Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 70
  1. 11-12-09 01:52 #31
    Προεπιλογή
    Οχι καθολου απλα για να μην μπερδευτουμε διευκρινιζω πως δεν προερχεται ξαφνικα οπως η θλαση επειδη ειναι συνδρομο υπερχρισης.Επειδηεχω παθει τενοντιτιδα και πολύ ασχημη περιπτωση στον αχιλλειο η μονη αντιμετωπιση που επαιρνε ηταν η ακινητοποιηση για ενα μηνα με την χρηση ναρθηκα(περπαταγα ολη μερα στην μυτη του ποδιου ετσι ωστε ο αχιλλειος να ειναι σε χαλαση και να μην καταπονειται καθολου)+πατεριτσες.Η τενοντιτιδα θελει ακινητοποιηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-12-09 12:56 #32
    Προεπιλογή
    Θελει ακινητοποιηση αλλα μεχρι ενος σημειου.Πιστευω ο φυσικοθεραπευτης σου θα σου εδωσε ακινισια στην αρχη για την οξεια φαση αλλα συντομα θα σου εδωσε ασκησεις με λαστιχο.Μεχρι ενος σημειου ακινησια και μετα θελει συγκεκριμενες ασκησεις με λαστιχο και κινησεις οι οποιες βοηθανε ωστε να υποχωρησει η φλεγμονη.Τωρα το νιωθεις καθολου πολυ αμυδρα κατω κατω στον αχιλλειο η υποχωρησε εντελως?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-12-09 14:58 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελει ακινητοποιηση αλλα μεχρι ενος σημειου.Πιστευω ο φυσικοθεραπευτης σου θα σου εδωσε ακινισια στην αρχη για την οξεια φαση αλλα συντομα θα σου εδωσε ασκησεις με λαστιχο.Μεχρι ενος σημειου ακινησια και μετα θελει συγκεκριμενες ασκησεις με λαστιχο και κινησεις οι οποιες βοηθανε ωστε να υποχωρησει η φλεγμονη.Τωρα το νιωθεις καθολου πολυ αμυδρα κατω κατω στον αχιλλειο η υποχωρησε εντελως?
    Επειδη ηταν σε μια φαση που εκανα πρωταθλητισμο στο τριπλουν μετα δεν χρειαστηκε να βαλω ασκησεις με λαστιχα μιας και μπηκα ελαφρα με ζεσταματα τον πρωτο καιρο.Ο τενοντας ηταν καθε αυτου πολύ δυνατος και επανηλθα χαλαρα.Μετα δεν με ξαναενοχλησε ποτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-06-12 23:41 #34
    Προεπιλογή Πονος στο δικεφαλο,ισως τενοντιτιδα
    Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,αναφερω εδω το προβλημα που αντιμετωπιζω
    Εχω περιπου μηνα και κατι,που σε διαταση δικεφαλου,νιωθω ενα τσιμπηματακι οχι στον πηχη,αλλα απο την κατω μερια προς την παπια και δεν ξερω τι στο καλο ειναι,φοβαμαι για τενοντα,απο τοτε που επαθα την ζημια στην μεση,αρχιζω να καταρρεω,το βλεπω να γινω σαραβαλο.
    Λοιπον,τα θετικα,ειναι οτι δεν υπαρχει πονος στην καθημερινοτητα,και γενικα οταν παιζω πλατη-χερια,παρα μονο στις γαλλικες νιωθω κατι ψιλο ενοχλησεις οποτε την εκοψα ως ασκηση.
    ξερω δεν ειναι ευκολο να κανει διαγνωση καποιος,ουτε και ζηταω αυτο,αλλα αν ειχα τενοντιτιδα δεν επρεπε να χειροτερεψει??επισης,η τενοντιτιδα δεν ειναι προς τον πήχη?

    edit σε καποιες κινησεις που πιεζω να σηκωθω απο την καρεκλα για παραδειγμα,εχω μια μικρη ενοχληση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη procop : 24-06-12 στις 23:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-06-12 00:39 #35
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    τενοντίτιδα στον αγκώνα με απολήξεις και στο πήχυ είναι, που έχω κ εγω. Πάντως ένα παλικάρι στο γυμναστηριο μου είπε ότι είχε στον καρπό.Γ αρχ'η κόψε όποια άσκηση σε ενοχλή. Τώρα στανταρ δε ξέρω. Πάντως στην πάπια με έχει πιάσει στο παρελθόν απο την ίσια μπάρα στα δικ και μολις την εβγαλα μου φύγε.
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-06-12 00:46 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johny_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τενοντίτιδα στον αγκώνα με απολήξεις και στο πήχυ είναι, που έχω κ εγω. Πάντως ένα παλικάρι στο γυμναστηριο μου είπε ότι είχε στον καρπό.Γ αρχ'η κόψε όποια άσκηση σε ενοχλή. Τώρα στανταρ δε ξέρω. Πάντως στην πάπια με έχει πιάσει στο παρελθόν απο την ίσια μπάρα στα δικ και μολις την εβγαλα μου φύγε.
    βασικα,το θεμα ειναι οτι δεν εχει επιδεινωθει,λογικα δεν θα επρεπε?
    αλλα αν ηταν μυικο,θα επρεπε να μου ειχε περασει σε τοσο καιρο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-06-12 00:18 #37
    The Trainer
    Το avatar του χρήστη crow

    Εγγραφή
    18-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    693
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johny_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τενοντίτιδα στον αγκώνα με απολήξεις και στο πήχυ είναι, που έχω κ εγω. Πάντως ένα παλικάρι στο γυμναστηριο μου είπε ότι είχε στον καρπό.Γ αρχ'η κόψε όποια άσκηση σε ενοχλή. Τώρα στανταρ δε ξέρω. Πάντως στην πάπια με έχει πιάσει στο παρελθόν απο την ίσια μπάρα στα δικ και μολις την εβγαλα μου φύγε.
    Tενοντιτιδα στον αγκωνα δεν υπαρχει.....μαλλον τενοντιτιδα στον τρικεφαλο εχεις για να σε ενοχλουν οι γαλλικες.
    Η τενοντιτιδα τρικεφαλου είναι μια κατασταση κατα την οποία υπαρχει φλεγμονη στον τενοντα του τρικεφαλου η οποία προκαλει πονο στην οπισθια επιφανεια του αγκωνα. Οπως κ να εχει αν δεν πας σε φυσικοθεραπευτη η τενοντιτιδα δεν θα φυγει
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-06-12 09:00 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tενοντιτιδα στον αγκωνα δεν υπαρχει.....μαλλον τενοντιτιδα στον τρικεφαλο εχεις για να σε ενοχλουν οι γαλλικες.
    Η τενοντιτιδα τρικεφαλου είναι μια κατασταση κατα την οποία υπαρχει φλεγμονη στον τενοντα του τρικεφαλου η οποία προκαλει πονο στην οπισθια επιφανεια του αγκωνα. Οπως κ να εχει αν δεν πας σε φυσικοθεραπευτη η τενοντιτιδα δεν θα φυγει
    Συμφωνώ.. στον αγκώνα "παιζει" να είναι "έσω-έξω επικονδυλιτιδα"....
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-06-12 09:50 #39
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Σχετικά με τις τενοντίτιδες, έχουν γίνει κάποiες έρευνες και έχουν δείξει ότι οι αρνητικές κινήσεις με βαρύ φορτίο θεραπεύουν ακόμα και τις χρόνιες περιπτώσεις....
    όποιος ενδιαφέρεται
    http://www.springerlink.com/content/ghftl9nk5ywqlv89/

    http://ajs.sagepub.com/content/26/3/360.short

    Kαι εδώ βρήκα και μία εμπειρία ενός τύπου από το t-nation
    http://www.t-nation.com/free_online_..._to_tendonitis


    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-06-12 15:07 #40
    Προεπιλογή
    ευχαριστω για τι απαντησεις

    τονιζω οτι δεν εχω ενοχλησεις μεσα στην μερα(εκτος απο σπανιες περιπτωσεις),και οταν κανω βαρια κιλα παγκο-βυθισεις κτλ δεν ποναω,επισης οταν κανω πλατη παλι δεν ποναω,λιγο με ενοχλει σε γαλλικες,και οταν κανω διαταση δικεφαλου..ισως ειναι στο τρικεφαλο,τερμα κατω πριν τον αγκωνα,αλλα δεν επρεπε να επιδεινωθει??
    βασικα δεν εχω πονο.

    lila:θα τα τσεκαρω,ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-06-12 16:42 #41
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολλες φορες όταν μας ενοχλεί μια τενοντίτιδα σε μια συγκεκρημένη κίνηση αλλάζοντας την λαβή η αντικαθιστώντας με κάποια άλλη άσκηση , δεν υπάρχουν συμπτώματα πόνου , γι αυτό δεν είναι απαραίτητο σώνει και καλα να κάνουμε μια άσκηση όπως πχ γαλικές ενω μας ενοχλεί , έτσι δεν κερδίζουμε τίποτε παρα μόνο ζημια κάνουμε , δεν χρειάζονται τέτοιες εμμονές

    και προσοχή στους πόνους στον αγκώνα ειδικα στο εσωτερικό , αυτες οι περιπτώσεις αργούν να θεραπευτούν και μπορεί να τις κουβαλάμε χρόνια , όπως περιπτώσεις που προήλθαν απο μπράντεφερ ερασιτεχνικα και χωρίς ζέσταμα , η απο βαριές προπονήσεις χωρίς καλό ζέσταμα
    εγω είχα ενα θεμα κατ αρχήν απο μπράντεφερ στο στρατο που σε μια μερα μπορεί να είχα κοντραριστει και με 50 άτομα στο λόχο και αργότερα απο βαριές κάμψεις δικεφάλων και γαλικες με μπάρα με πολλα κιλα , αλλα παρ όλη την σοβαρότητα του προβλήματος που το έχω για χρόνια μπορούσα και έβγαζα προπονήσεις αλλάζοντας την γωνία εξάσκησης και βάζοντας λιγότερο βάρος και ελέγχοντας το εύρος της κίνησης , με μια χαρα αποτελέσματα

    σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προτιμώτερα σετ των πολλών επαναλήψεων , απο το να κάνουμε βαρυα και να επιδεινώνουμε την κατάσταση ,ακόμα και οι αρνητικές επαναλήψεις μπορεί να μην δημιουργούν ενόχληση σε σχέση με τις θετικές και να κάνουν δουλεια στην εκγύμναση και ανάπτυξη των μυών

    τα έχω δοκιμάσει άπειρες φορες με καλά αποτελέσματα σε μένα αλλα και σε αθλητές μου
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-06-12 21:26 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλες φορες όταν μας ενοχλεί μια τενοντίτιδα σε μια συγκεκρημένη κίνηση αλλάζοντας την λαβή η αντικαθιστώντας με κάποια άλλη άσκηση , δεν υπάρχουν συμπτώματα πόνου , γι αυτό δεν είναι απαραίτητο σώνει και καλα να κάνουμε μια άσκηση όπως πχ γαλικές ενω μας ενοχλεί , έτσι δεν κερδίζουμε τίποτε παρα μόνο ζημια κάνουμε , δεν χρειάζονται τέτοιες εμμονές

    και προσοχή στους πόνους στον αγκώνα ειδικα στο εσωτερικό , αυτες οι περιπτώσεις αργούν να θεραπευτούν και μπορεί να τις κουβαλάμε χρόνια , όπως περιπτώσεις που προήλθαν απο μπράντεφερ ερασιτεχνικα και χωρίς ζέσταμα , η απο βαριές προπονήσεις χωρίς καλό ζέσταμα
    εγω είχα ενα θεμα κατ αρχήν απο μπράντεφερ στο στρατο που σε μια μερα μπορεί να είχα κοντραριστει και με 50 άτομα στο λόχο και αργότερα απο βαριές κάμψεις δικεφάλων και γαλικες με μπάρα με πολλα κιλα , αλλα παρ όλη την σοβαρότητα του προβλήματος που το έχω για χρόνια μπορούσα και έβγαζα προπονήσεις αλλάζοντας την γωνία εξάσκησης και βάζοντας λιγότερο βάρος και ελέγχοντας το εύρος της κίνησης , με μια χαρα αποτελέσματα

    σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προτιμώτερα σετ των πολλών επαναλήψεων , απο το να κάνουμε βαρυα και να επιδεινώνουμε την κατάσταση ,ακόμα και οι αρνητικές επαναλήψεις μπορεί να μην δημιουργούν ενόχληση σε σχέση με τις θετικές και να κάνουν δουλεια στην εκγύμναση και ανάπτυξη των μυών

    τα έχω δοκιμάσει άπειρες φορες με καλά αποτελέσματα σε μένα αλλα και σε αθλητές μου
    ευχαριστω για τισ συμβουλες,θα τις ακολουθησω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-06-12 22:08 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προτιμώτερα σετ των πολλών επαναλήψεων , απο το να κάνουμε βαρυα και να επιδεινώνουμε την κατάσταση ,ακόμα και οι αρνητικές επαναλήψεις μπορεί να μην δημιουργούν ενόχληση σε σχέση με τις θετικές και να κάνουν δουλεια στην εκγύμναση και ανάπτυξη των μυών
    +άπειρο

    Στερνή μου γνώση να σ’ είχα πρώτα που μας λέγανε και εμείς δεν καταλαβαίναμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-07-12 17:08 #44
    Post πονος στον τρικεφαλο
    Γεια σας,ειμαι 15 χρονων και γραφτηκα στο site αυτο γιατι χρειαζομαι την γνωμη σας. Εδω και λιγο καιρο ξεκινησα να κανω βαρη .Ενω ολλα πηγαιναν καλα μετα την προπονηση συγκεκριμενα 2 ωρες μετα ενιωσα ενα πονο στον τρικεφαλο .Οταν το καταλαβα το ακουμπισα με το χερι ενιωθα πονο στον τενοντα του τρικεφαλου.Τις πρωτες μερες εκανα εντριβες με παγο και εβαζα voltaren και arnica.Μετα απο λιγες μερες πηγα σε ορθοπαιδικο και μου ειπε οτι επαθα τενοντιτιδα τρικεφαλου.δεν μου ειπε τιποτα για φυσικοθεραπειες αλλα μου ειπε να συνεχισω τη θεραπεια αυτη.Οντος λειτουργεισε και μετα απο 1 μυνα περιπου ξαναρχισα.Τις πρωτες μερες ολα πυγαιναν καλα αλλα μετα ενιωσα ενα πονο στο αλλο μου χερι και νομοζω οτι ειναι το ιδιο . Πητε μου σας παρα καλο τι να κανω ειμαι πολυ στεναχωριμενος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-07-12 21:18 #45
    Προεπιλογή
    και μπορω να γυμναζομαι με τρεξιμο και κυλιακους?????????
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xronis 1997 : 24-07-12 στις 21:22
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία