Θέμα: Παντζάρι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 09-05-09 14:32 #1
    Προεπιλογή Παντζάρι
    Το παντζάρι το "πάω" πολύ, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Νομίζω είναι η πιο δροστική σαλάτα, μπορείς να το φας με 0 λάδι και ελάχιστο αλάτι. Άλλα το παντζάρι δεν σταματάει μόνο στη "δροσιά" και στη γεύση, άλλα πάει και παραπέρα.

    Πιο συγκεκριμένα, τα παντζάρια είναι μία πολύ καλή πηγή φυσικού φθορίου & καλίου.

    Το κυριότερο όμως είναι ότι με έρευνα που έγινε στη Σουηδία, τα παντζάρια είναι από τα πλέον αποτελεσματικά λαχανικά κατά του καρκίνου του νεφρού! Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για όλους, άλλα κυρίως για αθλητές που τρέφονται παραπάνω και ως εκ τούτου "δουλεύουν" περισσότερο τα νεφρά τους. Σύμφωνα με το άρθρο:
    Οι γυναίκες που έτρωγαν τακτικά καρότα και παντζάρια, παρουσίαζαν μείωση του κινδύνου προσβολής από καρκίνο νεφρού της τάξης του 50-60%.
    Στην ίδια έρευνα ξεχώρισαν οι μπανάνες και το καρότο.
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-05-09 15:15 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    γιαυτο λεμε στον ογκο τρώτε απ'ολα, μετρας τις θερμιδες και τις αναλογιες σε πρωτεΐνη υδατανθρακα και τρως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-04-10 18:28 #3
    Προεπιλογή Πατζάρια
    Λοιποοοον!!!εχω ενα θεμα με τα πατζαρια!!!τα λατρευω!!!τα τρωω συνηθως βραδυ 1,5 ωρα μετα την προπονηση με εναν κεσε γιαουρτι 2% 3/4 ξινομηλο και μπολικο σκορδο(πανε και τα καρυδια αλλα τα αποφευγω) και ειναι τελεια!!!απλα εχω μια εντυπωση οτι εχουν αρκετους υδατανθρακες και κατι εχω ακουσει για υψηλο γλυκαιμικο δεικτη!!!ανα φλιτζανι λεει εχουν 8,5 γρ υδατανθρακες κι εγω βαζω καπου στα 3.....δεν ειμαι σε φαση στεγνωματος ....ουτε ειμαι υπερβαρη...απλα θελω να μειωσω το ποσοστο λιπους μου και να χασω κανενα κιλο!!!ποσο δραματικο ειναι αυτο ως βραδυνο γευμα τελοσπαντων???καποιος που να ξερει??
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-04-10 21:40 #4
    Προεπιλογή
    παιδες εχω και γω κολλημα με τα παντζαρια...τρελενομαι...ιδικα μαι λιγη φετα τυρι μπορει ολη μερα, κα8ε μερα να τρωω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-04-10 22:04 #5
    Προεπιλογή
    Νομιζω οτι μια χαρα ειναι! και εγω για αλλαγη ισως φαω καμια φορα! ωραια ειναι! Και ο υδατ που εχουν νομιζω ειναι ινωδης οχι αμυλωδης! Και το μπροκολο στα 100γρ εχει κανενα 7 γρ υδατ αλλα ειναι ινωδης! Ουτως η αλλως δεν προσμετρονται συνηθως οι υδατ απο λαχανικα, γιατι οι ελαχιστες θερμιδες που δινουν ''καιγονται'' στην διαρκεια την πεψης νομιζω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-03-12 09:24 #6
    Προεπιλογή
    Λοιπόν νεροβραστα πατάρια τα κάνουμε πόλο και προσθέτουμε κολιανδρο , φρέσκο κρεμμύδι μαιντανο και μπόλικο ξύδι.... Το αποτέλεσμα είναι απίστευτο τέλεια SOS που συνοδεύεται με ψάρι και κρέας...
    Η ερώτηση μου είναι όμως κατα Πόσο μπορούμε να τρώμε πατζαρια σε περίοδο διαιτας?????????
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-03-12 09:44 #7
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εγω τα τρωω με σκορδαλιαγια διαιτα δεν ειναι το καλυτερο λαχανικο που μπορεις να φας μεινε στο μπροκολο και στο κουνουπιδι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-03-12 11:47 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τα χω σκισει αυτες τις μερες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-04-12 21:59 #9
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Γιατι δεν ειναι καλα για διαιτα ρε παιδια?Εγω τα σκιζω τελευταια..με λιγο ελαιολαδο και μια χουφτα αλατι (βεβαιως βεβαιως) ειναι μπομπα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-04-12 22:07 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν ειναι καλα για διαιτα ρε παιδια?Εγω τα σκιζω τελευταια..με λιγο ελαιολαδο και μια χουφτα αλατι (βεβαιως βεβαιως) ειναι μπομπα.
    εδω ο αλλος τα βαλε σε συμπληρωμα... και σεις λετε δεν ειναι καλα....

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...ght=vasotropin
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-04-12 22:09 #11
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω ο αλλος τα βαλε σε συμπληρωμα... και σεις λετε δεν ειναι καλα....

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...ght=vasotropin
    χαχαχαχ αυτα ειναι...


    Αληθευει οτι βοηθουν στην αυξηση του αιματοκριτη η μουφα ειναι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-04-12 22:11 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχ αυτα ειναι...


    Αληθευει οτι βοηθουν στην αυξηση του αιματοκριτη η μουφα ειναι?
    δεν το γνωριζω αυτο....

    ξερω οτι εχουν nitrtes ομως....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-04-12 22:12 #13
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Βασίλη μαλλον το είπανε επειδή έχει 10γρ υδατ στα 100, αλλά κλαιν ρε φίλε. Κι εγώ τα τσακίζω με λάδι, ξύδι και σκόρδο!

    http://nutritiondata.self.com/facts/...roducts/2349/2
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-04-12 22:15 #14
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το γνωριζω αυτο....

    ξερω οτι εχουν nitrtes ομως....
    χαχαχα η τα πατζαρια η ο παστουρμας κανει καλο για τον αιματοκριτη αλλα δε θυμαμαι ποιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη μαλλον το είπανε επειδή έχει 10γρ υδατ στα 100, αλλά κλαιν ρε φίλε. Κι εγώ τα τσακίζω με λάδι, ξύδι και σκόρδο!

    http://nutritiondata.self.com/facts/...roducts/2349/2
    Σωωωωπα ρε φιλε??Κριμα...θα πρεπει να τα βγαλω δηλαδη γιατι χωρις αυτα δε στεγνωνω
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-04-12 22:30 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    τα παντζάρια και τα λαχανικα γενικότερα ενδείνυνται για δίαιτα χαλαρα , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οι ινώδης υδατάνθρακες που περιέχουν είναι αμελητέοι και μας δίνουν μέταλα ιχνοστοιχεία και βιταμίνες σιγα να μην αγχωνόμαστε και για τα παντζάρια που θα φάμε , λές και τρώμε κοντοσούβλι.

    και ελαιόλαδο να βάλουμε λίγο η αλάτι κανένα πρόβλημα , αρκεί να μην κάνουμε υπερβολές και το λάδι στο βαθμό που επιτρέπει η σωματική κατάσταση του καθένα , ενας αδύνατος δηλαδή με γρήγορο μεταβολισμό και μεγαλύτερη ποσότητα λαδιού να βάλει κανένα πρόβλημα , ενοείτε ούτε με το σκόρδο υπάρχει πρόβλημα λαχανικό είναι κι αυτό , μόνο μετα μην πλησιάσει κανένας κοντα

    μια παρενέργεια ας την πούμε που έχουν τα παντζάρια είναι πως οι φυσικές χρωστικές που περιέχουν κάνουν τα ούρα κόκκινα σαν αίμα και αν δεν ξέρει κάποιος μπορεί να φοβηθεί και να νομίσει κάτι έπαθε στα νεφρά , αλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

    ούτε να το σκεφτεται κανείς αν πειράζουν σε κάποιον που θα κάνει δίαιτα , αν τα κάνει όλα τα υπόλοιπα όπως πρέπει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία