Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 26-02-13 00:03 #1
    Προεπιλογή Δισκοκήλη και πάγκος ραχιαίων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι 40 χρονων και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μεση μου. Εχω ασχοληθεί παλιότερα με στιβο, ποδηλασία, kick box και φυσικά με bodybuilding.
    Η ιστορία ξεκινα ως εξής: πρίν απο 15 περίπου χρόνια είχα ένα σοβαρό τροχαίο με αποτέλεσμα να πάθω κήλη στους Ο1-Ο2 σπονδύλους. Αυτη την εποχη ασχολιόμουν πολύ με το bodybuiding και ημουν πολυ γυμνασμενος και πιστευω οτι αυτο με εσωσε και δεν εσπασα τη μεση μου τελειως..
    Εκανα φυσικοθεραπειες και μετα απο μερικους μήνες που ηρέμησε η μέση μου ξεκινησα ξανα το ΒΒ με παρα πολλους ραχιαίους στον πάγκο και κοιλιακους. Εφτιαξα μια μεση κυριολεκτικά τούμπανο!
    Απο τότε δεν με ενόχλησε ποτε αν και την ταλαιπωρούσα αρκετα, πηγαινα ταξίδια με τη μηχανη εβγαζα κατι 2ωρες προπονησεις καθημερινα και γενικα όλα ηταν τέλεια..

    Πέρασαν τα χρόνια βαρέθηκα το ΒΒ και είπα να κάνω λίγο kick box.. Ολα καλα κ εκει όσπου σε μιά προπονηση ένιωσα ένα τσίμπημα/κάψιμο χαμηλά στη μεση. Δεν εδωσα σημασια συνεχισα κανονικά (βλακεια μου το ξέρω) αλλα μόλις πηγα σπίτι και κρυωσε αρχισε να ποναει. Να σημειωσω ότι ο πονος ήταν ανεκτός την επόμενη μερα πήγα κανονικα στη δουλεια μου πήρα και μια αγωγη με αντιφλεγμονωδη/μυοχαλαρωτικά και μετα από 2 βδομαδες πέρασε.

    Ξεκινησα ξανα τις προπονησεις ολα καλα αλλα μετα απο 3 μηνες ξανα τα ιδια.. τελικα μετα από την προτροπη του γιατρού και του φυσικοθεραπευτή σταματησα το kick box γιατι όπως μου είπαν εχει στροφικές κινησεις που καταπονουν παρα πολύ τους μεσοσπονδύλιους δίσκους (μαχαιριά στην καρδια αυτό αλλά τεσπα μπορω να ζησω και χωρις αυτο)..
    Και αυτή τη φορα πάλι ο πόνος ήταν υποφερτός.. δεν ηταν κατι σοβαρό δηλαδή και μετα από μερικές βδομάδες και με αγωγή πέρασε..

    Στη μαγνητική που εβγαλα εδειξε ότι υπαρχει ενας μικρού βαθμου ευθειασμός στην οσφυική μοιρα που το αποδίδουν στο τροχαίο και στην ηλικία και 2 κήλες:
    Μία στο O1-O2 μεσοσπονδύλιο διαστημα της οποίας όμως η προβολή δεν ειναι μεσα στον σπονδυλικό σωλήνα εχει βγεί προς το πλάι δηλαδη οποτε δεν πιεζει νεύρα και οπως μου είπαν 4 γιατροί που επισκευτηκα η συγκεκριμένη δεν δημιουργει κανενα προβλημα απλα θελει προσοχή.
    Η δεύτερη κήλη (η οποία προκαλεί και το πρόβλημα) είναι στο Ο5-Ι1 και υπάρχει και εκφυλισμος του δίσκου.. ούτε αυτη πιεζει νευρα δεν μουδιάζουν τα ποδια μου απλά με ενοχλεί η μεση μου.
    Ολοι οι γιατροί και οι φυσικοθεραπευτες που πηγα συμφωνησαν στο οτι δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα απλά πρέπει να προσεχω.

    Όμως οι γνωμες διίστανται στο αν πρεπει να κανω ραχιαίους στον πάγκο. Συγκεκριμενα καποιοι μου είπαν οτι αυτο το μηχανημα θα πρεπει να το αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβανι γιατι πιέζει τους δίσκους και βαθμιαία με τα χρόνια θα μου καταστρέψει τελειως τη μεση και καποιοι αλλοι να το κανω γιατι ειναι βασικη άσκηση και δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Εναλλακτικά λοιπον για τους ραχιαίους κανω μια άσκηση που ξαπλώνεις μπρούμητα και σηκωνεις αντιθετο χερι-πόδι εναλλαξ και μια αλλη όπου είμαι παλι μπρούμητα και στηρίζω το βαρος του σώματος στους αγκωνες και στις μυτες των ποδιων έχοντας τον κορμό τεντωμενο.. και φυσικά μεγαλη προσοχή στις υπολοιπες ασκησεις, λιγα κιλα πολλες επαναληψεις (15+) πολυ αυστηρη εκτέλεση και αποφυγή dead lifts και squats

    Το θέμα όμως είναι ότι εχει περάσει πάνω από 1 χρόνος που κανω αυτό το πρόγραμμα και συνεχίζει να ενοχλεί μεση μου.. λίγο μεν αλλα συνεχίζει.
    Σήμερα κ αυτό ήταν η αφορμή γι αυτό το ποστ εβαλα 20 κιλα για να κανω κάμψεις δικεφαλων και πιάστηκε η μεση μου. Έλεος δηλαδη και δεν ειμαι κανας λαπάς που να πάρει.. Γυμνάζομαι και κάνω διατροφή απο τα 13 μου και για την ηλικία μου κρατιέμαι πάρα πολύ καλα..
    Μήπως τελικα αυτες οι 2 ασκησούλες που κανω για τους ραχιαίους ειναι λιγες? (οι οποίες δεν με ζορίζουν και καθόλου θα ελεγα)..
    Γενικά πάντως παρόλο που τοσο καιρό κανω ανελλιπως 2 φορες την εβδομαδα κοιλιακους-ραχιαίους νιωθω τη μεση μου αδύναμη και αν κάνω καμμια δουλειά που απαιτεί σκυψιμο (πχ πλυσιμο αυτοκινήτου) πιάνομαι.

    Όταν είχα το τροχαίο είχα τραυματιστεί πολυ πιό σοβαρά και κάνοντας ραχιαίους στον πάγκο την έφτιαξα τη μεση μιά χαρα.. σκέφτομαι να την ξαναβάλω στο πρόγραμμα μου αλλα φοβάμαι μη παθω τίποτα χειρότερο.

    Διάβασα σε διάφορα πόστ ότι πολλοί από εδω μέσα εχουν θέμα με τη μεση τους.. εσείς που έχετε πρόβλημα κανετε τη συγκεκριμενη άσκηση?

    Πειτε ρε παιδια γιατί και σε γιατρούς πήγα και σε φυσικοθεραπευτές και κάτι βιβλία έκατσα και τα διάβασα και δεν μπορω να βγάλω ακρη.. και το βασικότερο στην κολωεποχή που ζουμε το γυμαναστηριο ειναι μια πάρα πολύ καλή διέξοδος και δεν γουσταρω να το σταματήσω με τίποτα και για κανενα λόγο!


    Συγγνωμη για το μακροσκελες πόστ και ευχαριστω εκ των προτερων...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-13 10:20 #2
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    πρεπει να βρεις εναν καλο φυσιοθεραπευτη να σε καθοδηγησει.

    γενικά οι ασκήσεις που γυμναζουν τον πολυσχιδη βοηθανε. πχ είμαι παλι μπρούμητα και στηρίζω το βαρος του σώματος στους αγκωνες και στις μυτες των ποδιων έχοντας τον κορμό τεντωμενο και ολες οι παραλλαγες της.

    και γω εχω θεμα με κήλες. δεν περναει εντελως. ολο και θα με τσιμπαει. αλλες φορες πιο πολυ αλλες λιγοτερο. κανω μεχρι εκει που με παιρνει. αρσεις θανατου κανω με τεντωμενα ποδια (70 κιλα) δεν εχω θεμα. σκουωτ ομως με τιποτα.

    μαθαινεις να ζεις με αυτο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-13 18:08 #3
    Προεπιλογή
    Επικυψη με αλτηρα στο αντιθετο ποδι,παγκος ραχιαιων χωρις επιπλεον βαρος,καμσεις μοιριαιων δικεφαλων σε παγκο,γεφυρα.Με αυτες τις ασκησεις τελειω-σα με την κοιλη δισκου.Με βασανιζε ενα χρονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-13 18:19 #4
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Ο παγκος ραχιαιων ειναι απαγορευμενη ασκηση για μενα που εχω αρκετα υψηλου βαθμου δισκοκηλη και ειμαι 26 χρονων. Δεν ειναι μονο οτι μου το πανε, δεν μπορω καν να κανω γιατι ποναω και χωρις καν προσθετο βαρος. Μπορω ομως να κανω απλους ραχιαιους ξαπλωμενος ή στη ρωμαικη χωρις βαρος φυσικα.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση