Θέμα: Ταχίνι

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 167
  1. 05-01-11 10:39 #46
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Καλημέρα σε όλους, (off topic με το καλημέρα ενώ υπάρχει αντίστοιχο thread..????? )

    Επείδή ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα το ταχίνι, οφείλω να ομολογήσω ότι έχω διαβάσει πολλά θετικά πράγματα σχετικά με αυτό.
    Φυσικά μιλάω για το σκέτο ταχίνι, διευκρινίζω γιατί υπάρχει ταχίνι με μέλι και ταχίνι με σοκολάτα ή κακάο.

    Σκέτο, να είμαι ειλικρινής δυσκολεύομαι να το φάω, για τον λόγο αυτό το χρησιμοποιω στο πρωινό μου 2 κουταλιές, με 2 κουταλιές μέλι και 80γρ. Quaker με νερό.

    Μόνο στο πρωινό μου.... υποθέτω ότι λόγω των πολλών λιπαρών να μην είναι η ιδανική στιγμή της ημέρας, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το συμπεριλάβω σε κάποιο άλλο γεύμα της ημέρας.

    Μία ερώτηση μόνο σε κάτι που είπε ο Macciaveli.... μην το χρησιμοποιούμε με μέλι..... ξέρεις κάποιος να μου πεί τον λόγο???

    @Eddie
    Ρε φίλε δεν ήξερα ότι υπάρχει και ταχίνι ολικής άλεσης, δεν το έχω δεί πουθενά...
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-11 11:28 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο f-panos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα!

    Απο τη στιγμη που βρηκες οτι το θεμα που σε ενδιαφερει υπαρχει ηδη μην ανοιγεις καποιο νεο για να κανεις τις ερωτησεις σου, αλλα ρωτα στο ηδη υπαρχον. Μ'αυτον τον τροπο διευκολυνεις τους υπευθυνους διοτι τωρα χρειαζεται να συγχωνευουν το θεμα σου με το προηγουμενο.

    Οσο για την ερωτηση σου το ταχινι περιεχει σε μεγαλη ποσοτητα ω6 λιπαρα που ειναι πολυ ωφελιμα για τον οργανισμο σου, καθως κ πρωτεινες κ λοιπα συστατικα. Ο συνηθης τροπος καταναλωσης ειναι με το πρωινο σε μια φετα μαυρο ψωμι, ειτε το βραδυ μια κουταλια μαζι με το στραγγιστο σου.
    Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-11 11:41 #48
    Προεπιλογή
    μια κουταλια του γλυκου πανω στο φιλετο κοτοπουλο και απο πανω λιγο κοτατζ

    κολαση μιλαμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-01-11 12:58 #49
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arisfwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια κουταλια του γλυκου πανω στο φιλετο κοτοπουλο και απο πανω λιγο κοτατζ

    κολαση μιλαμε
    χαχαχα σοβαρα μιλας???

    Φιλε fiesta1420 το ταχινι το παιρνουμε για τα λιπαρα του,αρα θα το τρως οποτε εχεις ελλειψη σε λιπαρα απο τις υπολοιπες τροφες.Τωρα για ποσοτητα,αυτο παει αναλογως τις αναγκες σου και σε τι φαση εισαι δλδ γραμμωση-ογκο.

    Εγω βαζω 2 κουταλακια του γλυκου στο τελευταιο γευμα με το γιαουρτι οταν δε θελω να φαω ξηρους καρπους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-01-11 13:13 #50
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Εγω φιλε αυτο παιρνω απο το καρφουρ.



    Το βαζω με το τελευταιο γευμα αντι για ξηροκαρπια η καποια αλλη στιγμη της ημερα που θελω λιπαρα,πχ αντι για γευμα πινω πρωτεινη,ξυνομηλο και ταχινι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-01-11 13:54 #51
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω φιλε αυτο παιρνω απο το καρφουρ.



    Το βαζω με το τελευταιο γευμα αντι για ξηροκαρπια η καποια αλλη στιγμη της ημερα που θελω λιπαρα,πχ αντι για γευμα πινω πρωτεινη,ξυνομηλο και ταχινι.
    ελα ρε αγορι μου!!!και εγω αυτο παιρνω!!!ειναι και βιολογικο προιον!!!
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-01-11 14:20 #52
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχα σοβαρα μιλας???

    Φιλε fiesta1420 το ταχινι το παιρνουμε για τα λιπαρα του,αρα θα το τρως οποτε εχεις ελλειψη σε λιπαρα απο τις υπολοιπες τροφες.Τωρα για ποσοτητα,αυτο παει αναλογως τις αναγκες σου και σε τι φαση εισαι δλδ γραμμωση-ογκο.

    Εγω βαζω 2 κουταλακια του γλυκου στο τελευταιο γευμα με το γιαουρτι οταν δε θελω να φαω ξηρους καρπους.
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-01-11 15:22 #53
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελα ρε αγορι μου!!!και εγω αυτο παιρνω!!!ειναι και βιολογικο προιον!!!
    Eγγυηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-01-11 15:46 #54
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    2 θεματα συνχωνευτικαν.
    εφοσον υπαρχουν θεματα,δεν υπαρχει λογος να ανοιγουμε νεα χωρις λογο.
    οτι θελουμε το ρωταμε στα ηδη υπαρχοντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-01-11 16:17 #55
    Προεπιλογή
    Εγω το ταχινι μου το περνω απο παραγωγο και ειναι ολικης...η γευση του μια χαρα εινε εχει γινει ενα στανταρ στη διατροφη μου κυριωσ το βαζω στο πρωινο μ!ταχινι ρε το αγαθο της ΕΛΛΑΔΑΡΑΣ ΜΑΣ τι φυστικοβουτιρα και αμερικανικες βλακιες!!σα το ταχινι δεν εχει τελος!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-01-11 03:32 #56
    Προεπιλογή
    παιδια εγω ειχα παρει ταχινι με γευση ΚΑΚΑΟ το οποιο ηταν ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑ γευστικοτερο και ειχε τις ιδιες θρεπτικες ουσιες. δεν αλλαζε κατι δλδ. Και μη φανταστειτε μερεντα.... το νιωθεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ το κακαο...
    πλεον βαζω πανω σε ζεστο ζωμι οποτε οταν λιωσει ειναι πιο ευκολο να το φαω καθως δεν νιωθω να κολλαει στο λαρυγγι μου και τον ουρανισκο ΜΠΛΙΑΑΑΑΑΑΧ

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleiza7 : 18-01-11 στις 03:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-01-11 03:44 #57
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ^^πολλες ζαχαρες μεσα
    αυτο που ποσταρε ο eddie πρεπει να περνουμε
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-01-11 09:36 #58
    Προεπιλογή
    παιδιά μηπως γνωριζεται αν το ταχινι το παραπανω ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΤΑΧΙΝΙ στο ιδιο βαζο (οχι ολικης αλεσης ομως) ειναι μεσα σαν νερο ,γιατι αυτο που πηρα ετσι ειναι νερουλό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-08-11 21:43 #59
    Προεπιλογή ταχινι
    για σε ολουσ . ρε παιδια πηρα ταχινι να δοκιμασω και βλεπω οτι ανα 100 γραμμαρια προιντοσ υπαρχουν 57 γραμ λιπαρων εκ των οποιων 9 κορεσμενα , 25 μονοακορεστα και καμια 20 αρια πολυακορεστα . εγω ξερω οτι πρεπει να κοιταω τα κορεσμενα αλλα μου φενεται οτι ειναι παρα πολλα και τα υπολοιπα . τι λετε να το χρησιμοποιω και αν ναι με τι να το συνοδευω ? ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-08-11 21:55 #60

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχει καποια μυστικη συνταγη..
    Οποτε θελεις καλα λιπαρα στο φαγητο σου μπορεις να προσθεσεις και την αναλογη ποσοτητα απο ταχινι..
    Νταξει τωρα ενα γενικο ειναι οτι οσο περναει η μερα, ελατωνουμε τους υδατανθρακες προς το βραδυ και αυξανουμε τα λιπαρα, αλλα δεν ειναι και απολυτο αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία