Σελίδα 3 από 51 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 759
  1. 30-06-09 14:20 #31
    Προεπιλογή
    Καθιστός σε πολλές ασκήσεις είναι καλύτερα γιατί εκτελείς πιο αυστηρά. Αλλά καθιστός όχι σε πάγκο. Το θέμα είναι να έχεις σταθερό το κορμό σου ώστε να ταλαντεύεσαι όσο το δυνατό λιγότερο τη στιγμή που ζορίζεσαι στις τελευταίες επαναλήψεις.
    Άρα μιλάμε για καθιστός σε πάγκο που μαζεύει και γίνεται "L" καρέκλα δηλαδή.

    Εκεί να εκτελείς και μερικές από τις ασκήσεις ώμων.

    Σχετικά με κάμψεις μπάρας για δικέφαλα και να είσαι καθιστός δεν γίνεται. Αν θες πιο αυστηρή εκτέλεση τότε κόλλα τη πλάτη σου σε κάποιο τοίχο (κάνε το και θα δεις τη διαφορά) ή υπάρχει και ένα άλλο κολπάκι... όταν φτάνεις στο τέλος της άσκησης και ζορίζεσαι τρελά όταν ανεβάζεις τη μπάρα λύγιζε απότομα λίγο παραπάνω τα πόδια σαν να πας να κάνεις καθίσματα. Με αυτό το τρόπο ισσοροπείς για μια στιγμή καλύτερα και δεν γέρνεις προς τα εμπρός με αποτέλεσμα να μη χρειαστεί να κλέψεις σε μεγάλο βαθμό όπως αν είχες τα πόδια σου στην αρχική ελαφρά λυγισμένη στάση.
    Αυτό όμως θα το κάνεις στις 1-2 τελευταίες επαναλήψεις... αν το κάνεις από τα μέσα του σετ σημαίνει ότι χρησιμοποιείς αρκετά περισσότερα κιλά από τα "κυβικά" σου.
    Hate me, for what I am.
    Love me, for what I'll never be.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-06-09 23:01 #32
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    εγω πάντα κάνω καθιστός με αλτήρες είναι πολύ καλή ασκηση και απομονωτικη όλες οι παραλαγές μπορεί να γίνουν αλλα με μπάρα δεν γίνετε παρα μόνο στο μαξιλάρι λαρυ σκοτ .

    την αυτοσυγκέντρωση όμως μου αρεσει να την κάνω ελεύθερη .

    γενικα στα χέρια θέλει πολλά κιλά μεν αλλα να τα ελέγχουμε και να γίνετε η άσκηση σε αυστηρό στυλ παρα να φορτώνουμε απλα κιλά και να συμετέχουν και άλλες μυικές ομάδες , εκει υπάρχει και κινδυνος τραυματισμού
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-07-09 03:56 #33
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω για να είμαι ειληκρηνής τις ασκήσεις τις κάνω χωρίς οίκτο αλλιώς δεν την βρίσκω όλα μέχρι κόπωσης εκτός τα πρώτα σέτ προσαρμογής που αφήνω δυνάμεις .

    εδω λοιπόν θέλω να τονίσω αν μας βγαίνει κούραση και πέφτουμε δραματικά σε δύναμη αφήνουμε απ έξω κανένα σετ και με τον καιρό οταν φτάνουμε σε ικανοποιητικά επίπεδα τότε τα βάζουμε .

    όσο αποκταμε εμπειρία και μαθαίνουμε το σώμα μας ξέρουμε και που να σταματάμε αυτό είναι ένα μυστικό που έχουν οι μεγάλοι επαγγελματίες και οι έμπειροι αθλητες που στην ουσία δεν είναι μυστικό
    Ηλια τωρα ειδα την απαντηση,thanks

    Κατι αλλο,καλυτερο αποτελεσμα εχεις δει οταν βαζεις λιγοτερα κιλα και νιωθεις τον μυ να καιει και να δουλευει σε ολη την κινηση,πιο αργες επαναληψεις δηλαδη,ή οταν φορτωνες και δεν ενιωθες τοσο εντονο καψιμο? Η αληθεια ειναι οτι θες δεν θες με τοσο μικρο διαλειμμα θα "καεις" και παλι,απλα θελω να μαθω σε γενικο πλανο τι σε επιασε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-07-09 12:54 #34
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ τη να κανει, να βαλει πχ 120 κιλα στον παγκο απο το πρωτο σετ μεχρι το τελευταίο ?!
    Ποιος ο λογος να ξεκινησεις με κιλα που τα εχεις ευκολα και να κουραστεις ασκοπα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-07-09 13:54 #35
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    γιατι εγω βασικά αν ξεκινήσω με 120 θα κόψω κανένα ημιαξόνιο, γιαυτό το κάνω έτσι, και όσους γνωρίζω που κάνουν με βαριά κιλα ετσι ανεβάζουν στην προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-07-09 13:54 #36
    Προεπιλογή
    o exci εχει απολυτο δικιο...αλλα εγω θα κανω αλλη ερωτηση....ποιος ο λογος να κανεις σετ σε μια ασκηση χωρις να κουραζεσαι??....εαν κανεις παγκο 100 κιλα και καθε φορα κανεις 100 κιλα δεν αλλαζεις κατι....εαν για παραδειγμα παλι πεις οτι θα κανω τα 100 12 φορες και μετα θα ανεβασω....και τα καταφερεις κκαι την επομενη πεις θα κανω 110 κιλα και μου κανεις παλι τα 100 για 12 και μετα μου βγαλεις 3 επαναληψεις στα 110 παλι ειναι λαθος....οταν κανουμε ζεσταμα ειναι ζεσταμα....δεν θελουμε να χασουμε ενεργεια ασκοπη...καθε σετ πρεπει να παιζει το ρολο του σε καθε προγραμμα κατα την αποψη μου....δηλαδη ακομα και 200 κιλα να εκνα στον παγκο θα εκανα 4 σετ τουλαχιστον για ζεσταμα αλλα οχι πανω απο 5 επαναληψεις στα σετ ζεσταματος...δεν εχει νοημα αλλωστε...ο εαν δεν βελτιωνεσαι σε κιλα ή επαναληψεις τοτε τζαμπα κοπος...πρεπει να σηκωσεις κιλα και μετα παλι περισσοτερα και παει λεγοντας...
    ασ πουμε..εκανες 100 κιλα χ8 105 κιλα χ 6 και 110 χ 4.....και την επομενη πας να κανεις βελτιωση....απο που θα ξεκινησεις???? απο τα 100 τα 105 ή τα 110??.....προσωπικα θα ξεκιναγα απο τα 110..ο λογος...οτι εβγαλες 4 επαναληψεις εχοντας κανει αλλα δυο σετ πριν σε κιλα πολυ κοντινης εντασης αρα θα εβγαζες περισσοτερες αμα το εκανες μονο του...αρα το να ξανακανω παλι τα 100 θα το εβλεπα παλι ασκοπο....και παει λεγοντας...πρεπει να κρινεις τη δουλεια θελει και κανει καθε σετ...και εννοειται πως στο ζεσταμα ειναι ασκοπο να κανεις πολλες επαναληψεις γιατι θα χαραμισεις τζαμπα ενεργεια και δεν θα κανεις τις απαραιτητες βελτιωσεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-07-09 13:55 #37
    Προεπιλογή
    τι ειναι το ημιαξονιο????
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-07-09 14:04 #38
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι εγω βασικά αν ξεκινήσω με 120 θα κόψω κανένα ημιαξόνιο, γιαυτό το κάνω έτσι, και όσους γνωρίζω που κάνουν με βαριά κιλα ετσι ανεβάζουν στην προπόνηση.
    Περα απο την προθερμανση δηλαδη ακολουθεις και στα λειτουργικα αυξηση κιλων?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-07-09 14:05 #39
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    o exci εχει απολυτο δικιο...αλλα εγω θα κανω αλλη ερωτηση....ποιος ο λογος να κανεις σετ σε μια ασκηση χωρις να κουραζεσαι??....εαν κανεις παγκο 100 κιλα και καθε φορα κανεις 100 κιλα δεν αλλαζεις κατι....εαν για παραδειγμα παλι πεις οτι θα κανω τα 100 12 φορες και μετα θα ανεβασω....και τα καταφερεις κκαι την επομενη πεις θα κανω 110 κιλα και μου κανεις παλι τα 100 για 12 και μετα μου βγαλεις 3 επαναληψεις στα 110 παλι ειναι λαθος....οταν κανουμε ζεσταμα ειναι ζεσταμα....δεν θελουμε να χασουμε ενεργεια ασκοπη...καθε σετ πρεπει να παιζει το ρολο του σε καθε προγραμμα κατα την αποψη μου....δηλαδη ακομα και 200 κιλα να εκνα στον παγκο θα εκανα 4 σετ τουλαχιστον για ζεσταμα αλλα οχι πανω απο 5 επαναληψεις στα σετ ζεσταματος...δεν εχει νοημα αλλωστε...ο εαν δεν βελτιωνεσαι σε κιλα ή επαναληψεις τοτε τζαμπα κοπος...πρεπει να σηκωσεις κιλα και μετα παλι περισσοτερα και παει λεγοντας...
    ασ πουμε..εκανες 100 κιλα χ8 105 κιλα χ 6 και 110 χ 4.....και την επομενη πας να κανεις βελτιωση....απο που θα ξεκινησεις???? απο τα 100 τα 105 ή τα 110??.....προσωπικα θα ξεκιναγα απο τα 110..ο λογος...οτι εβγαλες 4 επαναληψεις εχοντας κανει αλλα δυο σετ πριν σε κιλα πολυ κοντινης εντασης αρα θα εβγαζες περισσοτερες αμα το εκανες μονο του...αρα το να ξανακανω παλι τα 100 θα το εβλεπα παλι ασκοπο....και παει λεγοντας...πρεπει να κρινεις τη δουλεια θελει και κανει καθε σετ...και εννοειται πως στο ζεσταμα ειναι ασκοπο να κανεις πολλες επαναληψεις γιατι θα χαραμισεις τζαμπα ενεργεια και δεν θα κανεις τις απαραιτητες βελτιωσεις....
    δεν ξερω εγω απο χωρίο ειμαι, είδα κατι dvd του κατλερ κολεμαν κλπ, ετσι κάνουν κιαυτοι οπως λεω ποιο πανω, αλλα και με τον Γιάννη οταν κάναμε προπόνηση μαζι ετσι κάναμε, εκει σιγουρεύτηκα πως αν και απο χωριο σωστά έκανα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ειναι το ημιαξονιο????
    το ημιαξόνιο ειναι αυτό που δίνει κίνηση στις ρόδες του αυτοκινήτου, σα να λεμε ο ώμος του ανθρώπου, θα σου φύγουν οι ώμοι με λιγα λόγια.....................
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-07-09 14:05 #40
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ο λογος να ξεκινησεις με κιλα που τα εχεις ευκολα και να κουραστεις ασκοπα?
    πατε καλα ρε σεις...
    ας πουμε οτι το καποιος στο σκουοντ κανει για 4-5 επαναληψεις 120 κιλα,..

    δηλ.εσεις λετε οτι θα κανει 2 σετ ζεσταμα και μετα θα βαλει 120κιλα...
    =σιγουρος τραυματισμος...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-07-09 14:07 #41
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο την προθερμανση δηλαδη ακολουθεις και στα λειτουργικα αυξηση κιλων?
    ναι...οι κολεμανιδες και οι κατλεριδες ετσι το κανουν παντος...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-07-09 14:08 #42
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο την προθερμανση δηλαδη ακολουθεις και στα λειτουργικα αυξηση κιλων?
    ναι

    δλδ ξεκινάω με

    50χ10-15
    70χ10
    90χ8
    100χ6
    120χ4 (αν βγουν, μπορεί να είναι και 2 μόνο)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-07-09 14:08 #43
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    πατε καλα ρε σεις...
    ας πουμε οτι το καποιος στο σκουοντ κανει για 4-5 επαναληψεις 120 κιλα,..

    δηλ.εσεις λετε οτι θα κανει 2 σετ ζεσταμα και μετα θα βαλει 120κιλα...
    =σιγουρος τραυματισμος...
    Mε αυτο το σκεπτικο, και τα πρωτα λειτουργικα μεχρι να φτασεις στο μαξ σου ειναι προθερμανση
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-07-09 14:09 #44
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι

    δλδ ξεκινάω με

    50χ10-15
    70χ10
    90χ8
    100χ6
    120χ4 (αν βγουν, μπορεί να είναι και 2 μόνο)


    οσοι διαφωνητε με αυτο ^^ δωστε ενα παραδειγμα οπως ο κατερινη να καταλαβουμε πως ακριβως παιζετε εσεις..
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-07-09 14:10 #45
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    bodybuilding κάνουμε exci, όχι power lifting.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 51 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία