Θέμα: Γράμμωση

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 23-06-09 14:57 #1
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή Γράμμωση
    Διάβασα το ανάλογο άρθρο για διατροφή γραμμώσεις και έχω μερικές απορίες....όταν κανεις γράμμωση >>δυναμώνεις<<????Επιτρέπονται καθόλου υδατάνθρακες????και αν ναι κάθε ποτε και ποσο???μου προτείνεται ένα πρόγραμμα διατροφής για γράμμωση....ευχάριστο
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-06-09 15:21 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    στη γράμμωση μειώνεις σταδιακά τους υδατάνθρακες μειώνοντας τις θερμίδες απο αυτούς,
    δε δυναμώνεις, αντίθετα χανεις δυναμη γιατι οταν πέφτεις σε χαμηλα ποσοστα λιπους αναγκαστικά θα χασεις και μυς, και εκτος αυτου δεν εχεις ενέργεια η οποια προέρχεται κυρίως απο υδατάνθρακες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-06-09 15:31 #3
    Προεπιλογή
    Η διατροφή γράμμωσης έχει ως σκοπό να μειώσει το σωματικό σου λίπος ώστε να εμφανιστεί καλύτερα η μυϊκή σου μάζα.
    Προκειμένου να μειώσεις το ποσοστό του λιπώδη ιστού σου, πρέπει να ακολουθήσεις μία διατροφή με χαμηλότερες θερμίδες από τις θερμίδες συντήρησης σου, και επομένως να μειώσεις την ποσότητα του φαγητου.

    Το φαγητό ως γνωστόν έχει τρείς θρεπτικές κατηγορίες
    Α) Πρωτεΐνη
    Β) Υδατάνθρακας
    Γ) Λίπος

    Αυτό που συμβαίνει κατά κανόνα είναι το εξής, διατηρείς το ποσοστό πρωτεΐνης στα 2γρ ανά κιλό άλιπης μάζας , και φροντίζεις ένα ποσοστό της διατροφής σου να προέρχεται από λίπη ώστε να μην διαταραχτούν οι ορμονικές διεργασίες, άρα κατά συνέπεια ελαττώνεις τους υδατάνθρακες .

    Αλλα

    Οι υδατάνθρακες αποτελούν ουσιαστικά την καύσιμή ύλη που χρησιμοποιείς στην προπόνηση οπότε όταν κάνεις διατροφή γράμμωσης με χαμηλούς υδατάνθρακες κατά κανόνα έχεις και κάποια απώλεια σε δύναμη (με ότι αυτό συνεπάγεται). Άρα λοιπόν κατά την διάρκεια της γράμμωσης είναι πιθανό παρά το γεγονός ότι φαίνεσαι πιο μυώδης να μην έχεις την ίδια αντοχή / δύναμη στην προπόνηση. (δεν μπαίνω σε περεταίρω ανάλυση ότι θα χάσεις και κάποιο ποσοστό μυϊκής μάζας λόγω της ελλιπής διατροφής σου θεώρησε το δεδομένο)


    Ιδιαίτερη περίπτωση πάνω στην διατροφή αποτελεί η περίπτωση της κετονικής δίαιτάς (διατροφή με ελάχιστους υδατάνθρακες ) η οποία έχει αρκετούς υποστηρικτές (οι οποίοι την προτιμούν λόγω του ότι μπορούν να πάρουν υψηλά ποσοστά προωτείνης και λίπους) αλλά και πολέμιους (οι κετόνες επιβαρύνουν τον οργανισμό σου).

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να μειώσεις σταδιακά τους υδατάνθρακες στην διατροφή σου αλλά όχι να τους αποκλείσεις τελείως οπότε θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις το πρόγραμμα που προτείνεται στην διατροφή γράμμωσης.

    Σε κάθε περίπτωση άμα θέλεις να ακολουθήσεις κετονική δίαιτα θα σου πρότεινα την κυκλική (άρχισε το διάβασμα από εδώ)

    http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=36497
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-06-09 16:02 #4
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Τώρα μπερδεύτηκα τελείως....εγώ θέλω να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα χωρίς να γίνω πάλι χοντρός(έχασα 25κιλά λίπους σε 11 μήνες) γίνετε αυτό??????Ο γυμναστής μου έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα όπου αρχικά κάνω 15 επανάληψης και μετά 12 και μετά 8 κάθε φορα πω πολλά κιλά.....τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω??????
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-06-09 16:11 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    ριξε μια ματια εδω, τα λεει πολύ αναλυτικά.

    Διατροφή Γράμμωσης
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-06-09 16:17 #6
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ριξε μια ματια εδω, τα λεει πολύ αναλυτικά.

    Διατροφή Γράμμωσης
    Τώρα μπερδεύτηκα τελείως....εγώ θέλω να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα χωρίς να γίνω πάλι χοντρός(έχασα 25κιλά λίπους σε 11 μήνες) γίνετε αυτό??????Ο γυμναστής μου έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα όπου αρχικά κάνω 15 επανάληψης και μετά 12 και μετά 8 κάθε φορα πω πολλά κιλά.....τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω??????
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Svein : 23-06-09 στις 16:26
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-06-09 16:20 #7
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    αυτη που σου έδωσα στο λινκ πρέπει να ακολουθήσεις.

    κανε μου μια χαρη, μη γραφεις με τοσο μεγαλα γράμματα, ειναι η δεύτερη φορα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-06-09 16:25 #8
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη που σου έδωσα στο λινκ πρέπει να ακολουθήσεις.

    κανε μου μια χαρη, μη γραφεις με τοσο μεγαλα γράμματα, ειναι η δεύτερη φορα
    συγγνώμη έως τι μέγεθος να βάζο???κάνω edit..... τώρα...αλλα εγώ θέλω να δυναμώσω????αυτό που μου έδωσες λέει να χάσω λίπος και αερόβια και τέτοια....
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-06-09 16:38 #9
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγγνώμη έως τι μέγεθος να βάζο???
    βάζε οτι νομιζεις λογικο, έξυπνοι άνθρωποι είμαστε καταλαβαίνουμε και με μικρά


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνω edit..... τώρα...αλλα εγώ θέλω να δυναμώσω????αυτό που μου έδωσες λέει να χάσω λίπος και αερόβια και τέτοια....
    για γραμμωση μηλας στο πρωτο ποστ και ο τιτλος του θεματος που ανοιξες ειναι γραμμωση, αποφάσισε τη θελεις να κανεις και το βλέπουμε,

    καλα ειναι πάντως να διαβάζεις τα λινκ που σου δινω για να μπεις στο πνεύμα, αλλιώς ακρι δε θα βγαλεις,
    στο ξαναείπα αν δε καταλάβεις τα βασικά στα τυφλά θα πηγαίνεις, δε θα εχεις αποτέλεσμα έτσι....................................................
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-06-09 23:11 #10
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    αν δεν παίρνεις φάρμακα/δεν είσαι αρχάριος, δε μπορείς να χάσεις λίπος και ταυτόχρονα όχι μόνο να μη χάσεις μυική μάζα αλλά να προσθέσεις κιόλας. αν γίνει θα γίνει πάρα πολύ αργά σε φάση 1-2 κιλά μυικά το χρόνο και αυτό αν έχεις διατροφή και προπόνηση στην εντέλεια. απ'ό,τι σε κόβω χλωμό μου φαίνεται.

    τέλος να σου πω ότι δεν υπάρχει αναερόβια προπόνηση (με βάρη) γράμμωσης ή όγκου αλλά διατροφή γράμμωσης ή όγκου αντίστοιχα. δεν αναφέρομαι σε αεροβική. εσύ έχεις υψηλό αριθμό επαναλήψεων που κατ'εμέ είναι άχρηστος. ο γυμναστής σου γιατί στον πρότεινε?

    διάβασε αυτό:
    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3916

    υγ: όταν φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο γνώσεων θα μπορείς να παίζεις με κυκλικές δίαιτες οι οποίες θα σε βοηθήσουν αρκετά αν τις εφαρμόσεις σωστά
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-06-09 19:14 #11
    Προεπιλογή
    Το προγραμμα σου "δεν παιζει" τοσο μεγαλο ρολο στο θεμα αν θα αυξησεις την μυικη σου μαζα η θα γραμμωσεις κτλ μιας και δεν εισαι επαγγελματιας αθλητης (αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να το ψαξεις αλλα μην τρελενεσε κιολας). Εκει που πρεπει να δωσεις μεγαλυτερη βαση ειναι η διατροφη σου.

    Σε περιπτωση που θες να γραμμωσεις δλδ να δειξεις τους μυες που εχτιζες τοσο καιρο καιωντας το λιπος σου θα πρεπει να ακολουθησεις μια διατροφη γραμμωσης. Αναλυτικα ολες οι πληροφοριες στο παρακατω αρθρο http://www.bodybuilding.gr/bodybuild...d=67&Itemid=57

    Σε περιπτωση που θες να αυξησεις τα μυικα κιλα σου θα πρεπει να ακολουθησεις αλλη διατροφη.
    Απάντηση με παράθεση