Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 70

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 21-05-09 20:50 #1
    Προεπιλογή Τενοντίτιδα
    Από το σάββατο άρχισα να νιώθω πόνο στον καρπό του αριστερού χεριού μου,ήλπιζα να μην είναι κάτι που θα μου κρατήσει κι έτσι έκανα κανονικά βάρη το σάββατο κι ο πόνος αυξήθηκε,το άφησα να ξεκουραστεί την άλλη μέρα βάζοντας voltaren αλλά ο πόνος συνεχιζόνταν και την δευτέρα το ίδιο κι έτσι απλά έκανα τρέξιμο στον διάδρομο χωρίς βάρη,τότε υπέθεσα ότι πρέπει να πρόκειται για κάποια τενοντίτιδα και το έχω δέσει με έναν επίδεσμο και βάζω 3 φορές την ημέρα voltaren και γύρω στις 3-4 φορές του βάζω πάγο.Δεν έχει πρηστεί καθόλου απλά νιώθω πόνο που κατα διαστήματα φτάνει λίγο και στον πήχη.Από τότε που τα έχω κάνει αυτά υπάρχει βελτίωση αλλά ακόμα σίγουρα δεν είμαι καλά και σε φάση να κάνω βάρη κι έτσι δυστυχώς μένω μόνο σε τρέξιμο κοιλιακούς και πόδια.

    Γνωρίζετε εσείς βάση της εμπειρίας σας τέτοιες περιπτώσεις πόσο περίπου καιρό κρατάνε για να γίνεις εντελώς καλά η αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-05-09 21:20 #2
    Το avatar του χρήστη skrwz21

    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περ.
    Athina
    Μηνύματα
    458
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο egw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το σάββατο άρχισα να νιώθω πόνο στον καρπό του αριστερού χεριού μου,ήλπιζα να μην είναι κάτι που θα μου κρατήσει κι έτσι έκανα κανονικά βάρη το σάββατο κι ο πόνος αυξήθηκε,το άφησα να ξεκουραστεί την άλλη μέρα βάζοντας voltaren αλλά ο πόνος συνεχιζόνταν και την δευτέρα το ίδιο κι έτσι απλά έκανα τρέξιμο στον διάδρομο χωρίς βάρη,τότε υπέθεσα ότι πρέπει να πρόκειται για κάποια τενοντίτιδα και το έχω δέσει με έναν επίδεσμο και βάζω 3 φορές την ημέρα voltaren και γύρω στις 3-4 φορές του βάζω πάγο.Δεν έχει πρηστεί καθόλου απλά νιώθω πόνο που κατα διαστήματα φτάνει λίγο και στον πήχη.Από τότε που τα έχω κάνει αυτά υπάρχει βελτίωση αλλά ακόμα σίγουρα δεν είμαι καλά και σε φάση να κάνω βάρη κι έτσι δυστυχώς μένω μόνο σε τρέξιμο κοιλιακούς και πόδια.

    Γνωρίζετε εσείς βάση της εμπειρίας σας τέτοιες περιπτώσεις πόσο περίπου καιρό κρατάνε για να γίνεις εντελώς καλά η αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος?
    παρε κανα βολταρεν 75αρι (χαπια) για καμια βδομαδα να σου περασει ο πονος αστο ησυχο εκει που πονας για 2-3 βδομαδες κι αμα δε σου περασει, αθλιατρο !

    παγος και επιδεσμος δε νομιζω να βοηθανε και πολυ
    Practice makes perfect !
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-05-09 23:47 #3
    Προεπιλογή
    Το ποσο θα παρει η αποθεραπεια εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως την ηλικια σου, το ειδος και τη σοβαροτητα του τραυματισμου, το ποσο θα το ξεκουρασεις και τι αλλου ειδους δραστηριοτητες που το επιβαρυνουν μπορει να κανεις κατα τη διαρκεια της μερας κλπ κλπ, και τελειωμο δεν εχει.
    Ειναι πολυ πιθανο να ειναι "απλα" μια θλαση.
    Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις μια θλαση απο μια τενοντιτιδα σε καρπο η πηχεις, ο καιρος η μια επισκεψη σε εναν γιατρο του αντικειμενου θα δειξει.
    Αμα ειναι θλαση εισαι τυχερος γιατι θα περασει εντελως, αλλα θα αργησει απο την αλλη.
    Σε πρωτη φαση ξεκουραση, παυσιπονα μονο αμα δεν αντεχεις τον πονο γιατι σαν θεραπεια δεν προσφερουν τιποτα (ουτε η αντιφλεγμονωδης δραση θα σε βοηθησει σε κατι) και μετα σιγα σιγα κανοντας ασκησεις πιεσης-ελξης και οχι ασκησεις που το βαρος επιβαρυνει καθετα τον καρπο, οπως καμψεις δικεφαλων.

    Αν ειναι θλαση παντως στα καρτ εχουμε ενα γενικο κανονα που λεει οτι αμα παθεις θλαση στα πλευρα θα πρεπει να μη μπεις στο καθισμα τοσες μερες οσο η ηλικια σου επι 2!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-05-09 23:58 #4
    Το avatar του χρήστη Geo84

    Εγγραφή
    15-04-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    666
    Προεπιλογή
    Έκανες ασκήσεις για τους βραχίονες μήπως?Ξέρεις αυτές που δουλεύεις πάνω κάτω καρπούς.
    "I'd keep going until I felt one more rep would rip the muscle from the bone."

    Tom Platz.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-05-09 00:26 #5
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ είμαι σίγουρος αν είναι τενοντίτιδα η θλάση,αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι αναγκάστικα θέλει ξεκούραση όσο μπορεί να γίνεται αυτό λόγω και δουλειάς,απλά όταν το έχω δεμένο με τον επίδεσμο νιώθω ελάχιστη ενόχληση,μόνο κάτι τσιμπήματα στον πήχη κατα διαστήματα.

    Τώρα πως το έπαθα δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον από υπερβολική προπόνηση.Το τελευταίο δίμηνο έπαιζα σε αρκετές προπονήσεις μεθόδους superset και dropset και μάλλον έπαθα υπερκόπωση.Αν και εκεί που ένιωσα πόνο στην τελευταία άσκηση που έκανα πριν το νιώσω ήταν οι βυθίσεις στο δίζυγο και στην τελευταία στην 10η επανάληψη που την έβγαλα με πάρα πολύ ζόρι ένιωσα την πίεση στον καρπό κι αν βάλουμε ότι μέχρι πριν 2 μήνες δεν μπορούσα να βγάλω ούτε 1 επανάληψη μάλλον αυτή η απότομη βελτίωση μου δεν συμβάδισε και με τον τένοντα που ίσως τα έχει φτύσει με την συννεχόμενη σκληρή προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-05-09 01:03 #6
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    περαστικα φιλε, κΑΤΑ την γνωμη μου απλα ξεκουραση θελει, κ αμα σε ενοχλει αρκετα στον υπνο η τις βραδινες ωρες κανενα αντιφλεγμονοδες παυσιπονο. απλα μην κανεις το λαθος με το που σταματισει να ενοχλει να μπεις κατευτιαν γιατι θα σε ταλεπορισει αρκετα μετα
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-05-09 18:50 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τα περαστικά.Εντάξει ο πόνος είναι υποφερτός,αφου δεν κάνω βάρη τώρα ίσα που νιώθω λίγο πόνο αφού το έχω και δεμένο με επίδεσμο σχεδόν όλη μέρα,απλά νιώθω έστω αυτόν τον ελάχιστο πόνο να ανεβοκατεβάινει κατα διαστήματα απο τον καρπό μέχρι και τον πήχη.Σίγουρα μέχρι να νιώσω ότι δεν πονάω καθόλου βάρη δεν θα κάνω για να μην το χειροτερέψω και μετά θα μπω σιγά σιγά με λίγα κιλά και με τον καιρό θα ανεβάζω,απλά η αγωνία μου είναι πόσο καιρό θα μου πάρει όλο αυτό γιατί η άισθηση του να μπαίνεις στο γυμναστήριο και να βλέπεις όλα τα βάρη και να μην μπορείς να τα κάνεις παρά μόνο αερόβια και πόδια είναι αρκετά ξενερωτική και δεν ξέρω αν την έχετε νιώσει ποτέ σας,αν ναι ίσως με καταλαβαίνετε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-05-09 10:18 #8
    Προεπιλογή
    Περαστικα σου,το ιδιο προβλημα εχω και εγω,το οποιο δημιουργηθηκε απο τις καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα,βαζε παγο(ακομα και στον αγκωνα,το προβλημα μπορει να ξεκινα απο εκει),αντιφλεγμονωδη αλοιφη που εβαζα δεν ειδα καποια ιδιαιτερη βελτιωση και βασικο ειναι ξεκουραση και αποφυγη ασκησεων που το επιδεινωνουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-05-09 05:04 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όπως είπαν και τα παιδια σε πρώτη φάση ξεκούραση και πάγο και έπειτα ασκήσεις που να μην ενοχλούν και επιβαρύνουν
    ότι έχει σχέση με τένοντες και χόνδρους θέλει μεγαλύτερη προσοχή γιατι αναρωνουν δυσκολότερα απο τους μυς και όταν υπάρχει ευαισθησία τότε καλά είναι να δένουμε την πάσχουσα περιοχή όταν πρόκειτε γαι καρπούς βάζουμε ένα σωστό περικάρπιο η σε βαριές προπονήσεις χρησιμοποιούμε ιμάντες η ειδικούς γάντζους.

    θέλουν ιδιαίτερη προσοχή οι καρποί γιατί ενεργοποιούνται σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις αφού είναι και η λαβή στήριξης του βάρους.

    και πάντα καλό ζέσταμα και διατάσεις ακόμη και στους καρπούς πριν τις ασκήσεις
    πολλές φορες δημιουργούνται προβλήματα και απο λαθος εκτέλεση των ασκήσεων
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-05-09 05:09 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο egw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τα περαστικά.Εντάξει ο πόνος είναι υποφερτός,αφου δεν κάνω βάρη τώρα ίσα που νιώθω λίγο πόνο αφού το έχω και δεμένο με επίδεσμο σχεδόν όλη μέρα,απλά νιώθω έστω αυτόν τον ελάχιστο πόνο να ανεβοκατεβάινει κατα διαστήματα απο τον καρπό μέχρι και τον πήχη.Σίγουρα μέχρι να νιώσω ότι δεν πονάω καθόλου βάρη δεν θα κάνω για να μην το χειροτερέψω και μετά θα μπω σιγά σιγά με λίγα κιλά και με τον καιρό θα ανεβάζω,απλά η αγωνία μου είναι πόσο καιρό θα μου πάρει όλο αυτό γιατί η άισθηση του να μπαίνεις στο γυμναστήριο και να βλέπεις όλα τα βάρη και να μην μπορείς να τα κάνεις παρά μόνο αερόβια και πόδια είναι αρκετά ξενερωτική και δεν ξέρω αν την έχετε νιώσει ποτέ σας,αν ναι ίσως με καταλαβαίνετε.
    ο καθένας η περισότερο αυτός που γυμνάζετε χρόνια έχει νιώσει παρόμοια περιστατικα ο χρόνος ανάρωσης εξαρτάτε αν τα συμπτώματα είναι πρωτογενή η δευτερογενή , δηλαδή αν το πρόβλημα υπήρχε ανάρωσε και ξαναέγινε απο κακή προπονητική , σε κάθε περίπτωση όμως το αν είμαστε έτοιμοι η πόσος χρόνος χρειάζετε θα μας το δείξει η πορεία ανάρωσης , αν δηλαδή έχουμε σταθερα βελτιωμένη κατασταση , εκεί πρέπει να μην βιαστούμε και οι ασκήσεις να μην επιδεινώσουν την κατάσταση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-06-09 16:42 #11
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Το ίδιο πρόβλημα έχω με πονάει μέσα ο καρπός αγόρασα έναν νάρθηκα εδώ και 14μέρες και σήμερα το έβγαλα αλλα νιώθω ώρες ώρες τσιμπήματα....ποτε να ξεκινήσω βάρη λέτε????
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-07-09 19:50 #12
    Προεπιλογή Τενοντίτιδα
    Φετος γυρω στον Ιανουαριο αρχισα να νιωθω ενοχλησεις στου πηχεις μου οταν εκανα ασκησεις με στραβομπαρα για δικεφαλα αν και χρησημοποιουσα γαντια τα οποια ειχαν straps για τον καρπο. Η ιστορια συνεχστικε για αρκετο καιρο και σε καποιες φασεις ο πονος ηταν ανυποφορος και ειδικα οταν εβαζα πολλα κιλα. Μοιραια λογο εξεταστικης σταματησα το γυμναστηριο για αρκετο καιρο και ετσι μιας και δεν εκανα βαρη δεν ενιωθα τπτ.
    Στο προσφατο ραντεβου μας στους αγωνες μιλησα στον Ηλια για το προβλημα μου και με ρωτησε αμεσως τη λαβη κανω στραβομπαρα. Του ειπα κλειστη (δλδ τα χερια κολητα) και μου ειπε οτι ηταν λαθος μου και θα πρεπει να κανω ανοιχτη.
    Πριν 3 βδομαδες αρχισα το gym ξανα και ακολουθησα τις οδηγιες του Ηλια και στην αρχη δεν καταλαβαινα τπτ και ενιωθα χαρουμενος που ειχα λυσει το prob μου... Δυστυχως σημερα παλι στην στραβομπαρα ξυπνησε ο πονος και φοβαμαι πολυ πως αμα το συνεχισω το βιολι ο πονος θα μεγαλωνει....
    Επισης σημερα καθως εκτελουσα πιεσεις στηθους φωναξα τον γυμναστη-ιδιοκτητη του γυμναστηριου να ερθει για σποταρισμα. Του ειπα 8-10 επαναληψεις και μπηκα κανονικα, στην 7η τα εφτυσα και η ογδοη βγηκε πολυ δυσκολα και πολυ σφηξιμο.... Οταν αφησα την μπαρα ο γυμναστης με υφος ξερολα μου ειπε 2-3 κουβεντες αλλα μια απο αυτες νομιζω οτι μου φανηκε χρησιμη. Μου ειπε οτι δεν ειναι καλο να πιεζω τον ευατο μου ετσι γιατι μπορει να αποκτησω τενοντιτιδα και γενικα λεει κουραζω τους μυες μου αντι να τους γυμναζω... Να πω την αληθεια δεν μου φανηκε πολυ κουφο (ως προς το θεμα τις τενοντιτιδας) και ειπα να το μοιραστω μαζι σας.... Anyway υπαρχει καμια λυση στο prob ? Μηπως η στραβομπαρα δεν κανει για μενα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-07-09 23:38 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φετος γυρω στον Ιανουαριο αρχισα να νιωθω ενοχλησεις στου πηχεις μου οταν εκανα ασκησεις με στραβομπαρα για δικεφαλα αν και χρησημοποιουσα γαντια τα οποια ειχαν straps για τον καρπο. Η ιστορια συνεχστικε για αρκετο καιρο και σε καποιες φασεις ο πονος ηταν ανυποφορος και ειδικα οταν εβαζα πολλα κιλα. Μοιραια λογο εξεταστικης σταματησα το γυμναστηριο για αρκετο καιρο και ετσι μιας και δεν εκανα βαρη δεν ενιωθα τπτ.
    Στο προσφατο ραντεβου μας στους αγωνες μιλησα στον Ηλια για το προβλημα μου και με ρωτησε αμεσως τη λαβη κανω στραβομπαρα. Του ειπα κλειστη (δλδ τα χερια κολητα) και μου ειπε οτι ηταν λαθος μου και θα πρεπει να κανω ανοιχτη.
    Πριν 3 βδομαδες αρχισα το gym ξανα και ακολουθησα τις οδηγιες του Ηλια και στην αρχη δεν καταλαβαινα τπτ και ενιωθα χαρουμενος που ειχα λυσει το prob μου... Δυστυχως σημερα παλι στην στραβομπαρα ξυπνησε ο πονος και φοβαμαι πολυ πως αμα το συνεχισω το βιολι ο πονος θα μεγαλωνει....
    Επισης σημερα καθως εκτελουσα πιεσεις στηθους φωναξα τον γυμναστη-ιδιοκτητη του γυμναστηριου να ερθει για σποταρισμα. Του ειπα 8-10 επαναληψεις και μπηκα κανονικα, στην 7η τα εφτυσα και η ογδοη βγηκε πολυ δυσκολα και πολυ σφηξιμο.... Οταν αφησα την μπαρα ο γυμναστης με υφος ξερολα μου ειπε 2-3 κουβεντες αλλα μια απο αυτες νομιζω οτι μου φανηκε χρησιμη. Μου ειπε οτι δεν ειναι καλο να πιεζω τον ευατο μου ετσι γιατι μπορει να αποκτησω τενοντιτιδα και γενικα λεει κουραζω τους μυες μου αντι να τους γυμναζω... Να πω την αληθεια δεν μου φανηκε πολυ κουφο (ως προς το θεμα τις τενοντιτιδας) και ειπα να το μοιραστω μαζι σας.... Anyway υπαρχει καμια λυση στο prob ? Μηπως η στραβομπαρα δεν κανει για μενα?
    Αυτο που επαθες στους πηχεις μου ακουγεται απλα σα θλαση και τιποτε παραπανω.
    Αργει να περασει και θα χρειαστει να αποφυγεις ασκησεις που επιβαρυνουν καθετα τους πηχεις οπως οι καμψεις δικεφαλων.
    Ελξεις και πιεσεις ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα και παλι οχι με τρελά κιλα.
    Δεν εχει να κανει με ανοιχτοκλειστες λαβες, απλα εβαλες πολλα κιλα στις καμψεις, παρακουρασες το μυ και την επομενη πηγες χωρις να εχεις συνελθει να ξανακανεις τα ιδια κιλα η και παραπανω.
    Ο πονος δυσκολα εντοπιζεται και μπορει να νομιζεις οτι πονανε μεσα τα κοκκαλα σου αλλα κατα 90% ειναι μια θλαση και θα περασει χωρις να αφησει κουσουρι οπως θα συνεβαινε με μια τενοντιτιδα.
    Το κατα ποσο παραζοριζεις τον εαυτο σου στην προπονηση και κανεις καλο η κακο ειναι μεγαλη κουβεντα.
    Σε καθε περιπτωση το υπερβολικο ζορισμα οδηγει σε τραυματισμο οπως στην περιπτωση σου, αργα η γρηγορα θα συμβει.
    Προκειμενου να σοκαρω τους μυες μου να μεγαλωσουν προτιμω να "λυωνω" που και που το μυ με κανενα drop set η απλα βγαζοντας αλλη μια επαναληψη μεχρι "αστοχια" του μυ, οχι με πολλα κιλα γιατι την εχω πατησει.
    Λιγα κιλα παραπανω μια φορα στο τοσο, πολυ αραια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-07-09 15:34 #14
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως η στραβομπαρα δεν κανει για μενα?
    νικοδημε πρόσεξε μηπως στο πανω κατω τις μπαρας στριβεις τους καρπους σου ασυναίσθητα για να σηκώσεις το βάρος, ίσως να'ναι απο αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-07-09 15:53 #15
    Προεπιλογή
    Επειδη την εχω σακουλευτει την φαση με την στραβομπαρα Φωτη παντα ειμαι προσεκτικος και αυστηροσ στην κινηση. Μαλλον θα την καταργησω την ασκηση διοτι ισως να μην κανει για μενα και θα κανω μαξιλαρι .
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία