Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 143
  1. 15-02-09 05:52 #31
    Το avatar του χρήστη blackgym

    Εγγραφή
    08-02-2009
    Περ.
    κρητη
    Μηνύματα
    578
    Προεπιλογή
    προχτες επεξα πανγκο 15 επανηψεις των 30 κιλων ζεσταμα

    1* 40 κιλα (12 επαναληψεις)
    2* 60 κιλα (12 επαναληψεις)
    3* 80 κιλα (10 επαναληψεις με βοηθεια)
    4* 100 κιλα (5 επαναληψεις με βοηθεια)

    στοχος τα 100 κιλα επι 10

    και σε πυραμιδα ισως τα 120-130 κιλα αλλα παλι του χρονου αυτα..

    μετα επικλινη

    ολα 12 επαναληψεις

    ξεκινησα 1* 30 κιλα
    2* 50 κιλα
    3* 60 κιλα
    4* 70 κιλα
    με το ζορι στο τεταρτο 8 ...
    The difference between a successful person and others is not a lack of strength, not a lack of knowledge, but rather a lack of will..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-02-09 06:24 #32
    Το avatar του χρήστη SiCkOheL

    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περ.
    United Kingdom
    Μηνύματα
    251
    Προεπιλογή
    εγώ τα σηκώνω όλα
    Είναι Bασανιστικό, Aλλά Aκόμα Eχω Πολύ Δρόμο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-02-09 07:35 #33
    Προεπιλογή
    χα χα τωρα το ειδα!pikolo θεωρεις ακατορθοτα αυτα τα κιλα που κανουμε? δηλαδη φιλε αν σου πω τα κιλα που σηκονε ο αδερφος μου τι θα μου πεις οτι επερνε αναβολικα για ελεφαντες???(τερματισε την καριερα του με 260-270 κγ παγκο αν θυμαμε καλα) αφου βεβαια και αυτος εχει σοβαρα προβληματα τραυματισμων τωρα ποια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-02-09 10:05 #34
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Εγώ πάντως σας λεω μπράβο για τα κιλα που σηκώνετε αλλά από καποια στιγμη και μετα έπαψα να τα υπολογίζω σαν μετρημα.
    Σίγουρα το να ανεβαζουμε κιλα "τονωνει" το αθλητικο μας εγωισμό και την αυτοπεποιθηση μας αλλά πρεπει να κατανοησουμε ότι το bodybuilding δεν εχει να κανει απόλυτα με το ποσα κιλα σηκωνεις αλλά με το ποσα κιλα χρειαζονται για να γυμνασεις σωστα τους μυς σου. Τα χρησιμοποιούμε σαν μεσο για να βελτιωσουμε την φυσικη κατασταση αλλά και εμφανιση του μυικου μας συστηματος,όχι σαν αυτοσκοπο.Για να μην παρεξηγηθω και εγω προσπαθω και φορτωνω στις καλες μου ημερες αλλά παρατηρω ότι σε καποια παιδια,κυριως αρχαριους,γίνεται αυτοσκοπος το ποσα κιλα θα σηκωσουν,και εντελει χανεται η ουσια δηλαδη να φορτιστεί ο μυς με την κατάλληλη πίεση.Με φωναζει ένα παιδι προχθες να τον βοηθησω με 90 κιλα πάγκο,τον έχω παρατηρησει ότι δεν τα είχε αλλά δεν του είπα τίποτα να μην τον μειωσω.Όταν δεν έχεις καλα καλα ούτε μια επαναληψη μόνος σου με αυτα τα κιλα καλύτερα να μην τα βαζεις,δεν αναφερομαι σε σετ δυναμης της μιας επαναληψης,μιλαμε το άτομο δεν μπορουσε καλα καλα να ξεκολλήσει.
    Παρόλα αυτα του έβγαλα 3 επαναλήψεις (γιατί θεωρω ότι εγω του τις έβγαλα!! )και είμαι σίγουρος ότι στο μυαλο του αποτυπωθηκε ότι έκανε 90 κιλα 3 επαναλήψεις.Ο νοων νοείτω...
    (Για να μην παρεξηγηθω αυτη την αναφορα την κανω ευκαιρίας δοθεισης,όχι για να αμφισβητησω τα κιλα που έχουν αναφερθει εδω μεσα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-02-09 13:32 #35
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο napstor
    brawny ποσο χρονων εισαι?
    43, γιατι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-02-09 15:05 #36
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο _kwstas_
    χα χα τωρα το ειδα!pikolo θεωρεις ακατορθοτα αυτα τα κιλα που κανουμε? δηλαδη φιλε αν σου πω τα κιλα που σηκονε ο αδερφος μου τι θα μου πεις οτι επερνε αναβολικα για ελεφαντες???(τερματισε την καριερα του με 260-270 κγ παγκο αν θυμαμε καλα) αφου βεβαια και αυτος εχει σοβαρα προβληματα τραυματισμων τωρα ποια..
    δλδ αρσεις και σκουοτ πρεπει να ηταν κοντα σε αυτα τα κιλα που εκανε ο coleman που εχει παρει ολη τη φαρμακαποθηκη της αμερικης και ο αδελφος σου νατουραλ εκανε αυτα τα κιλα?ειπαμε να λεμε κανα ψεμα οχι και ετσι ομος δουλευομαστε και μεταξυ μας τωρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-02-09 15:55 #37
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    τα κιλα ειναι σιγουρα ενα μετρο συγκρισης για την κατασταση μας αλλα οχι αυτοσκοπος στο ββ αλλα στο p.lifting. Σιγουρα μπορει καποιος να κανει υπερτροφια στο 70-80% και να μην ρισκαρει πιθανοτητες τραυματισμου παντα μιλωντας για ββ. To λεω αυτο πιο πολυ για τους πιο απειρους μην νομιζουν οτι αν δεν σηκωσουν πολλα δεν κανουν τιποτα.....

    Παντως μερικοι σηκωνετε πολλα κιλα απ οτι ειδα, και σας συγχερω για τον κοπο σας....... Προσοχη μονο στους τραυματισμους

    keep lifting.....
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-02-09 17:29 #38
    Προεπιλογή
    peri ο coleman κανει deadlift 400++ κιλα και ο αδερφος μου τερματισε καπου στα 310 αν θυμαμε. Δεν εχεις ιδεα απο κιλα γιατι για καποιον που αχολειτε με αρση βαρον 20 χρονια.. αυτα τα κιλα βγαινουνε.. ο αδερφος μου τωρα σε ηλικια 35 χρονων προπονητε στο ζηρινειο(αθλητικο κεντρο) αν θες τραβα μια βολτα και δες τι κιλα σηκονουνε τα παιδια που κανανε αρση βαρον.. οσο οτι συγκρινες τον αδερφο μου με αυτο το γομαρι ονοματι coleman που εχει ξεσκιστει στην ντοπα για να φουσκοσει δεν ξερω αν τον τιμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-02-09 17:43 #39
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polyneikos
    με το ποσα κιλα χρειαζονται για να γυμνασεις σωστα τους μυς σου. Τα χρησιμοποιούμε σαν μεσο για να βελτιωσουμε την φυσικη κατασταση αλλά και εμφανιση του μυικου μας συστηματος,όχι σαν αυτοσκοπο.
    +1000

    αυτο που στην ουσια θελουμε να προκαλεσουμε ειναι ερεθισματα για υπερτροφια, κατα την γνωμη μου για να γινει αυτο πρεπει ο μυς κατα τις επαναλιψεις να σισπατε. για να σισπαστει ο μυς ομως παιζουν διαφορα, οπος ευρος κινισης, σωστη τεχνικη κ φυσικα τα κιλα. συνηθος τα μεγιστα κιλα που σικονουμε διαφερουν κατα πολυ απο τα κιλα στα οποια συσπατε ενας μυς.
    δεν ξερω αμα το διατιπωνω σωστα, απλα το εχω λιγο χημα στο μιαλο μου σαν ιδεα..
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-02-09 17:46 #40
    Προεπιλογή
    συμφονω με πολυνικο.. mantus αν και καταλαβαινω τι θες να πεις διατυποσετο λιγο καλητερα γιατι δεν σε πολυ πιανω! εν μερη εχεις δικιο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-02-09 18:08 #41
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    συνηθος τα μεγιστα κιλα που σικονουμε διαφερουν κατα πολυ απο τα κιλα στα οποια συσπατε ενας μυς.
    Και εγω δεν καταλαβαίνω την διατύπωσή σου, ισως κάτι άλλο θες να πεις, διότι με τις μέγιστες είναι που συσπώνται όλες οι μυικές ίνες.
    Με κιλά όπου μπορεις να κάνεις π.χ. πάνω απο 5-6 ή και 8 επαναλήψεις, το έργο το αναλαμβάνουν και το κάνουν μόνο οι ίνες αντοχής.
    Εκτός κι αν βάλεις τα ίδια κιλά για πολλές επαναλήψεις, αλλά δουλεύεις με χαμηλές επαναλήψεις, π.χ. 3 και με ταχύτητα/έκρηξη και συνεπώς με περισσότερα σετ.

    Η δυναμη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και στην υπερτροφία, αν υπάρχει και τρόπος προπόνησης και για δυναμη και για έκρηξη, τότε τα σετ με τις περισσότερες επαναλήψεις γίνονται πιό αποτελεσματικά, ή αν θέλετε χρησιμοποιεί κανείς πιό αποτελεσματικά τις ίνες του, τα motor units κλπ.
    Όσοι δουλεύουν με 8 επαναλήψεις και πάνω, θα υπερτροφήσουν σαρκοπλασμικά (μια μαζα που μόλις δεν υπάρχει πλέον ερέθισμα χάνεται) και παρόλο που θα δείχνουν λογω μεγέθους ότι έχουν κάποια δύναμη, στην ουσία δεν θα είναι τοσο δυνατοί όσο φαίνονται.
    Έπειτα δεν μπορω να πιστέψω ότι κάποιος μένει ευχαριστημένος π.χ. με 100 κιλά σε μια ασκηση για 6 ας πούμε, και δεν θα θελε να μπορει κάποια στιγμή να φτάσει τα 150 κιλά για τις ίδιες 6, πιστευοντας ότι αφου δουλεύει καλά την κίνηση με τα 100 αρκει για να βαζει μάζα κλπ.

    Φυσικά όπως λέει και ο polyneikos κατα κάποιον τρόπο, σκοπός είναι να χρησμοποιούνται τα καταλληλα loads για να γίνεται σωστά και η κίνηση/τεχνική/εκτέλεση, αλλά αυτό με τα όσο δυνατόν γίνεται περισσότερα κιλά για κάποιον ξεχωριστά.
    Διότι αν ένας που σηκώνει π.χ. 100 κιλά σε μια άσκηση για π.χ. 5 καλές και σωστές επαναλήψεις, μπορει να κάνει επίσης καλές και σωστές σε εκτέλεση επαναλήψεις και με τα 60 κιλά, αλλά με τα 60 δεν θα κάνει τίποτε.

    Υ.Γ.Όσο για τον Κόλεμαν, μην νομίζετε ότι κάνει μόνο 12αρες και 15αρες, κάνει προπονήσεις και με μονές και 3αρες.
    Πριν κάνει μποντυμπίλντιγκ έκανε powerlifting, κι αν δείτε και άλλους αθλητές στον χωρο που πριν είχαν τέτοιο backround, είναι συνήθως οι πιό δυνατοί και οι πιό μυώδεις απο άποψης πυκνότητας, και συνήθως αυτοί που πιό εύκολα φτάσανε σε υψηλό επίπεδο μάζας απο τους άλλους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-02-09 18:39 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο napstor
    brawny ποσο χρονων εισαι?
    43, γιατι?
    για την ηλικια σου τα κιλα που κανεις ειναι πολυ καλα.μακαρι να ειμαι και εγω ετσι στην ηλικια σου.με αυτες τις γνωσεις και αυτο το σωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-02-09 18:46 #43
    Προεπιλογή
    ρε κωστα μηπως υπερβαλεις λιγο με τα κιλα?αφου φερατε σαν παραδειγμα τον colemann να πω οτι ειχε τα 225κιλα για 5 επαναληψεις.ο αδερφος σου πως γινεται να εχει 270?δεν θελω να τον μειωσω ουτε να πω οτι λες ψεμματα αλλα μηπως υπερβαλεις λιγο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-02-09 19:45 #44
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο napstor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο napstor
    brawny ποσο χρονων εισαι?
    43, γιατι?
    για την ηλικια σου τα κιλα που κανεις ειναι πολυ καλα.μακαρι να ειμαι και εγω ετσι στην ηλικια σου.με αυτες τις γνωσεις και αυτο το σωμα
    Δεν είναι καλά τα κιλά, θα πρεπε να είναι παραπάνω.
    Απλά αργά αρχισα προπονήσεις και ακόμη πιό αργά κατάλαβα το νόημα, και τώρα σε αυτη τη φάση το έργο γίνεται πιό δυσκολο αν με πιάνεις, αλλά πάλι εν μέρει γίνεται.

    Οι νεαροί σε ηλικία, ή αν θες αυτοί που αρχίζουν απο εφηβία κλπ, μπορουν να φτάσουν σε ακόμη πιό υψηλά επίπεδα όταν θα φτάσουν σε κάποια ηλικία, αν δεν χάσουν τον καιρό τους όπως έχασα και εγω (μακάρι να είχα κάποιον τότε να μου εξηγεί κλπ και να είναι απο πάνω μου), για αυτό και θέλω να βοηθήσω όσο μπορω για να αποφύγουν αυτό το πράγμα, και πάντα στοχεύω να κάνω τους άλλους να με ξεπεράσουν (σε όλα τα επίπεδα), διότι αυτό εν μέρει θα είναι και μία απόδειξη, του ότι αν είμουν ξανά έφηβος και είχα τις γνώσεις που έχω τωρα, θα είχα φτάσει πιό ψηλά τωρα απο ότι είμαι τωρα.

    Ήδη το κάνω και με τις κόρες μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-02-09 22:19 #45
    Προεπιλογή
    αντε και εγω που ειμαι ακομα 15 να δω αν θα ειμαι σε υψηλοτερο επιπεδο απο σενα στην ηλικια σου.ευτυχως που εισαι διπλα μας για να μας μεταδισεις τις γνωσεις σου.μακαρι να ειχα ενα πατερα με τις γνωσεις σου για να με καθοδηγησει απο κοντα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία