Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 07-03-09 15:46 #1
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-03-09 15:57 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    καλο αρθρο για το ΚΝΣ

    ....και αρκετα καλη και η εισαγωγικη εικονα..
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-03-09 16:01 #3
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
    Το νευρικό σύστημα συντονίζει τη λειτουργία όλων των άλλων συστημάτων.
    Χωρίζεται σε δύο επί μέρους συστήματα:

    Το Σωματικό Νευρικό Σύστημα το οποίο ελέγχει τις συνειδητές λειτουργίες και περιλαμβάνει το Περιφερικό Νευρικό Σύστημα που αποτελείται από εγκεφαλικά και νωτιαία νεύρα και το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα (εγκέφαλος και νωτιαίος μυελός).

    Το Αυτόνομο Νευρικό Σύστημα το οποίο είναι υπεύθυνο για τη διατήρηση σταθερού εσωτερικού περιβάλλοντος (υπεύθυνο για την ομοιόσταση). Το σύστημα αυτό λειτουργεί αυτόνομα, χωρίς την άμεση συμμετοχή της συνείδησης. Στο Αυτόνομο Νευρικό Σύστημα υπάρχουν δύο ανταγωνιστικά σκέλη, το συμπαθητικό και το παρασυμπαθητικό σύστημα.



    Το Περιφερικό Νευρικό Σύστημα αποτελείται από όλα τα νεύρα, που εξέρχονται από το κεντρικό νευρικό σύστημα και διακλαδίζονται σε όλο το σώμα. Τα νευρικά αυτά ερεθίσματα μεταδίδονται ως ωθήσεις νεύρων από και προς το κεντρικό νευρικό σύστημα και άλλα μέρη του σώματος.

    Το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα, που αποτελείται από τον εγκέφαλο και το νωτιαίο μυελό, λαμβάνει τις πληροφορίες από το περιφερικό νευρικό σύστημα και τις αισθήσεις, συντονίζει την κίνηση και είναι το κέντρο της μνήμης, της συνειδητής σκέψης, των εκούσιων δραστηριοτήτων, όπως το βάδισμα και άλλων αυτόματων σωματικών λειτουργιών, όπως η έκκριση σαλίου.

    ΠΕΡΙΦΕΡΙΚΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ


    Το Περιφερικό Νευρικό Σύστημα αποτελείται από τους νευρώνες και τα νευρογάγγλια.

    Οι νευρώνες είναι νευρικά κύτταρα που δημιουργούν, επεξεργάζονται, μεταδίδουν και λαμβάνουν νευρικά ερεθίσματα. Συνδέονται με άλλους νευρώνες ή κύτταρα μέσα στους μυς, στα όργανα ή στους αδένες. Τα νευρικά ερεθίσματα ταξιδεύουν ηλεκτρικά κατά μήκος των νευρώνων και μεταδίδονται με χημικούς διαβιβαστές (νευροδιαβιβαστές) στους επόμενους νευρώνες , διασχίζοντας ένα μικροσκοπικό κενό που ονομάζεται σύναψη και βρίσκεται ανάμεσα στο νευρώνα και το γειτονικό κύτταρο (κύτταρο-στόχος).

    Οι νευρώνες έχουν εξειδικευμένες προεκτάσεις, γνωστές σαν νευρικές ίνες (άξονες), που μεταφέρουν τα νευρικά ερεθίσματα. Οι νευρώνες στον εγκέφαλο σχηματίζουν πυκνές ομάδες. Οι νευρώνες του νωτιαίου μυελού και σ’ όλο το σώμα σχηματίζουν οδούς επικοινωνίας μεγάλου μήκους.

    Σημαντικό ρόλο στο περιφερικό νευρικό σύστημα παίζουν τα 12 κρανιακά νεύρα στο κεφάλι και τα 31 ζευγάρια νωτιαίων νεύρων.

    Εκτός από τους νευρώνες, το νευρικό κύτταρο περιέχει μεγάλους αριθμούς άλλων τύπων κυττάρων που ονομάζονται νευρογάγγλια και τα οποία προστατεύουν, θρέφουν και υποστηρίζουν τους νευρώνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-03-09 16:09 #4
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Να συμπληρωσω και εγω αφου ειμαστε φορουμ για την σωματικη αναπτυξη, το ΚΝΣ προσαρμοζεται και αναπτυσεται μεσω της λεγομενης νευρομυικης συναρμογης. Η νευρομυικη συναρμογη ειναι ολες εκεινες οι διαδικασιες που γινονται ωστε να μεταφερθει το ερεθισμα απο τον εγκεφαλο στα νευρα και απο εκει στου μυες.
    Τροποι αναπτηξης της νευρομυικης συναρμογης ειναι οι ισορροπιστικες ασκησεις, οι ασκησεις ευκινησιας(agility drills) και τα ελευθερα βαρη κυριως τα squat και οι ολυμπιακες αρσεις που γυμναζουν ταυτοχρονα παρα πολλες μυικες ομαδες....
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5.  

  6. 07-03-09 16:15 #6
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    το νευρικό σύστημα αναρρώνει διαφορετικά από το μυικό.
    γι'αυτό και πρέπει να υπάρχουν μέρες ανάρρωσης και όχι κάθε μέρα γυμναστική ακόμα και με μικρή ένταση
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-03-09 18:20 #7
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    ρε παιδια γιατι τρεμω γενικα και ειδικα αρκετα στο γυμναστηριο?
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-03-09 18:40 #8
    Προεπιλογή
    εμενα τα ποδια μου,και οταν κανω και ασχετες ασκησεις.
    π.χ οταν κανω ραχιεους στο μηχανημα μερικες φωρες τα ποδια μου τρεμουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-03-09 18:48 #9
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    λογικά κούραση παιδιά, είτε εκείνη την ώρα από το ζόρι είτε συσσωρευμένη από τις προηγούμενες μέρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-03-09 18:49 #10
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kyriakos23
    εμενα τα ποδια μου,και οταν κανω και ασχετες ασκησεις.
    π.χ οταν κανω ραχιεους στο μηχανημα μερικες φωρες τα ποδια μου τρεμουν.
    αυτο μπορει να οφειλεται σε κουραση η αδυναμια των στηρικτικων μυων που χρησιμοποιεις οταν κανεις ραχιαιους...
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-03-09 18:51 #11
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    εγω τρεμω στα δαχτυλα κ σπανια αν ειμαι πολυ κουρασμενοσ λιγο στα ποδια
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-03-09 18:52 #12
    Προεπιλογή
    οταν κανεις ραχαιους??? τρεμουν τα ποδια σου??? Αυτο φιλε μου λυπαμε που θα σε απογοητευσω αλλα μαλλον ειναι θεμα μεσης.. τα ποδια συωδεοντε αμεσα ε την μεση.. αφου απο εκει περνανε ολα τα νευρα .. για κοιταξε το φιλε κυριακο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-04-14 19:36 #13
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Στο παρακάτω άρθρο στο προσωπικό μου ιστολόγιο, εξηγώ πως δουλεύει το ΚΝΣ κατά την προπόνησή μας. Σκοπός δεν είναι να δώσω ορισμούς και να το αναλύσω πλήρως, αλλά εστιάζω σε αυτό που αφορά τη γυμναστική με βάρη, όσο πιο απλά γίνεται. Καλή μελέτη.

    http://varitzis.blogspot.gr/2014/04/blog-post.html
    Απάντηση με παράθεση