Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 01-03-22 18:19 #1
    Προεπιλογή
    Καταλαβα φιλε μου, απλα ρωταω για να μαθω γιατι εχω ψαχτει απο εδω και απο εκει στο ιντερνετ και ο καθενας λεει τα δικα του... ειχα μπερδευτει να πω την αληθεια για αυτο μπηκα σε αυτο το φορουμ να μαθω, αρα απο οτι καταλαβα το να πινω το ροφημα πρωτεινης μετα την προπονηση και σε συνδιασμο με μια μπανανα ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω για να πετυχω την μεγιστη δυνατη μυικη αναπτυξη κλπ ! Και κατι ακομα που εχω δει στο youtube ειναι οτι το να πινεις την πρωτεινη σου ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την προπονηση δεν εχει απολύτως καμια σημασια για την μεγιστη μυικη αναπτυξη σου δηλαδη ειναι ακριβως το ιδιο, τι πριν, τι μετα την προπονηση θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα.Ομως καποιοι αλλοι λενε οτι ειναι καλυτερο να πινεις πρωτεινη μετα την προπονηση γιατι οι μυες βρισκονται σε αναβολικο παραθυρο και ΨΑΧΝΟΥΝ πρωτεινη να απορροφήσουν ωστε να γινει αποσύνθεση πρωτεινων και να γινουν ''τουμπανο'' και δυνατοτεροι, σωστα τα λεω; Επισης μπορει να κανω λαθος γιατι ειμαι νεος στο χωρο του γυμναστηριου ειμαι 18 χρονων κιολας δεν ξερω πολλα πραγματα προσπαθω να μαθω πειτε μου και εσεις την γνωμη σας!!! καλη συνεχεια!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sokraths1231 : 01-03-22 στις 18:22 Αιτία: Εγραψα κατι λάθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-03-22 20:32 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.670
    Προεπιλογή
    Φίλε ενα πρωτεϊνικό γεύμα δεν αναιρεί το άλλο , προφανώς. Aρκετοί δλδ βάζουν αμινοξέα υγρά ή BCAA πριν ή κατά την προπόνηση.

    Μετά την προπόνηση, πρέπει να τροφοδοτήσεις με όσο το δυνατόν περισσότερα θρεπτικά και υγιεινά συστατικά.
    Χρειάζονται οι υδατάνθρακες για την αποκατάσταση και αναπλήρωση αλλά και οι πρωτεϊνη ώστε ο μυικός ιστός που έχει "καταπονηθεί" στην προπόνηση να ανακάμψει.
    Αυτή η "λαχτάρα" του σώματος να ρουφήξει όσο το δυνατόν περισσσότερα πράγματα μετά το workout, είναι το λεγόμενο "αναβολικό παράθυρο" που κάποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί για τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα.

    Στα γράφω λίγο μπακαλίστικα για να καταλάβεις με απλά λόγια τι γίνεται, από εκεί και πέρα οι θεωρίες είναι αρκετές, θα διαβάσεις αρκετα, ειδικά στο φόρουμ υπάρχει θεματολογία, απλά λόγω ηλικίας μείνε στα βασικά και αρχισε step-by-step να ψάχνεσαι, για να μην χάσεις τον έλεγχο απο τις πολλές πληροφοριες που δεν θα μπορείς να διαχειριστείς.

    Το ρεζουμέ του άρθρου ίσως αποτελεί και την καλύτερη απάντηση, με απλά λόγια..

    Οπότε αυτό είναι: η πρωτεΐνη είναι καλύτερη από τους υδατάνθρακες μετά την προπόνηση, αλλά η πρωτεΐνη και οι υδατάνθρακες μαζί είναι βέλτιστα. Καλή τύχη με τους μυς σας.
    Απάντηση με παράθεση