Σελίδα 51 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 751 έως 759 από 759
  1. 10-05-15 01:23 #751
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    τα έχουμε πεί πολλες φορές κι αυτα αλλα όταν σε ενα τόπικ ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια χάνονται τα ουσιαστικά πόστ μέσα στο πλήθος και μετα ποιός ψάχνει να τα βρεί

    σημασία ΄'εχει ότι και 20 ασκήσεις να κάνει κάποιος αν παίζει δεν θα κουραστει όσο αν κάνει 3 ασκήσεις , όλα είναι σχετικά
    αν πούμε σαν κανόνα για τις μεγάλες μυικές ομάδες 3-4 ασκήσεις σωστα εκτελεσμένες και με ένταση είναι μια χαρά και για τις μικρές 2-3 ασκήσεις είναι οκ , αλλα απο κεί και πέρα αν κάνουμε 2-3 σετ σε κάποιες ασκήσεις μπορούν να γίνουν και καμια παραπάνω

    όλα έχουν να κάνουν με το πόσο προχωρημένος είναι κάποιος , αν υποστηρίζετε απο κατάλληλη διατροφή και σε τι φυσική κατάσταση και αντοχές βρίσκετε και πάνω απ όλα τι στόχους έχει , αν πχ στόχος είναι το χτήσιμο όσο το δυνατόν μέγιστης μυικής ανάπτυξης οι υπερβολές όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλα χτυπάει και πίσω
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-05-15 00:27 #752
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-05-15 00:14 #753
    Προεπιλογή
    Κύριε Ηλία,αν ξεκινάω την πλάτη με αρσεις θανατου και συνεχίζω το πρόγραμμα σας μετά κανονικά είναι λάθος;
    Και μια διευκρίνηση,οι οπισθολαιμιες πρέπει να "ακουμπάνε" στην πλάτη; η αρνητική κίνηση πρέπει να είναι μέχρι που; τεντωμένα χέρια;
    Με είδε ο "γυμναστής" να κάνω αρσεις θανατου και λέει θα καταστραφεί η μέση σου,λέω το κάνω σωστά λέει δεν έχει σημασία με λέει μετά "οι οπισθολαιμιες έχουν αποδεχθεί ότι προκαλούν τραυματισμό σε βάθος χρόνου" ισχύει κάτι τέτοιο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-05-15 02:46 #754
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    η άρση θανάτου προυποθέτει πάρα πολυ καλό ζέσταμα σε όλο τον κορμό , ώστε και οι μυς να είναι ζεσταμένοι αλλα και οι χόνδροι με τα αρθρικά υγρά ώστε η συμπίεση που δέχονται οι σπόνδυλοι να μην προκαλεί φθορές σε βάθος χρόνου , γιατι είναι άσκηση που η ουσία είναι να δώσουμε ερέθισμα ανάπτυξης με βαρια κιλά και γι αυτο το λόγο και εγω την έκανα τελευταία που λόγω κόπωσης δεν έβαζα το μέγιστο δυνατό βάρος , αλλα είχα πολυ σωστη εκτέλεση και δεν μπορω να πώ ότι την έκανα όλα τα χρόνια 30 της ενασχόλησής μου με βάρη
    και βλέπω ότι έχω θέματα με διάφορες κοίλες στην σπονδυλική στηλη και αυτα θεωρώ είναι απο τα βαρια κιλα που έκανα πολλα χρόνια όχι για τις άρσεις γιατι άρσεις δεν έκανα συνέχεια και παρ όλα αυτα μια χαρα ανάπτυξη πετύχαινα
    και επειδη δεν με ενδιέφερε το παουερ λίφτινκ την έκανα συμπληρωματική άσκηση και με βοήθησε ακόμη και να δώσω έμφαση στούς μηριαίους δικεφάλους αλλα και στο δυνάμωμα της χαμηλής πλάτης

    όσο αναφορα τις οπισθολαίμιες αυτο πιθανόν να το είπε ο γυμναστης λόγω τού ότι στρεσάρουν τις κλειδώσεις των ώμων επειδη η μπάρα κατεβαίνει στο σβέρκο , αλλα αυτο είναι και η ιδιαιτερότητα που απομονώνει καλύτερα και γι αυτο άλλωστε υπάρχει ενας λόγος να γίνετε

    τωρα ώς αναφορα την διαδρομή , στο κατεβασμα πάει όσο γίνετε αλλα δεν είναι απαραίτητο να ακουμπάει η μπάρα γιατι απλα με την σύσπαση των μυών περίοριζετε η κίνηση ειδικα όσο οι μυς μεγαλώνουν , οπότε είναι άσκοπο να προσπαθει κανείς μεχρι τερμα

    στο πάνω σημείο δεν είναι λάθος να μην τερματίζουν τα χερια αλλα καλό είναι σε τελευταίες επαναλήψεις να ανοίγουν τερμα όσο πάει γιατι είναι και ένα είδος διάτασης για τούς μυς αλλα και για τον σκελετό

    κατι παρόμοιο όπως όταν βλέπουμε ακόμη και επαγγελματίες αθλητες να εκτελούν πχ πιέσεις στον πάγκο και να μην τεντωνουν μεχρι επάνω τα χέρια και να κλειδώνουν αυτο δημιουργεί μεγαλύτερη ένταση , στην πλάτη όμως είναι η ιδιομορφία της άσκησης που θέλει να τεντωνουν στις τελευταίες επαναλήψεις για καλύτερη ευθυγράμιση του σκελετού
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-05-15 00:39 #755
    Προεπιλογή
    Ψαχνω εντονο προγραμμα ογκου με drop set 8-12 επαναληψεις εχω δοκιμασει αρκετα με καλα αποτελεσματα!Στειλτε μου αν εχετε.Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-06-15 00:13 #756
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αν διαβασεις ακόμη και αυτο το τόπικ θα δείς ότι λέμε ότι κάνει για όγκο και όγκος σημαίνει φαγητό , τα προγράμματα απο μόνα τους δεν κάνουν για όγκο ούτε για γράμμωση
    απλα κρατας μόνο βασικές ασκήσεις και εκεί επικεντρώνεσαι και μια χαρα όγκο θα βάλεις όταν ανεβείς και σε δύναμη στις βασικές ασκήσεις , όπως πάγκο σκουώτ , πλάτη κτλ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-08-15 18:12 #757
    Προεπιλογή
    καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται το προγραμμα των τρικεφαλων να το κανω την πρωτη μερα μαζι με το προγραμμα της πλατης.ευχαριστω!

    υ.γ Οι ωμοι θα προπονουνται μονοι τους δηλαδη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aestheticsgeog : 02-08-15 στις 18:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-08-15 21:28 #758
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αυτο δεν είναι θέμα όλα γίνονται εκτός απ του σπανού τα γένια , το θέμα ειναι ότι αν πχ κάνεις τρικέφαλο την πρώτη μέρα και πλάτη και πάς την άλλη μέρα να κάνεις στήθος , απλα δεν θα μπορέσεις να βγάλεις σωστο πρόγραμμα γιατι οι τρικέφαλοι που έχουν γυμναστει την προηγούμενη μέρα και συμμετέχουν πολύ την επόμενη στο στήθος , δεν θα αφήσουν να έχεις μέγιστη δυνατή απόδοση σε βασικές ασκήσεις και δεύτερον θα είναι σαν να τους προπονείς ξανα και να μην αφήσεις περιθώριο ξεκούρασης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-07-16 14:16 #759
    Thumbs up ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΡΑ :P
    Ένα ευχαριστώ γιατί με την προγραμματαρα αυτή άλλαξε όλο μου το σώμα
    Έχω ακολουθήσει και άλλα προγράμματα στο μέλλον αλλά όχι με τέτοια επιτυχία
    Έχω ένα θέμα όμως με τα δικέφαλα και σκέφτομαι να το αλλάξω με αυτό το τρι-σετ
    1) Κάμψεις αλτήρων Zottman
    2) Κάμψεις αλτήρων στο μαξιλάρι
    3) Κάμψεις σφυριού στο μαξιλάρι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 51 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051