Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 96
  1. 25-06-09 16:05 #1
    Thumbs up Ατμομάγειρας
    Εγραψα με κεφαλαια τον τιτλο γιατι οντως εχω εντυπωσιαστει παρα πολυ. Αρχικα να σας πω οτι αγορασα εναν φθηνο της Hitachi (45 Ευρω) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Επισης εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι η ευκολια με την οποια μπορεις να μαγειρεψεις και το σημαντικοτερο πολλα φαγητα ταυτοχρονα (μεχρι και ρυζι φτιαχνει). Νομιζω οτι για τυπους οι οποιοι δεν κανουν εκτπωσεις με την διατοφη τους (και οχι μονο φυσικα) ειναι ενα MUST HAVE σκευος μιας και μπορεις να μαγειρεψεις τα ΠΑΝΤΑ, παρα πολυ γρηγορα και ακρος natural. Το φαγητο γινεται πεντανοστιμο και σε περιπτωση που θελετε να προσθεσετε λιπαρα απλα πετατε ομω λαδακι στο πιατο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-06-09 17:09 #2
    Προεπιλογή
    συμφωνω 10000%.
    απιστευτο σκευος, εψηνα και αυγα και ρυζι και απ ολα.
    τα αφηνα να ψηνονται βασικα και εφευγα και μολισ εφτανε εκει που επρεπε ο χονοδιακοπτης εκλεινε μονο του.
    απιστευτη γευση, ευκολη χρηση, πολυ πολυ πρακτικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-06-09 17:44 #3
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Πολυ χρησιμη συσκευη οπως ειπε και o adsf... Μαζι με το blender ειναι τα πιο χρησιμα εργαλεια στην κουζινα ενος ββερ
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-09 20:20 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ χρησιμη συσκευη οπως ειπε και o adsf... Μαζι με το blender ειναι τα πιο χρησιμα εργαλεια στην κουζινα ενος ββερ
    +1
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-06-09 20:40 #5
    Προεπιλογή
    πρόσεχε πολύ το κοτόπουλο να βράζει πολύ και μέχρι μέσα γιατί καμιά φορά μένει άβραστο και υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-07-09 00:22 #6
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    αυριο κιολας παω στον κοτσοβολο ναγορασω!!!!
    ευχαριστωω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-07-09 01:46 #7
    Προεπιλογή
    Βασικά τα ψάρια π.χ. σολομός γίνονται super στον ατμομάγειρα, όπως επίσης και το μπασμάτι. Επειδή δεν έχω δοκιμάσει ακόμα έχω μια επιφύλαξη για το κοτόπουλο. Για πέστε καμιά γνώμη γίνεται νόστιμο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-07-09 07:57 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Georges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά τα ψάρια π.χ. σολομός γίνονται super στον ατμομάγειρα, όπως επίσης και το μπασμάτι. Επειδή δεν έχω δοκιμάσει ακόμα έχω μια επιφύλαξη για το κοτόπουλο. Για πέστε καμιά γνώμη γίνεται νόστιμο?
    ναι ρε μια χαρα τελειο ειναι. σα να τρως βραστο στην κατσαρολα απλα χωρις τα λιπη κτλ..το πιο πρακτικο σε ολη την ιστορια ειναι οτι τα βαζεις , ψηνονται και φευγεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-07-09 22:33 #9
    Προεπιλογή
    Πολύ βολικός ο ατμομάγειρας χαλαρά.
    Αλλά όταν πήρα microwave, ελατώθηκε κατα πολύ η χρήση του ατμομάγειρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-07-09 23:58 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoGlx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ βολικός ο ατμομάγειρας χαλαρά.
    Αλλά όταν πήρα microwave, ελατώθηκε κατα πολύ η χρήση του ατμομάγειρα.
    Γιατι αυτο;
    Εγω στο microwave δε μαγειρευω τιποτα, δε μου αρεσει καθολου για μαγειρικη, μονο για ζεσταμα.
    Ο ατμομαγειρας παλι οχι μονο μαγειρευει τα παντα αλλα τα κανει και νοστιμα.
    Εγω προσωπικα θελω και τον ατμομαγειρα και ψησταρια.
    Αλλη γευση το ενα αλλη το αλλο, οτι κανω ορεξη.
    Αλλά μιλαμε για ψησταρια με αντιστασεις που βαζεις το κρεας στη σχαρα, ψηνεται και σταζουν τα λιπη, αυτα τα γκριλ που βραζει μεσα στο ζουμι του πανω στην πλακα και γινεται θεοπαχο ουτε απ'τα 100 χιλιομετρα δεν το πλησιαζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-07-09 00:37 #11
    Προεπιλογή
    Βασικά ξεχάστηκα και με το είδος της μαγειρικής που συζητάμε

    Σε προσωπική καθημερινή χρήση, με είχε βολέψει ως ταχύτητα το microwave.

    (Πχ. για ξεπάγωμα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-07-09 06:17 #12
    Το avatar του χρήστη Sotiris.c

    Εγγραφή
    22-01-2009
    Περ.
    Rethimno,Krete..
    Μηνύματα
    43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoGlx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά ξεχάστηκα και με το είδος της μαγειρικής που συζητάμε

    Σε προσωπική καθημερινή χρήση, με είχε βολέψει ως ταχύτητα το microwave.

    (Πχ. για ξεπάγωμα)
    Μια επισήμανση για το microwave.. Μην ζεσταίνεται τροφές σε πλαστικό mpol μες το microwave,το πλαστικό με τα μικροκύματα αποβάλει καρκινογόνες ουσίες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-07-09 09:22 #13
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν πλαστικα σκευη που ειναι καταλληλα για φουρνο μικροκυματων και αλλα που δεν ειναι.
    Τα κοινα πλαστικα σκευη που εχουμε σπιτι συνηθως ειναι ακαταλληλα, το ιδιο και τα πλαστικα μπιμπερο των μωρων.
    Οποιος θελει να ζεσταινει σε πλαστικο θα πρεπει να προμηθευτει το καταλληλο σκευος.
    Αλλιως σε πιατο η ποτηρι (γυαλινο η πορσελανινο).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-07-09 09:55 #14
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    O ατμομαγειρας ειναι πολυ πρακτικος και βολικος για τροφες λαχανικα και ρυζι. Το συνιστω! Αναλογα με τα watt μπορεις να μαγειρεψεις και κρεατικα.
    Επομενω καλο σκευος ειναι η ψησταρια με αντιστασεις για να ψηνετε τα κρεατικα σας. Ειναι σαν να τα ψηνετε στα καρβουνα, γιατι βοηθαει στο να απομακρυνονται τα λιπη.
    Εγω πολλες φορες σαν πιο γρηγορη λυση, μαγειρευω το κρεας στη κατσαρολα με τον ατμο. Εδω αν επιλεξουμε να συνοδευεται το κρεατικο με μπαχαρικα, βγαινει τελειο!
    Το microwave το χρησιμοποιω μονο αν χριαστει να ζαστανω κατι. Τοποθετειτε το φαι σε ενα γυαλινο δοχειο ή πιατο, κλειστε το με διαφανη μεμβρανη απο πανω, ωστε να βοηθηθει να διανεμηθει ομοιομορφα η θερμοτητα σε ολο το φαι. Εδω αν θελετε να χρησιμοποιειτε πλαστικα δοχεια, στην αγορα τα καταλληλα πλαστικα σκευη εχουν τη σφραγηδα καταλληλοτητας στο πάτο του σκευους. Δεν μπαινουν ολα τα πλαστικα στο microwave.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-07-09 10:45 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    O ατμομαγειρας ειναι πολυ πρακτικος και βολικος για τροφες λαχανικα και ρυζι. Το συνιστω! Αναλογα με τα watt μπορεις να μαγειρεψεις και κρεατικα.
    Επομενω καλο σκευος ειναι η ψησταρια με αντιστασεις για να ψηνετε τα κρεατικα σας. Ειναι σαν να τα ψηνετε στα καρβουνα, γιατι βοηθαει στο να απομακρυνονται τα λιπη.
    Εγω πολλες φορες σαν πιο γρηγορη λυση, μαγειρευω το κρεας στη κατσαρολα με τον ατμο. Εδω αν επιλεξουμε να συνοδευεται το κρεατικο με μπαχαρικα, βγαινει τελειο!
    Το microwave το χρησιμοποιω μονο αν χριαστει να ζαστανω κατι. Τοποθετειτε το φαι σε ενα γυαλινο δοχειο ή πιατο, κλειστε το με διαφανη μεμβρανη απο πανω, ωστε να βοηθηθει να διανεμηθει ομοιομορφα η θερμοτητα σε ολο το φαι. Εδω αν θελετε να χρησιμοποιειτε πλαστικα δοχεια, στην αγορα τα καταλληλα πλαστικα σκευη εχουν τη σφραγηδα καταλληλοτητας στο πάτο του σκευους. Δεν μπαινουν ολα τα πλαστικα στο microwave.

    Συμφωνω και θα ήθελα να συμπληρώσω οσον αφορά το ψήσιμο κυρίως μοσχαρίσιας μπριζόλας(οσο σκληρό και να είναι το κρέας δεν μας πειράζει)με ένα υγιεινό τρικ γινεται πεντανόστιμη και πολύ μαλακή χωρίς να χρειάζεται μαχαίρι για το κόψιμο.Κόβουμε σε λεπτές φέτες ακτινίδιο και καλύπτουμε με αυτες την πάνω και κάτω πλευρά της μπριζόλας και αφήνουμε για 30-45 λεπτά(αναλογα το πόσο σκληρή είναι η μπριζόλα.Ξεπλενουμε και είναι έτοιμη για σχάρα.Προσοχή όμως γίνεται τοσο μαλακή που θα χρειαστεί τσιμπήδα για το αναποδογύρισμα και όχι πιρούνι γιατι ξεκολλανε τα κομμάτια της.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία