Θέμα: Ταχίνι

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 167
  1. 27-08-11 01:09 #76
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τα μπερδευεις!
    Το ταχινι εχει καλα λιπαρα! Οπου θες λιπαρα θα το βαζεις, υ/α εχει ελαχιστο!
    Το Quaker ειναι υδατανθρακας! Δεν ειναι απλος βεβαια, αν θες απλο υ/α βαλε κανενα φρουτο!
    Οποτε για μετα την προπονηση δεν το συζητω, βρωμη!
    Λάτρης και των δύο (και το ταχίνι κ την βρώμη τα τσακίζω από μία φορά τη μέρα σίγουρα) αλλά δεν κάνουν για μετά την προπόνηση. Η βρώμη είναι υδατάνθρακας με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και τα λιπαρά ακόμη και τα "καλά" (α-κόρεστα, πολυακόρεστα) δεν τα θες τόσο μετά την προπόνα. Καλύτερα αν δεν παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα, μπανάνα ή μήλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-08-11 05:52 #77
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάτρης και των δύο (και το ταχίνι κ την βρώμη τα τσακίζω από μία φορά τη μέρα σίγουρα) αλλά δεν κάνουν για μετά την προπόνηση. Η βρώμη είναι υδατάνθρακας με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και τα λιπαρά ακόμη και τα "καλά" (α-κόρεστα, πολυακόρεστα) δεν τα θες τόσο μετά την προπόνα. Καλύτερα αν δεν παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα, μπανάνα ή μήλο.
    Εχεις σε καπποιο αλλο γευμα πλειν του βραδυνου πηγη Ω3 ( μιας και ειπες οτι καταναλωνεις ταχινι και λογικα πριν τον υπνο ) ή παιρνεις ιχθυελαιο ξερω γω?
    Ρωταω γιατι εγω εχω καρυδια πριν τον υπνο για λιπαρα και πηγη Ω3, δεν παιρνω ιχθυελαιο ή καπποιο αλλο συμπληρωμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Txc : 27-08-11 στις 05:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-09-11 15:41 #78
    Προεπιλογή Εχω ακουσει οτι η ταχυνη βοηθαει...υσχιει?
    ποτε κ ποσο να παιρνω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-09-11 15:50 #79
    Το avatar του χρήστη George1993

    Εγγραφή
    24-05-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    235
    Προεπιλογή
    δεν μπορούμε να σου πούμε στην τύχη ποσότητες
    αυτές τις κανονίζεις ανάλογα με τις θερμιδικές ανάγκες σου
    και πράγματι το ταχίνι έχει πολύ χρήσιμα συστατικά
    "Αν η γνώση μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, δεν είναι η άγνοια που θα μας βοηθήσει να τα λύσουμε."
    Isaac Asimov
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-09-11 15:58 #80
    Προεπιλογή
    πιστευω πως 2 κουταλιες του γλυκου ταχινι μετα το φαγητο ειναι αρκετες να κανουν την δουλεια τους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-09-11 16:16 #81
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-09-11 16:35 #82
    Προεπιλογή
    ευχαριστω με καλυπσες..να ρωτησω κατι αλλο τωρα...το ταχινι με μελι για το μεταπροπονητικο γευμα..καλο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-09-11 19:23 #83
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Νίκο υπήρχε τοπικ για το ταχίνι, διάβασε τις πίσω σελίδες.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-09-11 14:29 #84
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Tαχίνι με πρεβιοτικές ίνες

    ανά 100γρ

    Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
    Πρωτεΐνες: 20.7g
    υδατάνθρακες: 2,7g
    εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
    λιπαρά: 48.2g
    εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
    χοληστερόλη: 0
    εδώδιμες ίνες: 26g
    εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
    νάτριο: 0

    είχα ρωτήσει την μάνα μου αν έχει δεί ταχίνι στο super market που πάει (γιατι σκεφτόμουν να πάρω να το εχω και αργότερα να το βάλω στην διατροφή μου οταν την αλλαξω ) και πηγε και μου πηρε το παραπάνω ταχινι το οποίο αποτι καταλαβαίνω δεν κανει , η μαλλον δεν ειναι το καλυτερο που θα μπορουσα να παρω.

    βλέπω οτι έχει κορεσμένα , σάκχαρα κλπ
    ακόμα και στην 1 κουταλιά του γλυκού που θα έβαζα δεν νομίζω να με συμφέρει να το καταναλώσω.

    εσείς τι λέτε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-09-11 14:34 #85
    Προεπιλογή
    ολα πάνω-κάτω ίδια είναι. όλα έχουν κορεσμένα.
    απλά άμα πάρεις το ολικής το μακεδωνικό, δεν έχει καθόλου σάκχαρα. αλλα έχει λίγο παραπάνω θερμίδες.
    και αυτό που σου πήρε η μάνα σου μια χαρα είναι. δοκίμασε και αμα σου αρέσει την επόμενη φορά πάρε το ολικής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-01-12 14:54 #86
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή Σησάμι και ταχίνι
    Το σησάμι και το ταχίνι είναι σίγουρα δύο τρόφιμα πραγματικά αγνά κι ωφέλιμα, που λαοί όπως οι Ασσύριοι και οι Αιγύπτιοι, αλλά και οι Κινέζοι, είχαν ανακαλύψει χιλιάδες χρόνια πριν. Επιστημονικές μελέτες από ξένα και ελληνικά ερευνητικά κέντρα έχουν δείξει ότι το σησάμι και τα παράγωγά του, είναι ιδιαίτερα ευεργετικά για την υγεία, αν και προσφέρουν αρκετές θερμίδες λίπους. Τα 100 γραμμάρια ταχινιού αποδίδουν περίπου 500 θερμίδες, όσες και 100 γραμμάρια κάποιου κίτρινου τυριού. Πέρα όμως από τις θερμίδες το σησάμι και το ταχίνι προσφέρουν ένα συνδυασμό λίπους (50% περίπου), πρωτεΐνης (20% περίπου), αλλά και υδατανθράκων.

    Το λίπος του σησαμιού και του ταχινιού, είναι σημαντική πηγή βιταμίνης Ε, (σύμφωνα με μετρήσεις 2,5 περισσότερη από του ελαιόλαδου). Τα προϊόντα αυτά συμβάλλουν στην πρόληψη των θρομβώσεων και της αρτηριοσκλήρυνσης, κυρίως χάρη σε μια ουσία που ονομάζεται σησαμίνη, η οποία μειώνει τη χοληστερίνη του οργανισμού. Ειδικότερα, η παρουσία της βιταμίνης Ε κάνουν τα τρόφιμα αυτά αλλά και τις θερμίδες που μας παρέχουν ακόμα πιο «θετικές», αφού είναι ιδιαίτερα αντιοξειδωτική, περιορίζοντας τη δράση των ελευθέρων ριζών και τις βλάβες που προκαλούν στα συστήματα του οργανισμού. Η βιταμίνη Ε προλαμβάνει τον σχηματισμό καρκινικών κυττάρων, τη δημιουργία μεταλλάξεων που συνδέονται με ασθένειες όπως η νόσος του Alzheimer και η νόσος του Parkinson, ενώ λόγω της σησαμίνης παρέχει προστασία από την εμφάνιση καρκίνου του μαστού. Πέρα από την Ε προσφέρει και βιταμίνες του συμπλέγματος Β όπως οι Β1, Β2 και νιασίνη, ιχνοστοιχεία (φωσφόρο και σίδηρο), καθώς και αρκετές διαιτητικές ίνες. Έτσι, όταν δεν υπάρχει πρόβλημα παχυσαρκίας, λίγο ταχίνι στο ψωμί, αντί για οποιαδήποτε πραλίνα σοκολάτας, δίνει σημαντικά διατροφικά στοιχεία, με αντίστοιχο βέβαια θερμιδικό φορτίο.

    Όλα τα παραπάνω τρόφιμα μας δίνουν ασφαλώς θερμίδες, αφού αποτελούν συνδυασμούς των θερμιδογόνων θρεπτικών συστατικών. Παράλληλα όμως με το ενεργειακό τους φορτίο, μας χαρίζουν μια ποικιλία από θρεπτικά συστατικά, που το καθένα παίζει το δικό του ρόλο στην ομαλή ανάπτυξη και συντήρηση του οργανισμού μας. Έτσι αξίζει από κάθε άποψη να τα εντάξουμε στο καθημερινό μας διαιτολόγιο και να θυμόμαστε ότι περά από την ποσότητα των θερμίδων που καταναλώνουμε πρέπει να προσέχουμε και την ποιότητα των θερμίδων αυτών.

    Δημοσθενόπουλος Χαρίλαος

    Κλινικός Διαιτολόγος - Βιολόγος

    dietup.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-01-12 14:55 #87
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    ενα ακομη μικρο αρθρο σχετικο με το ταχινι κ το σησαμι!
    εχει ενδιαφερον να το διαβασετε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-01-12 17:10 #88
    Το avatar του χρήστη Babis Stinson

    Εγγραφή
    17-08-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Ενδιαφέρον και αυτό το άρθρο, thnx για την ενημέρωση gym.

    Εγώ από τότε που εισήγαγα στην διατροφή μου τον συνδυασμό μέλι-ταχίνι (στο πρωινό κυρίως) δεν μπορώ να το σταματήσω με τίποτα! Πέρα από το θέμα υγείας που περιγράφεται και στο άρθρο, προσφέρει αρκετή ενέργεια που φαίνεται και κατά την διάρκεια της ημέρας. Ίσως είναι στο μυαλό μου, αλλά τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει σε μένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-01-12 21:43 #89
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Babis Stinson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον και αυτό το άρθρο, thnx για την ενημέρωση gym.

    Εγώ από τότε που εισήγαγα στην διατροφή μου τον συνδυασμό μέλι-ταχίνι (στο πρωινό κυρίως) δεν μπορώ να το σταματήσω με τίποτα! Πέρα από το θέμα υγείας που περιγράφεται και στο άρθρο, προσφέρει αρκετή ενέργεια που φαίνεται και κατά την διάρκεια της ημέρας. Ίσως είναι στο μυαλό μου, αλλά τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει σε μένα.
    το πρωι παντα κανω συνδιασμο αμυγδαλα η φουντουκια η καρυδια με ταχινι και μελι.μαζι με το γιαουρτι εννοειται.δε μπα να αυξομειωνω θερμιδες μετα δε μπα μη τρωω καν υδατανθρακες εχω τρελη ενεργεια απο το πρωινο και μονο.στο μεταξυ τα 100 γρ ειναι 4 κουταλιες σουπας δυνατες κιολας. εμεις π αθλουμαστε μπορουμε να καταναλωνουμε και πολλες θερμιδες κιολας.εγω πχ για να χτυπησω 2700 μου φευγει η μαγκια...νομιζω οτι 30-40-50 γρ τουλαχιστον χωρανε στις διατροφες μας.αρκει να το θελουμε...gym ωραιοτατο αρθρακι. δεν ειναι τυχαιο π το καταναλωναν αιωνες πριν....
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-01-12 21:46 #90
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tαχίνι με πρεβιοτικές ίνες

    ανά 100γρ

    Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
    Πρωτεΐνες: 20.7g
    υδατάνθρακες: 2,7g
    εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
    λιπαρά: 48.2g
    εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
    χοληστερόλη: 0
    εδώδιμες ίνες: 26g
    εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
    νάτριο: 0

    είχα ρωτήσει την μάνα μου αν έχει δεί ταχίνι στο super market που πάει (γιατι σκεφτόμουν να πάρω να το εχω και αργότερα να το βάλω στην διατροφή μου οταν την αλλαξω ) και πηγε και μου πηρε το παραπάνω ταχινι το οποίο αποτι καταλαβαίνω δεν κανει , η μαλλον δεν ειναι το καλυτερο που θα μπορουσα να παρω.

    βλέπω οτι έχει κορεσμένα , σάκχαρα κλπ
    ακόμα και στην 1 κουταλιά του γλυκού που θα έβαζα δεν νομίζω να με συμφέρει να το καταναλώσω.

    εσείς τι λέτε?
    αστιευεσαι? αυτο ειναι πολυ δυνατο ρ συ.σιγα τα σακχαρα στα 100 γρ τα αλλα εχουν 1,7 στη καλυτερη ας πουμε....τωρα δε θυμαμαι αν οι ενδωδιμες ινες οι πρεβιοτικες χωνευονται η οχι.παντως ειναι ευεργετικες για τον οργανισμο σου.αν διαβασεις και τι κανουν...κορεσμενα εχει μεν.αλλα φυτικα δε.δλδ εισαι οκ.πρεπει να παιρνεις κ κορεσμενα.εξαλου μιλαμε για 100γρ ποσοτητα.δλδ πολυ πραμα.4 κουταλιες σουπας ειναι.π θα το πας τοσο
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία