Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 16-01-17 17:01 #1
    Προεπιλογή Απωλεια λιπους γρηγορα(!)
    καλησπερα παιδια σε ολους

    μπαινω εδω γιατι οπως λεει και ο τιτλος, θελω να χασω λιπος σχετικα γρηγορα, γιατι το πραγμα εχει παραγινει

    γρηγορα λιγα λογια για μενα

    ειμαι 27 χρονων, υψος 1,88 παντα ημουν αθλητικος τυπος, γυμναζομουν, ποτε βεβαια δεν ασχοληθηκα με bb, και η αληθεια ειναι οτι δε με ενδιαφερει κιολας
    ωστοσο εδω μεσα υπαρχουν σιγουρα πολλοι ανθρωποι, που εχουν εντρυφησει στο θεμα οποτε ελπιζω να με βοηθησουν

    τα καλυτερα μου πριν 2 3 χρονια ηταν τα εξης μετρημενα σε γυμναστηριο οποτε σιγουρα η ακριβεια ισως να μην ειναι τρελη
    καθαρο μυικο βαρος 86 κιλα συνολικο βαρος 97-100 κιλα, και σε αυτη την κατασταση ειχα φτασει με γυμναστικη με βαρη 3 φορες την εβδομαδα και αρκετο ποδηλατο (γυρω 120-150km τη βδομαδα)
    ετρωγα αρκετα καθαρα τοτε διοτι ημου φοιτητης και βαριομουν να μαγειρευω πολλα πραγματα, οποτε διατροφη ψητο κρεας και λαχανικα ηταν το φουλ...και μια με δυο φορες την εβδομαδα ειχα γερα cheat days οπου ετρωγα τον αμπακο (το ποδηλατο ας ειναι καλα )

    δυστυχως εκει περιπου πριν 2 χρονια, προεκυψε ενα προβλημα με τους ωμους μου και δε μπορουσα να κανω σχεδον τιποτα απο εκει που ημουν μαχημος(ενας ορθοπεδικος που πηγα μου ειπε οτι ειχα υπακρομιακη προστριβη και στους δυο ωμους και οτι αυτο δε φτιαχνεται παρα μονο με χειρουργειο το οποιο δεν εκανα)...επειδη τοτε δε μπορουσα ουτε να σηκωσω το μπουφαν μου απο την καρεκλα, πονουσαν οι ωμοι μου μεχρι και οταν περπατουσα, διεκοψα καθε δραστηριοτητα...

    κατα συνεπεια αυτο συνεπεσε με πολλες εξοδους μασας, και καθηστικης ζωης γενικοτερα, με αποτελεσμα απο εναν πολυ υγειη σωματοτυπο να εχω εναν πολυ λαπα σωματοτυπο πλεον στα 115 κιλα, μια αυξηση βαρους δηλαδη 15+ κιλων απο τα οποια δε ξερω και ποσα ειναι λιπος (σιγουρα παραπανω απο 15)

    πλεον νιωθω την αναγκη να επιστρεψω οσο το δυνατον περισσοτερο γινεται στην παλια μου κατασταση...για αρχη πριν πιασω παλι τη γυμναστικη θελω να χασω λιγο λιπος, γιατι νιωθω πολυ βαρυς και εκτος φορμας, και πως το επιπλεον λιπος με φρεναρει πολυ σε οτι και να κανω...

    επειτα απο ψιλοαποτυχημενες διαιτες (μαλλον δεν περιοριζα αρκετα τις θερμιδες, οι οποιες συνεπεσαν με πολυ ασχημα ωραρια υπνου) εχω ξεκινησει την εξης διατροφη, την οποια βρηκα στο σιτε του scooby (ισως τον γνωριζετε μερικοι)

    ειναι διατροφη χαμηλη σε υδατανθρακες περιπου 2000 θερμιδων, εδω αναλυτικα για οποιον θελει να τη δει
    http://www.custommealplanner.com/cho...2#refreshpoint

    απο φαγητο εχει σκουπ πρωτεινης 60+ γραμμαρια, γυρω στα 400γρ κοτοπουλο, κανα κιλο περιπου λαχανικα και περιπου 60γρ λιπος (ελαιολαδο ξηροι καρποι κλπ)

    καθε μερα για μια βδομαδα την ακολουθω, δε την αλλαζω, εχω χασει λιγα κιλα προφανως λογω απωλειας υγρων, απο λιπος δε ξερω τι γινεται

    πως σας φαινεται αυτο το πλανο?μπορει να εχει αποτελεσμα αν το εφαρμοσω κατα γραμμα? αυτη την περιοδο δυστυχως γυμναστικη δεν παιζει...

    υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα με τη χαμηλη προσληψη υδατανθρακων?

    πρεπει να κανω καποια αλλαγη?

    ο στοχος μου ειναι περιπου να εχω μια απωλεια βαρους πανω απο ενα κιλο τη βδομαδα, και αυτο να ειναι οσο το περισσοτερο γινεται λιπος

    πως το βλεπετε σαν πιο εμπειροι?

    θεωρηστε ως δεδομενο οτι δεν κλεβω ΚΑΘΟΛΟΥ, και οτι αυτη την περιοδο κανω καλο υπνο 7 ωρες τη μερα

    ευχαριστω πολυ οσους μπουν στον κοπο να το διαβασουν ολο και να απαντησουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-01-17 17:10 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Γρηγορα δεν υπαρχει, φιλε μου, σωστα υπαρχει..
    Ο γενικος κανονας ειναι υποθερμιδικη διατροφη χωρις να στερεισαι κατι, η να φτανεις σε ακροτητες..
    Κατα συνεπεια, θες καπου 1.5γρ πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους, περιπου 30% του συνολου των θερμιδων σου να αποτελειται απο καλα λιπαρα, κ τα υπλολοια απο υ/ες..
    Συνδιαστικα με προπονησεις με βαρη κ αεροβια θα φτασεις εκει που θες...
    Αν μπεις στην ενοτητα του φορουμ με τα αρθρα θα βρεις αρκετα που θα σου δωσουν απαντησεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-01-17 17:16 #3
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση...

    το πλανο που εφτιαξα ειναι 50% πρωτεινη 35% λιπαρα 15% υδατανθρακας...

    με μικρη ποικιλια ομως, δηλαδη καθε μερα δυο γευματα κοτοπουλο και τονο, αλλιως δεν βγαινουν οι αναλογιες σωστα?

    υπαρχει περιπτωση η τοσο συχνη επαναληψη να μου δημιουργησει προβλημα? μιας και την πρωτεινη την παιρνω καθε μερα απο τα ιδια πραγματα, κοτοπουλο τονος σκουπ...το μονο που κανω εναλλαγη ειναι στα λαχανικα

    καταλαβαινω τι λες για σωστη απωλεια βαρους, και εγω αυτο εννοω...για μενα οπως ειπα γρηγορη απωλεια ειναι γυρω στο 1-1,5 κιλο τη βδομαδα το οποιο νομιζω δεν ειναι υπερβολικο...με αυτη τη διατροφη ειναι εφικτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-01-17 17:23 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Απο τη στιγμη που εισαι σε θερμικο ελλειμα, το σωμα δεν μπορει παρα να χασει κιλα..αν τωρα υποστηριζεις τους μυς σου με οση πρωτεινη χρειαζεται, τοτε θα χανεις λιπος διατηρωντας τον μυικο ιστο..
    Το βασικο σε ολα αυτα ειναι ναι συνυπολογισεις τις προπονησεις ποου ειπαμε κ απο πανω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-01-17 17:37 #5
    Προεπιλογή
    δυστυχως πλεον δεν υπαρχει αρκετος φοβος για γυμναστικη, και επισης δε ξερω και αν μπορω λογω των ωμων να κανω πολλα πραγματα...

    γυμναστικη με λαστιχα που ειναι πιο ηπια για κλειδωσεις υπαρχει περιπτωση να κανει δουλεια? ειμαι παρα πολυ καιρο σε αδρανεια και εχω ατονισει πολυ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-01-17 17:51 #6
    Προεπιλογή
    και κατι ακομα, που με απασχολει πιο πολυ

    θερμιδικα ειμαι ενταξει? 2000 θερμιδες για τις διαστασεις μου ειναι οκ? ειναι πολλες η λιγες? συμφωνα με τα περισσοτερα calculators ο βασικος μεταβολισμος μου ειναι γυρω στις 2200 θερμιδες...υπαρχει περιπτωση λογω αδρανειας να εχει πεσει χαμηλοτερα απο αυτο και να ειναι πολλες οι 2000 θερμιδες φαγητου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-01-17 22:08 #7
    Προεπιλογή
    Ο βασικός μεταβολισμός δεν πέφτει από καμία αδράνεια φίλε μου. Για αυτό λέγεται και βασικός!
    Είναι η ενέργεια σε θερμίδες kcals που είναι απαραίτητη για τη διατήρηση των βασικών λειτουργιών του οργανισμού στη ζωη!
    Είναι η θερμίδες εν ολίγοις που χρειαζόμαστε για να συντηρούμε το βάρος μας, μην κάνοντας τίποτα!
    Απάντηση με παράθεση