Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 12-11-09 21:23 #1
    Προεπιλογή kano kati lathos????
    kalispera..eimai 25 xronwn kai asxoloumai me to bodybuilding 1 xrono twra exw dokimasei polla programmata alla auto to kairo enw kanw para poli proponisi den exw dei oti tha perimena.to programma pou akolouthw einai stithos-trikefala,podia-dikefala kai plati-omous.kanw kathe mera apo ena programma kai kanw 5 me 6 proponiseis tin ebdomada.prosfata ektos apo proteini whey arxisa na pairnw kai kreatini.to apotelesma einai na exw parei 4 kila se mia ebdomada kai na exw xasei poli grammwsi.ftaei i kourasi i kati allo?????aaa me endiaferei pio poli i grammwsi kai i apoleia lipous.euxaristo poli.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-11-09 21:47 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα! Καταρχάς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί οι mods μαλώνουν.
    Κατα δεύτερον πέρνα απ' την ενότητα Νεα μέλη, γράψε μας κάτι για σένα για να σε γνωρίσουμε καλύτερα.

    Στο θέμα μας τώρα, μας λες ο,τι κάνεις ένα χρόνο προπόνηση αλλά δε μας λες τι είδους προπόνηση. Εκτός απ' τα βάρη κάνεις αερόβια? Κι αν ναι σε ποια ώρα της ημέρας και τι διάρκειας? Το πρόγραμμα αυτό δε φαίνεται πολύ σωστό, τουλάχιστον έτσι όπως μας το δίνεις. Γράψε αναλυτικά την προπόνησή σου (μέρες, ασκήσεις, σετ) γιατί παίζει να μη προλαβαίνεις να αναρρώσεις μέχρι την επόμενη μέρα που κάνεις τα ίδια σημεία.
    Και τελευταίο αλλά όχι λιγότερο σημαντικό, περνάμε στο θέμα της διατροφής.
    Δώσε μας τη διατροφή που ακολουθείς για να μπορέσουμε να σε συμβουλέψουμε καλύτερα. Όπως θα καταλάβεις διαβάζοντας τα sticky του φόρουμ η διατροφή παίζει τον πιο καθοριστiκό ρόλο στη πρόοδο ενός BBer.
    Ρίξε μια ματιά στα άρθρα του φόρουμ για να πάρεις μια ιδέα κι εμείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-11-09 00:11 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Καταρχάς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί οι mods μαλώνουν.
    Κατα δεύτερον πέρνα απ' την ενότητα Νεα μέλη, γράψε μας κάτι για σένα για να σε γνωρίσουμε καλύτερα.

    Στο θέμα μας τώρα, μας λες ο,τι κάνεις ένα χρόνο προπόνηση αλλά δε μας λες τι είδους προπόνηση. Εκτός απ' τα βάρη κάνεις αερόβια? Κι αν ναι σε ποια ώρα της ημέρας και τι διάρκειας? Το πρόγραμμα αυτό δε φαίνεται πολύ σωστό, τουλάχιστον έτσι όπως μας το δίνεις. Γράψε αναλυτικά την προπόνησή σου (μέρες, ασκήσεις, σετ) γιατί παίζει να μη προλαβαίνεις να αναρρώσεις μέχρι την επόμενη μέρα που κάνεις τα ίδια σημεία.
    Και τελευταίο αλλά όχι λιγότερο σημαντικό, περνάμε στο θέμα της διατροφής.
    Δώσε μας τη διατροφή που ακολουθείς για να μπορέσουμε να σε συμβουλέψουμε καλύτερα. Όπως θα καταλάβεις διαβάζοντας τα sticky του φόρουμ η διατροφή παίζει τον πιο καθοριστiκό ρόλο στη πρόοδο ενός BBer.
    Ρίξε μια ματιά στα άρθρα του φόρουμ για να πάρεις μια ιδέα κι εμείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
    ευχαριστω καταρχας για την απαντηση.λοιπον παντα η προπονηση μου ξεκιναει με βαρη μετα κανω κοιλιακους και μετα 20 λεπτα διαδρομο.στα βαρη τωρα κανω 5 ασκησεις για τις μεγαλες ομαδες απο 3 σετ των 12,10,8 επαναληψεων και 3 ασκησεις για τις μικρες παλι απο 3 σετ των ιδιων επαναληψεων.δηλαδη την μερα που εχω στηθος-τρικεφαλα για παραδειγμα κανω 5 ασκησεις στηθος και 3 τρικεφαλα.καθε φορα φροντιζω να αλλαζω λιγο τισ ασκησεις μου.απο μερες τωρα δευτερα κανω στηθος-τρικεφαλα την τριτη πλατη-ωμους την τεταρτη ποδια-δικεφαλα,πεμπτη παλι στηθος-τρικεφαλα παρασκευη πλατη-ωμουσ και σαββατο ποδια-δικεφαλα.η προπονηση μου διαρκει περιπου 2 ωρες και συνηθως ειναι απογευμα.οσο για την διατροφη μου τρωω το πρωι την προτεινη μου 2 σκουπακια και γαλα με δημητριακα ,το μεσημερι ενα κανονικο πιατο κοτοπουλο η γαλοπουλα η ψαρι και μια φορα οσπρια η λαδερο.παντα εχω σαλατα πολυ, ενα κοματι μιλνερ τυρι και λιγο μαυρο ψωμι.πριν παω προπονηση το απογευμα πινω την κρεατινη μου και μετα αφου τελειωσω παλι παιρνω την κρεατινη μου και μετα απο μιση ωρα 2 σκουπακια πρωτεινης.το βραδυ θα φαω 3με 4 φρουτα και μια κουπα με δημητριακα και γαλα.ευχαριστω πολυ.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-11-09 00:43 #4
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gmakris190284 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω καταρχας για την απαντηση.λοιπον παντα η προπονηση μου ξεκιναει με βαρη μετα κανω κοιλιακους και μετα 20 λεπτα διαδρομο.
    Πριν τα βάρη κάνε 10 λεπτά διάδρομο για ζέσταμα και διατάσεις. Αύξησε λίγο τον διάδρομο μετά τα βάρη, καλό θα ήτανε να πιάνεις τα 40 λεπτά εφόσον ο στόχος είναι η απώλεια λίπους. Αν δε μπορείς τόσο τρέξιμο κάνε γρήγορο βάδισμα με κλίση, στόχος είναι το 65-70% της μέγιστης καρδιακής λειτουργείας. (220-ηλικία=μέγιστη καρδιακή λειτουργεία, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
    Κοιλιακούς όχι κάθε μέρα, 2-3 φορές τη βδομάδα είναι αρκετό
    )

    στα βαρη τωρα κανω 5 ασκησεις για τις μεγαλες ομαδες απο 3 σετ των 12,10,8 επαναληψεων και 3 ασκησεις για τις μικρες παλι απο 3 σετ των ιδιων επαναληψεων.δηλαδη την μερα που εχω στηθος-τρικεφαλα για παραδειγμα κανω 5 ασκησεις στηθος και 3 τρικεφαλα.καθε φορα φροντιζω να αλλαζω λιγο τισ ασκησεις μου
    Εδώ σωστά τα βρίσκω.

    απο μερες τωρα δευτερα κανω στηθος-τρικεφαλα την τριτη πλατη-ωμους την τεταρτη ποδια-δικεφαλα,πεμπτη παλι στηθος-τρικεφαλα παρασκευη πλατη-ωμουσ και σαββατο ποδια-δικεφαλα.η προπονηση μου διαρκει περιπου 2 ωρες και συνηθως ειναι απογευμα.
    Λοιπόν.. εδώ χωράει μεγάλη κουβέντα. Οι μύες δε προλαβαίνουν να ξεκουραστούνε σε 2 off μέρες, χρειάζονται περισσότερες. Εγώ θα σου πρότεινα ένα πρόγραμμα 5 ημερών, με off μέρα τη Τετάρτη. Πχ, Δευτέρα στήθος, Τρίτη πλάτη, Τετάρτη off, Πέμπτη πόδια(όχι γάμπες), Παρασκευή Ώμους, πίσω ώμους, τραπέζιους, γάμπες, Σάββατο Χέρια. Εγώ το ακολουθώ εδώ και λίγο καιρό και με βολεύει πολύ.

    οσο για την διατροφη μου τρωω το πρωι την προτεινη μου 2 σκουπακια και γαλα με δημητριακα ,το μεσημερι ενα κανονικο πιατο κοτοπουλο η γαλοπουλα η ψαρι και μια φορα οσπρια η λαδερο.παντα εχω σαλατα πολυ, ενα κοματι μιλνερ τυρι και λιγο μαυρο ψωμι.πριν παω προπονηση το απογευμα πινω την κρεατινη μου και μετα αφου τελειωσω παλι παιρνω την κρεατινη μου και μετα απο μιση ωρα 2 σκουπακια πρωτεινης.το βραδυ θα φαω 3με 4 φρουτα και μια κουπα με δημητριακα και γαλα.ευχαριστω πολυ.......
    Εδώ τα λάθη είναι αρκετά, γι' αυτό θα σε παραπάμψω σε 2-3 άρθρα για να δεις αρχικά τι παίζει με τη διατροφή γράμμωσης και να κάνεις ένα δικό σου γενικό πλάνο σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες και στόχους. Έπειτα δουλεύουμε πάνω σ'αυτό.
    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923
    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050

    Ελπίζω να βοήθησα αρκετά. Εδώ είμαστε για να το κουβεντιάσουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sTeLaKoS : 13-11-09 στις 00:53
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-11-09 18:48 #5
    Προεπιλογή
    την τεταρτη που εχω ξεκουραση θα μπορουσα να κανω μονο τρεξιμο και ποδηλατο??
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-11-09 18:53 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Ναι, αερόβια μπορείς να κάνεις κάθε μέρα.
    Κυριακή όχι, πάρε ρεπό μια μέρα να ξεκουράζεσαι και να τρως καλά.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση