Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 14-01-17 00:53 #1
    Προεπιλογή Ογκος στα ποδια
    Καλησπέρα σε ολους. Δεν ξερω αν γραφω στην σωστη ενοτητα και Ούτε αν εκανα καλα που ανοιγω τετοιο θεμα αλλα δεν εχω αλλη λυση. Δεν ξερω που αλλου να ζητήσω γνωμες και βοήθεια. Δεν εχω καμιά απολυτως σχέση με αθλητισμο και body building. Ουτε καν με γυμναστική. Ειμαι 27χρονων. Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειμαι πολυ αδύνατη.βασικα εχω πολυ λεπτα ποδια σε σημειο να εχω δεχθεί bulling στο σχολειο σε δουλειές απο φιλους κλπ. Ειμαι 1.64 καιρό το 49-50kg που στην ουσια μοιαζω για 45. Δεν εχω χαρεί σχεδον τιποτα στη ζωη μου. Ουτε ρουχα ουτε μπάνια σε παραλια ουτε βολτες κλπ. Οσο κι αν φαω δεν παχαινω. Μονο στην εγκυμοσύνη πηρα 20κιλα τα οποια χαθηκαν αμεσως με το που γεννησα. Προσπάθησα να βοηθησω τοβ εαυτό μου πηγαίνοντας γυμναστήριο αλλα μέχρι κι εκει η γυμναστρια με προσέβαλε λέγοντας μου που πας ετσι;; τα ποδια σου ειναι σαν καλαμακια. Θα σπασουν. Ετσι έφυγα και τα παρατησα... θελω σας παρακαλω να μου πείτε αν μπορω να κανω κατι να δωσω ογκο στα ποδια μου ώστε να Μην φαίνονται καχεκτικα. Καποια διατροφή κάποιες ασκήσεις η οτιδηποτε... να κανω μονη σπιτι θελω γιατι γυμναστήριο δεν ξαναπαω. Δεν θελω να ντρεπεται το παιδι μου για μενα.. Θελω να ντύνομαι ομορφα και να κυκλοφορω χωρις να με κοροϊδεύουν......
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-01-17 01:08 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα

    Κακώς σκέφτεσαι έτσι....Το παιδί σου δεν θα ντρέπεται για σένα επειδή έχεις αδύνατα πόδια, θα ντρεπόταν αν ήσουν εγκληματίας ή κακός άνθρωπος ή αν προσέβαλες κι εσύ κόσμο χωρίς λόγο με μόνο κριτήριο την εξωτερική εμφάνιση.

    Πέρα απ'αυτό πέρνα στην αντεπίθεση αν νιώσεις ότι κάποιος σε προσβάλει, πες του το απευθείας και ζήτα του να μην το ξανακάνει, αν συνεχίσει να τον προσβάλεις κι εσύ....

    Από κει και πέρα το "όσο και να τρώω δεν παχαίνω" είναι σχετικό....Ίσως νομίζεις ότι τρως πολύ. Δεν μπορώ να σου πώ κάτι συγκεκριμένο αν δεν μας δώσεις ένα παράδειγμα μιας τυπικής μέρας διατροφής.

    Προσωπικά πιστεύω για να πάρουν όγκο τα πόδια σου η καλύτερη άσκηση είναι τα squat΄/καθίσματα...σε συνδυασμό με μια υπερθερμιδική διατροφή (να τρώς δηλαδή περισσότερες θερμίδες απο αυτές που χρειάζεσαι για να συντηρηθείς) θα δώσεις όγκο στα πόδια σου. Χρειάζεσαι όμως πρόσβαση σε γυμναστήριο....Τώρα το τι θα κάνεις είναι δική σου επιλογή....

    Ακολούθησε μια υπερθερμιδική διαίτα, υψηλή σε πρωτεϊνη, γυμνάσου και όλα θα γίνου....Προσανατολίσου σε θερμιδικά-πυκνές τροφές π.χ : ελαιόλαδο, φυστικοβούτυρο, λάδι καρύδας, λιπαρά ψάρια, κρέας, ολόκληρα αυγά, αβοκάντο κλπ κλπ
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-01-17 10:16 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακώς σκέφτεσαι έτσι....Το παιδί σου δεν θα ντρέπεται για σένα επειδή έχεις αδύνατα πόδια, θα ντρεπόταν αν ήσουν εγκληματίας ή κακός άνθρωπος ή αν προσέβαλες κι εσύ κόσμο χωρίς λόγο με μόνο κριτήριο την εξωτερική εμφάνιση.
    Τα παραπάνω με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο και το ότι πέτυχες ένα ζώο (συγνώμη στα ζώα) γυμνάστρια δεν είναι όλοι έτσι να ξέρεις.
    Το βασικό είναι να πάρεις θερμίδες, πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνος να υπολογίσες τις θερμίδες που χρειάζεσαι και μετά πλακώσου σε ταχίνι κτλ, το καλύτερο να πας σε διατροφολόγο κάνουν και κάτι τεστ που βρισκουν τι τροφές σε παχαίνουν κτλ
    Από γυμναστική στο σπίτι μπορώ να σκεφτώ μόνο προβολές και σκουώτ και γάμπες με κάποια έξτρα βαράκια που θα αγοράσεις αν και θα σου πρότεινα να μιλήσεις σε φίλο που ηδη γυμνάζεται να πάτε σε ενα γνωστό του γυμναστή που θα σε προσέξει να κάνεις μονο 2 φορες τη βδομάδα πόδια και μια ακόμα ίσως όλο το υπόλοιπο σώμα.

    Δυστυχώς είμαστε λίγο πολύ όλοι ρατσιστές με την εμφάνιση και δεν μπορεί κανένας να επιλέξει το σωματότυπο του αλλά μπορούμε να επιλέξουμε το πως θα ζήσουμε τη ζωή μας αδιαφορώντας για τα σχόλια του κάθε μλκα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-01-17 14:51 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Nafsikaki καλώς ήρθες στη παρέα του φόρουμ. Εδώ θα σου δοθεί ευκαιρία να μάθεις πολλά πράγματα σε σχέση με τη διατροφή και την εμφάνιση σου. Σίγουρα ο συνδυασμός διατροφής και άσκησης είναι ο καλύτερος και όταν δεν είναι εφικτό να βρεις χρόνο για γυμναστήριο, υπάρχει και η εναλλακτική λύση άσκησης στο σπίτι.
    Καταρχήν πρέπει να πιστέψεις πως μπορείς να αλλάξεις την εικόνα σου επειδή το θέλεις. Τις όλες αρνητικές σκέψεις πρέπει να τις αποβάλεις και να σκέφτεσαι θετικά. Το ότι είσαι αδύνατη δεν είναι πρόβλημα. Συμβαίνει επειδή έχεις ψηλό μεταβολισμό, κάτι που μπορεί να αλλάξει στο μέλλον αλλά και κάτι που μπορείς να χειριστείς θετικά.
    Η διατροφή είναι το 70% της εμφάνισης μας. Εσύ μπορεί να πιστεύεις ως τρως πολύ αλλά δεν σκέφτηκες πως ίσως τρως λάθος ή η ποσότητα που θεωρείς πολύ, ουσιαστικά για τον οργανισμό σου να μην είναι επαρκής, πόσο μάλιστα όταν σκοπεύεις να αυξήσεις το σωματικό σου βάρος. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως πρέπει να τρως τα πάντα και ανεξέλεγκτα. Λόγο μεταβολισμού μπορεί να μην αποθηκεύεις λίπος αλλά ο οργανισμός σου να επιβαρύνεται από κακή διατροφή. Η κατανάλωση κορεσμένων λιπαρών και η κατανάλωση μεγάλης ποσότητας από ζάχαρη μπορούν να επιφέρουν αρνητικά αποτελέσματα σε όλους.
    Επομένως στόχος σου θα πρέπει να είναι να καταναλώνεις μεγαλύτερη ποσότητα υδατανθράκων από δημητριακά, όσπρια, άμυλο και φρούτα, κρεατικά και ψάρια που δίνουν πρωτεΐνη ανάλογη του σωματικούς σου βάρους και τέλος καλά λιπαρά από ξερούς καρπούς, τυριά και ελαιόλαδο όπως και δεν πρέπει να αποφεύγεις τα έλαια από τα ψάρια που είναι Ω3.
    Τα γεύματα σου πρέπει να είναι συχνά, δηλαδή ξεκινάς πάντα με ένα καλό πρωινό και έπειτα ανά τρεις ώρες θα πρέπει να καταναλώνεις ένα πλούσιο γεύμα με υδατάνθρακες, λίγη πρωτεΐνη και καλά λιπαρά. Κλείνεις με τελευταίο γεύμα κάτι σχετικά ελαφρύ. Όσο πιο συχνά τρώμε τόσο πιο εφικτό είναι να διαμορφώσουμε μια συνήθεια στη διατροφή και ταυτόχρονο ενός επιτεύξιμου στόχου.
    Η άσκηση στο σπίτι με μικρά βάρη μπορεί να διαμορφωθεί με κάποιο πρόγραμμα και τακτική. Ασκήσεις στα πόδια, κορμό και χέρια βοηθάνε στην τόνωση του μυικού συστήματος. Η διόγκωση των μυών επιφέρουν καλύτερη εμφάνιση παρά ενός απλού όγκου από λίπος και νερά.

    Τέλος τίθεται η ερώτηση πόσο διατεθειμένη και πόση θέληση έχεις να ακολουθήσεις όσο γίνεται στο μέγιστο βαθμό τα όσα ανέφερα. Ίσως ακούγονται φαίνονται πολλά, αλλά για μια γυναίκα είναι πιο εύκολα και με λιγότερο κόστος από ότι θα θέλει ένας άντρας, καθώς οι ποσότητες είναι μικρότερες.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-01-17 13:32 #5
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ πολυ όλους που μπήκατε στον κοπο να ασχοληθειτε με το θεμα μου. Η αλήθεια ειναι πως δύσκολα θα αφησω στην ακρη όποια κακη κριτικη γιατι με εχουν στιγματίσει απο μικρη. Οσο και να θελω να αγαπησω τον εαυτό μου δε μπορω. Οσο γιαυτο που λετε σίγουρα δεν τρωω σωστα γιατι τρωω σαβουρες. Εννοω πιτσες πιτες μακαρόνια κλπ. Καποτε σε μια λιπομετρηση μου ειχαν βρει 28%λιπος. Δεν ξερω τι σημαίνει αυτο καθολου. Σκεφτειτε ειμαι 1.64 με 1,05μ ποδι και απο μικρή ειχα κοιλια. Ειδικά μετα την γεννα μου μεινε αρκετή. Καταλαβαινετε λοιπον ποσο ασχημο σωμα εχω..... δεν με νοιαζει να φτιαξω για τους άλλους αλλα για μενα. Να με κοιταζω στον καθρεφτη και να μην αηδιαζω πια.... βαρέθηκα να με κοιτάνε στη παραλια και μα κοροϊδεύουν. Κάτι πρέπει να κανω. Και ειδικα τωρα που χω το μωρο. Τις προάλλες ήμασταν σε καφε και με τραβούσε να σηκωθω να με πάει να δω κατι και δεν σηκώνομουν γιατι ντρεπόμουν. Μπορειτε να μου δείξετε ασκήσεις; να πω πως λογω 9μηνων κατακλησης στην εγκυμοσύνη, τα γόνατα μου επαθαν πρόβλημα και ο γιατρός μου ειπε επειγόντως ενδυναμωση τετρακεφαλου. Εχω 2 χρονια σχεδον που εχω γεννησει. Τι θα μπορουσα να τρωω δηλαδη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-01-17 14:00 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    μηπως υπερβάλεις λίγο; μια φωτό θα βοηθούσε να καταλάβουμε. Σιγουρα το πρόβλημα το μεγεθύνεις κατα πολύ στο μυαλό σου.

    Αυτό πάντως που θες είναι εφικτό. Αλλά θα πρέπει να ξεκινήσεις εντατικά γυμναστική με βάρη, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να δείς σημαντική διαφορά, δυστυχώς.
    Διατροφικά θα πρέπει να αυξήσεις την πρωτείνη σου και σταδιακά να αυξάνεις τις θερμίδες σου.

    Στο γυμναστήριο δώσε έμφαση σε leg press, squat, lunges (ή bulgarian split squat αν εχεις θέμα με γόνατα), deadlifts, hip thrust, leg curls κλπ.
    Προσπαθησε να προπονείς πόδια 2-3 φορές τη βδομάδα, και να αυξάνεις προοδευτικά τις αντιστάσεις.

    Αν το πάρεις ζεστά, σε 6 μήνες θα έχεις δει διαφορά πάνω σου
    Καλή αρχή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 15-01-17 στις 14:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-01-17 14:31 #7
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nafsikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε ολους. Δεν ξερω αν γραφω στην σωστη ενοτητα και Ούτε αν εκανα καλα που ανοιγω τετοιο θεμα αλλα δεν εχω αλλη λυση. Δεν ξερω που αλλου να ζητήσω γνωμες και βοήθεια. Δεν εχω καμιά απολυτως σχέση με αθλητισμο και body building. Ουτε καν με γυμναστική. Ειμαι 27χρονων. Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειμαι πολυ αδύνατη.βασικα εχω πολυ λεπτα ποδια σε σημειο να εχω δεχθεί bulling στο σχολειο σε δουλειές απο φιλους κλπ. Ειμαι 1.64 καιρό το 49-50kg που στην ουσια μοιαζω για 45. Δεν εχω χαρεί σχεδον τιποτα στη ζωη μου. Ουτε ρουχα ουτε μπάνια σε παραλια ουτε βολτες κλπ. Οσο κι αν φαω δεν παχαινω. Μονο στην εγκυμοσύνη πηρα 20κιλα τα οποια χαθηκαν αμεσως με το που γεννησα. Προσπάθησα να βοηθησω τοβ εαυτό μου πηγαίνοντας γυμναστήριο αλλα μέχρι κι εκει η γυμναστρια με προσέβαλε λέγοντας μου που πας ετσι;; τα ποδια σου ειναι σαν καλαμακια. Θα σπασουν. Ετσι έφυγα και τα παρατησα... θελω σας παρακαλω να μου πείτε αν μπορω να κανω κατι να δωσω ογκο στα ποδια μου ώστε να Μην φαίνονται καχεκτικα. Καποια διατροφή κάποιες ασκήσεις η οτιδηποτε... να κανω μονη σπιτι θελω γιατι γυμναστήριο δεν ξαναπαω. Δεν θελω να ντρεπεται το παιδι μου για μενα.. Θελω να ντύνομαι ομορφα και να κυκλοφορω χωρις να με κοροϊδεύουν......
    γελαω με το μπουλινγκε και?λιγο πολυ ολοι μας εχουμε δεχτει καυστικα σχολια για την εμφανιση μας στο σχολειο και μενα με ελεγαν μακαρονι και καλαμια και τωρα ριχνω ριζια σε ολους τους συμμαθητες μου σε ρωμη και εξωτερικη εμφανιση οχι επειδη ημουν καλυτερος αλλα επειδη δεν παρατησα τον εαυτο μου ποτε καταρχην υπαρχει ηδη ενας ανθρωπος στη ζωη σου που σε εχει αποδεχτει γιαυτο που εισαι και εχετε και ενα παιδακι τι αλλο θες??πιστευω απλα ειχες ενα κακο ξεκινημα και τα παρατησες στα πρωτα κακοβουλα σχολια εδω μεσα υπαρχουν ατομα που μπορουν να σε βοηθησουν να κανεις σωστο ξεκινημα απο εκει και περα ειναι ποσο εσυ εχεις θεληση να δουλεψεις και να αλλαξεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-01-17 14:52 #8

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    κοπελια ολα φτιαχνονται .. ξεκινα να αγαπας τον εαυτο σου και οσο παιρνει με θεληση και υπομονη θα τον βελτιωσεις ... εχεις γινει μανουλα που ειναι πολυ σημαντικο και το σωμα θελει χρονο για να επανελθει ... αρκει να το θελεις και ολα θα τα κανεις
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-01-17 03:27 #9
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-01-17 11:19 #10
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nafsikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... αλλα μέχρι κι εκει η γυμναστρια με προσέβαλε λέγοντας μου που πας ετσι;; τα ποδια σου ειναι σαν καλαμακια. Θα σπασουν.
    σορρυ αλλα αυτο δε το πιστευω. Με τη καμια ομως.
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-01-17 13:33 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    σορρυ αλλα αυτο δε το πιστευω. Με τη καμια ομως.
    εγώ το πιστεύω γιατί έχω ακούσει γυμναστή να λέει "ρε σήκωσε κανένα αντρικό κιλό, δεν τρως;" το παλικάρι ήταν αδύναμο τι να κάνει δηλαδή, και την είπα μετά στον γυμναστή με τρόπο επειδή τον είχα θάρρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-01-17 13:43 #12
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Κοιτα, το νομισμα εχει δυο οψεις. Αν το το ελεγε με σκοπο να τον εμψυχωσει, να του δωσει κινητρο, (και να γνωριζονται και μεταξυ τους) τοτε το δεχομαι. Αν του το ειπε προσβλητικα, αυτο ειναι αλλο θεμα

    Τωρα στη περιπτωση τηης κοπελας, το να τη πιασει η αλλη απο τα μουτρα, ε οσο να'ναι εγω δε το πιστευω. Αν θελει ομως, ας μας πει περιοχη, γυμναστηριο, ονομα, να ακουσουμε και την αλλη οψη του νομισματος
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-01-17 15:07 #13
    Προεπιλογή
    Δεν εχω κανένα μα κανενα λογο να πω ψέμματα. Οχι απκα μου το ειπε, αλλα το ειπε και την στιγμη που έκανε ομαδικό μάθημα μπροστα σε 15 ατομα κανοντας με να φύγω με κλαματα. Ισως δεν θα θελε να με προσβάλλει αλλα ετσι ηταν σαν να δείχνει την εκπληξη της μπροστα στον εξωγηινο που χε μπροστα της; τι να πω. Ακομη οταν με ρώταγε καλα δε τρως εσυ; τρωω απανταω αλλα δυσκολα βαζω βάρος. Σιγά που τρως. Ο γιος μου 10 χρονων πιο πολυ βάρος Έχει. Οπως και να έχει με προσέβαλε μπροστα σε πολυ κοσμο και γυμναστήριο δεν πρόκειται να ξανα παω γιαυτο ψαχνω λυση για εδω στο σπίτι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14.  

  15.  

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία