Θέμα: Ταχίνι

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 165 από 167
  1. 30-08-14 14:51 #151
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Lidl


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-08-14 17:29 #152
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Φωτογραφιες με το φαγητο μας
    Και εγω του Χαιτογλου παιρνω, προτιμώ το σκέτο τα αλλα έχουν αρκετές θερμίδες και υδατανθρακες παραπάνω.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-08-14 20:24 #153
    Προεπιλογή
    Παιδιά, ταχινοκακάο χωρίς ζάχαρη εγώ γιατί δε βρίσκω; Όχι οτι αυτό του Χαϊτογλου έχει τεράστιες ποσότητες ζάχαρης, έχει όμως λίγη για τη γεύση. Επίσης και αυτό του lidl έχει ζάχαρη σε μικρές ποσότητες. Δεν το έχω πάρει αλλά λεώ κι εγώ να το δοκιμάσω.

    Μήπως όμως λέτε για το φυστικοβούτυρο με κακάο;

    Έχω δει στο ΑΒ νομίζω ταχίνι με στέβια Όλυμπος αλλά δεν έχω δοκιμάσει. Έχει δοκιμάσει κανείς; Ταχίνι εμένα μου αρέσει Το περιβόλι που βρίσκουμε στα βιολογικά και ένα άλλο ιδιωτικής ετικέτας που λέγεται daily. Για τα υπόλοιπα δεν τρελαίνομαι γιατί ή ειναι πολύ αραιά, πχ. αυτά του Όλυμπου ή πικρά και δεν μου αρέσουν. Δηλ. στη γεύση μου αρέσουν περισσότερο τα δύο που ανέφερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-08-14 21:46 #154
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Εγω δεν εχω βρει πουθενά ταχίνι με extras (πορτοκαλί, κακάο κτλ.) χωρις ζάχαρη. Για αυτο δεν τα προτιμώ κιόλας. Πάντως έχουν φοβερή γεύση!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-08-14 23:00 #155
    Προεπιλογή
    Ναι το ξέρω, ούτε κι εγώ έχω βρει χωρίς ζάχαρη. Γι αυτό μου φάνηκε παράξενο που αναφέρθηκε από πολλούς πιο πάνω πως θα έχουμε τη γεύση του ταχινοκακάο που μοιάζει με μερέντα χωρίς όμως τη ζάχαρη. Λέω κι εγώ όρθια κοιμάμαι τόσον καιρό;

    Ίσως είναι καλύτερη επιλογή από το να φάει κάποιος μερέντα ή χαλβά. Όλα αυτά στο εμπόριο είναι προσμήξεις με φυτικά λιπαρά, γαλακτωματοποιητές, ζάχαρη κτλ. δεν είναι όμως τραγικά χάλια όπως άλλα επεξεργασμένα τρόφιμα. π.χ. εμένα που μου αρέσουν τα σπιτικά αντί να πάρω κουβερτούρα και να τη ζεστάνω και την ανακατέψω με ταχίνι μπορώ να πάρω το έτοιμο ταχίνι με κακάο. Απλά δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα γιατί είχα τη λύση, το έφτιαχνα μόνη μου στο σπίτι μου σε μικρές πάντα ποσότητες και μία μπορεί να βάλω κουβερτούρα, μέλι ή ξηρούς καρπούς ή να προσθέσω κακάο και γλυκαντικό. Κάθε φορά αναλόγως.

    Το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι σαν αυτό το έτοιμο του εμπορίου το οποίο και δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω, είναι όμως αρκετά γευστικό και χορταστικό. Όποιος όμως έχει συνηθίσει τη γεύση του ταχινιού σκέτη θα συνεχίσει με σκέτη καθώς οι παραπάνω προσμήξεις δεν ταιριάζουν πάντα π.χ. σε γιαούρτι, σαλάτα, όσπρια ή όπου αλλού χρησιμοποιούμε το ταχίνι. Να σημειώσω πως πριν 1 ή 2 χρόνια πρωτοδοκίμασα, ούτε καν ήξερα πως μπορεί να μπει σε διατροφή λόγω θερμίδων, δεν είμαι ιδιαίτερα φαν του, καθώς τα περισσότερα που κυκλοφορούν δεν μου αρέσουν, το χρησιμοποίησα όμως και συνεχίζω να το χρησιμοποιώ που και που όταν δεν υπάρχουν εναλλακτικές π.χ όταν δεν υπάρχουν ξηροί καρποί, όταν οι θερμίδες βγαίνουν λίγες, όταν π.χ. με μία-δύο κουταλιές κόβεται εντελώς οποιαδήποτε άσχετη πείνα, το βράδυ καμιά φορά με το γιαούρτι κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-09-14 20:40 #156
    Προεπιλογή
    Περνώντας από το λιντλ, βρήκα ταχινοκακάο σε προσφορά. 1.99 το βρήκα στο ράφι και προς έκπληξή μου παρατήρησα πως έχει πολύ λιγότερες θερμίδες από τα κανονικά και πολύ λιγότερα λιπαρα. Η ζάχαρη δεν είναι πρόβλημα καθώς είναι ελάχιστη και αφού είναι χαμηλότερες οι θερμίδες άνετα κάποιος μπορεί να το καταναλώσει ή να το αναμείξει με το κανονικό.

    Psonara μου νομίζω πως σε αποτρέψαμε να το δοκιμάσεις με τις ζάχαρες κτλ που λέγαμε. Σκέψου πως είναι ευκαρία να πάρεις ταχινοκακάο μιας και οι θερμίδες δεν είναι θέμα. Είναι πολύ λιγότερες από το κανονικό ταχίνι αλλά και από το φυστικοβούτυρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-09-14 21:24 #157
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    μαργαριτα μου μεσα στο μυαλο μου εισαι!
    εχω μεινει ενεη..αυτο ακριβως σκεφτομουν και ολα τα προαναφερθεντα περι ζαχαρης με κρατησαν μακρια απο την αγορα του!
    οσο για το φυστικοβουτυρο το εχω ξεσκισει!καθημερινα τρωω πρωι και βραδυ ειμαι φαν
    ελπιζω αυτο το ταχινοκακαο που προτεινεις να αξιζει γιατι ειχα σκεφτει να το φτιαξω μονη μου(κατι που ειναι ακυρο για μενα αφου δεν τα παω καλα με την κουζινα?
    θελω να δοκιμασω πολυ για πρωινο ψωμι με ταχινοκακαο και φυσικο χυμο πορτοκαλι!δεν ξερω αλλα ετσι μου εκατσε!να δουμε τι θα ειναι πιο καλο τελικα!σπιτικο η' αυτο που προτεινεις?!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-09-14 22:18 #158
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα psonara μας,

    Καλύτερα να το αγοράσεις έτοιμο γιατί αυτό που θα φτιάξεις θα έχει τουλάχιστον 700 θερμίδες στα 100 και επάνω. Κι έτσι νόμιζα κι εγώ πως το ταχινοκακάο αφού το σκέτο έχει 650 θερυμίδες κι πάνω με το κακάο και τη ζάχαρη θα έχει περισσότερες.

    Όμως προς έκπληξήν μου σήμερα είδα πως έκανα λάθος και πως το ταχινοκακάο είναι μια πολύ καλή επιλογή. Δες και τα συστατικά να δεις που δεν έχω άδικο. Όλα μαζί ταχίνι, κακάο, ζάχαρη έχουν πολύ λιγότερες θέρμίδες και από το κανονικό ταχίνι και από το φυστικοβούτυρο

    Εγώ πήρα ένα βαζάκι, να υπάρχει, και θα το βάζω μισό κανονικό από τα μισοάδεια βαζάκια που έχω με το ταχίνι που δεν μου αρέσει και μισό από αυτό και θα το χρησιμοποιώ έτσι. Όχι δηλ ολόκληρες κουταλιές με πολλά πολλά.

    Θα σου έλεγα να το χρησιμοποιήσεις εάν το πάρεις τελικά, πρώτον για ποικιλία, να μην έχεις δηλ. συνέχεια φυστικοβούτυρο, και δεύτερον για το πρωινό που είναι ότι πρέπει. Επίσης μπορείς να πάρεις αυτό που σου είπαν τα παιδιά, το χαϊτογλου που είναι και δοκιμασμένο. Αυτό δεν το έχω κοιτάξει αλλά πολύ πιθανόν να έχει ακόμα λιγότερες θερμίδες. Κάνε μια έρευνα και πες μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 02-09-14 στις 22:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-09-14 22:40 #159
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Μπορείς να το βάλεις μαζί με μελάσα που δίνει μηα γλυκιτητα αν δεν μπορείς πολύ σκέτο (που σκέτο είναι φοβερό κατ εμέ) και με meli είναι απίστευτο αλλα επειδή μπορεί πολλούς λόγω υψηλού του μελιού να τους χαλάει με μελάσα που έχει πολύ πιο χαμηλό από meli ίσως βολεύει καλύτερα.Ιδιαίτερη γεύση και hg μελάσα βεβαια αλλα δοκίμασε το αν θες και αν πιείς και τον χυμό που λες απορροφάς πολύ σίδηρο από ταχίνι και ειδικά από μελάσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-09-14 22:58 #160
    Προεπιλογή
    Γεια,

    Μέλι μέλι καλύτερα. Η μελάσσα θα έπρεπε να είναι εντελώς αποκλεισμένη από τη διατροφή μας. Συμβουλή του χημικού στο λύκειο. Μακριά μας είχε πει. Είναι το προϊόν που μένει από την απόσταξη της ζάχαρης και το πετρέλαιο. Γεμάτο βαρέα μέταλλα.

    Το μέλι είναι πολύ καλύτερο και ανώτερο από τη μελάσσα, όχι οτι εκεί δεν έχουν βρεθεί ίχνη βαρέων μετάλλων από τα φυτοφάρμακα, είναι και φυσικό προϊόν. Ο γλυκαιμικός δείκτης στο μέλι δεν μας ενοχλεί εκτός εάν βάλεις παραπάνω από μία-δύο κουταλιές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 02-09-14 στις 23:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-09-14 23:09 #161
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Psonara ψωμάκι με ταχινοκακαο και γαλα οτι καλύτερο υπαρχει (για μενα τουλαχιστον)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-09-14 23:15 #162
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Μην το λες αυτό.Η μελάσα μια χαρά (γλυκαντικό) είναι.Εφόσον είναι από ζαχαροκάλαμο και όχι από ζαχαρότευτλο και "εφοσοn" δεν έχει προσθήκη διοξειδίου του θείοu για συντήρηση (η για οποιον άλλο λόγο το βάζουν)Βιολογική τριπλής απόσταξης από ζαχαροκάλαμα μια χαρά είναι και είναι προϊόν της φυσικής ζάχαρης όχι της ραφιναρισμένης γεμάτη με μέταλλα.Kai φυσικά αν είσαι πιο ψαγμένος-η βρίσκεις και άλλες πηγες μελάσας επίσης καλές.Τσέκαρε και εδώ. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9433148
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-09-14 23:32 #163
    Προεπιλογή
    Βασικά δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει ο σίδηρος που μπορεί να περιέχει η κάθε μελάσσα( στην έρευνα που έβαλες είναι από σταφύλι, κάτι σαν το πετιμέζι μήπως; ) γιατί τρώμε κρέας, κοτόπουλο, αυγά κτλ. τα οποία είναι φουλ στο σίδηρο.

    Θα το κοιτούσαμε ίσως εάν είμασταν χορτοφάγοι αλλά και πάλι γιατί να καταναλώσει κάποιος ένα τέτοιο αμφίβολο από πολλούς προϊόν αφού εδώ στη Έλλδα έχουμε το μέλι σαν κάτι αντίστοιχο γλυκαντικό που επίσης είναι πλούσιο σε μέταλλα και σίδηρο.

    Από τη μελάσσα καλύτερα μακριά. Όσο και να την αποστάξει κανείς εξακολουθεί να είναι ένα επεξεργασμένο και αμφίβολο προϊόν προς κατανάλωση. Βιολογική ξε βιολογική δεν ξέρω. Και για το ζαχαρότευλο η ίδια διαδιασία ακολουθείται, με πετρέλαιο γίνεται η απόσταση και σε αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-09-14 23:43 #164
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Καλά εγώ έτσι κι αλλιώς απέξω από ζωικά προϊόντα (ταμπέλες χορτοφάγος φυτοφάγος κτλ δεν χρησιμοποιώ γιατί είναι λάθος imo) αλλα γενικά πιο πολύ αρχικά το πρότεινα σαν γλυκαντικό για το ταχίνι που φυσικά έχει ιδιαίτερη γεύση η μελάσα και μπορεί να μην άρεσε σε πολλούς.Και σαν εναλλακτική πηγή σιδηρου κιόλας γιατί όχι καλο είναι να έχεις γενικότερη γνώση για τροφές όχι μονο τις κλασσικές που χρησιμοποιούνται στο άθλημα μας.Εγώ έτσι κι αλλιώς και κρέας όταν έτρωγα πάλι την κατανάλωνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-09-14 23:55 #165
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Btw το meli ερείκης ταιριάζει απίστευτα με ταχίνι όπως και ευκαλύπτου και καστανιάς.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία