Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 241
  1. 05-09-07 10:41 #1
    Προεπιλογή Φυκοβουτυρο,ανθος ορυζης
    παιδια ποια μαρκα παιρνετε απο αυτα?και απο που
    ?
    οσες εχω δει ειναιο πολυ ακριβεσ..καλη ερευνα αγορας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2.  

  3. 05-09-07 14:08 #3
    Προεπιλογή
    γιατι ειναι πολυ ποιο ευκολο και σε αλλα μελη να ξερουν τι εχει το καθε topic....αλλιως θα επρεπε να γραφω εναν πελωριο τιτλο για καθε topic και ποιος ακουει τον gast....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-09-07 16:42 #4
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Φυστικοβουτηρο εχω ενα απο τα ΑΒ Βασιλοπουλος.Γευση δε θυμαμαι. Λεω ομως να το αντικαταστησω με Μερεντα ή Νutella. (Μuscleboss μη φωναζεις... )
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-09-07 16:47 #5
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sourlas
    Φυστικοβουτηρο εχω ενα απο τα ΑΒ Βασιλοπουλος.Γευση δε θυμαμαι...
    Η γευση του μου παει καπως σε φουντουνια,μονο που ειναι πιο υγειινο (σε normal ποσοτητες βεβαια ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-02-09 17:58 #6
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή Φυστικοβούτυρο
    (έψαξα στο φόρουμ με όλους τους πιθανούς αναγραμματισμούς καθότι την έχετε σκοτώσει κατά καιρούς τη λέξη και δε βρήκα άντίστοιχο τόπικ παρά μόνο σε συνταγές-διατροφές κλπ. αν το search δε δούλεψε στείλ'τε λινκ)

    Το φυστικοβούτυρο επινοήθηκε από τον Αμερικανικής καταγωγής γιατρό και χορτοφάγο Dr John Harvey Kellogg το1894 ως μια θρεπτική και ευκολόπεπτη υγιεινή τροφή για τους ασθενείς του. Παρά το όνομα του, το φυστικοβούτυρο δεν περιέχει καθόλου βούτυρο ή άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα. Το φυστικοβούτυρο συνήθως περιέχει φυστίκια, αλάτι και μερικές φορές γαλακτοματοποιητή. (Αν και σε πολλά προιόντα βάζουν διάφορες προσμίξεις μέχρι και σοκολάτα κλπ)

    Θετικά:
    Το φυστικοβούτυρο είναι μιά τροφή υψηλής περιεκτικότητας σε βιταμίνη Ε, η οποία ειναι το ισχυρότερο αντιοξειδωτικό του ανθρώπινου οργανισμού και καταπολεμά τον καρκίνο, Βιταμίνη Β3 που βοηθά τον οργανισμό στην επισκευή των κυττάρων, περιέχει πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και φυτικά ακόρεστα (μονακόρεστα και πολυακόρεστα) λιπαρά («καλά» λιπαρά) που ανεβάζουν την καλή χοληστερίνη/ρίχνουν την κακή/αδυνατίζουν/βοηθάνε στη λίμπιντο/πρωτεινοσύνθεση κλπ, σίδηρο, ασβέστιο, Resveratrol που θεωρείται ότι συμβάλλει στην αντιγηραντική διαδικασία και καταπολεμά τα βακτήρια/ιούς/μύκητες, p-coumaric οξύ που συμβάλλει στην καταπολέμηση των καρδιαγγειακών και νευροεκφυλιστικών ασθενειών, νιασίνη που καταπολεμά το αλτσχάιμερ, φυτικές ίνες που είναι κατά του καρκίνου/παχυσαρκίας κλπ.

    Συμφωνα με έρευνες, η χρησιμοποίηση φυστικοβούτυρου και άλλων ξηρών καρπών από τον γυναικείο πληθυσμό, μειώνει κατά πολύ τον κίνδυνο παρουσίασης διαβήτη τύπου 2.

    Αρνητικά
    το θέμα είναι ότι δυστυχώς κανονικό φυστικοβούτυρο δεν υπάρχει, ή πιο σωστά, δύσκολα βρίσκεται στην ελλάδα (επίσης δε βρήκα στα ελληνικά επαρκή στοιχεία όταν έψαξα) και όταν βρείτε είναι πανάκριβο. το επεξεργασμένο φυστικοβούτυρο έχει και "κακά" λίπη.
    επίσης περιέχουν πολλά συντηρητικά, αρωματοποιητές κλπ που είναι επικίνδυνα για την υγεία ειδικά η αφλατοξινη Β1 που είναι πολύ τοξική και καρκινογόνος ουσία.
    [για τις αφλατοξίνες: http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_aflatoxins.htm αν το διαβάσετε μη φρικάρετε ο ρούλης τρώει συνέχεια και δεν έχει πάθει τίποτα ]

    πρόσφατα βρέθηκε σαλμονέλα σε φυστικοβούτυρο και έστειλε 500 άτομα στο νοσοκομείο με 6 θανάτους. η εταιρεία kellogs μάζεψε (υποτίθεται όλα) τα προβληματικά προιόντα που περιέιχαν φυστικοβούτυρο απο κριτσίνια μέχρι και σοκολάτες.

    ανάλογα με τη χρησή(ώρα-ποσότητα) μπορεί να αυξήσει το πάχος και να δυσκολέψει τον ύπνο.

    Κατανάλωση
    προσωπικά πιστεύω μία χρήση του στυλ 1-2 κουταλάκια του γλυκού τη μερα ή κάθε δεύτερη μέρα είναι οκ

    αν και δε μου αρέσει πολύ από μόνο του, συνδοιάζεται πολύ ωραία με μέλι, μερέντα, σε σάντουιτς, γλυκά, σαλάτες και πολλά άλλα. το χρησιμοποιώ πάντα όταν φτιάχνω μπάρες πρωτεΐνης γιατί εκτός των άλλων "δένει" το μείγμα.

    απόφυγετέ το μεταπροπονητικά και πριν τον ύπνο.

    [τα περισσότερα τα βρήκα σε διάφορα site ελληνικά και ξένα, σχετικά με θέματα υγείας. προσθέστε κι εσείς ότι ξέρετε]

    copyright
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-02-09 18:22 #7

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    ωραιος γιατι για το φυστικοβουτηρο ειχα μαυρα μεσανυχτα
    παντως στις ΗΠΑ πρεπει να γινεται μεγαλη καταναλωση
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-02-09 19:02 #8
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavro
    ωραιος γιατι για το φυστικοβουτηρο ειχα μαυρα μεσανυχτα
    παντως στις ΗΠΑ πρεπει να γινεται μεγαλη καταναλωση
    όντως τρελή κατανάλωση όπως επίσης και σε ολλανδία-αγγλία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-02-09 19:18 #9
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    εγώ αποφεύγω το φυστικοβούτυρο που έχουνε τα σούπερ γιατί έχει μέσα δεξτρόζες και συντηρητικά, πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο και ελπίζω να είναι κοβλε το βάζω στα αλμυρά σάντουιτς μου και τα σπάει!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-02-09 19:29 #10
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο
    Nαι μην φας περιμενε

    Πηρα και εγω βιολογικο ειχε τοσο αλατι μεσα που αλατι κανονικο να φας λιγοτερη αλμυρα θα παρεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-02-09 19:35 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tezaman
    εγώ αποφεύγω το φυστικοβούτυρο που έχουνε τα σούπερ γιατί έχει μέσα δεξτρόζες και συντηρητικά, πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο και ελπίζω να είναι κοβλε το βάζω στα αλμυρά σάντουιτς μου και τα σπάει!!
    Φιλε συντοπιτη το καλυτερο που εχεις να κανεις αν θες αγνο φυστικοβουτυρο ειναι να παρεις φυστικια πινατς απο ενα μαγαζι ξηρων καρπων, να το βαλεις στο μπλεντερ η καλυτερα στο μουλτι και να το κανεις πολτο.

    Καλο ειναι να βαζουμε ορισμενη ποσοτητα μεσα ωστε να μην αφηνει κομματια και να το ανακατευουμε λιγο με ενα κουταλι. Αν καποιος θελει μπορει να βαλει τα φυστικια σε ενα σουρωτηρι και να τα ανακατεψει καλα ωστε να φυγει το πολυ αλατι πριν τα αλεσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-02-09 19:43 #12
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    το καλύτερο είναι να φάτε τα φυστίκια έτσι ωμά, αυτά που είναι ανάλατα και ακαβούρδιστα.

    αν κάποιος θέλει να φτιάξει καλύτερα μικρή ποσότητα γιατί χάνει τα θρεπτικά του όσο μένει.

    βάλτε μερικά φυστίκια στο μούλτι + λίγο λάδι (όχι ελαιόλαδο καλύτερα) + οτι άλλο αγαπάτε πχ αλάτι/μπανάνα/παγωτό και πάει λέγοντας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-02-09 19:52 #13
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο
    Nαι μην φας περιμενε

    Πηρα και εγω βιολογικο ειχε τοσο αλατι μεσα που αλατι κανονικο να φας λιγοτερη αλμυρα θα παρεις
    αυτό που παίρνω φένετε να είναι κομπλέ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-02-09 19:53 #14
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    το καλύτερο είναι να φάτε τα φυστίκια έτσι ωμά,
    Ωμα φιλε δεν τρωγοντε γιατι περνω ωμα με το κιλο
    Ψηστε τα στο τηγανι δεν θελει λαδι η τιποτα τετοιο απλο ψησιμο και μπορεις να τα φας ουτε αλατια ουτε δεξροζες ουτε τιποτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-02-09 19:56 #15
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    εγώ τα τρώω ωμά άνετα. γούστα είναι αυτά. θα το δοκιμάσω το τηγάνι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία