Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 16-12-23 00:25 #1
    Προεπιλογή Deadlifts ή rdls και ασφάλεια
    Γεια χαρά

    Θέλω να δυναμώσω τη μέση μου και γενικά το κορμο γιατί ως γνωστόν είναι η βάση του σώματος . Κάνω σκουατ αρκετά κιλά (γύρω στα 130 κιλά με επαναλήψεις ενώ είμαι 75 κιλά ) και το ερώτημα μου είναι εάν βάλω deadlifts επιπρόσθετα και αφού κάνω σκουατ πόσο ασφαλές για τη σπονδυλική μου μέση είναι αυτό ; Γιατί έχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια για τα deadlifts και ότι το ρίσκο τραυματισμού είναι μεγάλο ...εάν προτείνετε πιο θεωρείται πιο ασφαλές deadlifts ή rdls ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-12-23 00:59 #2
    Προεπιλογή
    Αν θέλεις να δυναμώσει η μέση σου να βάλεις στο προγραμμα σου ραχιαιους δυο φορές την εβδομάδα 3χ20 με την προπόνηση πλατης και με τα πόδια πχ

    Τραυματισμό μπορεί να πάθεις από τα πάντα δεν έχει να κάνει με την άσκηση αλλά με την τεχνική,όποτε και οι άρσεις θανάτου αν γίνουν με την σωστή τεχνική δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Την ημέρα που έχεις πόδια δεν βάζεις και άρσεις θανάτου είναι σκότωμα τις άρσεις βαλτες στην προπόνηση πλατης,εναλλακτικά μπορείς να βάλεις rack pull.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-12-23 10:30 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την απάντηση !
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-12-23 14:12 #4
    Προεπιλογή
    Οι άρσεις είναι πολύ καλή άσκηση αλλά θέλει τέλεια τεχνική, επίσης κρατά χαμηλα τις επαναλήψεις ,προσωπικά μιας και την είχα πάθει είμαι προσεκτικός ,70-85% της 1 rep max είναι ένα σημείο που μπορείς να « χτισεις» την δύναμη σου
    Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με συνδυασμούς όπως 5x5,5x4,4x3, όσο ανεβαίνουν τα κιλά μείωνε τα τις επαναλήψεις , μόλις δυναμωσεις και νιώθεις καλά ανεβάζεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-12-23 15:48 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strong(er) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι άρσεις είναι πολύ καλή άσκηση αλλά θέλει τέλεια τεχνική, επίσης κρατά χαμηλα τις επαναλήψεις ,προσωπικά μιας και την είχα πάθει είμαι προσεκτικός ,70-85% της 1 rep max είναι ένα σημείο που μπορείς να « χτισεις» την δύναμη σου
    Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με συνδυασμούς όπως 5x5,5x4,4x3, όσο ανεβαίνουν τα κιλά μείωνε τα τις επαναλήψεις , μόλις δυναμωσεις και νιώθεις καλά ανεβάζεις
    Ναι και εγώ έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν νόημα πολλές επαναλήψεις ειδικά σε αυτή την ασκηση που μπορείς να σηκώσεις πολλά κιλά διότι η μέση παθαίνει υπερκόπωση .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-12-23 15:53 #6
    Προεπιλογή
    Επίσης όσο αφορά την τεχνική

    Σηκωνω με την μέση πιο πολύ ή με τα πόδια ( σαν σκουατ 1/4 ας πούμε ) ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-12-23 11:01 #7
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν πολλά βιντεο στο YouTube αφιέρωσε αρκετό χρόνο ώστε να καταλάβεις την τεχνική της άσκησης, τραβά βιντεο όταν εκτελείς για να δεις τι κανείς λαθος και να το διορθώνεις
    Την περισσότερη δουλεια την κάνουν οι γλουτοί κ μετά η πλάτη,αν δεν τελειοποιήσεις την τεχνική σου μην ανεβάσεις κιλά καθώς το ρίσκο είναι μεγάλο
    Απάντηση με παράθεση