Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 101
  1. 20-01-10 16:16 #1
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή Στέβια (Stevia), η αντικαταστάτρια της ζάχαρης
    Stevia, η φυσική αντικαταστάτρια της ζάχαρης με μηδέν θερμίδες.



    Η ασφάλεια των γλυκαντικών ουσιών έχει αμφισβητηθεί τα τελευταία χρόνια και η υπερκατανάλωσή τους θεωρείται από πολλούς ειδικούς επικίνδυνη για την υγεία.
    Αν και το θέμα είναι αμφιλεγόμενο και αρκετοί διαιτολόγοι μας καθησυχάζουν σχετικά με την ασφάλεια τους, ο κόσμος πλέον, και με το δίκιο του, είναι πολύ πιο επιφυλακτικός στην αλόγιστη χρήση τους σε ροφήματα, στην μαγειρική καθώς και στην κατανάλωση όλων των σχετικών προϊόντων light με χημικές γλυκαντικές ουσίες.

    Πρόσφατα, όμως, ήρθε στο προσκήνιο μια νέα γλυκαντική ουσία, η στέβια, που αλλάζει και πάλι τα δεδομένα και φέρνει πίσω την ενναλακτική λύση στην ζάχαρη. Το αισιόδοξο με τη στέβια είναι το γεγονός ότι είναι τελειώς φυσικό προιόν και ως εκ τούτου η χρήση της απόλυτα ασφαλής.
    Η στέβια είναι ένα φυτό όπου αρχικά φύτρωνε στα δάση της Βραζιλίας και της Παραγουάης και το χρησιμοποιούσαν οι αυτόχθονες ως γλύκισμα για τα φαγητά τους.

    Το 1931, στη Γαλλία, επιστήμονες απομόνωσαν και μελέτησαν τη χημική σύσταση δύο γλυκοζιτών της στέβιας, που είναι υπεύθυνοι για τη γλυκιά της γεύση και διαπίστωσαν πως η στέβια είναι διακόσιες με τριακόσιες φορές πιο γλυκιά από τη σακχαρόζη χωρίς καθόλου θερμίδες!

    Μόλις όμως τον Ιούνιο του 2008, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έδωσε τελικά την έγκριση για τη χρήση της στη διατροφή μας. Τα διάφορα οικονομικά συμφέροντα των άλλων γλυκαντικών ουσιών εικάζεται πως είναι η αιτία για την «μικρή» αυτή καθυστέρηση.

    Η στέβια, λοιπόν, εκτός από το αυτονόητο όφελος που έχει να προσφέρει σε διάφορα διατροφικά προβλήματα του σύγχρονου κόσμου όπως η παχυσαρκία, ο σακχαροδιαβήτης η υπογλυκαιμία, έχει και άλλες ευεργετικές ιδιότητες.Είναι αντιοξειδωτική, αντισηπτική, αντιβακτηριδιακή και αντιφλεγμονώδης.
    Στην Αμερική μάλιστα την προσθέτουν σε σαμπουάν και μάσκες προσώπου, αφού, εκτός των άλλων, φημίζεται και για τις αντιγηραντικές της ιδιότητες.

    εντιτ:

    υσ: Τα ευχάριστα νέα είναι πως η στέβια μπορεί να ευδοκιμήσει και στην Ελλάδα και έχει ήδη δοθεί έγκριση σε παραγωγούς για την καλλιέργειά της. Σύντομα λοιπόν θα κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-01-10 16:19 #2
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Kαι που την βρισκουμε ?
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-01-10 16:24 #3
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    εκανα εντιτ, ισως να υπαρχει στα σουπερ μαρκετ απο εισαγωγες, αλλα σύντομα απο οτι λενε θα υπαρχει και ελληνικη παραγωγη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-01-10 16:47 #4
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα εντιτ, ισως να υπαρχει στα σουπερ μαρκετ απο εισαγωγες, αλλα σύντομα απο οτι λενε θα υπαρχει και ελληνικη παραγωγη.
    Eν αναμονη λοιπον.... Ακουγετε παρα πολυ ενδιαφερον
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-10 16:56 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    αν στο οτι ειναι φυσικη συνυπολογίσουμε πως εχει και 0 θερμιδες, πραγματικα ειναι πολύ ενδιαφέρον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-05-10 22:36 #6
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Ενημερωτική ημερίδα για το φυτό στέβια
    Μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Βέροια, που αφορά σε ένα σχεδόν «άγνωστο» στην Ελλάδα φυτό, η καλλιέργεια του οποίου είναι πολύ φιλική στο περιβάλλον και πολύ πιο προσοδοφόρα από ό,τι πολλές «παλιές» καλλιέργειες, όπως σιτάρι, βαμβάκι, καλαμπόκι, καπνός κ.ά.
    Πρόκειται για την ημερίδα με θέμα «Στέβια, καλλιέργεια και μεταποίηση», που θα πραγματοποιηθεί στις 2 Ιουνίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, με διοργανώτρια τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ημαθίας και με τη συμμετοχή του Συλλόγου Γεωπόνων Ημαθίας, του Επιμελητηρίου και της ΕΑΣ Βέροιας.
    Η στέβια είναι μια νέα γλυκαντική ουσία που προέρχεται από την Παραγουάη και θυμίζει το ζαχαρότευτλο, ωστόσο η καλλιέργειά της αποδεικνύεται πολύ πιο οικονομική και κερδοφόρα. Είναι πιο γλυκιά από τη ζάχαρη και χωρίς θερμίδες και αναμένεται τα επόμενα χρόνια να αντικαταστήσει τη ζάχαρη. Η εναλλακτική αυτή καλλιέργεια θα ξεκινήσει στην Ελλάδα το 2011. Η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ημαθίας διοργανώνει τη σχετική εκδήλωση, σε μια προσπάθεια να «ανοίξει» ο δρόμος σε εναλλακτικές καλλιέργειες.
    «Το φυτό στέβια, οι κλιματικές και εδαφικές απαιτήσεις του, η ευδοκίμησή του στην Ελλάδα», «Οι ευεργετικές ιδιότητες και η χρήση της στέβιας στη διατροφή του ανθρώπου, των ζώων, των πουλερικών και των μελισσών», «Η καλλιέργεια και η μεταποίηση της στέβιας. Η συμβολή της στην αγροτική και βιομηχανική ανάπτυξη της Ελλάδας», είναι μερικά από τα θέματα που θα αναπτύξουν, κατά τη διάρκεια της ημερίδας, καθηγητές πανεπιστημίου και ειδικοί επιστήμονες.
    www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-05-10 22:43 #7
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    άντε μήπως και φάμε κανένα γλυκό χωρίς τύψεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-05-10 23:56 #8
    Προεπιλογή
    Δλδ ολα τα γλυκα, παγωτα και χυμοι θα ειναι με σακχαρα χωρις θερμιδες! Δε το πιστευω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-05-10 04:16 #9
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Οτι πρεπει για την beba επιτελους τελος ο σκετος καφες....λευτερια στην ζαχαρη!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-05-10 11:41 #10
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paulakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι πρεπει για την beba επιτελους τελος ο σκετος καφες....λευτερια στην ζαχαρη!!!!!!!
    Μονο για την μπέμπα???
    Τόσο που την έχω στερηθεί θα ρίχνω και στη σαλάτα...
    Αντε να ρθει επιτέλους
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-05-10 12:10 #11
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο για την μπέμπα???
    Τόσο που την έχω στερηθεί θα ρίχνω και στη σαλάτα...
    Αντε να ρθει επιτέλους
    Γιατι ρε δεν περνις ασπαρταμη....! εγω αυτη που εχω δινει μια κουταλια του γλυκου το 1/10 των θερμιδων μιας κουταλιας ζαχαρης !
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-05-10 12:29 #12
    Προεπιλογή
    Ασχετά με τι λένε η ασπαρτάμη είναι καρκινογόνος ουσία σε μεγάλες ποσότητες. Τώρα αν κάποιος θέλει να το ρισκάρει σε μικρές... Μεγάλο το ρίσκο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-05-10 12:30 #13
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jumaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετά με τι λένε η ασπαρτάμη είναι καρκινογόνος ουσία σε μεγάλες ποσότητες. Τώρα αν κάποιος θέλει να το ρισκάρει σε μικρές... Μεγάλο το ρίσκο.
    O Bane ειπε οτι το εχει ερευνήσει αρκετα το θεμα και οτι ειναι οκ σε νορμαλ ποσότητες....!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-05-10 12:43 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Bane ειπε οτι το εχει ερευνήσει αρκετα το θεμα και οτι ειναι οκ σε νορμαλ ποσότητες....!
    Ο καθένας όπως νομίζει. Ντοκυμαντέρ που είδα μου σηκώθηκε η τρίχα και το 'σε μεγάλες ποσότητες δεν πειράζει' δεν μου αρκεί. Δεν μου αρέσει να παίζω με την υγεία μου. Άλλωστε γιατί τα καλύτερα προϊόντα είτε σε βιταμίνες είτε πρωτεΐνες κτλ να γράφουν aspartame free? (εκτός του να κερδίσουν το κοινό σαν κ εμένα κάπου βασίζεται το όλο θέμα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-05-10 12:48 #15
    Προεπιλογή
    Εγώ εχω συνηθίσει πλέον την ζωή χωρίς ζάχαρη και δεν μου κακοφαίνεται.......
    Μια συνήθεια είναι όλα τελικά.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία