Σελίδα 14 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 196 έως 210 από 759
  1. 07-02-11 23:36 #196
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ήρθες στο φόρουμ,περνα αν θες από την ενότητα Νεα Μελη να μας συστηθεις.Ποια είναι η απορία σου ως προς την παυση μεταξυ των σετ;;
    Ειναι οντος 2 λεπτα το διαλλειμμα μεταξυ των σετ? Μου φαινεται λιγο μεγαλο.... εκτος εαν σαν σετ εννοει τισ διαφορετικεσ ασκησεις! η μηπως εννοει το κενο αναμεσα στην προθερμανση και στα λειτουργικα σετ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-02-11 23:51 #197
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PAJERAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι οντος 2 λεπτα το διαλλειμμα μεταξυ των σετ? Μου φαινεται λιγο μεγαλο.... εκτος εαν σαν σετ εννοει τισ διαφορετικεσ ασκησεις! η μηπως εννοει το κενο αναμεσα στην προθερμανση και στα λειτουργικα σετ?
    και βέβαια είναι καλό 1,5 εως 2 στα βαρια σετ , αλλιώς παίζεις ούτε κιλά μπορείς να φορτώσεις ούτε προλαβαίνουν να ετοιμαστούν οι μυς για το επόμενο σετ .

    και το διάλειμα ανάμεσα στις ασκήσεις πάλι το ίδιο μπορεί να είναι .
    τα χω ακούσει πολλες φορές απο κάποιους που τούς φαινόταν μεγάλο το διάλειμα και μια μέρα εναν τον κράτησα ώρα και εκανε 5 λεπτα αλλα επειδή είχε πιάσει το κουβεντολόι δεν το καταλάβαινε πως περνάει η ώρα .

    ότι θές κάνεις αν θές κάνεις και 40 δευτερόλεπτα ανάμεσα στα σετ αλλα μην ζητάς αποτελέσματα και ανάπτυξη , είναι τι θέλει ο καθένας να κάνει και τι στόχους έχει .

    επίσης το πρόγραμμα είναι να γίνετε σε γυμναστήριο δεν είναι για σπίτι με ελλειπή όργανα .
    στο σπίτι για να γυμναστεί κάποιος ασφαλή και να μην πάθει καμια ζημιά πρέπει να έχει εμπειρία και ξέρει τι όργανα θα έχει να είναι πλήρης

    αλλα για έναν που δεν ξέρει μόνο τον μπελά του θα βρεί αν κάνει πράγματα χωρίς να ξέρει και πατέντες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-02-11 23:59 #198
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    και βέβαια είναι καλό 1,5 εως 2 στα βαρια σετ , αλλιώς παίζεις ούτε κιλά μπορείς να φορτώσεις ούτε προλαβαίνουν να ετοιμαστούν οι μυς για το επόμενο σετ .

    και το διάλειμα ανάμεσα στις ασκήσεις πάλι το ίδιο μπορεί να είναι .
    τα χω ακούσει πολλες φορές απο κάποιους που τούς φαινόταν μεγάλο το διάλειμα και μια μέρα εναν τον κράτησα ώρα και εκανε 5 λεπτα αλλα επειδή είχε πιάσει το κουβεντολόι δεν το καταλάβαινε πως περνάει η ώρα .

    ότι θές κάνεις αν θές κάνεις και 40 δευτερόλεπτα ανάμεσα στα σετ αλλα μην ζητάς αποτελέσματα και ανάπτυξη , είναι τι θέλει ο καθένας να κάνει και τι στόχους έχει .

    επίσης το πρόγραμμα είναι να γίνετε σε γυμναστήριο δεν είναι για σπίτι με ελλειπή όργανα .
    στο σπίτι για να γυμναστεί κάποιος ασφαλή και να μην πάθει καμια ζημιά πρέπει να έχει εμπειρία και ξέρει τι όργανα θα έχει να είναι πλήρης

    αλλα για έναν που δεν ξέρει μόνο τον μπελά του θα βρεί αν κάνει πράγματα χωρίς να ξέρει και πατέντες
    αυτο ειναι το λυπηρο της υποθεσης...εχω πολλους φιλους που γυμναζονται σπιτι...
    ο ενας λεει επαθε κοιλη απτους κοιλιακους,τον αλλον τον ποναει η πλατη απτις κωπηλατικες,τον αλλον τον πονανε οι δικεφαλοι...ειναι φυσιολογικο να κανεις λαθη...η γυμναστικη στο σπιτι ειναι καλη μονο για τους γνωστες,και γιαυτους που θελουν να συντηρησουν το σωμα τους,η δεν εχουν χρονο για γυμναστηριο,με την προυποθεση οτι υπαρχουν και οι καταλληλες υποδομες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-02-11 00:06 #199
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    και βέβαια είναι καλό 1,5 εως 2 στα βαρια σετ , αλλιώς παίζεις ούτε κιλά μπορείς να φορτώσεις ούτε προλαβαίνουν να ετοιμαστούν οι μυς για το επόμενο σετ .

    και το διάλειμα ανάμεσα στις ασκήσεις πάλι το ίδιο μπορεί να είναι .
    τα χω ακούσει πολλες φορές απο κάποιους που τούς φαινόταν μεγάλο το διάλειμα και μια μέρα εναν τον κράτησα ώρα και εκανε 5 λεπτα αλλα επειδή είχε πιάσει το κουβεντολόι δεν το καταλάβαινε πως περνάει η ώρα .

    ότι θές κάνεις αν θές κάνεις και 40 δευτερόλεπτα ανάμεσα στα σετ αλλα μην ζητάς αποτελέσματα και ανάπτυξη , είναι τι θέλει ο καθένας να κάνει και τι στόχους έχει .

    επίσης το πρόγραμμα είναι να γίνετε σε γυμναστήριο δεν είναι για σπίτι με ελλειπή όργανα .
    στο σπίτι για να γυμναστεί κάποιος ασφαλή και να μην πάθει καμια ζημιά πρέπει να έχει εμπειρία και ξέρει τι όργανα θα έχει να είναι πλήρης

    αλλα για έναν που δεν ξέρει μόνο τον μπελά του θα βρεί αν κάνει πράγματα χωρίς να ξέρει και πατέντες
    Ηλια ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση....Πιστεψε με, με απελευθερωσες απο πολυ βαρος!!! Μεχρι σημερα εκανα διαλλειμμα περιπου 40-45'' κατι το οποιο με κουραζε αρκετα....Αρα με βολευει το μεγαλο διαλλειμα...βεβαια ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα βαζεις αρκετα κιλα πανω στην μπαρα.... το πολυμηχανημα που εχω κανει επακριβως το προγραμμα σου εκτος απο τα σκουοτ.....δεν μπορω να το αντικαταστησω με καποια αλλη ασκηση?

    Παντως εχω παρατηρησει στο σωμα μου οτι αντιδρα μονο στην μεγαλη πιεση το οποιο συνεπαγεται και τα μικρα διαλλειματα..... θα το δοκιμασω οπως ακριβως μου το δινεις και για τα υπολοιπα εδω ειμαστε!!!και παλι ευχαριστω πολυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-02-11 00:11 #200
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ειναι το λυπηρο της υποθεσης...εχω πολλους φιλους που γυμναζονται σπιτι...
    ο ενας λεει επαθε κοιλη απτους κοιλιακους,τον αλλον τον ποναει η πλατη απτις κωπηλατικες,τον αλλον τον πονανε οι δικεφαλοι...ειναι φυσιολογικο να κανεις λαθη...η γυμναστικη στο σπιτι ειναι καλη μονο για τους γνωστες,και γιαυτους που θελουν να συντηρησουν το σωμα τους,η δεν εχουν χρονο για γυμναστηριο,με την προυποθεση οτι υπαρχουν και οι καταλληλες υποδομες.

    Ευτυχως ακομα δεν βρισκομαι σε αυτη την ομαδα και μακαρι να μην μπω ποτε!!! Η γυμναστικη στο σπιτι μονο ευεργετικη ηταν προς το παρον αφου εχω καταφερει και εχω δει αποτελεσματα πολυ καλυτερα ακομα και απο φιλουσ που πηγαινουν γυμναστηριο.... ενας παγκος μονο μου λειπει!!! και ποτε μα ποτε δεν πρεπει να κανοθμε πατεντες σε βαρια μηχανηματα ειδικα οταν μια βλαβη μπορει να μας τραυματισει ασχημα! Προσωπικα ειχα γυμναστη με τον οποιο αρχισα και δουλευα με τα οργανα μου ωστε να ξερω τον τροπο λειτουργιας τους και να μην τραυματιστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-02-11 00:52 #201
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει λόγος είναι βασική ασκηση και δεν πρέπει να παραλείπετε , δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε αλλαγές απλα για να πούμε ότι κάναμε , είναι τελείως άκυρο και χωρίς ουσία και δεν έχουν καμία σχέση οι εμπροσθολαίμιες με σταυρό για να πούμε να το κάνουμε
    όπως πολύ σωστα απάντησε και ο νασερ.

    για το στήθος αυτες είναι διαφορετικές ασκήσεις αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι θα πετύχεις με αυτό, πρώτα δουλεύουμε χτίζουμε μια αξιοπρεπή μάζα και μετα κοιτάμε που υστερούμε ώστε να δώσουμε βάση .

    δηλαδή δεν αλλάζουμε το πρόγραμμα για πλάκα αλλα για ουσία
    Θέλω να πω ότι εμπροσθολαίμιες κάνω εδώ & 3 μήνες & ανοίγματα εδώ & 2 μήνες.Βασικά αλλάζω ασκήσεις (όχι πρόγραμμα) κάθε 40 ημέρες περίπου για να ξαφνιάζω το σώμα.Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει.(διορθώστε με αν είναι λάθος).Το προγραμμά σου λέω να το ακολουθήσω ( με τις ίδιες ασκήσεις ) 2 μήνες περίπου (& πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος),οπότε θα παίζω εμπροσθολαίμιες για 5 μήνες συνεχόμενους & ανοίγματα για 4;Αυτή είναι η απορία μου.Αν δεν πειράζει ας μην τις αλλάξω.Μου αρέσουν & οι δύο, είναι όμως σωστό;& κάτι τελευταίο.Αν έχω χρόνο για μια πέμπτη προπόνηση μες την εβδομάδα τί παίζω;παίζω πάλι την πρώτη ή κάνω κανα διάδρομο;& ασκήσεις για πήχυ τι κάνουμε & πότε;
    Το ξέρω,οι απορίες πολλές,απλά όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω σωστά...
    & πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων & εσένα & τα άλλα παιδιά που απάντησαν
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-02-11 01:35 #202
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tango Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πω ότι εμπροσθολαίμιες κάνω εδώ & 3 μήνες & ανοίγματα εδώ & 2 μήνες.Βασικά αλλάζω ασκήσεις (όχι πρόγραμμα) κάθε 40 ημέρες περίπου για να ξαφνιάζω το σώμα.Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει.(διορθώστε με αν είναι λάθος).Το προγραμμά σου λέω να το ακολουθήσω ( με τις ίδιες ασκήσεις ) 2 μήνες περίπου (& πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος),οπότε θα παίζω εμπροσθολαίμιες για 5 μήνες συνεχόμενους & ανοίγματα για 4;Αυτή είναι η απορία μου.Αν δεν πειράζει ας μην τις αλλάξω.Μου αρέσουν & οι δύο, είναι όμως σωστό;& κάτι τελευταίο.Αν έχω χρόνο για μια πέμπτη προπόνηση μες την εβδομάδα τί παίζω;παίζω πάλι την πρώτη ή κάνω κανα διάδρομο;& ασκήσεις για πήχυ τι κάνουμε & πότε;
    Το ξέρω,οι απορίες πολλές,απλά όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω σωστά...
    & πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων & εσένα & τα άλλα παιδιά που απάντησαν

    ο καθένας μπορεί να λέει το κοντό και το μακρύ του , ειδικα για πράγματα που δεν αποδεικνύονται και τι ενοώ αν εσυ αντι για 40 μέρες το κάνεις το πρόγραμμα για 80 και δεν δείς αποτέλεσμα μην νομίσεις ότι φταίει το πρόγραμμα , αλλα ενα σωρό άλλοι παραγοντες υπάρχουν που συντελούν στην ανάπτυξη και όχι απλα ενα πρόγραμμα γυμναστικής

    και το σώμα δεν φτάνει σε επίπεδο που να μην ανταποκρίνετε τόσο εύκολα , εδω εμείς χρόνια κάναμε ενα πρόγραμμα και διαφορα βλέπαμε

    όσο προσπαθείς να ξεπερνάς τα όρια και να ανεβάζεις τα κιλα και δίνοντας το 100% σε κάθε σετ , ενω παράληλα δίνεις την απαιτούμενη ξεκούραση και διατροφή στο σώμα , αυτο θα ανταποκρίνετε

    εχω δοκιμάσει τα χίλια μύρια για να βγάλω κάποια συμπεράσματα , απο κεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι του αρέσει και τον εκφράζει .

    ακόμα και για να αλλάξει κάποιος κάποια πράγματα πρέπει να κάνει ενα αξιόλογο χρονικό διάστημα προπόνηση να χτίσει κάποια μάζα και μετα να δεί αν έχει κάπου ατέλειες και να δώσει έμφαση η τυχόν αδύνατα σημεία

    ακόμα και ο γλύπτης που θα φτιάξει ενα άγαλμα ξεκινάει να φτιάξει τον βασικό όγκο και χαρακτηριστικά και στο τέλος προχωράει στις λεπτομέρειες .

    αυτα που αλλάζουν τα προγράμματα κάθε βδομάδα και μήνα εκτός περιπτώσεων αρχαρίων , είναι μόνο για ψυχολογικούς λόγους η εντυπωσιασμού , κατα την άποψή μου , γιατι για μένα το μόνο εύκολο θα ήταν να λέω κάθε βδομάδα και διαφορετικές ασκήσεις σε κάποιον , αλλα χωρίς ουσία δεν λέει


    τωρα αν νομίζεις σε 4 -5 μήνες έφτασες ταβάνι και πρέπει να κάνεις αλλαγές τι να πω αυτο θα ίσχυε αν όλα τα έκανες αποδεδειγμένα σωστα και πραγματικα το πρόβλημα ήταν η λάθος προπονητική

    αλλα μην φταίει ο γαίδαρος και βαράμε το σαμάρι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-02-11 11:58 #203
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο καθένας μπορεί να λέει το κοντό και το μακρύ του , ειδικα για πράγματα που δεν αποδεικνύονται και τι ενοώ αν εσυ αντι για 40 μέρες το κάνεις το πρόγραμμα για 80 και δεν δείς αποτέλεσμα μην νομίσεις ότι φταίει το πρόγραμμα , αλλα ενα σωρό άλλοι παραγοντες υπάρχουν που συντελούν στην ανάπτυξη και όχι απλα ενα πρόγραμμα γυμναστικής

    και το σώμα δεν φτάνει σε επίπεδο που να μην ανταποκρίνετε τόσο εύκολα , εδω εμείς χρόνια κάναμε ενα πρόγραμμα και διαφορα βλέπαμε

    όσο προσπαθείς να ξεπερνάς τα όρια και να ανεβάζεις τα κιλα και δίνοντας το 100% σε κάθε σετ , ενω παράληλα δίνεις την απαιτούμενη ξεκούραση και διατροφή στο σώμα , αυτο θα ανταποκρίνετε

    εχω δοκιμάσει τα χίλια μύρια για να βγάλω κάποια συμπεράσματα , απο κεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι του αρέσει και τον εκφράζει .

    ακόμα και για να αλλάξει κάποιος κάποια πράγματα πρέπει να κάνει ενα αξιόλογο χρονικό διάστημα προπόνηση να χτίσει κάποια μάζα και μετα να δεί αν έχει κάπου ατέλειες και να δώσει έμφαση η τυχόν αδύνατα σημεία

    ακόμα και ο γλύπτης που θα φτιάξει ενα άγαλμα ξεκινάει να φτιάξει τον βασικό όγκο και χαρακτηριστικά και στο τέλος προχωράει στις λεπτομέρειες .

    αυτα που αλλάζουν τα προγράμματα κάθε βδομάδα και μήνα εκτός περιπτώσεων αρχαρίων , είναι μόνο για ψυχολογικούς λόγους η εντυπωσιασμού , κατα την άποψή μου , γιατι για μένα το μόνο εύκολο θα ήταν να λέω κάθε βδομάδα και διαφορετικές ασκήσεις σε κάποιον , αλλα χωρίς ουσία δεν λέει


    τωρα αν νομίζεις σε 4 -5 μήνες έφτασες ταβάνι και πρέπει να κάνεις αλλαγές τι να πω αυτο θα ίσχυε αν όλα τα έκανες αποδεδειγμένα σωστα και πραγματικα το πρόβλημα ήταν η λάθος προπονητική

    αλλα μην φταίει ο γαίδαρος και βαράμε το σαμάρι
    Δεν αναφέρθηκα με κριτική διάθεση στο προγραμμά σου.Αρχάριος είμαι & μαθαίνω.Λογικό είναι να έχω απορίες.Όλοι στο gym αλλάζουν ασκήσεις κάθε λίγο & λιγάκι.Λογικό λοιπόν να θεωρούσα ότι έτσι επρέπε να κάνω & εγώ.Όπως σου έγραψα,δεν έχω πρόβλημα να ακολουθήσω το προγραμμά σου για μήνες.Ισα ίσα που το επέλεξα ανάμεσα σε τόσα άλλα στο φόρουμ.
    Μου λες λοιπόν ότι εφόσον ανεβάζω κιλά & τα δίνω όλα στα σετ μπορώ να κάνω τις ίδιες ασκήσεις 8 μήνες;
    Επίσης αν έχω χρόνο για μια πέμπτη προπόνηση μες την εβδομάδα τί παίζω;παίζω πάλι την πρώτη ή κάνω κανα διάδρομο;& ασκήσεις για πήχυ τι κάνουμε & πότε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-02-11 13:53 #204
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμα και για να αλλάξει κάποιος κάποια πράγματα πρέπει να κάνει ενα αξιόλογο χρονικό διάστημα προπόνηση να χτίσει κάποια μάζα και μετα να δεί αν έχει κάπου ατέλειες και να δώσει έμφαση η τυχόν αδύνατα σημεία




    αν νομίζεις σε 4 -5 μήνες έφτασες ταβάνι και πρέπει να κάνεις αλλαγές τι να πω αυτο θα ίσχυε αν όλα τα έκανες αποδεδειγμένα σωστα και πραγματικα το πρόβλημα ήταν η λάθος προπονητική
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tango Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου λες λοιπόν ότι εφόσον ανεβάζω κιλά & τα δίνω όλα στα σετ μπορώ να κάνω τις ίδιες ασκήσεις 8 μήνες;
    καπως έτσι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-02-11 16:28 #205
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tango Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρθηκα με κριτική διάθεση στο προγραμμά σου.Αρχάριος είμαι & μαθαίνω.Λογικό είναι να έχω απορίες.Όλοι στο gym αλλάζουν ασκήσεις κάθε λίγο & λιγάκι.Λογικό λοιπόν να θεωρούσα ότι έτσι επρέπε να κάνω & εγώ.Όπως σου έγραψα,δεν έχω πρόβλημα να ακολουθήσω το προγραμμά σου για μήνες.Ισα ίσα που το επέλεξα ανάμεσα σε τόσα άλλα στο φόρουμ.
    Μου λες λοιπόν ότι εφόσον ανεβάζω κιλά & τα δίνω όλα στα σετ μπορώ να κάνω τις ίδιες ασκήσεις 8 μήνες;
    Επίσης αν έχω χρόνο για μια πέμπτη προπόνηση μες την εβδομάδα τί παίζω;παίζω πάλι την πρώτη ή κάνω κανα διάδρομο;& ασκήσεις για πήχυ τι κάνουμε & πότε;

    δέν υπάρχει αμφιβολία για το ότι είσαι αρχάριος , ούτε είναι κακό όλοι έτσι ξεκινήσαμε , απλα εξήγησα ότι επειδή όλοι κάνουν το χοντρό και το μακρύ τους και αν πούμε να κάνουμε ότι κάνει ο καθένας , τότε θα έπρεπε κάθε βδομάδα να αλλάζουμε πρόγραμμα

    ούτε αυτα είναι πράγματα τεκμηριωμένα και στην βιβλιογραφία , αλλα αν πρόκειτε να ακολουθήσεις κάποια προπονητική τότε να είναι βασιζόμενα σε εμπειρία κάποιων που έχουν δείξει δείγματα γραφής σε βάθος χρόνου

    και εγω αυτα τα γράφω να κάνω πιο εύκολη την ζωή κάποιων ενδιαφερόμενων και όχι να την δυσκολέψω άνευ ουσίας , αλλιώς δεν θα καθόμουν να γράφω εδω στο φόρουμ

    και επειδή λέμε πως η αερόβια η οι καρδιαγγειακές ασκήσεις είναι σημαντικές στην προπονητική του ββ , την μια επιπλέον μέρα μπορείς να την αφιερώσεις σ αυτα κάνοντας ποδήλατο η διάδρομο και να συμπληρώσεις με προπόνηση κοιλιακών , ραχιαίων και γαμπών , πήχεις και τέτοια αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ανάπτυξης τζάμπα την ώρα σου τρώς , γιατι οι πήχεις γυμνάζονται σε πολλες ασκήσεις , επειδη είναι η λαβή των περισσότερων ασκήσεων , εκτός αν υπάρχει πρόβλημα δυσμορφίας εμφανές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-02-11 19:58 #206
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    <H6></H6>ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ


    1Η ΜΕΡΑ ΣΤΗΘΟΣ – ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ

    ΣΤΗΘΟΣ

    1. ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ ΠΑΓΚΟΣ……………………….2 ΣΕΤ Χ 15 + 3 Χ 8 –12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
    2. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ……………………….4 >> Χ 8 – 12 >>
    3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ……………………..4 >> Χ 10 – 12 >>
    4. ΠΕΚ ΝΤΕΚ Η ΚΡΟΣ ΟΒΕΡ…………………...3 >> Χ 10 – 12 >>


    ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ

    1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ………………2 ΣΕΤ Χ 12 + 3 Χ 8 – 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
    2. ΓΑΛΙΚΕΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ Η ΑΛΤΗΡΑ…………..3 >> Χ 8 – 10 >>
    3. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΑ………………………….3 >> Χ 8 – 10 >>


    2Η ΜΕΡΑ ΠΛΑΤΗ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ

    ΠΛΑΤΗ

    1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ…………………………2 ΣΕΤ Χ 15 + 3 Χ 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
    2. ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ……………………………...4 >> Χ 10 –12 >>
    3. ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ……………………………….3 >> Χ 10 – 12 >>
    4. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ………………………………….4 >> Χ 10 –12 >>
    5. ΡΑΧΙΑΙΟΙ………………………………………..4 >> Χ 15 –20 >>


    ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ

    1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ………………………….2 ΣΕΤ Χ 15 + 3 Χ 8 – 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
    2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ…………………………3 >> Χ 10 >>
    3. ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ…………………………3 >> Χ 10 >>


    3Η ΜΕΡΑ ΠΟΔΙΑ – ΩΜΟΙ

    ΠΟΔΙΑ

    1. ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΙΣΟΝ (εκτάσεις τετρακεφάλων)…2 ΣΕΤ Χ 15 + 2 X 12 + 2 X 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
    2. ΛΕΓΚ ΓΚΕΡΛ (κάμψεις μηριαίων δικεφάλων).2 >> Χ 15 + 2 Χ 12 + 2 Χ 10 >>
    3. ΛΕΓΚ ΠΡΕΣ……………………………………4 >> Χ 10 – 12 >>
    4. ΧΑΚ ΣΚΟΥΩΤ Η ΣΚΟΥΩΤ……………………3 >> Χ 10 – 12 >>

    ΓΑΜΠΕΣ

    1. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΟΡΘΙΑ…………………4 >> Χ 12 – 15 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
    2. MHXANH ΓΑΜΠΩΝ ΚΑΘΙΣΤΗ……………..4 >> Χ 12 – 15 >>


    ΩΜΟΙ – ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

    1. ΜΗΧΑΝΗ ΩΜΩΝ ……………………………..2 ΣΕΤ Χ 12 + 3 Χ 10
    2. ΠΛΑΓΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ…………..4 >> Χ 10
    3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΚΥΦΤΟΣ………………………4 >> Χ 10

    ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

    1. ΟΡΘΙΟΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ………………………….4 >> Χ 8 – 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ :
    Το πρόγραμμα τροποποιείται σύμφωνα με τις οδηγίες του προπονητή.
    Για κάψιμο λίπους : συνδιασμος αερόβια και διατροφής
    Κοιλιακοί και Ραχιαίοι 2 η 3 φορές την εβδομάδα .
    Η ξεκούραση ανάμεσα στα σετ θα είναι 1,5 εως 2 λεπτά.
    Ζέσταμα και διατάσεις στην αρχή και στο τέλος του προγράμματος ειδικά στις
    Ασκήσεις των ποδιών.
    Το πρόγραμμα μπορεί να γίνει και σε 4 ημέρες κάνοντας ξεχωριστά τους ώμους και τον τρικέφαλο ή δικέφαλο.

    Δοκιμασα σημερα το προγρμμα και ειναι πολυ καλο!Λιγο δυσκολο μου φανηκε δεν ξερω αν ειναι επειδη εχει 10 μερες να παω γυμνστηριο λογο διακοπων..Το πηρα λιγο χαλαρα..Ειναι οκ ομως να το κανω ετσι οπως ειναι?Ειμαι σχετικα νεος(ενα χρονο κανω).
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-02-11 21:41 #207
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MichalisPorke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασα σημερα το προγρμμα και ειναι πολυ καλο!Λιγο δυσκολο μου φανηκε δεν ξερω αν ειναι επειδη εχει 10 μερες να παω γυμνστηριο λογο διακοπων..Το πηρα λιγο χαλαρα..Ειναι οκ ομως να το κανω ετσι οπως ειναι?Ειμαι σχετικα νεος(ενα χρονο κανω).

    ενα πρόγραμμα το κάνει δύσκολο η εύκολο η ένταση που δίνουμε και τα εξασκητικα κιλά , αλλιώς και ενας που δεν είναι πολύ προχωρημένος μπορει να ακολουθήσει οποιοδήποτε πρόγραμμα , εφόσον έχει κάνει φάση προσαρμογής και μετα απλά βάζει στις ασκήσεις τα κιλά που μπορεί να δουλέψει ώστε να βγάζει τις επαναλήψεις με σωστο τρόπο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-02-11 21:45 #208
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα πρόγραμμα το κάνει δύσκολο η εύκολο η ένταση που δίνουμε και τα εξασκητικα κιλά , αλλιώς και ενας που δεν είναι πολύ προχωρημένος μπορει να ακολουθήσει οποιοδήποτε πρόγραμμα , εφόσον έχει κάνει φάση προσαρμογής και μετα απλά βάζει στις ασκήσεις τα κιλά που μπορεί να δουλέψει ώστε να βγάζει τις επαναλήψεις με σωστο τρόπο
    Oκ ευχαριστω αυτο ηθελα να μαθω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-02-11 22:33 #209
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    δέν υπάρχει αμφιβολία για το ότι είσαι αρχάριος , ούτε είναι κακό όλοι έτσι ξεκινήσαμε , απλα εξήγησα ότι επειδή όλοι κάνουν το χοντρό και το μακρύ τους και αν πούμε να κάνουμε ότι κάνει ο καθένας , τότε θα έπρεπε κάθε βδομάδα να αλλάζουμε πρόγραμμα

    ούτε αυτα είναι πράγματα τεκμηριωμένα και στην βιβλιογραφία , αλλα αν πρόκειτε να ακολουθήσεις κάποια προπονητική τότε να είναι βασιζόμενα σε εμπειρία κάποιων που έχουν δείξει δείγματα γραφής σε βάθος χρόνου

    και εγω αυτα τα γράφω να κάνω πιο εύκολη την ζωή κάποιων ενδιαφερόμενων και όχι να την δυσκολέψω άνευ ουσίας , αλλιώς δεν θα καθόμουν να γράφω εδω στο φόρουμ

    και επειδή λέμε πως η αερόβια η οι καρδιαγγειακές ασκήσεις είναι σημαντικές στην προπονητική του ββ , την μια επιπλέον μέρα μπορείς να την αφιερώσεις σ αυτα κάνοντας ποδήλατο η διάδρομο και να συμπληρώσεις με προπόνηση κοιλιακών , ραχιαίων και γαμπών , πήχεις και τέτοια αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ανάπτυξης τζάμπα την ώρα σου τρώς , γιατι οι πήχεις γυμνάζονται σε πολλες ασκήσεις , επειδη είναι η λαβή των περισσότερων ασκήσεων , εκτός αν υπάρχει πρόβλημα δυσμορφίας εμφανές
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,ήσουν άκρως διαφωτιστικός
    Σαφώς & δεν γεννηθήκαμε με μια μπάρα στο χέρι.Το προγραμμά σου λοιπόν θα ακολουθηθεί αυστηρά
    Σε ευχαριστώ & σένα & όλα τα παιδιά
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-02-11 23:07 #210
    Προεπιλογή
    & κάτι που ξέχασα να ρωτήσω
    τρικέφαλα γαλλικές με μπάρα εννοείς ίσια ή στραβόμπαρα;επίσης τροχαλία αντίστροφα ποιά είναι;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 14 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία