Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 70
  1. 09-07-09 19:38 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αυτό με την λαβη δεν είναι στάνταρ για όλους και ανάλογα με την περίπτωση συνήθως η ίσια μπάρα στρεσάρει περισσότερο τους καρπούς.

    αλλα έχω να πω πως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ευαισθησία στους καρπούς περισσότερο απο κάποιους άλλους , οπότε και χρειάζετε περισσότερη προσοχή .

    επίσης οι στραβόμπαρες χαρακτηρίζονται ως πρός την κλήση και ως πρός το άνοιγμα της λαβής , ως πρός την κλήση είναι αυτες με μεγάλη γωνία και με μικρή , δοκιμάζουμε και κάνουμε αυτή που μας βολεύει και δεν δημιουργεί πρόβλημα κατα την διάρκεια της άσκησης καθώς επίσης και την επόμενη μέρα .

    το ίδιο ισχύει και για το άνοιγμα , συνήθως η κλειστή δημιουργεί περισσότερο στρεσάρισμα στους καρπούς.

    επίσης το θέμα με τους καρπούς το γνωρίζω πρίν καν ασχοληθώ με τα βάρη γιατί είχα στην δουλειά μου στο μηχανουργείο ενα συνάδελφο που έκοψε το χέρι του και αναγκαστικά δούλευε μόνο με το ένα με αποτέλεσμα να πάθει τέτοια ζημια που δεν είχε καμια σχέση με θλάση αλλα απο επαναλαμβανόμενη κίνηση και έγινε φλεγμονη που αν δεν το ξεκούραζε θα κινδύνευε και το καλό του χέρι.

    και στην προπόνηση επειδή οι καρποί είναι κλειδώσεις που δουλεύουν συνέχεια υπάρχει πάντα ο κίνδυνος υπερκόπωσης και σε συνδιασμό με κακή λαβη επιδεινώνετε το πρόβλημα .

    μπορεί να κάνουμε μια ασκηση με στραβόμπαρα και να μας πονάει και να κάνουμε με στραβόμπαρα με διαφορετική γωνία και να μην έχουμε πρόβλημα απλα γιατι δεν στρεσάρει το προβληματικο σημείο.

    και συνήθως τα προβλήματα στούς καρπούς δεν έχουν να κάνουν με θλάσεις αλλα με σοβαρότερα προβλήματα που έχουν να κάνουν με χόνδρους , συνδέσμους και νεύρα , όπως και μια πάθηση που λέγετε και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα ,γι αυτό πέρα απο την πρόληψη , αφου μας δημιουργηθεί το πρόβλημα σαν πρωτη φάση ξεκούραση και στην συνέχεια να αποφεύγουμε ασκήσεις που δημιουργούν πόνο στην εκτέλεσή τους και προσπαθούμε να αλλάξουμε την γωνία εξάσκησης ούτως ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες μεγαλύτερης ζημιάς .

    και καλό είναι σωστό δέσιμο τούς καρπους να μειώσουμε την επιβάρυνση και αποφυγή ασκήσεων που μας ενοχλούν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-07-09 12:51 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων

    μπορεί να κάνουμε μια ασκηση με στραβόμπαρα και να μας πονάει και να κάνουμε με στραβόμπαρα με διαφορετική γωνία και να μην έχουμε πρόβλημα απλα γιατι δεν στρεσάρει το προβληματικο σημείο.
    σε καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα το 90% των φορων που εκανα μου πονουσαν πολυ οι καρποι οταν αφηνα τα κιλα...ενω με κανονικη μπαρα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-07-09 21:10 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oxide Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα το 90% των φορων που εκανα μου πονουσαν πολυ οι καρποι οταν αφηνα τα κιλα...ενω με κανονικη μπαρα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα...

    αυτό λέμε, οτι είναι ανάλογα με την περίπτωση όταν σε μια γωνία εξάσκησης μας ενοχλεί αν αλλαζοντας την γωνία χρησιμοποιόντας στραβια με μικρότερη κλίση η ίσια δεν μας ενοχλεί τότε απλα κάνουμε αυτή που δεν μας ενοχλεί δεν ψάχνουμε τον μπελά μας και πολλες φορές ενα πρόβλημα στους καρπούς επειδή μας πονάει στις κάμψεις δικεφάλων δεν σημαίνει το πάθαμε και εκεί , οι καρποι δουλεύουν σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις του κορμού οπότε λογικό να δεχονται μεγαλες επιβαρύνσεις και να έχουμε ερεθισμα και τραυματισμούς και κάποιοι έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία .

    οπότε το σωστό δέσιμο όταν έχουμε συμπτώματα μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-07-09 01:07 #19
    Προεπιλογή
    ενα τετοιο περιστατικο ειχα και εγω πριν απο 4 - 4½ χρονια, ξεκινησε σαν τενοντιτιδα εκανε φλεγμονη(για καποιο χ λογο που ακομα δεν καταλαβα αν και εκανα τις βασικες εξετασεις) και απο τοτε παθαινω ψυξη στο σημειο του καρπου μεχρι στα μεσα του πυχη-βραχιονα(ευαισθησια στα ρευματα) σε σημειο που δεν μπορω να το κουνησω για καμια βδομαδα. βαλε voltaren και κανε το χερι στο σημειο ενα απαλο δεσιμο επισης ρωτα γιατρο μηπως χρειαστεις και κανα αντιφλεγμονωδη(συνηθως στις περιπτωσεις αυτες δινουν biofenac)ισχυρο αντιφλεγμονωδη)). κατα τα αλλα γιατρος και παλι γιατρος και πληρη ξεκουραση στο σημειο, το πως θα εξελιχθει θα δειξει με τον καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-08-09 02:00 #20
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Για το αρχικο μηνυμα, εμενα υπερκοπωση μου κανει, αφου πιανει και πηχη. Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Μπορει να θελει παγο, μπορει ομως να θελει και ζεστες κομπρεσες. Μπορει να θελει παγο και ζεστο εναλλαξ, οπως μου ειχε πει ενας γιατρος για τον αγκωνα. Παντως η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη και ειναι πολυ καλο να δενουμε τις αρθρωσεις. Ειδικα τα πολλα κιλα ειναι σκοτωμα. Εγω ομως πιστευω οτι μονο αυτο αξιζει και καλο ειναι να μαθουμε λιγο να ζουμε με τον πονο. Αυτο ειναι το χαρακτηριστικο του αθληματος. Εγω κατα καιρους ειχα πολλα προβληματα (υπερκοπωση στα χερια, ρηξη περιακανθιου και τενοντιτιδα στον αριστερο ωμο, εγχειρηση κηλης, πονο στους καρπους, πονο στους αγκωνες και τα γονατα). Παντα εσφιγγα τα δοντια και συνεχιζα. Αυτο που με κατεβαλε περισσοτερο ηταν οι αγκωνες, Ολα ομως μου περασαν πληρως. Τωρα μονο επανηλθε το προβλημα στους αγκωνες και με ακουει το μισο γυμανστηριο. Θα περασει κιαυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη flowin_through : 18-08-09 στις 02:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-08-09 08:49 #21
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νικοδημε πρόσεξε μηπως στο πανω κατω τις μπαρας στριβεις τους καρπους σου ασυναίσθητα για να σηκώσεις το βάρος, ίσως να'ναι απο αυτό.
    Εγώ πήρα περικάρπια και είδα την υγεία μου προς το παρόν αλλα πάντα προσεκτικά !!!!!!!!!!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-08-09 02:45 #22
    Προεπιλογή
    Κάνω κανονικά πια βάρη αφού το άφησα γύρω στις 10 μέρες χωρίς βάρη με την διαφορά όμως ότι πια πάντα κάνω με ελαστικό επίδεσμο που με βοηθάει αρκετά αφού τα τσιμπήματα που νιώθω είναι μικρά κι έχει βελτιωθεί σε σχέση με την αρχική του κατάσταση και δεν με ενοχλεί καθόλου τις στιγμές που δεν κάνω προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-08-09 02:55 #23
    Προεπιλογή
    και τσιμπηματα να ενιωθα στη θεση σου φιλε μου θα σταματουσα.

    τα τσιμπηματα σημαινουν οτι δεν εχει περασει στο 100% το προβλημα.

    και μπορει να ειναι θεμα μιας ακομη εβδομαδας ξεκουρασης.

    δε θα μεινεις πισω αν καθισεις ακομη μια εβδομαδα.

    αλλα δικο σου το χερι δικη σου και η αποφαση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-08-09 18:05 #24
    Προεπιλογή
    μπορείς να δοκιμάσεις επαλοίψεις με ehrlich balsam από το φαρμακείο , είτε έχεις τενοντίτιδα είτε μυοσκελετικό πρόβλημα , πολύ πιο αποτελεσματική από τις υπόλοιπες.

    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-12-09 19:36 #25
    Προεπιλογή
    Είχα μια πρόσφατη κακή εμπειρία στο γυμναστήριο. Κατά τη διάρκεια ενός σετ με εκτάσεις ώμων με αλτήρες. Στο τρίτο σετ ενιωσα ένα ξαφνικό πόνο στον αγκώνα στη θετική φάση της άσκησης. Δεν έδωσα σημασία και συνέχισα με τραβήγματα μπάρας μέχρι το λαιμό αλλά δεν κατάφερα να κάνω ούτε μια επανάληψη καθώς ο πόνος έγινε αφόρητος. Έβαλα πάγο την πρώτη μέρα και ROIPLON Gel για 3 μέρες, αντικατέστησα τις εκτάσεις με το μηχάνημα και μετά απο 1 εβδομάδα επέστρεψα κανονικά στις προπονήσεις χωρίς ενοχλήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-12-09 02:39 #26
    Προεπιλογή agonas
    palikaria edw kai 1 vdomada eimai ektos logo kapion tsimpimatwn stn deksi agona o giatros mou eipe 3 meres ektos egw ekatsa 1 vdomada pago 3 fores tn mera kai 2 fores tn mera pen said antiflegmonodi alifi. ta tsimpimata elatothikan estita alla oxi telios. ti na kanw na paw gym siga siga me liga kila kati sn prosarmogh? eyxaristw!!

    ****Γραφε με ελληνικους χαρακτήρες,είναι κανονας του φόρουμ.Mods Team****
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-12-09 00:47 #27
    Προεπιλογή
    Τενοντιτιδες τετοιες ειναι συχνες.Ειναι φλεγμονες που εμφανιζονται και συμβαινουν πολλες φορες απο αποτομα φορτωμα κιλων.Ο οργανισμος αντιδραει με αυτον τον τροπο και σε ακινιτοποιει.....Λοιπον παγο αντοφλεγμονωδη χαπια ξεκουραση και πανε σε γιατρο και επειτα σε φυσικοθεραπευτη.Ειναι υπουλη η τενοντιτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-12-09 11:55 #28
    Προεπιλογή
    Επισης θα μπορουσε να ηταν συνδρομο καρπιιαου σωληνα.Αυτο συμβαινει κυριως σε ατομα που παιζουν κιθαρα που κανουν μεγαλη χρηση υπολογιστων οπου το νευρο πιεζεται και δημιουργει πονους...Εχεισ μουδιασματα κατα την διαρκεια της νυχτας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-12-09 13:41 #29
    Προεπιλογή
    Η τενοντιτιδα δεν δημιουργειται ξαφνικα,δεν ειναι θλαση,δεν ειναι τραβηγμα σε μια ποτομη κινηση να πονεσουμε.Ειναι συνδρομο υπερχρισης που δεν δωσαμε σημασια απο την αρχη γιατι ξεκιναει με απλη ενοχληση στο τενοντα,ηπιο πονο,πιο πολύ πονο και τελος με παυση της δραστηριοτητας γιατι δεν αντιμετωπιζεται οπως η θλαση με φυσικοθεραπεια και θελει ξεκουραση του τενοντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-12-09 01:31 #30
    Προεπιλογή
    Μαρια αν το σχολιο σου πηγαινει προς εμενα καλα κανεις.....Οταν λεω απο αποτομα φορτωμα κιλων εννοω οχι στιγμιαιο φορτωμα αλλα πιο μακροπροθεσμο.Ειδικα σε αρχαριους ενθουσιωδεις που ξεκινανε παρασυρονται φορτωνουν κιλα και το σωμα αντιδρα με αυτην την φλεγμονη.Θα διαφωνησω μονο ως προς την φυσικοθεραπεια[τι εμεις στον δρομο θα μεινουμε?].Κυριο οπλο για την αντιμετωπιση ειναι η ξεκουραση αλλα και η φυσικοθεραπεια βοηθαει πολυ[υπερηχος,κινητοποιηση απο τον ιδιο τον φυσικοθεραπευτη]Αυτα φιλικα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία