει να συμπεριφέρετε ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκετε όπως πολύ σωστα προαναφέρατε .

    επίσης να έχει μια ξεκάθαρη αποψη των δυνατοτήτων και των γενετικών χαρακτηριστικών του που αυτό έρχετε με τον χρόνο και την εμπειρία που θα αποκτήσει , αυτοί που τα κόβουν χοντρα και υπερεκτημούν τα προσόντα τους γρήγορα θα καταλήξουν σε αποτυχία και απογοήτευση , πάντα πρέπει να επικρατεί η λογική αν και είναι σπάνιο γιατί έχει περάσει πλέον το μύνημα πως και ταλέντο να μην είσαι θα γίνεις τέρας και όλα οκ γι αυτό και βλέπουμε περιπτώσεις ββερ που είναι με τεράστιους μυς και να χάνουν θέσεις απο ταλέντα με πολύ λιγότερους μυς και πολύ μικρότερη επιβάρυνση για την υγεία τους .

    με λίγα λόγια ισχύει ότι για όλα τα αθλήματα που μετράει το ταλέντο δεν γίνεσε πρωταθλητης στο στίβο αν δεν τόχεις , ούτε που ένας που του αρέσει το τρέξιμο και τρέχει καθημερινα πρέπει σώνει και καλά να πάει και στο παγκόσμιο , γιατί να μην ισχύει κάτι τέτοιο και στο ββ , απλα είναι το αντικείμενο του αθλήματος τέτοιο που πολλοι χάνουν την μπάλα.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-09-09 18:24 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου άρεσαν οι τοποθετήσεις σας παιδια και αυτή της iwvi , είναι πολύ σημαντική δηλαδή να έχει κάποιος το γνώθεις αυτόν και να ξέρει τι θέλει και να μην προτρέχει βάζοντας μεγαλεπίβολα σχέδια που δεν θα πραγματοποιήσει η στην πορεία θα βαρεθεί και θα τα παρατήσει , γιατί στα τόσα χρόνια που ασχολούμε εχω δεί και ακούσει πάρα πολλα .

    και το κυριότερο να έχει αθλητική παιδεία και όχι απλα να διακατέχετε απο σύνδρομο κατωτερότητας και να θέλει να φανεί η ναρκισισμού , μόνο έχοντας αθλητική παιδεία και να είναι συνηδητοποιημένο άτομο θα έχει προοπτική .

    επίσης το έχω πεί δεν δικαιολογω υπερβολές σε ανθρώπους που απλα θέλουν να έχουν ενα ωραίο σωμα και να παίζουν με την υγεία τους γιατί απλα δεν χρειάζετε και δεν αξίζει , πρέπει να μάθουν να χαίρονται τα οφέλη του τρόπου ζωής ενός ββερ και την προπόνηση και διατροφή , που δεν χρειάζονται εξτρίμ πράγματα .

    και πρέπει να συμπεριφέρετε ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκετε όπως πολύ σωστα προαναφέρατε .

    επίσης να έχει μια ξεκάθαρη αποψη των δυνατοτήτων και των γενετικών χαρακτηριστικών του που αυτό έρχετε με τον χρόνο και την εμπειρία που θα αποκτήσει , αυτοί που τα κόβουν χοντρα και υπερεκτημούν τα προσόντα τους γρήγορα θα καταλήξουν σε αποτυχία και απογοήτευση , πάντα πρέπει να επικρατεί η λογική αν και είναι σπάνιο γιατί έχει περάσει πλέον το μύνημα πως και ταλέντο να μην είσαι θα γίνεις τέρας και όλα οκ γι αυτό και βλέπουμε περιπτώσεις ββερ που είναι με τεράστιους μυς και να χάνουν θέσεις απο ταλέντα με πολύ λιγότερους μυς και πολύ μικρότερη επιβάρυνση για την υγεία τους .

    με λίγα λόγια ισχύει ότι για όλα τα αθλήματα που μετράει το ταλέντο δεν γίνεσε πρωταθλητης στο στίβο αν δεν τόχεις , ούτε που ένας που του αρέσει το τρέξιμο και τρέχει καθημερινα πρέπει σώνει και καλά να πάει και στο παγκόσμιο , γιατί να μην ισχύει κάτι τέτοιο και στο ββ , απλα είναι το αντικείμενο του αθλήματος τέτοιο που πολλοι χάνουν την μπάλα.
    Συμφωνω με μια μικρη διευκρίνηση. Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι χωρις ταλεντο μπορουν να γινουν πετυχημενοι με την βοήθεια φαρμακων, επειδη η χρηση εργογενων ουσιων ειναι επιτρεπτη και κανενας δεν βαζει ορια. Πιστευουν ολοι οτι τα φαρμακα κανουν τον αθλητη.
    Αν μερικοι ηξεραν τι παιρνουν οι περισσοτεροι αθλητες θα χανανε την μπαλα. Υπαρχουν αγνωστοι ερασιτεχνες που παιρνουν ΠΟΛΥ περισσοτερα απο καταξιωμενους αθλητες.

    Για μενα αυτο που κανει καποιον πετυχημενο αθλητη ειναι η σκληρη δουλεια και η επιμονη σε βαθος χρονου. Οσοι εμφανιστηκαν απο το πουθενα, εξαφανιστηκαν εξισου γρήγορα
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
    Απάντηση με παράθεση