Θέμα: Ταχίνι

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 167
  1. 15-04-10 19:42 #31
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Εγώ πήρα σκέτο ταχίνι και επειδή ήταν λίγο πικρό έβαλα λίγο μέλι στο βάζο κ είναι σουπερ! Δεν πήρα αυτό που έχει μέλι γιατί έγραφε διάφορα στα συστατικά που δε μ' άρεσαν!
    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως το μέλι για μετά την προπόνηση???? Όχι για κάθε μέρα...πχ. 1-2 φορές τη βδομάδα!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-04-10 13:58 #32
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παιδια ταχινι ολικης αλεσεως,πολυ καλη διατροφικη αξια!

    Παραθετω τα συστατικα του.

    Ανα 100γρ - 2518kj / 609cal

    Πρωτεινες 25.9γρ
    Υδατανθρακες 1.2γρ
    εκ των οποιων σακχαρα 0γρ
    Λιπαρα 55.6γρ
    εκ των οποιων κορεσμενα 9γρ
    μονοακορεστα 23.2γρ
    πολυακορεστα 21γρ
    Χοληστερολη 0mg
    Εδωδιμες Ινες 13.2γρ
    Νατριο 0γρ

    Πολυ καλη τροφη λιπαρων.Ποτε προτεινετε μια-δυο κουταλιες?Πριν τον υπνο ας πουμε?


    @Ερη!!Δεν κανει για μετα την προπονηση επειδη εχει λιπαρα τα οποια καθυστερουν την αφομοιωση της πρωτεινης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-04-10 14:50 #33
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Ω6 είναι, αντί για λάδι ή αμύγδαλα αν το προτιμάτε. Μη το τρώτε με μέλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-04-10 11:21 #34
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Ερη!!Δεν κανει για μετα την προπονηση επειδη εχει λιπαρα τα οποια καθυστερουν την αφομοιωση της πρωτεινης.
    Φτου γαμώτο! Κρίμα......

    Ωραία λοιπόν, τότε ρωτάω κι εγώ πότε μπορούμε να τρώμε λίγο?Για 1φορά τη βδομάδα λέμε τώρα, μη ξεφύγουμε κι όλας!!!!!
    Εγώ που χω βάλει τώρα μέλι μέσα δεν μπορώ να το φάω πριν τον ύπνο αντί για αμύγδαλα...Αλλά πρίν την πρωινή προπόνηση μπορώ ε?
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-07-10 11:29 #35
    Προεπιλογή ταχινι
    Κάποιος μου είχε προτείνει για διατροφή όγκου να τρωω και μια κουταλια ταχινι το πρωι
    Είδα στο βαζακι ότι εχει αρκετες πρωτεινες, 30γρ στα 100γρ, ελαχιστους υ/α και με προβληματίζουν τα λιπη. Εχει 55γρ στα 100γρ ταχινι αλλα από την άλλη σχεδον καθολου κορεσμενα, ολα ειναι μονοακορεστα ή πολυακορεστα

    Καμια γνωμη επι της "χρησιμοτητας" που έχει το ταχινι?Γιατι μπερδευτηκα αν στεκει να τρωμε το πρωι ή μου έλεγε χαζομαρες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-07-10 11:44 #36
    Το avatar του χρήστη kwstas25

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Metsovo
    Μηνύματα
    477
    Προεπιλογή
    οτι θες και ζητας θα το βρεις εδο ... http://forum.bodybuilding.gr/showthr...AF%CE%BD%CE%B9
    Love
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-07-10 16:49 #37
    Προεπιλογή
    Χαιρετε, επειδη πρόσφατα ανακάλυψα την αξια του ταχινιου(το σκοτωσα) μπορει καποιςο να απαντησει στις σημαντικες αναπαντητες ερωτησεις?

    Ποτε συνιστατε να το τρωμε
    Ποσο να τρωμε
    και με τι συχνοτητα(πχ καθε μερα?Καθε βδομαδα?)

    Εαν καποιος ειναι τοσο καλο παιδακι, μπορει να μας τροποιησει τις απαντησεις και σε περιοδους ογκου/στεγνωματος?(το ξερω, ζηταω πολλα αλλα εσεις εχετε τη γνωση, μοιραστειτε την,χεχε)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-07-10 18:52 #38
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    καλά είναι πριν ανοίξουμε ένα θέμα να ψάχνουμε με την αναζήτηση να δούμε αν υπάρχει ανάλογο θέμα ανοιχτό!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-07-10 21:36 #39
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Εγω τρωω τα βραδια αντι για ξηρους καρπους.1 κουταλια της σουπας νομιζω ειναι αρκετο.Ολικης αλεσεως ομως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-07-10 02:45 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω τρωω τα βραδια αντι για ξηρους καρπους.1 κουταλια της σουπας νομιζω ειναι αρκετο.Ολικης αλεσεως ομως.
    γιατι οχι το πρωι?πιστευω καλυτερα το πρωι κανα 2 κουταλιες και θα εχεις και ενεργεια ολη μερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-07-10 12:46 #41
    Προεπιλογή
    Σε περιοδους ογκου ποσο, ποτε και ποσο συχνά θα ήταν καλο να τρώμε ταχινι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-07-10 12:51 #42
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι οχι το πρωι?πιστευω καλυτερα το πρωι κανα 2 κουταλιες και θα εχεις και ενεργεια ολη μερα
    Γιατι το πρωι χρειαζεσαι γρηγορη αυξηση της ινσουλινης πραγμα δυσκολο με τοσα λιπαρα που εχει το ταχινι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-07-10 10:13 #43
    Προεπιλογή
    Xιλια συγγωνμη που ισως γινομαι κουραστικος αλλα εχω ενταξει το ταχινι στο καθημερινο πρωινο και πραγματικα θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου απαντησει στο

    ποτε(μεσα στην ημερα), ποσο και ποσο συχνα(καθε μερα?μερες προπονησης?) ειναι καλο να τρώμε ταχινι σε περιοδους ογκου/γραμμωσης
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-01-11 10:02 #44
    Προεπιλογή ΛΗΨΗ ΤΑΧΙΝΙΟΥ
    Καταρχίν χαιρετώ όλους στο forum! Συγνώμη αν κάνω κάποιο λάθος αλλά είναι το πρώτο μου post εδώ, αν και παρακολουθώ και έχω διαβάσει και μάθει πάρα πολλά απο αυτά που γράφετε. Διαβάζοντας το θέμα με το ταχίνι που το βρήκα εδώ:

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B9%CE%BD%CE%B9

    Δεν κατάλαβα, πότε πρέπει να πέρνουμε το ταχίνι κατα τήν διάρκεια τής ημέρας; και σε τι ποσότητα;. Αν μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει θα ήμουν ευγνώμων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-01-11 10:14 #45
    Το avatar του χρήστη f-panos

    Εγγραφή
    10-07-2010
    Περ.
    Athens-Serres
    Μηνύματα
    251
    Προεπιλογή
    Καλημερα!

    Απο τη στιγμη που βρηκες οτι το θεμα που σε ενδιαφερει υπαρχει ηδη μην ανοιγεις καποιο νεο για να κανεις τις ερωτησεις σου, αλλα ρωτα στο ηδη υπαρχον. Μ'αυτον τον τροπο διευκολυνεις τους υπευθυνους διοτι τωρα χρειαζεται να συγχωνευουν το θεμα σου με το προηγουμενο.

    Οσο για την ερωτηση σου το ταχινι περιεχει σε μεγαλη ποσοτητα ω6 λιπαρα που ειναι πολυ ωφελιμα για τον οργανισμο σου, καθως κ πρωτεινες κ λοιπα συστατικα. Ο συνηθης τροπος καταναλωσης ειναι με το πρωινο σε μια φετα μαυρο ψωμι, ειτε το βραδυ μια κουταλια μαζι με το στραγγιστο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία